Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Investiční zlato: Jak nejvýhodněji investovat do zlata? Vyplatí se to?

Investiční zlato: Jak nejvýhodněji investovat do zlata? Vyplatí se to?

Investiční zlato: Jak nejvýhodněji investovat do zlata? Vyplatí se to?

Podle řady ekonomů, politiků i ředitelů velkých společností nás brzo čeká recese. Snad každý, kdo myslí na svou budoucnost a má nějaké peníze navíc, přemýšlí, kam je v takové době uložit.

Jednou z aktuálně zajímavých možností je investice do zlata, a to jak v podobě mincí, slitků, cihliček, CFD kontraktů a dalších investičních nástrojů. Investování do zlata však není úplně jednoduché.

Při nakupování, nebo obchodování zlata se můžete často spálit. Na trhu se pohybuje velké množství podvodníků a je tak třeba dávat si velký pozor.

Víte, na co vše si dát pozor, nebo třeba jakou gramáž ideálně zvolit? Přesně to se dozvíte v tomto článku! Ale nezůstaneme pouze u toho – dozvíte se také, jakými všemi způsoby je možné investovat do zlata a detailně si porovnáme všechny možné varianty investování.

Obsah článku o investičním zlatě

1.Možnosti investování do zlata2.A) Nákup fyzického investičního zlataMince, slitek, nebo cihlička?Výběr prodejceJakou gramáž zlata zvolit?3.Kde nakoupené zlato skladovat?4.B) Obchodování se zlatemPříklad obchodu zlata jako CFD u brokera XTB5.Do čeho a kolik investovat?A) Kapitál od 10 000 Kč do 50 000 KčB) Kapitál 50 000 Kč až 300 000 KčC) Kapitál 300 000 Kč a více6.Diskuze na téma investiční zlato (komentáře)

Jaké jsou možnosti investování do zlata?

Investování do zlata není až tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možností je vícero a není vhodné dát jen na první dojem jako u nákupu šperků. Do hry vstupuje řada faktorů. Čtěte pozorně a na konci článku si budete schopni vybrat ideální variantu investování do zlata na základě svých osobních potřeb.

Investování do této vzácné komodity můžeme rozdělit na dvě samostatné kapitoly. První možností investování je nakupování fyzického investičního zlata (tedy zlatých slitků, mincí apod.) a druhou možností je obchodování zlata na internetu, neboli spekulace na růst/pokles ceny.

V tomto článku se zaměříme především na obchodování fyzického zlata, ale pro úplnost naleznete v článku také seznámení s obchodování nehmotného zlata prostřednictvím brokerů.

A) Nákup fyzického investičního zlata

Investicí do fyzického zlata se rozumí nákup investičních slitků, mincí, cihliček apod. To vše je investiční zlato. Po zakoupení vám zlato buďto přijde domů, nebo si jej můžete nechat za menší poplatek v bezpečné úschovně. Samotný nákup je stejně tak jednoduchý, jako je nákup oblečení.

Nákup je ale potřeba si pořádně promyslet aby pro vás byl co nejvýhodnější a nenapálili jste se. Abychom vám s procesem nákupu investičního zlata pomohli, níže se podíváme na pár investičních tipů.

Mince, slitek, nebo cihlička?

Cena zlatých investičních produktů a s tím související poměr poplatků se může lišit nejen podle gramáže, ale také podle toho, zda se jedná o cihlu, slitek nebo minci a to ještě buď sběratelskou edici nebo běžný kousek. Aby bylo srovnání úplnější, podíváme se na konkrétní ceny u vybraného prodejce a porovnáme si je.

Pro porovnání jsme u společnosti IBIS vybrali gramový slitek, slitky Lady Fortuna a mince Kangaroo o hmotnosti trojské unce. K tomu také uměleckou a sběratelskou sadu Gold Rushes, která zachycuje motivy zlatých horeček a skládá se z 6 slitků o celkové váze 30 g. Jako poslední jsme vybrali ještě 250g zlatou cihličku Argor Heraeus u obchodu Ceskamincovna.

