Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 důvody, proč co nejdříve přesunout peníze ze spořicího účtu někam jinam

Chcete-li být finančně zabezpečeni, je důležité mít na spořicím účtu dostatečnou finanční rezervu. Pokud zde však máte nad rámec této rezervy další prostředky, možná byste měli zvážit jejich přesunutí někam jinam.

Publikováno
3 důvody, proč co nejdříve přesunout peníze ze spořicího účtu někam jinam
Zdroj: depositphotos.com

Protože můžete kdykoliv čelit neplánovaným výdajům, je důležité mít peníze na spořicích účtech vždy k dispozici. Ve skutečnosti by vaším cílem mělo být udržovat minimálně tak vysokou finanční rezervu, abyste pokryli tři měsíce svých pravidelných měsíčních výdajů.

Někdy se však už nevyplatí držet peníze na spořicím účtu. Pro účely této diskuse, když říkáme “přesunout peníze ze spořicího účtu”, mluvíme o penězích nad rámec vaši finanční rezervy, ta by měla zůstat likvidní.

Jaké důvody vás mohou vést k přesunu těch “dalších úspor” někam jinam?

1. Nepotřebujete je po dobu jednoho nebo dvou let.

Na ukládání peněz na spořicí účet je příjemné to, že k nim máte kdykoli bez obav přístup. Pokud však máte prostředky, o kterých víte, že je nebudete potřebovat dobrý rok nebo dva, pak by se vám mohlo vyplatit vložit tyto peníze na terminovaný vklad.

Výhodou terminovaných vkladů je, že získáte vyšší úrokovou sazbu, než jakou vám vyplatí spořicí účet. A navíc je tato vyšší úroková sazba garantována po celou dobu trvání vašeho terminovaného vkladu.

Například právě teď můžete na nejlepších spořicích účtech získat úrokovou sazbu okolo 5 %. Ale ČNB bude pravděpodobně i nadále snižovat své sazby, takže se může stát, že váš spořicí účet bude v listopadu nebo prosinci vyplácet pouze 4,00 % (nebo méně).

Pokud si na druhé straně dnes otevřete roční terminovaný vklad s úrokovou sazbou 5 %, máte těchto 5 % garantováno po celý rok bez ohledu na to, jak se budou úrokové sazby celkově vyvíjet.

2. Nepotřebujete je po dobu deseti let nebo déle.

Pokud máte peníze, u kterých nepředpokládáte, že je budete potřebovat po dobu deseti let nebo déle, pak se vyplatí tyto peníze ze spořicího účtu vyjmout a místo toho je investovat, ať už prostřednictvím brokerského účtu aktivně do akcií, případně pasivně a pravidelně do ETF (burzovně obchodovaných fondů) prostřednictvím investičních platforem.

Investování peněz s sebou sice nese riziko, ale pokud tak činíte po delší dobu, je pravděpodobnější, že z toho finančně vyjdete lépe. A investováním peněz můžete dosáhnout mnohem většího růstu, než když je budete držet na spořicím účtu.

Za posledních 50 let dosáhl amerických akciový trh průměrného ročního výnosu 10 %. To zohledňuje roky s vysokou výkonností i období, kdy se trhu nedařilo.

Info

Řekněme, že máte 200 000 korun, o kterých víte, že je nebudete potřebovat po mnoho let.

Pokud byste je po dobu příštích 20 let drželi na spořicím účtu s výnosem 4 % (což je velkorysý předpoklad, protože 4 % je vysoká úroková sazba na spořicím účtu), vzrostl by váš zůstatek na přibližně 440 000 korun.

Kdybyste je investovali s 10% návratností po dobu příštích 20 let, měli byste místo toho na účtu asi 1 340 000 korun.

3. Máte peníze na řešení problému, který by mohl výrazně zlepšit kvalitu vašeho života

Někteří lidé mají problém vybrat peníze ze svého spořicího účtu, a je to pochopitelné. Když tvrdě pracujete na vytváření úspor, chcete mít jistotu, že tu tyto peníze pro vás budou, až je budete potřebovat.

Pokud však máte hotovost mimo finanční rezervu, kterou byste mohli využít ke zlepšení kvality svého života, pak se vyplatí přesunout peníze z úspor a utratit je za něco důležitého.

Řekněme, že váš notebook je starý a neustále se rozbíjí a zamrzá. Pokud je to věc, kterou pravidelně používáte (například v pracovním životě), a máte v úsporách 20 000 korun potřebných na jeho výměnu, udělejte to. Možná si ušetříte každodenní rozčilování.

To je jen jeden příklad, ale jde o to, že je v pořádku použít úspory ke zlepšení svého života. A neměli byste se cítit provinile, když vyjmete ze spořicího účtu prostředky na zaplacení věcí, které by vám mohly ušetřit čas nebo prostě jen snížit stres.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