Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » 13 nejdůležitějších knih pro každého investora – Bez těchto knih se neobejdete!

13 nejdůležitějších knih pro každého investora - Bez těchto knih se neobejdete!

13 nejdůležitějších knih pro každého investora - Bez těchto knih se neobejdete!

Pokud jste na začátku svojí investiční kariéry, pak je dobrý důvod, abyste začali právě teď investicí do toho nejcennějšího co máte, tedy do sebe samých, protože taková investice se vám vždy vyplatí.

Na čtení knih je totiž nejlepší to, že nemůžete nikdy nic ztratit, ale vždy pouze získat. Kromě blahodárných účinků na vaši soustředěnost i paměť vám knihy nabídnou znalosti k řešení vašich otázek od těch lidí, kteří se na cestě investování vydali již před vámi a uspěli.

Otázek v souvislosti s investováním existuje celá řada. Například: Do čeho mám investovat? Jakými pravidly se mám řídit? Na co si mám dát pozor?

Na vše, co o investicích a penězích potřebujete vědět, lze vždy najít odpověď ve správné knize.

A protože pravdou také je, že úspěšní a bohatí lidé hodně čtou, tak vám v tomto článku přinášíme seznam 13 knih, které vám ukáží, jak se vyhnout zásadním investičním chybám a naučí vás o investicích a bohatství přemýšlet tím správným způsobem.

V článku zmíněné knihy

1.Inteligentní investor (Benjamin Graham)2.Beating the Street (Peter Lynch)3.Eseje Warrena Buffetta: lekce pro korporátní Ameriku (Warren Buffett)4.Umění přemýšlet o penězích (André Kostolany)5.Investiční horečka (Robert Schiller)6.Curyšské axiomy (Max Gunther)7.Zrádná nahodilost (Nassim Nicholas Taleb)8.Bohatý táta, chudý táta (Robert Kyosaki)9.Nejbohatší muž v Babylóně (George S. Clason)10.Myšlení rychlé a pomalé (Daniel Kahneman)11.Market Wizards (Jack D. Schwager)12.Reminiscences of a Stock Operator (Edwin Lefévre)13.Trade Your Way to Financial Freedom (Van Tharp)

1. Inteligentní investor (Benjamin Graham)

inteligentni-investor-benjamin grahamPodle mnohých je Inteligentní investor ta nejlepší kniha, která kdy byla o investování napsána. Tato dnes již klasická publikace od otce hodnotového investování Benjamina Grahama je určena pro dlouhodobé investory.

Graham publikoval první vydání této knihy již v roce 1949, přesto stále principy, které jsou v ní popsány, neztratily nic ze své aktuálnosti.

Myšlenka koupit levně firmu, která je ve vynikající kondici, je základním pravidlem každého hodnotového investora.

Dodržování této myšlenky významně omezí vaše ztrátové investice. Pokud jste dosud s investováním neměli žádné zkušenosti, pak vás tato kniha rozhodně nasměruje tím správným směrem. Nadčasově platné Grahamovy přístupy a filozofie jsou podány formou vhodnou i pro laiky, takže se nemusíte bát, že byste knize nerozuměli. 

Warren Buffett tuto knihu označil za „zdaleka nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána, což už samo o sobě o něčem svědčí. Malá zajímavost na konec, výtisků této knihy bylo prodáno už více než milión.

2. Beating the Street (Peter Lynch)

beating-the-street-peter-lynchPeter Lynch je jedním z nejúspěšnějších investorů na akciových trzích a manažerů hedgeových fondů minulého století.

Ve své knize Beating the Street Lynch vysvětluje svoje vlastní strategie pro investování a nabízí rady pro budování úspěšného investičního portfolia.

Podle Lynche není důvod, aby individuální investor nemohl využít tržních příležitostí lépe než Wall Street a povzbuzuje investory, aby investovali do toho, čemu rozumí.

Lynchova strategie založená na růstových společnostech a P/E poměrech (co je P/E poměr?) je ideální pro začátečníky, kteří chtějí začít s analýzou jednotlivých akcií.

Lynch říká, že akcie nejsou lístky do loterie, ale že vždy je nějaký konkrétní důvod, proč se akcie vyvíjí určitým směrem a nabádá investory, aby se těmto důvodům snažili porozumět.

3. Eseje Warrena Buffetta: lekce pro korporátní Ameriku (Warren Buffett)

eseje-warrena-buffettaWarren Buffett je považován za nejúspěšnějšího investora všech dob. Tento žák Benjamina Grahama dlouhodobě svými investicemi překonává akciové indexy a výroční zprávy jeho společnosti Berkshire Hathaway jsou samy o sobě velice poučným čtením, ze kterých lze načerpat mnoho užitečných rad.