Dne 10. 11. 2019 byly ceny následující:

Cena v Kč Přepočet Kč/gram
1 g slitek 1 729 1 729
1 oz slitek 38 496 1 237
1 oz mince 38 982 1 253
Gold Rushes (30 g) 65 780 2 193
Zlatá cihlička Argor (250 g) 286 897 1 147

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvýhodněji (v přepočtu ceny zlata na 1 gram) vyjde koupit si největší množství gramů, tedy 250 g cihličku. Další nejvýhodnější jsou pak 1 oz slitky, přičemž v těsném závěsu za nimi je 1 oz mince. Rozdíl gramového slitku a slitku trojské unce v porovnání ceny za gram je 492 Kč, což je cca 40 %.

Tento rozdíl není způsobený vypočítavostí prodejců, ale náklady souvisejícími s výrobou, přeposíláním, zatavováním do obalů, samotnou ražbou apod.

Přesně to je důvod, proč se od určité investované částky vyplatí mnohem více nakupovat vyšší gramáž. Nad gramáží trojské unce už ale tento rozdíl přepočtené ceny za gram zlata není tak markantní. Rozdíl ceny na gram u slitku trojské unce a 250 gramové cihličky je necelých 8 %.

Rozdíl investičních mincí a slitků není až tak veliký, zato ale rozdíl oproti uměleckému zlatu je ohromný. Cena sběratelské edice Gold Rushes je v přepočtu na gram o cca 77 % dražší, než kdybyste nakoupili slitek trojské unce.

investice do zlataJak můžete vidět, rozdíl je markantní. Toto je aspekt, který byste měli brát v úvahu. V případě nákupu sběratelských kousků se investor zpravidla spoléhá na nárůst hodnoty nad nominální cenu zlata nebo se jedná jen o chuť koupit si něco speciálního.

Ne vždy je možné prodat zpět sběratelské kousky obchodníkovi, od kterého jste je nakupovali. Většinou si musíte kupce najít sami. Tím se celá situace komplikuje.

Nehledě na uvedené "komplikace" bývají tyto omezené edice a sběratelské kousky poměrně oblíbené, avšak nejsou vhodné pro začínající investory.

Výběr prodejce

Jako první si musíte vybrat, přes koho budete chtít zlato koupit. Je to podobné, jako když si u auta vybíráte prodejce. Stejně tak i zde se snažíte najít toho nejlepšího.

Nepleťte si prodejce a rafinérii. Rafinérie je společnost, která slitky vyrobí, ale někdo úplně jiný je bude prodávat. Pravděpodobně tak na zakoupeném zlatu bude vyryta jiná společnost, než které platíte. V Česku jsou např. jedněmi z největších prodejců Česká mincovna, Zlataky, nebo Silverum. Nejsou však zdaleka jediní a často nejsou ani nejlepší!

 • Marže prodejce

Marže jednotlivých prodejců je při výběru společnosti pro nákup zlata velice důležitá. Marže se totiž mohou mezi sebou lišit a je třeba si dát pozor abyste nenakoupili zbytečně za draho. Zejména sledujte o kolik se liší prodejní, výkupní a tržní cena (aktuální cena zlata). Marže může být zpravidla v rozmezí 6-20 %.

 • Poplatky

Rozhodně vás zajímají také poplatky u daného prodejce. Občas musíte dokonce předem zaplatit určitou částku za každý vámi objednaný kus zlata. To může být např. okolo 1 000 – 2 500 Kč za každou trojskou unci. Tyto poplatky zpravidla bývají vratné, neboť mají pouze krýt produkční náklady zlata.

Výše tohoto poplatku vás zajímá hlavně pokud plánujete zlato kupovat na velmi dlouhou dobu (např. desítky let jako rodinné dědictví). U několikaleté spekulativní investice vás to příliš netrápí (pokud je poplatek vratný), jelikož tyto peníze nakonec dostanete zpátky.

garance zpetneho odkupu zlata

 • Garance zpětného odkupu (výkup zlata) 

U tohoto bodu se zastavíme o něco déle. Jedná se totiž o něco dosti důležitého a zároveň často opomíjeného.

Někteří prodejci na stránkách slibují zpětný odkup, ale ve smlouvě už nic takového nenajdete. Na to, co není ve smlouvě, se nikdy nelze spoléhat – na to pozor!

