Pokud jste na začátku svojí investiční kariéry, pak je dobrý důvod, abyste začali právě teď investicí do toho nejcennějšího co máte, tedy do sebe samých, protože taková investice se vám vždy vyplatí.
Na čtení knih je totiž nejlepší to, že nemůžete nikdy nic ztratit, ale vždy pouze získat. Kromě blahodárných účinků na vaši soustředěnost i paměť vám knihy nabídnou znalosti k řešení vašich otázek od těch lidí, kteří se na cestě investování vydali již před vámi a uspěli.
Otázek v souvislosti s investováním existuje celá řada. Například: Do čeho mám investovat? Jakými pravidly se mám řídit? Na co si mám dát pozor?
Na vše, co o investicích a penězích potřebujete vědět, lze vždy najít odpověď ve správné knize.
A protože pravdou také je, že úspěšní a bohatí lidé hodně čtou, tak vám v tomto článku přinášíme seznam 13 knih, které vám ukáží, jak se vyhnout zásadním investičním chybám a naučí vás o investicích a bohatství přemýšlet tím správným způsobem.
V článku zmíněné knihy
1. Inteligentní investor (Benjamin Graham)
Graham publikoval první vydání této knihy již v roce 1949, přesto stále principy, které jsou v ní popsány, neztratily nic ze své aktuálnosti.
Myšlenka koupit levně firmu, která je ve vynikající kondici, je základním pravidlem každého hodnotového investora.
Dodržování této myšlenky významně omezí vaše ztrátové investice. Pokud jste dosud s investováním neměli žádné zkušenosti, pak vás tato kniha rozhodně nasměruje tím správným směrem. Nadčasově platné Grahamovy přístupy a filozofie jsou podány formou vhodnou i pro laiky, takže se nemusíte bát, že byste knize nerozuměli.
Warren Buffett tuto knihu označil za „zdaleka nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána, což už samo o sobě o něčem svědčí. Malá zajímavost na konec, výtisků této knihy bylo prodáno už více než milión.
2. Beating the Street (Peter Lynch)
Ve své knize Beating the Street Lynch vysvětluje svoje vlastní strategie pro investování a nabízí rady pro budování úspěšného investičního portfolia.
Podle Lynche není důvod, aby individuální investor nemohl využít tržních příležitostí lépe než Wall Street a povzbuzuje investory, aby investovali do toho, čemu rozumí.
Lynchova strategie založená na růstových společnostech a P/E poměrech (co je P/E poměr?) je ideální pro začátečníky, kteří chtějí začít s analýzou jednotlivých akcií.
Lynch říká, že akcie nejsou lístky do loterie, ale že vždy je nějaký konkrétní důvod, proč se akcie vyvíjí určitým směrem a nabádá investory, aby se těmto důvodům snažili porozumět.
3. Eseje Warrena Buffetta: lekce pro korporátní Ameriku (Warren Buffett)
Eseje Warrena Buffetta dávají čtenáři odpovědi na řadu otázek důležitých pro akcionáře. Eseje zahrnují diskuze o řízení společnosti, financích, investicích, fúzích a akvizicích, účetnictví, oceňování i daňových záležitostech.
Buffett ve svojí knize nastiňuje své základní obchodní principy a ukazuje výhodnost nákupů akcií podniků v době, kdy se tyto akcie obchodují se slevou.
4. Umění přemýšlet o penězích (André Kostolany)
“Nemůžu vám říct, jak rychle zbohatnout. Ale můžu vám říct, jak rychle zchudnout: pokuste se rychle zbohatnout”.
Umění přemýšlet o penězích je skvělá kniha, ve které najdete mnoho informací, které jako investoři potřebujete znát. A až si ji přečtete, uvidíte, že si budete chtít přečíst všechny další knihy od tohoto neobyčejného burzovního spekulanta a investora.
5. Investiční horečka (Robert Schiller)
Pokud se chcete dovědět, které faktory ženou akcie do závratných výšin a proč Schiller varuje investory před nesmyslným nadšením, kniha vás zaručeně nezklame.
Schiller správně předpověděl internetovou bublinu v roce 2000 a varoval před krachem na trhu s nemovitostmi v roce 2008.
6. Curyšské axiomy (Max Gunther)
Kniha je přínosem nejen pro akciové investory, ale bude se vám hodit i při investicích do komodit, umění nebo nemovitostí.
Základní poselství této knihy je, že abyste zbohatli, musíte se naučit řídit rizika.
7. Zrádná nahodilost (Nassim Nicholas Taleb)
Taleb totiž ve své knize předkládá myšlenku, že moderní lidstvo si není vědomo existence nahodilosti. Místo toho se snaží náhodné jevy vysvětlovat jako jevy, které náhodné vůbec nejsou.
Poměrně komplikovanou, ale zábavnou formou se Taleb zabývá otázkami souvisejícími s podceněním vlivu náhody na náš život a na finanční úspěch.
8. Bohatý táta, chudý táta (Robert Kyosaki)
Pokud se chcete vzdělat v základech finanční gramotnosti a naučit se to, co vás škola pravděpodobně nenaučila, pak vám tato kniha může pomoci objevit nový náhled na oblast vašich osobních financí.
Autor v knize rozvíjí, jak přemýšlí a co dělají odlišně bohatí a chudí. Na knihu navazuje světoznámá hra Cashflow. Pokud si chcete principy z této knihy procvičit se svými přáteli a ještě se u toho pobavit, pak tato hra vás rozhodně nezklame.
Základní myšlenka knihy je, že bohatí si kupují aktiva, zatímco chudí si pořizují závazky, které za aktiva považují.
9. Nejbohatší muž v Babylóně (George S. Clason)
Na základě poučných příběhů ze starého Babylónu se naučíte, jak peníze nejen vydělat, ale také jak si je udržet a úspěšně je investovat. A pokud se náhodou dostanete do finančních problémů, kniha poskytne rady i pro tyto případy.
Díky knize si uvědomíte, že bohatství je výsledkem určitých zákonitostí.
10. Myšlení rychlé a pomalé (Daniel Kahneman)
Podle Kahnemana má každý z nás v hlavě soubor předsudků, o kterých nevíme, protože jsou podvědomé. Tyto podvědomé předsudky nás pak vedou k nesprávným nebo unáhleným rozhodnutím. V knize se dozvíte, jak tyto předsudky identifikovat a jak se jich zbavit.
Příklady v knize se nevěnují pouze investování, ale ukazuje, jak naše podvědomí ovlivňuje náš každodenní život.
11. Market Wizards (Jack D. Schwager)
Zároveň máte možnost poodhalit tajemství, které stály za takto významnými úspěchy. Proč se kniha stala tak populární? Důvod je prostý, je to díky způsobu, jakým byla napsána. Praktické informace a detailní pohled do mysli traderů, se k vám dostane formou zábavného čtení, u kterého se nudit nebudete.
Jedná se o skvělé ukázky toho, čeho může člověk s velkou vůlí i přes velice trnitou cestu dosáhnout.
Pokud potřebujete nějakou motivaci do dalších svých obchodů, tak tou motivací může být právě tato kniha.
12. Reminiscences of a Stock Operator (Edwin Lefévre)
V knize je popisován částečně fiktivní a částečně skutečný příběh jistého Jesse, který představuje samotného autora. Postupně se budete dostávat do skutečného nitra spekulanta, tedy autora, pro kterého se obchodování jako takové, stalo vším.
Osobně si myslíme že se jedná o nejlepší knihu s autobiografickými prvky z oblasti investování a přestože se jedná o knihu z autorova života, i tak vám nadělí spoustu cenných lekcí z oblasti spekulování.
Kniha vás bude bavit a budete hltat každou stránku v knize.
13. Trade Your Way to Financial Freedom (Van Tharp)
Většina obchodníků si vůbec neuvědomuje, jak je money management důležitý. Je stejně důležitý jako technická analýza nebo fundamentální – spíše důležitější. Spousta lidí tohle podceňuje a jak je zvykem, za ztráty často může právě MM.
Money management je alfou a omegou obchodování, ať už používáte jakýkoliv indikátor, nebo sytém, dokud vám nebude problematika MM jasná, je obchodování srovnatelné s ruletou.
Nezapomeňte, že pokud by investování a obchodování bylo stejně tak jednoduché, jako si koupit knihu a přečíst ji, byli bychom všichni bohatí. Tím pouze chceme poukázat na to, že i když přečtete všechny knihy z tohoto odvětví na světě, nemusíte být dobrý investor. Je potřeba do toho dát daleko víc – spoustu času, píli, stále zkoušet a sbírat zkušenosti. Jednou se vám něco podaří a podruhé zase ne. Je potřeba se z toho ponaučit a jít dál! Jenom tak můžete být úspěšní.
Co si o našem seznamu knih pro investory a obchodníky myslíte vy? Doporučili byste nějakou jinou knihu? Máte s některou z výše zmíněných knih zkušenosti? Podělte se s námi v komentáři.
dajú sa najsť tieto knihy aj v českom pripadne slovenskom jazyku ?
První a druhou knihu jsem četl, jsou naprosto skvělé, určitě doporučuji přečíst :) Vyzkouším i zbylé dvě, uvidíme, jaké budou.
Knihu „MARKET WIZARDS“ jsem četl a mohu říct jen jediné, je úžasná. K dalším knihám jsem se zatím nedostal, ale jak tak koukám, tak se na ně vrhnu co nejdříve.