Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční stříbro: Jak nejvýhodněji investovat do stříbra? Vyplatí se to?

Aktualizováno
Investiční stříbro: Jak nejvýhodněji investovat do stříbra? Vyplatí se to?

Celých 85 % světové produkce stříbra se používá v průmyslu a to ze stříbra dělá druhou nejpoužívanější komoditu vůbec. Je jasné, že těžbu stříbra není možné jen tak navýšit. Zásoby tohoto drahého kovu ubývají a náklady těžby rychle rostou.

Jelikož poptávka po stříbru je dlouhodobě velmi vysoká, cena této komodity má značný potenciál růstu. Není divu, že se jedná o druhý nejoblíbenější investiční kov (hned po zlatě).

Rádi byste se na této vlně investování do stříbra také svezli? Pak se podívejte, na co si dát pozor a jaké jsou možnosti investování do stříbra.

V tomto článku vám ukážeme výhody investování do stříbra, jak do stříbra investovat, ale dostaneme se i k online obchodování se stříbrem. V neposlední řadě se také dozvíte, jaké jsou možnosti skladování nakoupeného kovu a podíváme se na srovnání stříbra a zlata z investičního pohledu.

Investování do stříbra stručně

  • Stříbro je oblíbenou investicí, protože poptávka po stříbře zůstává vysoká a jeho cena má značný růstový potenciál. 85 % světové produkce stříbra se používá v průmyslu, což z něj činí druhou nejpoužívanější komoditu.
  • Investice do fyzického stříbra může mít podobu prutů, mincí nebo šperků. Je však nutné si uvědomit, že šperky a pamětní mince mají často přirážku k hodnotě kovu kvůli uměleckému zpracování a dalším nákladům.
  • Místo nákupu fyzického stříbra lze také spekulovat na jeho cenu prostřednictvím online brokerů. K tomu lze využít futures, opční kontrakty, ETF nebo CFD (Contract for Differences).

Obsah článku investiční stříbro

Jaké jsou možnosti investování do stříbra?

Investování do stříbra není až tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možností je vícero a není vhodné dát jen na první dojem jako u nákupu šperků. Do hry vstupuje řada faktorů. Čtěte pozorně a na konci článku si budete schopni vybrat ideální variantu investování do stříbra na základě svých osobních potřeb.

Investování do této komodity můžeme rozdělit na dvě samostatné kapitoly. První možností investování je nakupování fyzického investičního stříbra (tedy zlatých slitků, mincí apod.) a druhou možností je obchodování stříbra na internetu, neboli spekulace na růst/pokles ceny.

V tomto článku se zaměříme především na nakupování fyzického stříbra, ale pro úplnost naleznete v článku také seznámení s obchodování nehmotného stříbra prostřednictvím brokerů.

Poznámka

Tip: V tomto komplexním článku o stříbře se dočtete o řadě důležitých informací, které pro svůj rozsah v tomto článku již uváděny nebudou.

Nákup stříbra chápejte jako dlouhodobou, někdy se říká generační, záležitost. To může být např. alternativa spoření na důchod, kdy se především pojistíte před znehodnocením vašich úspor inflací. Určitě na tyto investice nenahlížejte s tím, že budou po pár měsících zhodnocené o stovky nebo desítky procent.

Výhody investování do stříbra

Nejvýznamnější důvody pro zakoupení stříbra jsou:

  • Anonymní a vysoce likvidní investice
  • Vysoký potenciál pro zhodnocení vkladu
  • Výnos z obchodů je osvobozen od daně z příjmu (platí pro fyzické osoby)
  • Pro fyzické osoby platí, že jsou jejich investice do stříbra osvobozeny od daně z příjmů. Tedy pokud se nejedná o častý a opakovaný prodej (to by bylo tzv. vedlejší podnikání a to byste museli řádně danit).

A) Nákup fyzického investičního stříbra

stříbrná cihlička
Stříbrná investiční cihlička (2 oz)

Tím se rozumí nákup slitků, cihliček, mincí, šperků apod. V tomto případě vám po zaplacení vaše zakoupené stříbro dorazí domů, popř. do úschovny.

Mějte na paměti, že u šperků a pamětních mincí připlatíte dost nad hodnotu samotného kovu. K ceně se totiž připočítává marže za umělecké zpracování a další náklady.

Cena stříbra tak musí nakonec vzrůst o to více, aby se vyšší nákupní cena vyplatila. Nákupy pamětních mincí a šperků jsou rizikovější, komplexnější a spíše vhodné pro zkušenější investory.

Jakou formu stříbra koupit?

Nejen různé gramáže, sběratelské edice, ale i investiční slitky a mince se mezi sebou mohou výrazně lišit v přepočtené ceně za gram stříbra. To je z důvodu různých výrobních nákladů, vydaného počtu kusů apod.

Poznámka

Pro některé investice jsou vhodnější např. slitky, pro jiné zase cihličky apod. Projděte si následující srovnání, abyste si uměli vybrat na míru nejlépe vyhovující formu investice.

Pro konkrétní srovnání jsme vybrali produkty z obchodu Česká mincovna. Všechny ceny budeme přepočítávat na cenu za jeden g, abychom si mohli srovnat odlišné ceny pro různé formy investičního stříbra.

Porovnáme si 20 g a 100 g slitky Lady Fortuna, dále oblíbenou minci CAD Maple Leaf o váze 1 OZ (trojská unce, tedy cca 31,1 g), kilogramovou stříbrnou minci Jan Žižka a 1 kg stříbrnou cihlu Argor Heraeus.

Dne 12. 11. 2019 byly ceny následující:

Cena v Kč/kus Přepočet Kč/gram
20 g slitek Lady Fortuna 592 29,6
100 g slitek Lady Fortuna 2 467 24,67
31,1 g mince CAD Maple Leaf 599 19,26
1 000 g sběratelská mince 35 950 35,95
1 000 g investiční cihlička
18 665 18,67

.

Na první pohled je patrné, že dle ceny za gram vychází nejlépe cihlička. To je díky nižším výrobním nákladům oproti ostatním porovnávaným variantám. Tato alternativa je nejvhodnější pro investory, kteří nehledají estetickou stránku, ale jde jim jen o hodnotu investice.

Velice dobře vychází také mince s javorovým listem – to je díky výhodnějšímu zdanění (neplatí se 21 % DPH). Téma zdanění je podrobněji popsáno ve článku níže. Mince jsou přesto malinko finančně náročnější než holé cihličky kvůli svému atraktivnějšímu zpracování.

Můžete si všimnout, že slitky zde nevycházejí cenově příliš dobře. To je z důvodu, že konkrétně tyto jsou zataveny v ochranné fólii a jedná se o renomovanou rafinérii PAMP. O výběru kvalitní rafinérie píšeme v následující kapitole.

Samotnou kapitolou jsou sběratelské mince a podobné omezené edice. Všimněte si, že jejich cena je vysoko nad hodnotou samotného kovu. Ve srovnání s kilogramovou cihličkou je sledovaná sběratelská mince o cca 92 % dražší.

Pokud zainvestujete do zvláštních sběratelských edic, bude muset cena stříbra mnohem více vzrůst, abyste vydělali (nebo alespoň nebyli ve ztrátě). Eventuálně si musíte sami najít kupce, který bude chtít zaplatit více než je tržní cena obsaženého kovu. To samozřejmě snižuje likviditu investice a zvyšuje její rizikovost.

kde koupit investiční stříbro

Kde investiční stříbro koupit?

Na internetu naleznete spoustu společností, které prodávají stříbro ve všech jeho formách. Většinou se jedná o stránky ve formě eshopů. Jestliže si ale nedáte pozor na to, od koho nakupujete, může se snadno stát, že se spálíte.

Poznámka

TIP: Své investiční stříbro vždy nakupujte jen u důvěryhodných prodejců a vyhýbejte se podezřelým rafinériím.

Je to z toho důvodu, abyste se vyhnuli koupi podvodného produktu. Podezřelé zboží výrazně pod cenou od nerenomovaných rafinérií mnohdy nemá odpovídající gramáž nebo se dokonce ani nejedná o skutečné stříbro.

Kvalitní značka a kvalitní prodejce vám zajistí, že víte, co nakupujete.

Kde nakoupený kov skladovat?

Jakmile se rozhodnete do stříbra investovat a rozmyslíte si, jakou formu stříbra koupit, hned objevíte další problém. Kde stříbro skladovat? Co když mi ho někdo ukradne a přijdu tak o své úspory?

Pojďme se podívat na 3 možnosti, kde je možné nakoupené stříbro uchovávat.

1. Skladování stříbra doma

Úschova stříbra
Úschova stříbra

Možnost, která napadne asi každého. Stříbro si jednoduše strčíte do skříně s ponožkami, nebo pod postel. Výhodou této možnosti je, že máte své bohatství neustále po ruce a nemusíte nic platit za skladování.

Je tu však jisté riziko krádeže. Co když se o vašem stříbře někdo dozví a cíleně vám vybílí dům?

Samozřejmě se nabízí možnost pořízení vlastního sejfu či trezoru. S tím ale samozřejmě přichází další náklady a pokud nebude trezor dostatečně velký, těžký a dobře zajištěný, i ten mohou zloději ukrást.

Skladování stříbra doma je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro menší investice v řádech desítek tisíc korun.

2. Bezpečnostní schránky bank

bezpečnostní schránka
Bezpečnostní schránka v bance

Další možností jsou bezpečnostní schránky bank, které si můžete pronajmout za ceny okolo jednoho až dvou tisíc korun za rok. Tuto možnost nabízí třeba Česká spořitelna, Unicredit, Komerční banka, ale i další.

Výhodou je poměrně nízká cena, kterou je však nutno platit opakovaně každý rok. Po pár letech by tedy bylo vhodné, aby zhodnocené stříbro zaplatilo alespoň svoji úschovu. V případě platby 1 500 Kč ročně by tak po 10 letech hodnota vaší investice měla vyrůst alespoň o 15 000 Kč, jinak byste byli ve ztrátě. Určitě si také pohlídejte uzavíranou smlouvu, aby bylo vaše stříbro pojištěno!

Úschova stříbra v bankonví schránce je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro střední investice v řádech statisíců korun.

Nevýhodou úschovy v bance je fakt, že v případě potřeby jste vázáni otevírací dobou banky a nemůžete si tak své cennosti vybrat např. o víkendech, svátcích, nebo v noci.

Další nevýhodou je fakt, že banky často bezpečnostní schránky sice mají, ale jsou zabrané. Je tedy možné, že byste volnou schránku mohli najít až několik desítek kilometrů od vašeho bydliště.

3. Nebankovní trezory

nebankovní trezorNejen bankovní instituce poskytují bezpečnou úschovu. I u soukromých společností najdete profesionální úschovné trezory, které mají navíc často otevřeno 24/7.

Je ale určitě třeba počítast s ještě vyšším poplatkem za pronajatý trezor, kam drahý kov i jiné cennosti ukládáte. Samozřejmostí je ostraha a mnohdy bývá zahrnuto i pojištění – to je ale třeba si pohlídat ve smlouvě.

Úschova stříbra v nebankonvím trezoru je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro vyšší-střední investice v řádech statisíců až milionů korun.

4. Úschova u prodejce

Některé společnosti poskytují i nadstandardní službu úschovy. Vaše objednané a zaplacené stříbro tedy firma nepošle k vám domů, nýbrž si ho nechá ve svých zabezpečených skladech, kde mají stříbro i další investoři.

Stejně jako v případě výše uvedených možností je důležité pohlídat si náležitosti v uzavírané smlouvě. Nejlepším pomocníkem zde bude doporučení samotných investorů, kteří s tímto typem úschovy mají zkušenosti.

Úschova stříbra u prodejce nebo specializované společnosti je varianta vhodná spíše pro vyšší investice v řádech milionů korun.

.

Pokud jste se dostali až sem, už byste měli být schopni se rozhodnout, jak investovat do stříbra. Znáte už rozdíl mezi slitky, mincemi a cihličkami a víte, kterou možnost si vybrat. Měli byste také už vědět, kde a jak a kde vaši stříbrnou investici skladovat.

Pokud ale máte ještě nějaké otázky, neváhejte se zeptat v komentářích pod tímto článkem ⤵️.

Investiční stříbro

Pojďme se teď ale podívat ještě na druhou možnost – obchodování se stříbrem online. Abyste na růstu ceny stříbra totiž vydělali, nemusíte ho kupovat ve své fyzické formě. Jak na to? Čtěte dál!

B) Obchodování se stříbrem

investiční stříbro - cena
Vývoj ceny stříbra v letech 2009 – 2020

Do tohoto drahého kovu lze investovat jednak v jeho hmotné podobě, jak bylo nastíněno výše, ale lze na jeho cenu spekulovat i prostřednictvím online brokerů.

Stříbro lze veřejně obchodovat na burzovních trzích pomocí futures, opčních kontraktů, ETF nebo CFD (rozdílových smluv).

My se níže budeme věnovat tomu nejjednoduššímu – CFD obchodování. 

Velká výhoda obchodování jako CFD je možnost využití finanční páky (která vám umožňuje násobit obchodní výsledky). To je užitečné zejména máte-li jen malou částku k investování – např. do deseti tisíc korun.

Příklad obchodu stříbra jako CFD

K investování do stříbra v podobě CFD kontraktů potřebujete online brokera. Mezi ověřené a spolehlivé brokery patří např. český broker XTB.

U XTB můžete obchodovat již s kontrakty již od 10 uncí. Pokud vezmeme cenu stříbra 18 dolarů za unci, tak se bavíme o částce 180 dolarů = hodnota kontraktu. S finanční pákou 1:10 to ale znamená, že k nákupu postačí 10x méně peněz, konkrétně 18 dolarů, což je asi 400 Kč.

Dejme tomu, že otevřete obchod v podobě nákupu 100 uncí. Za měsíc bude cena stříbra o 3 dolary na unci vyšší. To znamená 3 dolary zisku na jedné unci x 100 uncí = zisk 300 dolarů. Jinými slovy při uzavření obchodu inkasujete zisk 300 dolarů, zatímco do obchodu jste vložili pouze 180 dolarů, to je 160% zisk!

Snad byl pro vás výše zmíněný příklad obchodu se stříbrem srozumitelný. Tak nějak takto se dá vydělat na pohybech cen různých komodit. A jejich ceny se hýbou každým dnem, tak proč toho nevyužít.

Pokud se rozhodnete obchodovat stříbro online, rozhodně doporučujeme nejdříve vyzkoušet demo účet (testovací účet), který například výše zmíněný broker XTB nabízí zdarma. Na demu můžete obchodovat bez rizika, s virtuálními penězi a vyzkoušet si zadat obchodní příkaz. Také se zde “rozkoukáte” v obchodní platformě.

Následně si můžete otevřít reálný účet, převést peníze bankovním převodem nebo kartou a během několika desítek minut obchodovat!

Naše recenze brokera XTB

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

Porovnání: stříbro vs zlato

Nyní se podíváme na porovnání dvou nejznámějších vzácných kovů. Oba jsou zajímavé a perspektivní, ale v řadě důležitých aspektů jsou velmi odlišné.

Stříbro je volatilnější

Z historie je patrné, že cena stříbra se pohybuje v zásadě ve stejném směru jako zlato. Buď oba dva kovy na ceně stoupají, nebo klesají. Stříbro je ale o něco volatilnější. To znamená, že výkyvy ceny jsou procentuelně větší.

Cena zlata tedy může během jednoho dne klesnou o, řekněme, 1 procento – stříbro ale zaznamená pokles o procenta dvě.

Jedná se tedy o rizikovější aktivum než zlato, které ale může přinést i vyšší návratnost v případě správného odhadnutí směru.

Stříbro je výrazně levnější

Cena stříbra je několikanásobně nižší než cena zlata. Kilovou cihlu stříbra v době psaní tohoto článku bylo možné pořídit v ceně do 20 tisíc korun.

Pokud byste se tedy rozhodli zainvestovat částku 500 000 korun do stříbra, nakoupíte okolo 26 kg. Naproti tomu zlata byste nakoupili jenom půl kilogramu!

Poznámka

TIP: Mějte na paměti, že velké investice do fyzického stříbra může být problém skladovat i vůbec posílat poštou! Fyzické stříbro tak nemusí být vhodné pro objemné investice.

Tato na jednu stranu nevýhoda může být pro někoho výhodou. Jestliže byste si rádi nakupený kov “potěžkali”, zkrátka aby to nebyl jen malinkatý kousíček, bude stříbro mnohem vděčnější investice.

Za 5 000 Kč nakoupíte čtvrtkilový slitek stříbra, oproti “pouze” 5 gramovému slitku zlata.

Pokud ale posíláte stříbro do placených úschoven, počítejte s vyšším nákladem než u zlata. Budete si totiž muset pronajímat větší buňku.

Pozor: Vyšší zdanění stříbra

Výše jsme nakousli, že výnos ze stříbra může být osvobozen od daně z příjmu a nikdo z výnosu tedy nic nesebere. Avšak pozor. V případě stříbra musíme dávat pozor ještě na jinou daň!

Neplátci daně z přidané hodnoty, což jsou právě běžní investoři, nakupují stříbro za plnou cenu včetně DPH ve výši 21 %! Jenže při následujícím odprodeji daň samozřejmě nepřipočítávají.

Co to znamená v praxi? V případě, kdy byste stříbro nakoupili a ihned ho zase prodali, jste v mínusu 21 % (ono zmíněné zaplacené DPH), obchodníkovu marži (výše je různá, pohybuje se od 5-20 %) a související poplatky či náklady (např. poštovné a další poplatky). To může znamenat ztrátu i 50 %.

V případě nákupu mincí je DPH zatížena pouze hodnota nad nominální částku mince. Jedná se tedy o daňově výhodnější situaci.

Poznámka

Informace: Toto je velká nevýhoda stříbra oproti zlatu, které žádnému DPH nepodléhá, a to ani dani z příjmu.

V některých případech se lze DPH vyhnout

Na DPH je možné ale vyzrát. Na vybrané mince, například Maple Leaf nebo American Eagle se vztahuje zvláštní daňový režim se zvýhodněnou nulovou sazbou DPH.

Jak to funguje? Ve skutečnosti je možné DPH odvádět ve chvíli, kdy mince vstoupí do EU. V dalších členských státech (při nákupu v ČR) se pak již místní sazbou zdaní jen rozdílová část ceny (tj. marže obchodníka).

Tento typ zdanění je výhodné pro neplátce DPH. Naopak pro plátce DPH se nemusí jednat o výhodnou situaci.

Například na webu Silverum můžete nalézt mince, kterých se tento zákon týká, přehledně označeny “§90“. Snadno si tak nakoupíte stříbrné mince bez DPH.

.

Tak jak to vidíte nyní? Dáte se do investování stříbra? Pokud by vás zajímalo něco dalšího, neváhejte se nás zeptat v komentářích níže. Rádi vaše dotazy zodpovíme.

Další zdroje informací o stříbru:

Další výukové materiály:

Líbil se vám tento článek?
39
3

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (10 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vjačeslav

Dobrý den, myslíte že se vyplatí investivat do kolekcí například Mythical Creatures kde bude sběratelská knížka se 12 mincema 1oz mince cca 1 650,- a nebo investivat spíše do klasiky jako je American eagle, maple apod.? Díky za oodpověď

Vjačeslav

Ještě doplním že se jedná o kvalitu PROOF

Ludvik

Dobrý den, mohu nakupovat stříbro jako OSVČ a plátce DPH? A bude to tak pro mne výhodnější? Děkuji za odpověď, LC

Redakce Finex

Dobrý den, Ludvíku. Čistě toereticky by to možné být mělo, nicméně pro jistotu bychom to konzultovali s Vaším účetním či daňovým poradcem. Pokud by totiž stříbro nemělo s Vaším podnikáním co dočinění, pak byste mohl mít nakročeno k problému.

Michal

Ahoj, pokud bych uvažoval o investici do stříbra jako soukromá osoba, v čem je to pro mě výhodné, nakoupím-li investiční stříbro. Budu muset počkat až se zvedne jeho cena minimálně o 21% abych byl aspoň na svých ? Tedy jak mohu nejlépe investovat do stříbra v objemu ca jednotek set tisíc Kč, aby se mi to vyplatilo v rádu ca 5-10 let. Díky za reakci.

Redakce Finex

Dobrý den, Michale. V případě nákupu v ČR jako soukromá osoba opravdu musíte u některých stříbrných (např. slitky či cihličky) produktů odvést DPH, takže teoreticky byste opravdu musel čekat na nárůst alespoň o 21 %. To však platí pouze v případě, že nenajdete žádnou protistranu, která by byla ochotna Vám zaplatit něco navíc. Pokud chcete investovat do stříbra a nemuset DPH platit, existují i takové možnosti. Stačí hledat.. :-)

Libor

Dobrý den, můžete více konkretizovat vaši poznámku, že je možnost investovat do stříbra a nemuset platit DPH? Mám na mysli fyzické investiční stříbro – např. slitky nikoli fondy, ETF, CFD a pod.
Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, nemůžeme asi dávat úplně konrétní tipy, nicméně například mohu poradit, že v některých státech EU je DPH na stříbro nižší. :-)

Jan

Pekny clanok, len nechapem tym cenam na stranke Silverum. Ked si porovnam ceny striebornych investicnych minci 1 oz, ktore su bez dane, tak stale su tie ceny prehnane v porovnani s cenami, ktore zaplatim v nemecku a to aj s danou.

Filda

Děkuji za pěkně zpracovaný článek pánové a přeji mnoho zdaru

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