Proč by vás mělo něco jako garance zpětného odkupu zlata zajímat? Jakmile cena zlata stoupne a vy budete chtít peníze namísto zlata, pošlete obchodníkovi své zlato a on by vám měl zaplatit. Pro neseriozní obchodníky by se mohlo jednat o dosti nevýhodný odkup (musel by vám za ten samý kus zlata zaplatit více, než kolik jste zaplatili vy jemu), a proto může zpětný nákup odmítnout (a čekat, dokud cena zase nespadne).

Je to samozřejmě krajně neetické až nemorální, ale je to skutečná praxe některých prodejců. Odmítnutí zpětného odkupu není raritou. 

Například společnost IBIS smluvně garantuje zpětný odkup (a při určité době investování dokonce i minimální výkupní ceny, pokud by spadla tržní cena). Tím pádem kdykoliv budete chtít, můžete zlato poslat a do dvou dnů máte peníze na účtu. Za to si ale účtují vyšší marži než ostatní obchodníci a nezkušenému investorovi by jejich nabídka mohla na první pohled připadat méně výhodná. Opak je ale pravdou.

Pokud se poohlížíte po zlatu jako po bezpečném přístavu a jistotě, rozhodně hledejte garanci zpětného odkupu ve smlouvě. Tento aspekt značně ovlivňuje likviditu vaší investice do zlata.

 • Typ smlouvy a úhrada poplatků

Kromě jednorázových investic můžete do zlata investovat (spořit ve zlatě) také pravidelně (podrobněji v další kapitole článku). Při pravidelném investování je otázka, kdy budou splaceny poplatky?

Asi s každou investiční smlouvou se pojí poplatky. Jeden z faktorů, který ovlivní jejich výši je typ smlouvy. To bývá např. 100/0, 70/30, 50/50 apod. Co to znamená? Jde jen o to, jaký díl měsíční úložky se použije na splátku poplatků a jaká část se zainvestuje do samotného zlata. Vysvětlíme si níže.

 • Originální zatavení
argor heraeus zlato
Argor heraeus zlatý slitek

Vaše zlato by mělo dorazit zatavené (zapečetěné) v průhledném obalu či jakési fólii (viz obrázek níže). To chrání zlato před znehodnocením a zároveň prokazuje jeho úplnost. Nikdy zlato nevyndávejte!

Ztratilo by tím část své hodnoty, obchodník by mohl zpětný nákup dokonce odmítnout či nabídnout jen zlomkovou cenu.

 • Výběr vhodné rafinérie

Může se to na první pohled zdát jako banalita, přece by vám mohlo být jedno, která společnost zlato vyrobí, že? Ale opak je ale pravdou!

Společnost (rafinérie), která je na zlatu uvedená, je v podstatě jako jeho značka a jako taková se zodpovídá za jeho kvalitu, pravost, ryzost, váhu apod. V zájmu těchto společností je udržet si čistou pověst a hlídat si kvalitu svých produktů. Seznam ověřených rafinerií si můžete projít třeba v tzv. "Good Delivery" seznamu.

Abyste si mohli být jisti tím, co nakupujete, pohlídejte si následující:

 • máte zlato v původním obalu (fólii či zatavení) od kvalitní rafinérie,
 • na slitku je vyražen identifikační kód,
 • a nakupovali jste od renomovaného prodejce.

Sami si můžete vyvodit, jak moc je nebezpečné nakupovat od někoho zlato výrazně pod cenou, které nemá nic z výše uvedeného. To je poměrně rizikový obchod. Možná nakonec zjistíte, že jste nakoupili bezcenný blyštivý kousek kovu, nikoliv hodnotné investiční zlato.

Důrazně doporučujeme vyhnout se pochybným značkám a nabídkám příliš pod cenou (většinou z Ruska či Asie). Snadno se může stát, že se spálíte. Volte radši o něco dražší, ale ověřené rafinerie.

Pravidelné vs. jednorázové investice

Dejme tomu, že už máte vybráno, u koho budete investovat do zlata. Před chvílí jsme nakousli, že nemusíte nutně investovat jednorázovou částku. Jak si tedy vybrat, zda zvolit investici jednorázovou, nebo pravidelnou?

Rozhodujte se zejména podle svého investiční záměru.

Jedná-li se o spekulativní investici do zlata (jednorázovou), určitě bude na místě mít představu o částce, za kterou nakoupíte. I v takový moment můžete svůj nákup rozdělit např. do 4 stejných částek, které provedete s rozestupem např. jednoho měsíce. Tím si "zprůměrujete" cenu a dost možná se vyhnete nákupu v méně výhodný moment ("nákup na vrcholu").

Jestliže momentálně nemáte velký obnos peněz, ale přesto chcete do zlata investovat, je lepší volbou právě pravidelná investice do zlata. Stačí si propočítat rodinné cash-flow a zvolit, kolik budete měsíčně posílat na investici do zlata. Při takovém investování lze doporučit zvolení typu smlouvy s nejnižšími celkovými poplatky.

Jakou gramáž zlata zvolit?

S každým kouskem zlata se pojí náklady na jeho ražbu, balení, prodej apod., ale také poštovného (pokud vám budou slitky zasílat průběžně jeden po druhém). U malých gramáží (jednogramové, 2,5 gramové slitky apod.) jsou velký díl ceny, kterou platíte, náklady na výrobu.

Čistě na základě tohoto kritéria by se zdálo výhodné nakupovat co největší kus, aby byly tyto náklady co nejnižší v poměru s cenou samotného zlata, ale ani to není tak úplně pravda.

Představte si situaci, že jste zainvestovali do zlata jednorázově např. 500 000 Kč. Máte teď doma půl kilovou cihličku. Nastal finančně náročnější měsíc a do toho vám přijde účet na opravu auta za 70 000 korun, které momentálně nemáte. Co teď?

Pokud jste nakoupili pouze jeden velký kus, musíte jej zase celý prodat. A to nemusí být v daný moment vůbec výhodné, dokonce můžete dost prodělat. Navíc vám pak bude na účtu ležet 430 000 Kč, které nevyužijete.

Jaká gramáž je nejvýhodnější?

investicni zlata cihlaNaštěstí lze říci, jaká gramáž je zpravidla nejvýhodnější dle poměru ceny, souvisejících poplatků a dostatečné likvidity.

Odpovědí je jedna trojská unce (tj. cca 31,1 gramů), ať už ve formě investičního slitku nebo mince.

S touto gramáží už poměr souvisejících nákladů na koupi není tak zlý a se svou cenou okolo 30 tisíc korun bude snadné odprodat jen kousíček svého zlatého polštáře, abyste získali odpovídající výši finančních prostředků.

Gramáž v souvislosti s výší měsíční úložky (při měsíčním investování)

Jelikož cena zlata bude z dlouhodobého pohledu pravděpodobně ještě růst, není vhodné investovat příliš malou částku do velké gramáže. Jde o to, že by bylo potřeba hodně měsíců, než si vůbec nějaký kousek koupíte.

Zpravidla je ideální udržet si takový poměr měsíčních investic, aby se vám jedna mince (slitek) zaplatila cca do roka.

Podle tohoto pravidla upravíte investovanou gramáž. Pokud jste se rozhodli investovat třeba do trojské unce zlata, měli byste měsíčně vkládat okolo 2-3 tisíc. Pokud chcete investovat více, zvolte větší gramáž, abyste ušetřili na poplatcích, poštovném a jiných nákladech.

Někoho přemýšlivějšího možná napadlo, že když cena zlata roste, tak se uhrazená část slitku (mince) snižuje o nárůst ceny. Není tomu tak. Za každou úložku se vám reálně přikupují gramy za aktuální cenu – uhrazená částka se po každé úhradě přepočítává na procenta.

Ale pozor: ne každý obchodník to tak má, i když je to pro klienty zásadní. Třeba u České Mincovny to tak není.

Takže v nějaký moment máte splaceno např. 30 % trojské unce. Cena zlata najednou rapidně vzroste, ale to vás "neokrade", protože vy stále máte 30 % unce zaplaceno.

Kde nakoupené zlato skladovat?

Jakmile se rozhodnete do zlata investovat a rozmyslíte si, jakou formu, gramáž a od koho koupit, hned objevíte další problém. Kde zlato skladovat?

Co když ho někdo ukradne a přijdete tak o své úspory? To určitě nechcete, pojďme si tedy v rychlosti nastínit možnosti skladování.

1. Skladování zlata doma

 

 • Zlato máte pod svou kontrolou
 • Přístup ke zlatu máte 24/7
 • Skladování doma je zdarma
 • Nejvyšší riziko krádeže
 • Možná budete muset koupit trezor

Skladování zlata doma je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro menší investice v řádech desítek tisíc korun. Pár 1 oz slitků se doma dá skrýt dobře.

2. Bezpečnostní schránky bank

 • Cena není nijak závratná
 • Zlato může být pojištěno proti krádeži nebo živelné události (zkontrolujte si smlouvu!)
 • Cena cca 1 500 Kč/rok
 • Přístup pouze v otevírací dobu banky
 • Banka ve vašem městě nemusí mít schránky volné

Úschova zlata v bankonví schránce je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro střední investice v řádech statisíců korun.

Pozor: má-li člověk zlato ve schánce v bance, po jeho případném úmrtí schránku navštíví a otevře notář a započítá do dědictví hodnotu dle aktuální tržní ceny. Je vhodné zmínit, že je dobré tyto cennosti vložit do uzavřené obálky nadepsané konkrétní osobou, pak musí být ctěno listovní tajemství a obsah je předán dotyčnému, ať je to co je to.

3. Nebankovní trezory

 • Přístup ke zlatu 24/7
 • Zlato může být pojištěno proti krádeži nebo živelné události (zkontrolujte si smlouvu!)
 • Cena cca 5 000 Kč/rok

Úschova zlata v nebankonvím trezoru je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro vyšší-střední investice v řádech statisíců až milionů korun.

4. Úschova u prodejce

Některé společnosti poskytují i nadstandardní službu úschovy. Vaše objednané a zaplacené zlaté slitky či cihličky tedy firma nepošle k vám domů, nýbrž si ho nechá ve svých zabezpečených skladech, kde své cennosti mají uložené i další investoři.

Stejně jako v případě výše uvedených možností je důležité pohlídat si náležitosti v uzavírané smlouvě. Nejlepším pomocníkem zde bude doporučení samotných investorů, kteří s tímto typem úschovy mají zkušenosti.

Úschova zlata u prodejce nebo specializované společnosti je varianta vhodná spíše pro vyšší investice v řádech milionů korun.

obchodovani zlata

B) Obchodování se zlatem

Nyní se dostáváme k výše zmíněnému obchodování se zlatem. V této kapitole článku budou uvedeny hned 3 varianty, a to obchodování zlata ve formě CFD, ETF a opcí.

Obchodování zlata jako CFD

Podstata CFD je prostá – od uzavření smlouvy do jejího skončení se změní cena. Při uzavření smlouvy se s brokerem finančně vyrovnáte. Buďto inkasujete zisk (v případě růstu ceny), nebo ztrátu (v případě poklesu).

Při takovém obchodování k vám zlato domů fyzicky vůbec nedorazí a ani nenakupujete konkrétní fyzické kusy. To ale není nutně nevýhodou! Záleží na vašem investičním záměru. Odpadají vám totiž starosti s přebíráním, uchováváním a zpětným posíláním zlata.

Jelikož můžete tento derivát na zlato obchodovat prostřednictvím brokera (obchodovat přímo na burze sami nemůžete), získáte tím také jednu zásadní výhodu – finanční páku. Finanční páka je skvělý sluha, ale zlý pán. Proč? Díky ní můžete inkasovat znásobené zisky. Na druhou stranu ale také vyšší ztrátu. O finanční páce si můžete přečíst více zde.

Kromě toho můžete obchodovat i s malými částkami, lze provést řadu transakcí během několika okamžiků a k zadání obchodů vám může stačit i mobil. To by u fyzického zlata nešlo.

Nevýhodou obchodování zlata pomocí CFD je, že si na své zlato nemůžete sáhnout, cena je proměnlivější a celkově je toto obchodování o trochu více rizikovější.

Příklad obchodu zlata jako CFD u brokera XTB

K obchodování zlata u CFD kontraktů potřebujete brokera. Mezi ověřené a spolehlivé brokery patří broker XTB.

U XTB můžete obchodovat již od 10 uncí zlata. Pokud vezmeme cenu zlata 1 306 dolarů za unci, tak se bavíme o částce 13 060 dolarů = hodnota kontraktu. S finanční pákou 1:20 to ale znamená, že k nákupu postačí 20x méně peněz, konkrétně 653 dolarů.

Koupíte si tedy 10 uncí, ale za měsíc bude cena o 50 dolarů na unci vyšší. To znamená 50 dolarů zisk na unci x 10 uncí = 500 dolarů. Jinými slovy při uzavření smlouvy inkasujete zisk 500 dolarů, zatímco do obchodu jste vložili pouze 653 dolarů, to je zisk 75 %!

Chcete obchodovat zlato? Přečtěte si naši recenzi XTB brokera

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • ETF investice

Při Exchange-Traded Fund obchodech (česky lze přeložit jako burzovně obchodované fondy) investujete do fondu, který je zároveň navázán na zlato (podkladové aktivum) a přímo tak kopíruje jeho cenu.

ETF investice jsou považovány za bezpečnější, ale s dobrým výběrem brokera lze obě uváděné investiční varianty považovat za vyrovnaně bezpečné. O ETF si můžete více přečíst zde.

 • Opční kontrakty

Opce je cenný papír, který vám dává právo (jen možnost, nikoliv povinnost) za předem stanovených podmínek využít kontraktu stanoveného touto opcí.

To co rozhodne, zda vyděláte, je, jestli cena půjde proti vám nebo vaším směrem.

investice do zlata

Do čeho a kolik investovat?

Nyní si všechny probírané faktory ještě trochu propojíme a vyvodíme pár závěrů. Vše závisí na vašemu postoji k riziku, investičních záměrech, konkrétní situaci na trhu apod., proto berte následující tipy s velkou rezervou. Vše je poměrně zobecněné a nemusí vyhovovat každému.

Finální investiční rozhodnutí je vždy na vás.

A) Kapitál od 10 000 Kč do 50 000 Kč

Investice do zlata ve formě CFD s sebou nese výhodu finanční páky. Ta násobí vaše zisky (bohužel i případnou ztrátu).

Na druhou stranu může být dobré jí využít, pokud je vaše investice spíše malá, nebo chcete dosáhnout vyšších zisků v kratším čase.

Řekněme například, že tento typ investice se vyplatí, když je váš kapitál ve výši okolo 10 – 50 tisíc korun. Jde sice pořád o stejný procentuální výnos, jenže u částky pár tisíc korun je výdělek prostě velmi malý. Proto se může vyplatit využít finanční páky a investovat do nehmotného zlata.

B) Kapitál 50 000 Kč až 300 000 Kč

S touto výší kapitálu může být vhodné se poohlížet po fyzickém zlatu. Nižší částku bude možná lepší investovat do nižší gramáže. Naopak pro vyšší částky, např. 300 000 Kč korun, mohou být skvělé samostatné trojské unce.

Za částku 300 tisíc korun si momentálně můžete koupit hned cca 9 kusů. To nepovažujte za hodně (není nezbytné volit vyšší gramáž). Související náklady nejsou svým poměrem vysoké a vždy budete moci prodat část zlata zpět, abyste rychle získali finanční prostředky v přiměřené výši.

Máte ještě vyšší částku, kterou byste rádi zainvestovali do zlata, ale nejste si v této tematice příliš jistí? Raději zkuste využít služeb profesionála, který bude vaši investici spravovat a pomůže vám s investováním do zlata. Se znalostmi z tohoto článku, nikomu už rozhodně jen tak na špek neskočíte.

C) Kapitál 300 000 Kč a více

Máte-li k investici do zlata připraveny statisíce či ještě více, pak by mohlo být vhodné investici rozdělit na části. Jednu část investovat do likvidnějších zlatých mincí či slitků a další pak do větších cihliček, u kterých jste schopni dosáhnout lepší ceny na gram.

Zpravidla by však bylo moudřejší investici diverzifikovat a nekupovat pouze zlato, ale i stříbro či jiné komodity, akcie, nebo dokonce kryptoměny.

.

Pomohl vám tento článek? Do jaké gramáže investujete vy? Máte raději jeden velký kus, nebo naopak spoustu menších zlatých slitků? Pokud máte nějaké doplňující otázky nebo vám něco nebylo jasné, určitě se zeptejte v komentářích. Rádi vám vaše dotazy zodpovíme.

Další výukové materiály:

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 9
Radek

Dobrý den,

Předem děkuji za velmi inspirativní článek. Měl bych 3 související dotazy:
1) Dá se říct jestli je lepší kupovat fyzické zlato v gramážiových vahách nebo raději v OZ? Co se pak bude lépe zpětně prodávat?
2) Když se koukám pravidelně na kurzy.cz, tak se tam neustále objevují ty samé druhy cihliček – argor heraeus, münze östereich a perth mint. Ten posledně jmenovaný je téměř vždy o něco levnější než ty předchozí. Jak já jako like poznám který z těchto výrobců je lepší? Teď třeba ušetřím na nákupu 100 gramové cihličky 2000 Kč ale až budu chtít prodat tak to nikdo nebude chtít?
3) kterou společnost byste mi doporučili pro nákup fyzického zlata? Tak abych dosáhl co nejlepšího poměru poplatku, zpětné garance odkupu, atd.

Díky moc předem

Portál Finex.cz
Odpověď na Radek

Dobrý den, Radku. Co se týče vašich prvních otázek, tak je víceméně jedno, jakou váhu (zda v G nebo OZ) nebo jakou rafinérii vyberete, jde spíše o to, jaká gramáž vyhovuje Vám a jakého zvolíte prodejce. Navíc pokud Váš vybraný prodejce garantuje zpětný odkup a jedná se o osvědčenou společnost, pak to nemá cenu moc řešit. :-) Co se týče výběru prodejce, to už je na Vás, protože ne všichni mají stejné potřeby a nemůžeme tak poradit obecně pro všechny jednoho nejlepšího prodejce. Někdo má rád GoldenGate, někdo Českou mincovnu, jiný zase preferuje koupi v zahraničí.

Michal Ernée

Dobrý den, chci se zeptat, píšete výše u přikupování zlata při průběžném investování menších částech formou “spoření” např. u IBISu nebo Čecké mincovny:

“Někoho přemýšlivějšího možná napadlo, že když cena zlata roste, tak se uhrazená část slitku (mince) snižuje o nárůst ceny. Není tomu tak. Za každou úložku se vám reálně přikupují gramy za aktuální cenu – uhrazená částka se po každé úhradě přepočítává na procenta.
Ale pozor: ne každý obchodník to tak má, i když je to pro klienty zásadní. Třeba u České Mincovny to tak není.

Jak je to tedy u České mincovny, případně jsou u nás ještě další společnosti nabízející podobné spoření formou investice do zlata, které můžete doporučit jako solidní ?

děkuji a přeji hezký den

Michal

Tomáš S.

podle mě se to vždycky vyplatí, jak do zlaté cihly tak třeba skupovat zlaté mince s certifikáty autentičnosti, takových mám víc, nejlepší z nich je asi mince Napoleon v bitvě u Slavkova, u té byla i velmi nízká limitace.

EmilHlosek

Do čeho se aktuálně vyplatí investovat? Zlato? Akcie? Stavební spoření? Kryptoměny? Nevím, pro co se rozhodnout. Je toho tolik, že se v tom člověk lehce ztratí.

Portál Finex.cz
Odpověď na EmilHlosek

Dobrý den. Hrozně záleží na tom, co od investovaných peněz očekáváte. Pokud chcete větší zhodnocení, nebo spíše preferujete “bezpečí” svého kapitálu.

Například základní druhy spoření peněz jako jsou: spořicí účty, termínované vklady, stavební spoření a vkladní knížky vám nabídnou zhodnocení kolem 2 – 5 % p.a. Může se to zdát málo, ale vaše peníze jsou na druhou stranu v bezpečí, jelikož jsou ze zákona pojištěny.

Pokud však chcete své investované peníze zhodnotit více, vyzkoušet můžete třeba kryptoměny, nebo akcie.

Jak vidíte, tak možností je opravdu hodně. Jde o to, co je vám bližší. Každý si musí najít to svoje.

Pokud byste s nějakou konkrétní věcí potřeboval pomoct, ozvěte se nám.

Stanislav

Zajíma mě více info.Znáte nějakou jednoduchou stránku kde si zobrazi vývoj ceny zlata? Kdy investovat?

Portál Finex.cz
Odpověď na Stanislav

Stanislave, graf zlata si můžete prohlédnout na naší stránce zde: vývoj ceny zlata.

Jarda

Super shrnutí

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo