Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Robert Kiyosaki – Učitel budoucích bohatých. Co bychom o něm rozhodně měli vědět a čím nás překvapí?

Robert Kiyosaki – Učitel budoucích bohatých. Co bychom o něm rozhodně měli vědět a čím nás překvapí?
Zdroj: coinfomania.com

Jeho začátky nebyly jednoduché, přesto se stal finančně nezávislým a změnil pohled na peníze mnoha milionům. Proslavil se (mimo jiné) výroky, kterými už léta ničí finanční předsudky a mýty lidí po celém světě.

Váš dům není aktivum!

Vzpomínáte, kdy jste tuto větu četli poprvé? Už víte, o kom je řeč? Široká veřejnost ho zná jako autora knihy Bohatý táta, chudý táta, ale Robert Kiyosaki je daleko víc, než “jen obyčejný” spisovatel, investor a podnikatel, za něhož mluví výsledky. Pojďme se tedy podívat kdo ve skutečnosti je, co nás učí a jak žije.

Kdo je ve stručnosti Robert Kiyosaki

 • Robert Kiyosaki je uznávaný americký finanční pedagog, investor a autor, který je známý především díky své knize “Bohatý táta, chudý táta”.
 • Je zastáncem finančního vzdělávání, zdůrazňuje důležitost budování majetku a pochopení fungování peněz.
 • Je přesvědčen o tom, že investice, zejména do nemovitostí, je třeba financovat na dluh, a často kritizuje tradiční finanční poradenství. V průběhu let si Kiyosakiho učení a knihy vysloužily uznání i kritiku, ale bezesporu zanechaly ve světě osobních financí významnou stopu.

Obsah článku

Kdo je Robert Kiyosaki? Trocha biografie

Na začátek se pojďme podívat, odkud Robert Kiyosaki pochází.

Zdroj: En.24smi.org
Robert Kiyosaki jako dítě se svou sestrou a rodiči.
Robert Kiyosaki jako dítě se svou sestrou a rodiči.

Pokud na Vás působí jeho příjmení exoticky, máte pravdu. Robert Kiyosaki je čtvrtou generací japonských přistěhovalců. Narodil se 8. dubna 1947 v malém městě Hilo na Havaji. Byl nejstarším dítětem v rodině, později mu přibyly sestry Emi, Beth a bratr John. Jeho otec vybudoval významnou akademickou kariéru a jeho matka byla zdravotní sestra.

Robert prožil na Havaji poměrně klidné dětství. Aniž by to tehdy tušil, začal se právě zde rodit základ jeho budoucího úspěchu. Už jako dítě si všímal rozdílů mezi bohatými a chudými a zajímal se o to, jak bohatství dosáhnout. Právě zde se začal učit od svého “bohatého táty”.

Role “dvou tátů” měla pro celý Robertův život významnou roli. Svého otce, kterého ve své knize nazývá “chudý táta”, měl velmi rád a přijímal od něj akademické vzdělání a hodnoty. Svého “bohatého tátu” obdivoval, protože ho učil, jak uspět v prostředí kapitalismu. Dnes bychom řekli, že mu byl koučem na cestě k jeho snu.

I přes svou touhu být bohatý se vydal nejprve cestou tradičního vzdělání. Po maturitě odjel do New Yorku studovat Kings Point Merchant Marine Academy. Přestože nepatřil k nejlepším studentům, školu úspěšně dokončil a čekalo ho první opravdu důležité životní rozhodnutí – nastoupit na dobře placené místo ve společnosti Standard Oil nebo vstoupit do armády. K nelibosti svého otce nakonec zvolil druhou možnost a narukoval jako pilot vrtulníku do Války ve Vietnamu.

Zdroj: en.24smi.org
Robert Kiyosaki jako mladý muž.
Robert Kiyosaki jako mladý muž.

Poté, co ukončil službu v armádě, se mohl začít věnovat svému cíli. Nastoupil do společnosti Xerox Corporation do obchodního oddělení. Když získal dostatečné obchodní dovednosti, začal se věnovat rozjezdu svého podnikání.

Jeho první společnost, která vyráběla nylonové peněženky pro surfaře mu vydělala první milion dolarů, ale také okusil pád na dno. Krach společnosti byl způsoben nevhodně nastavenou strategií. Kiyosaki upřednostňoval maximalizaci zisku před dlouhodobějším plánováním. Život druhé společnosti měl podobný průběh, i když pád nebyl tolik bolestivý jako poprvé.

V roce 1986 se po krátké známosti oženil s Kim Meyer. S Robertem se poznala po jeho druhém neúspěšném podnikatelském počinu a čekala je nejistá budoucnost. Společně hledali další obor, ve kterém by uspěli. Tím oborem bylo vzdělávání. Sám Robert věřil a stále věří, že vzdělání je nejlepší investicí, a proto založil společnost Rich Dad Company Inc., která funguje a prosperuje dodnes.

Současná hodnota jeho majetku se odhaduje na 100 milionů dolarů.

Zdroj: Richdad.com
Robert a Kim Kiyosaki.
Robert a Kim Kiyosaki.

Dnes žije Robert Kiyosaki spokojený život se svou ženou Kim ve Phoenixu, Arizoně a jsou si partnery v životě i v businessu.

Robert se stále věnuje investování a finančnímu vzdělávání. Jelikož má mnoho obdivovatelů po celém světě, je pravidelným účastníkem různých investičních a motivačních konferencí.

Poznámka

Věděli jste, že při svých cestách navštívil i Prahu?

Robert Kiyosaki při svých cestách po světě nevynechal ani Prahu, kterou navštívil hned vícekrát. Poprvé tomu bylo v červnu 2010 a jednalo se o jeho historicky první návštěvu střední Evropy. Tehdy byl pozván na placenou přednášku jisté multi-level společnosti.

V červnu roku 2011 přednášel na veřejném celodenním semináři v Kongresovém centru v Praze. Účastníci akce měli dokonce unikátní možnost pokračovat do hotelu Kempinski Hybernská na neformální večeři s Robertem a jeho ženou Kim.

Robert Kiyosaki jako investor

Investuje po celém světě a jak sám říká “příležitosti vidí všude”. Proslavil se zejména jako realitní investor. Jeho investice do nemovitostní jsou opravdu rozsáhlé, ať už se jedná o měděné doly v Argentině a Kanadě nebo 1 100 bytů v Texasu.

Aby mohl nakupovat ty nejlepší nemovitosti, využívá co největšího zadlužení, díky kterému nakonec bohatne.

Robert Kiyosaki je známý kritik dolaru, neboť od zrušení zlatého standardu se tiskne do oběhu stále více peněz. Z tohoto důvodu nejsou spořící účty jeho favoritem. Peníze uchovává ve zlatě a stříbrných mincích. Dále také investuje do produkce ropy.

Poznámka

TIP: Nemovitosti, zlato a…? Znáte i poslední díl z “pravidla 3 loukotí“? Přečtěte si, co je to a jak díky němu zbohatnout.

Robert Kiyosaki jako podnikatel

Ukázka deskové hry Cashflow.
Ukázka deskové hry Cashflow.

Během svého života založil mnoho podniků, více či méně úspěšných. Největšímu úspěchu se mu podařilo dosáhnout v oboru, který jej provázel celý život – vzdělávání. Jeho semináře se staly celosvětovým fenoménem a kamkoliv přijede, vyprodává sály. Nemalé zisky mu plynou i z prodeje knih a z jeho deskové hry Cashflow, která simuluje různé životní situace a investiční příležitosti. Díky tomu se učí investovat děti i dospělí.

Někdo by si mohl myslet, že Robert Kiyosaki zbohatl na produktu, zkrátka měl dobrý nápad. To není 100% pravda. Kiyosaki vytvořil systém, který mu přináší pravidelný příjem i přízeň fanoušků. Sám navíc říká, že samotný produkt není všechno.