Eseje Warrena Buffetta dávají čtenáři odpovědi na řadu otázek důležitých pro akcionáře. Eseje zahrnují diskuze o řízení společnosti, financích, investicích, fúzích a akvizicích, účetnictví, oceňování i daňových záležitostech.

Buffett ve svojí knize nastiňuje své základní obchodní principy a ukazuje výhodnost nákupů akcií podniků v době, kdy se tyto akcie obchodují se slevou.

4. Umění přemýšlet o penězích (André Kostolany)

“Nemůžu vám říct, jak rychle zbohatnout. Ale můžu vám říct, jak rychle zchudnout: pokuste se rychle zbohatnout”.

umeni-premyslet-o-penezich-andre-kostolanyTento a mnoho dalších trefných citátů od André Kostolányho svědčí o jeho nadhledu, který získal během svého dlouholetého působení na akciovém trhu.

Umění přemýšlet o penězích je skvělá kniha, ve které najdete mnoho informací, které jako investoři potřebujete znát. A až si ji přečtete, uvidíte, že si budete chtít přečíst všechny další knihy od tohoto neobyčejného burzovního spekulanta a investora.

5. Investiční horečka (Robert Schiller)

investicni-horecka-robert-shillerProfesor Robert Shiller je právem držitelem Nobelovy ceny za ekonomiku. Ve světě akciových trhů se pohybuje několik desítek let a jeho teze patří k těm, kterým je pozorně nasloucháno širokou veřejností.

Pokud se chcete dovědět, které faktory ženou akcie do závratných výšin a proč Schiller varuje investory před nesmyslným nadšením, kniha vás zaručeně nezklame.

Schiller správně předpověděl internetovou bublinu v roce 2000 a varoval před krachem na trhu s nemovitostmi v roce 2008.

6. Curyšské axiomy (Max Gunther)

curysske-axiomyKniha podává souhrn určité filozofie, kterou se ve své profesi řídí úspěšní bankéři. Myšlení těchto lidí je popsáno ve dvanácti velmi zajímavě a čtivě popsaných axiomech, na základě kterých pochopíte, jaká pravidla tito bankéři ve svém rozhodování o investicích uplatňují.

Kniha je přínosem nejen pro akciové investory, ale bude se vám hodit i při investicích do komodit, umění nebo nemovitostí.

Základní poselství této knihy je, že abyste zbohatli, musíte se naučit řídit rizika.

7. Zrádná nahodilost (Nassim Nicholas Taleb)

zradna-nahodilostZrádná nahodilost je velmi provokativní a zajímavá kniha pro ty, kteří věří, že v našem světě má všechno logickou příčinu a vysvětlení, tedy i pohyb ceny akcií a cenové patterny.

Taleb totiž ve své knize předkládá myšlenku, že moderní lidstvo si není vědomo existence nahodilosti. Místo toho se snaží náhodné jevy vysvětlovat jako jevy, které náhodné vůbec nejsou.

Poměrně komplikovanou, ale zábavnou formou se Taleb zabývá otázkami souvisejícími s podceněním vlivu náhody na náš život a na finanční úspěch.

8. Bohatý táta, chudý táta (Robert Kyosaki)

bohaty tata chudy tata

Pokud se chcete vzdělat v základech finanční gramotnosti a naučit se to, co vás škola pravděpodobně nenaučila, pak vám tato kniha může pomoci objevit nový náhled na oblast vašich osobních financí.

Autor v knize rozvíjí, jak přemýšlí a co dělají odlišně bohatí a chudí. Na knihu navazuje světoznámá hra Cashflow. Pokud si chcete principy z této knihy procvičit se svými přáteli a ještě se u toho pobavit, pak tato hra vás rozhodně nezklame.

Základní myšlenka knihy je, že bohatí si kupují aktiva, zatímco chudí si pořizují závazky, které za aktiva považují.

9. Nejbohatší muž v Babylóně (George S. Clason)

nejbohatsi-muz-v-babyloneZábavné, poučné, lehké a svižné čtení. Jedná se o nadčasové dílo, které je podle mnohých odborníků tím nejlepším, co kdy bylo na téma bohatství napsáno.

Na základě poučných příběhů ze starého Babylónu se naučíte, jak peníze nejen vydělat, ale také jak si je udržet a úspěšně je investovat. A pokud se náhodou dostanete do finančních problémů, kniha poskytne rady i pro tyto případy.

Díky knize si uvědomíte, že bohatství je výsledkem určitých zákonitostí.

10. Myšlení rychlé a pomalé (Daniel Kahneman)

mysleni-rychle-a-pomale-daniel-kahnemanDaniel Kahneman je držitelem Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2002. Ve své knize se věnuje tomu, jak vaše myšlení ovlivňuje vaše investiční úspěchy.

Podle Kahnemana má každý z nás v hlavě soubor předsudků, o kterých nevíme, protože jsou podvědomé. Tyto podvědomé předsudky nás pak vedou k nesprávným nebo unáhleným rozhodnutím. V knize se dozvíte, jak tyto předsudky identifikovat a jak se jich zbavit.

Příklady v knize se nevěnují pouze investování, ale ukazuje, jak naše podvědomí ovlivňuje náš každodenní život.

11. Market Wizards (Jack D. Schwager)

market-wizardsKniha Market Wizards patří mezi několik nejprodávanějších knih všech dob v oblasti investování. Jedná se o soubor rozhovorů s nejlepšími spekulanty současnosti a čtenář dostává skvělou šanci nahlédnout do mysli těch, kteří si dokázali z pár dolarů "vyčarovat" velké bohatství.

Zároveň máte možnost poodhalit tajemství, které stály za takto významnými úspěchy. Proč se kniha stala tak populární? Důvod je prostý, je to díky způsobu, jakým byla napsána. Praktické informace a detailní pohled do mysli traderů, se k vám dostane formou zábavného čtení, u kterého se nudit nebudete.

Jedná se o skvělé ukázky toho, čeho může člověk s velkou vůlí i přes velice trnitou cestu dosáhnout.

Pokud potřebujete nějakou motivaci do dalších svých obchodů, tak tou motivací může být právě tato kniha.

12. Reminiscences of a Stock Operator (Edwin Lefévre)

Reminiscences-of-a-Stock-Operator-edwin-lefevreKniha Reminiscences Of A Stock, volně přeloženo, jako "Vzpomínky akciového obchodníka" je knihou s autobiografickými prvky, tedy prvky ze života autora.

V knize je popisován částečně fiktivní a částečně skutečný příběh jistého Jesse, který představuje samotného autora. Postupně se budete dostávat do skutečného nitra spekulanta, tedy autora, pro kterého se obchodování jako takové, stalo vším.

Osobně si myslíme že se jedná o nejlepší knihu s autobiografickými prvky z oblasti investování a přestože se jedná o knihu z autorova života, i tak vám nadělí spoustu cenných lekcí z oblasti spekulování.

Kniha vás bude bavit a budete hltat každou stránku v knize.

13. Trade Your Way to Financial Freedom (Van Tharp)

Trade-Your-Way-to-Financial-Freedom-van-tharpKniha Trade Your Way to Financial Freedom, volně přeložen jako "Obchodem k finanční svobodě", stojí za přečtení hlavně z důvodu money managementu. Jedná se o jednu z mála knih, která money management a celou jeho podstatu vysvětlí opravdu každému a dobře. Obzvlášť nováčkům, kterým je něco nejasné dokáže tato kniha vše s patřičným důrazem osvětlit.

Většina obchodníků si vůbec neuvědomuje, jak je money management důležitý. Je stejně důležitý jako technická analýza nebo fundamentální – spíše důležitější. Spousta lidí tohle podceňuje a jak je zvykem, za ztráty často může právě MM.

Money management je alfou a omegou obchodování, ať už používáte jakýkoliv indikátor, nebo sytém, dokud vám nebude problematika MM jasná, je obchodování srovnatelné s ruletou.

Nezapomeňte, že pokud by investování a obchodování bylo stejně tak jednoduché, jako si koupit knihu a přečíst ji, byli bychom všichni bohatí. Tím pouze chceme poukázat na to, že i když přečtete všechny knihy z tohoto odvětví na světě, nemusíte být dobrý investor. Je potřeba do toho dát daleko víc – spoustu času, píli, stále zkoušet a sbírat zkušenosti. Jednou se vám něco podaří a podruhé zase ne. Je potřeba se z toho ponaučit a jít dál! Jenom tak můžete být úspěšní. 

Co si o našem seznamu knih pro investory a obchodníky myslíte vy?  Doporučili byste nějakou jinou knihu? Máte s některou z výše zmíněných knih zkušenosti? Podělte se s námi v komentáři.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 3
tomas

dajú sa najsť tieto knihy aj v českom pripadne slovenskom jazyku ?

Matony Pánčus

První a druhou knihu jsem četl, jsou naprosto skvělé, určitě doporučuji přečíst :) Vyzkouším i zbylé dvě, uvidíme, jaké budou.

Kuželka Antonín

Knihu „MARKET WIZARDS“ jsem četl a mohu říct jen jediné, je úžasná. K dalším knihám jsem se zatím nedostal, ale jak tak koukám, tak se na ně vrhnu co nejdříve.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo