Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Odvětví hedgeových fondů ztratilo v roce 2022 aktiva v hodnotě 125 miliard dolarů

Odvětví hedgeových fondů ztratilo v roce 2022 aktiva v hodnotě 125 miliard dolarů

Odvětví hedgeových fondů ztratilo v roce 2022 aktiva v hodnotě 125 miliard dolarů
Zdroj: depositphotos.com

Když se v médiích, odborných diskusích nebo investičních článcích hovoří o výkonnosti v oblasti zhodnocování peněz, bývají obvykle čtenářům za vzor předkládány hedgeové fondy. Tyto fondy zhodnocují kapitál svých klientů a mělo by se jednat o jasné jedničky na investičním poli, které nejenže disponují obrovským kapitálem, ale mohou si také dovolit zaplatit i ty nejchytřejší mozky na planetě.

V tomto článku si ukážeme, že ani tyto výhody hedgeovým fondům nestačily na obranu proti globálnímu akciovému poklesu v loňském roce, při kterém z fondů zmizely miliardy dolarů.

Odliv peněz z Hedgeových fondů

To, že loňský rok nebyl pro drobné akciové investory zrovna lehký, již všichni víme nebo alespoň tušíme, ale že se do pasti klesajících trhů chytí i velké hedgeové společnosti, to je překvapením. Toto odvětví v loňském roce zažilo největší odliv kapitálu od roku 2016. Loňský odliv přitom následoval poté, co do odvětví hedgeových fondů v roce 2021 přitekl investiční kapitál 15 miliard USD.

Poté, co hedgeové fondy ztratily kvůli své investiční činnosti 125 miliard dolarů, začali investoři jednat, což celou situaci v tomto sektoru výrazně zkomplikovalo.

Kvůli neuspokojivým výsledkům hedgeových fondů, stáhli investoři z tohoto segmentu aktiva za 55 miliard dolarů. Institucionální klienti poté odebrali dalších 15 miliard USD. Celková kapitalizace tohoto segmentu je 3,83 bilionu dolarů. Podle agentury HFR byly nejztrátovější ty fondy, které investovaly pouze do akciových titulů. Naopak diverzifikované fondy, které vložily peníze svých klientů do úvěrových fondů mohli slavit. Ty díky rostoucím úrokových sazbám v loňském roce dokázaly vydělat 4,3 miliardy dolarů.

Čistý tok aktiv hedgeových fondů 2015 - 2022
Čistý tok aktiv hedgeových fondů 2015 – 2022
Zdroj: reuters.com

Hedgeové fondy v loňském roce čelily obtížným podmínkám na trhu, které byly zapříčiněny vysokou inflací a nestabilní politickou situací v Evropě. V těchto tržních podmínkách došlo k poklesu o 4,2 %, podle indexu HFRI 500 Fund Weighted Composite, který sleduje výkonnost těch největších hedgeových fondů na světě. Tento pokles je nejvyšší od roku 2018. Podle společnosti HFR táhly hedgeové fondy dolů především akciové obchodní strategie, které odepsaly 10,21 % – což je ale stále méně než více jak 20% ztráta nesledovanějšího indexu S&P 500.

Závěr

Loňské náročné tržní prostředí přineslo červená čísla nejen drobným investorům, ale také specializovaným investičním fondům. Ty v loňském roce ztratily aktiva za 125 miliard dolarů, aby následně přišly o dalších 70 miliard USD, které si klienti z fondů vybrali s odvoláním na špatné výsledky. Odliv investičního kapitálu byl nejvyšší od roku 2016. Podle indexu HFRI 500 Fund, hedgeové fondy v loňském roce odepsaly 4,2 % hodnoty svých aktiv.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo