Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

České realitní fondy překonaly v roce 2023 inflaci. Jeden z nich dosáhl výnosu 22 %!

Navzdory pochmurným předpovědím dosáhly nemovitostní fondy v České republice v roce 2023 zajímavých výsledků! Nejvýkonnější fond vynesl 22 %. Jaké fondy byly nejúspěšnější?

Publikováno
České realitní fondy překonaly v roce 2023 inflaci. Jeden z nich dosáhl výnosu 22 %!
Zdroj: depositphotos.com

Navzdory negativním prognózám dosáhly realitní fondy v České republice za rok 2023 solidních výsledků.

Většina fondů získala výnosy mezi 5 % a 11 %. Z třiceti fondů působících v zemi se třinácti podařilo překonat meziroční míru inflace ve výši 6,88 %. Pouze jeden fond skončil rok s nominální ztrátou.

Nejlépe na tom byly fondy kvalifikovaných investorů

Nejvyšší výnosy zaznamenaly fondy kvalifikovaných investorů, které vyžadují minimální investici alespoň jeden milion korun. V čele byl fond CB Property Investors, který vykázal pozoruhodný výnos 22 %.

K tomuto působivému výkonu přispělo především úspěšné otevření jeho průmyslového parku v Liberci.

V těsném závěsu následoval fond Wood & Company Retail s výnosem téměř 17 %. Na třetím místě pak Fond Jet Industrial Lease, který dosáhl téměř 12 %.

Tyto výsledky ukazují, že fondy kvalifikovaných investorů mají skutečně potenciál dosahovat značných výnosů, které jsou výrazně vyšší než výnosy dostupné drobným investorům.

Retailové fondy na tom také nebyly špatně

Retailové fondy, které jsou přístupné široké veřejnosti, také vykázaly zajímavou výkonnost. Mint I. Residential Fund vedl s výnosem 8,04 %, za ním hned následoval fond ZDR Investments Industrial Real Estate s výnosem 7,61 % a fond Schönfeld & Co Premium Real Estate s výnosem 7,47 %.

Všechny tři fondy se mohou pochlubit průměrným ročním výnosem přes 8 % od svého založení. Udržely si tak své pozice na vrcholu žebříčku retailových nemovitostních fondů.

Jeden fond je přece jen ve ztrátě

Jediný nemovitostní fond, který v roce 2023 vykázal ztrátu, byl Nova Real Estate. Kvůli tlaku na odkup od investorů musel pozastavit obchodování a nyní rozprodává portfolio, protože jeho největším investorem byla zkrachovalá Arca Investments.

Její aktiva se musí rozprodat, v rámci insolvenčního řízení a restrukturalizace. A to včetně podílu ve fondu Nova Real Estate, který je tak nucen prodávat nemovitosti z portfolia. Vzhledem k nedostatku zájemců na trhu s velkými komerčními nemovitostmi jsou nuceni prodávat za nižší ceny.

Dále fond Accolade Industrial měl kvůli přeceňování nemovitostí jen mírně kladný výnos, ale s 69% zhodnocením za posledních pět let patří mezi nejúspěšnější v Česku.

Kolik vydělaly nemovitostní fondy za rok 2023?

V České republice je okolo 31 nemovitostních fondů. Devatenáct z nich je přístupných široké veřejnosti (tzv. retailové fondy), zatímco dvanáct je určeno výhradně pro kvalifikované investory. Ty vyžadují minimální investici ve výši jednoho milionu korun.

7 retailových fondů s výnosem nad 7 %

 • Mint I. rezidenční fond: 8,04 %
 • ZDR Investments Industrial Real Estate: 7,61 %
 • Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti: 7,47 %
 • Creditas Nemovitostní I: 7,30 %
 • Nemo Fund: 7,21 %
 • Trigea nemovitostní fond: 7,12 %

7 fondů kvalifikovaných investorů s výnosem nad 7 %

 • CB Property Investors: 22,15 %
 • Wood & Company podfond Retail: 16,72 %
 • Jet Industrial Lease: 11,78 %
 • Realia Fund Retail Parks: 11,23 %
 • Wood & Company podfond Office: 10,70 %
 • ZDR Investments Real Estate FKI: 8,71 %
 • Fond českého bydlení: 8,27 %

Rekordní rok 2022 pro nemovitostní fondy

V roce 2023 dosáhly retailové nemovitostní fondy průměrného výnosu 5,79 procenta. I když toto číslo mírně zaostává za prosincovou meziroční inflací, jedná se v historickém srovnání o druhý nejlepší výsledek.

Nejlepší rok pro tyto fondy byl rok 2022, kdy průměrný výnos činil 7,65 procenta. Nemovitostní fondy pro kvalifikované investory však pravidelně vykazují vyšší průměrné výnosy než fondy určené pro širokou veřejnost.

V roce 2023 dosáhly tyto fondy průměrného výnosu 8,68 procenta, což odpovídá jejich dlouhodobému průměru. Rok 2022 byl pro ně rekordní, s průměrným výnosem 11,91 procenta.

České realitní fondy překonaly v roce 2023 inflaci. Jeden z nich dosáhl výnosu 22 %!

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.