Na jaká kritéria si dává Kiyosaki při budování i investování do podniků pozor?

Jak uvádí v knize “Bohatý táta radí, jak investovat”, společnost musí mít především poslání, schopný tým a silné vedení. Samozřejmě musí generovat určitou výši peněžních toků. Dalším důležitým kritériem je správná komunikace společnosti. Tato komunikace musí být zvládnutá ve směru k zákazníkovi, státu, organizacím i interně.

Dále Kiyosaki sleduje systémy, které ve společnosti fungují. Můžete si zde představit řízení všech činností, které ve firmě najdete například systém účtování, služeb pro zákazníky, vývoje produktu apod. Dalším kritériem je, aby měl podnik dobře podchycenou právní stránku své činnosti. Posledním článkem celého systému je samotný produkt.

Poznámka

Z tohoto přístupu je patrné, že Kiyosaki vnímá podnikání jako celý souhrn činností, které musí společně fungovat jako dobře promazaný stroj. Pokud některá část zaostává, může být podnik zranitelný.

Poselství Roberta Kiyosakiho – změňte svůj přístup k financím i k životu

Jeho myšlenky byly, zejména v době jeho mládí, svým způsobem revoluční a kontroverzní. Možná jste některé z jeho myšlenek již slyšeli, ale nevěděli jste, že jsou jeho.

Pokud bychom se měli věnovat Robertovu učení jen malinko podrobněji, vydalo by to minimálně na samostatný článek (nebo knihu). Přesto, pojďme si alespoň přiblížit některé jeho nejdůležitější myšlenky. Zkuste je začlenit do svého života a uvidíte, že se díky nim stanete bohatší.

Nepracujte pro peníze, ale nechte peníze ať pracují pro Vás.

Pokud byste si měli od Kiyosakiho přebrat jednu jedinou myšlenku, měla by to být právě tahle. Většina lidí vyměňuje svůj čas za peníze. Jakmile peníze vydělají, okamžitě je utratí za pasiva a pokud jim náhodou z výplaty něco zbyde, spoří. Ale tím peníze nepracují – buď jsou utraceny nebo leží na účtu.

Kiyosaki nás nabádá k aktivnímu hledání investičních a podnikatelských příležitostí, kdy se nám vložené peníze násobně zhodnotí.

Existuje špatný dluh a dobrý dluh.

Jedna z myšlenek, která ve své době vyvolala bouři. Dluh je přece dluh a ten se musí splatit, tečka. Ano to je sice pravda, ale Kiyosaki tyto dva dluhy rozlišuje podle toho, na co jsou půjčené peníze vynaloženy.

Pokud si půjčíte na investiční byt, který Vám bude každý měsíc přinášet peníze, je to dobrý dluh. Pokud si půjčíte například na televizi nebo značkové auto, je to špatný dluh, protože ten Vám žádné peníze nepřinese. Více si o dobrém a špatném dluhu můžete přečíst zde.

Ve škole jsou nejchytřejší ti, kteří nedělají chyby. V reálném světě jsou nejchytřejší ti, kteří dělají chyby a učí se z nich.

Přestože se terčem jeho kritiky stal tradiční americký vzdělávací systém, stejný přístup najdeme i v českých reáliích. Jen zavzpomínejte, kolikrát jste dostali pětku z písemky a museli jste čelit pohrdavému pohledu učitele a trestu rodičů po příchodu domů.

Sám Kiyosaki tvrdí, že nejvíce se naučil právě z nepovedených investic a obchodů. Říká, že každá chyba mu byla nejlepším učitelem a peníze, o které kvůli své chybě přišel, považuje za školné.

Nejmocnější aktivum, které máme všichni, je naše mysl. Když je dobře vytrénovaná, dokáže vytvořit neuvěřitelné bohatství.

K tomu snad není co dodat. Cesta k bohatství a finanční nezávislosti není o výhře v loterii, ale o nastavení mysli. Vždyť mnoho loterijních milionářů končí po několika letech, tam kde začali.

Cesta k bohatství začíná změnou myšlení a finančních návyků. Budete večer sledovat zprávy v televizi, nebo si raději pustíte seminář o investování do nemovitostí? Opravdu tu dvacátou kabelku potřebujete nebo raději pošlete peníze do ETF fondů? A je vážně nutné vypít každý pátek v hospodě 10 piv, nebo si dáte jen 3 a za zbylé peníze si koupíte si např. akcie? V tom je síla naší mysli!

Pokud Vás Kiyosakiho myšlenky zaujaly, doporučujeme si přečíst některou z jeho knih. Seznam těch nejznámějších najdete na konci našeho článku.

Odpovědnost za svoje finance vezměte do vlastních rukou! Buď budete pány peněz nebo jejich otroky.

Největší zajímavostí ze života Roberta Kiyosakiho

V 9 letech vyráběl rádoby peníze z tuby od zubní pasty.

Už jako dítě chtěl být bohatý a hledal různé zkratky, jak bohatství dosáhnout. Proto začal v 9 letech tavit tuby od zubní pasty a pomocí vlastnoručně vyrobeného razítka z nich razil peníze. Tato (nevědomě) nelegální praktika se však naštěstí díky zakročení jeho otce nedostala za dveře domu jeho rodiny.

Svůj největší knižní hit Bohatý táta, chudý táta vydal až 5 let po smrti svého otce.

Učinil tak, protože se bál, že pokud by otec zjistil, jak jej jeho syn vnímá nikdy by mu neodpustil. Svého otce si nesmírně vážil, přestože finanční know–how čerpal jinde.

Jeho bohatým tátou je Richard Wassman Kimi.

Oproti svému skutečnému otci, to má “bohatý táta” v Kiyosakiho knize daleko jednodušší. Vystupuje totiž anonymně a Kiyosaki se dlouho zdráhal prozradit o koho se jedná. Dokonce se objevili teorie, že žádný “bohatý táta” v jeho životě nikdy nebyl a je to jen knižní postava pro dokreslení celého příběhu nebo mix osobností, které Kiyosakiho v životě ovlivnili a inspirovali.

Teprve až 4. května. 2016 navštívil Robertovu rádiovou show jeho dobrý přítel z dětství Alan Kimi (jeho přítel Mike z knihy Bohatý táta, chudý táta) a potvrdil, že Alanův otec je skutečně “bohatý táta”. Také společně vysvětlili, proč byla pro Kimiho rodinu anonymita tak důležitá.

Knihu Bohatý táta, chudý táta nechtělo žádné nakladatelství vydat.

Robert Kiyosaki se od školních let potýkal s názorem učitelů, že neumí psát. Stejný názor měli i oslovení nakladatelé. Nakonec mu nezbylo nic jiného než knihu vydat na vlastní náklady. Jak to bylo dál, už všichni víme – kniha se stala světovým bestsellerem.

Přestože se účastnil jako pilot války ve Vietnamu, říká o sobě, že už by pilotovat vrtulník neuměl.

A prý mu to nechybí a ani by o to nestál.

Jeho sestra je buddhistická mniška.

Jeho sestra se vlivem svého náboženství o peníze nikdy nezajímala. Považovala je za zbytné do té doby, než ji postihlo několik nemocí. Sestřinu léčbu zafinancoval právě Robert Kiyosaki. Od té doby si od něj nechala dávat rady a hledala rovnováhu mezi finanční nezávislostí a svou vírou.

V roce 2010 účinkoval v pořadu Na Plovárně s Markem Ebenem

Při návštěvě Prahy v roce 2010 přijal pozvání do pořadu Na Plovárně s Markem Ebenem. Záznam rozhovoru je stále ke shlédnutí v archivu České televize a díky tomu si jej můžete poslechnout i vy.

Investování do akcií diskutoval i s Warrenem Buffettem.

Nicméně sám přiznává, že myšlenkově jsou mu bližší jiné osobnosti než Warren Buffett, např. Donald Trump, o kterém tvrdí, že si s ním velmi rozumí, neboť oba měli bohatého tátu, oba absolvovali vojenskou školu, oba vlastní nemovitosti, oba jsou bohatí atd.

Top Knihy Roberta Kiyosakiho

Robert Kiyosaki je autorem více než 26 knih. Psal buď sám nebo ve spoluautorství například s Donaldem Trumpem. Pojďme si přiblížit několik zajímavých titulů.

1. Bohatý táta, chudý táta

Zdroj: Kniznibestsellery.cz
Nejslavnější kniha roberta Kiyosakiho byla přeložena i do češtiny.
Nejslavnější kniha roberta Kiyosakiho byla přeložena i do češtiny.

Tato kniha neodmyslitelně patří na první místo seznamu. Vždyť právě ona přinesla Kiyosakimu úspěch, byla přeložena do 51 jazyků a prodalo se více než 41 milionů kopií po celém světě.

V knize se snaží formou příběhů ze svého dětství a části dospělého života vysvětlit, jak se on sám učil pracovat s penězi a jak zbohatl. Vysvětluje zde základní principy aktiv a pasiv, dobrého a špatného dluhu, finanční gramotnosti a ukazuje cestu z tzv. krysího závodu. Zároveň poodkrývá, jaké vztahy měl se svými “dvěma otci”. Tato kniha by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně, pokud chcete začít přemýšlet o penězích jinak. Recenzi knihy si můžete přečíst zde.

2. Cashflow kvadrant

Tato kniha obsahově volně navazuje na publikaci Bohatý táta, chudý táta a snaží se poodhalit tajemství, proč jsou někteří lidé bohatí a jiní ne. Klíčové je rozdělení lidí do 4 kvadrantů, podle toho, jakým způsobem si vydělávají peníze a jak s nimi dále nakládají. Každý kvadrant má své výhody a nevýhody a žádný není lepší než jiný. Ukazují pouze způsob myšlení určitých skupin lidí ve vztahu k penězům.

3. Zvyšte své finanční IQ

V této knize Robert Kiyosaki přibližuje, co je to finanční inteligence a jakých 5 typů finančního IQ by měl člověk pěstovat. V knize se dozvíte typy, jak své peníze chránit, jak zvládat rozpočet, jak investovat peníze nebo rozvíjet své finanční schopnosti.

4. Příběhy úspěchů

Tato kniha je spíše oddechovějšího charakteru, ale zároveň může působit i motivačně. Jsou zde posbírány skutečné příběhy lidí, kteří se řídili radami “bohatého táty” a uspěli.

Najdete zde příběh mladého muže, který chce lepší budoucnost pro sebe a svou ženu, svobodné matky, která se chce vymanit z kruhu sociálního bydlení a zajistit lepší život svým dvěma dětem, úspěšného podnikatele, který pracuje 14 hodin denně, ale nemá čas na svou rodinu a koníčky nebo staršího páru, který uvěřil, že změna je možná v každém věku.

Další knihy, které stojí za přečtení:

 • Do důchodu mladý a bohatý
 • Kam se poděly mé peníze
 • Proroctví
 • Škola byznysu
 • Proč chceme, abyste byli bohatí
 • Nefér výhoda
 • Byznys pro 21. století
 • Konspirace mocných a bohatých: Osm nových zákonů peněz
 • Proč jedničkáři pracují pro trojkaře a dvojkaři pracují pro stát

Závěrem

Robert Kiyosaki si za svůj život získal mnoho následovníků i odpůrců. Rozhodně je respektovanou osobností ve světě investování i podnikání a mnoha lidem na světě ukázal cestu k finanční svobodě a nezávislosti.

A co si myslíte o Robertu Kiyosakim vy? Četli jste nějakou jeho knihu? Inspiroval Vás k tomu, abyste začali dělat věci jinak? Nebo se naopak domníváte, že jeho rady v českém prostředí nedávají smysl? Podělte se s námi o názor v komentářích pod článkem.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
27
3

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.