Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak získat od státu 250 tisíc korun na zateplení z programu Nová zelená úsporám Light?

Nová zelená úsporám Light se vrací! Od 25. června mohou senioři a nízkopříjmové domácnosti žádat až o 250 tisíc korun na zateplení. Nepropásněte šanci!

Publikováno
Jak získat od státu 250 tisíc korun na zateplení z programu Nová zelená úsporám Light?
Zdroj: depositphotos.com

Po měsíční pauze se ke konci června znovu spustí program Nová zelená úsporám Light, který byl pozastaven kvůli vyčerpání finančních prostředků.

Zaměřuje se na podporu zateplení a energetické úspory pro seniory a nízkopříjmové domácnosti.

“Vzhledem k tomu, že alokace v programu byla 22. května vyčerpána, byli jsme nuceni dočasně pozastavit příjem žádostí. Opětovné otevření programu plánujeme v aktualizované verzi 25. června,” uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí. Pro novou fázi programu je připraveno tři miliardy korun.

Nyní lze získat až 250 tisíc korun

Jednou z hlavních změn je navýšení maximální dotace na zateplení. Dříve bylo možné získat až 150 tisíc korun na zateplení a až 90 tisíc korun na solární ohřev vody. Nyní bude možné získat až 250 tisíc korun pouze na zateplení, což představuje celkové navýšení o 10 tisíc korun.

“Od června bude možné plně využít částku až 250 tisíc korun a na rozdíl od předchozí fáze budou mít žadatelé možnost využít celou částku na zateplení,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Další změnou je způsob výpočtu dotace, která se nyní bude počítat z celkových zateplených čtverečních metrů. Podle Hladíka to lépe reflektuje skutečný stav míry zateplení.

Rozšíří se i spektrum podporovaných typů zateplení, nově včetně zateplení podlah na zemině a konstrukcí v kontaktu se zeminou.

Podpora pro solární ohřev vody se sníží

Na druhou stranu se sníží podpora pro solární ohřev vody. Nově bude dotace na solární systém se stávajícím bojlerem činit 50 tisíc korun, což je pokles oproti dřívějším 60 tisícům korun. Pokud bude součástí instalace nový bojler, dotace bude 70 tisíc korun, zatímco dříve činila 90 tisíc korun.

Program také zavádí nové omezení pro domácnosti tvořené starobními důchodci. Tito žadatelé nově nesmí vlastnit jinou nemovitost určenou k bydlení kromě té renovované.

Tato podmínka se však nevztahuje na domácnosti tvořené invalidními důchodci ve třetím stupni invalidity a domácnosti, které pobírají příspěvek na bydlení nebo přídavky na děti.

Poznámka

Od ledna 2023, kdy byl program zahájen, podalo žádost o podporu již 79 tisíc nízkopříjmových domácností. Tyto domácnosti vyčerpaly veškeré prostředky ve výši devíti miliard korun, které byly pro program vyhrazeny.

Změny v programu Oprav dům po babičce

Od 1. června dojde v programu Oprav dům po babičce ke změně pravidel týkajících se vlastnictví nemovitostí. Od tohoto data nebude podmínkou vlastnictví pouze jediné nemovitosti určené k bydlení, ale žadatelé budou moci vlastnit až dvě nemovitosti.

“Od spuštění programu jsme zjistili, že mnoho lidí nemůže získat podporu, protože vlastní částečný podíl na nemovitosti v rámci dědictví nebo mají podíl v jiné nemovitosti, ve které však nemohou bydlet.

Často se jedná o domácnosti, které žijí v malých nevyhovujících bytech a plánují se přestěhovat do rodinného domu, ale během rekonstrukce potřebují zůstat v současném bytě,” vysvětluje ministr Hladík.

Program pokrývá více možností

Nové podmínky programů Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce přinášejí více možností pro energetické úspory díky zvýšení maximální dotace na zateplení a rozšíření typů podporovaného zateplení.

Na druhou stranu může být pro některé žadatele snížení podpory pro solární ohřev vody a omezení vlastnictví pro starobní důchodce nevýhodné.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.