Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co vám hrozí, pokud nemáte finanční rezervu alespoň 100 tisíc korun?

Finanční rezerva je klíčem k zajištění stability v případě nečekaných výdajů. Chybějící úspory mohou vést k zadlužení při nečekaných výdajích. Naučte se, jak efektivně šetřit a vyhnout se finančním problémům.

Publikováno
Co vám hrozí, pokud nemáte finanční rezervu alespoň 100 tisíc korun?
Zdroj: depositphotos.com

Čtete-li články o osobních financí, určitě jste se už dozvěděli, že je důležité vždy disponovat finanční rezervou na spořicím účtu. Proč spořicí účet? Je likvidní, to znamená, že máte k penězům okamžitý přístup. Důvod? Nikdy nevíte, kdy se objeví neplánovaný výdaj, ať už jde o opravu domu, problém s autem nebo účet za energie.

Proto je důležité mít pohotovostní fond, na který se v takových situacích můžete obrátit – ten by měl dosahovat ideálně výše 3 až 6násobku vašich pravidelných měsíčních výdajů – 100 tisíc korun se tak jeví jako poměrně rozumná částka.

Potřebujete mít po ruce také úspory pro případ, že byste přišli o práci. Obecně platí, že pracovníci, kteří jsou propuštěni bez vlastního zavinění, mají nárok na odstupné a posléze mohou žádat od podporu v nezaměstnanosti.

Ta však nahradí pouze část výplaty, na kterou jste se kdysi spoléhali. Proto je důležité mít úspory, abyste se v takovém případě nedostali do finančních problémů.

Nedávný průzkum Banky CREDITAS, však ukazuje, že pouze třetina Čechů má úspory od 100 tisíc do půl milionu a dalších zhruba 20 % má naspořeno více.

To nám říká, že přibližně 47 % dospělých Čechů nemusí mít v bance ani 100 000 korun.

Pokud do této skupiny patříte, měli byste vědět, že podstupujete poměrně velké finanční riziko.

Co se stane, když nemáte úspory, které byste mohli využít?

Pokud vlastníte dům nebo vozidlo, může jediná oprava snadno dosáhnout nebo přesáhnout hranici 100 tisíc korun. A nedoplatky za energie mohou dosáhnout desetitisíců, zvlášť pokud jste si včas neupravili zálohy.

Proto je tak důležité mít v bance alespoň 100 tisíc korun. V ideálním případě by vám tyto úspory měly umožnit také překonat období nezaměstnanosti.

Co vám hrozí, kdybyste neměli 100 tisíc korun úspor a museli byste tak velký výdaj řešit kontokorentem nebo kreditní kartou? Samozřejmě záleží na úrokové sazbě a na tom, jak dlouho vám bude trvat, než tento dluh splatíte.

Ale podívejte se na tuto tabulku, kde je uvedeno několik různých scénářů.

Úroková sazba Doba splácení úvěru Přeplacená částka na úrocích
18 % 12 měsíců 10 000 Kč
18 % 24 měsíců 19 800 Kč
20 % 12 měsíců 11 200 Kč
20 % 24 měsíců 22 200 Kč
22 % 12 měsíců 12 400 Kč
22 % 24 měsíců 24 600 Kč
24 % 12 měsíců 13 400 Kč
24 % 24 měsíců 27 000 Kč

V tomto příkladu vám tedy podle nejhoršího scénáře při půjčce 100 tisíc korun naběhne úrok 27 tisíc korun – téměř třetina nákladů na počáteční výdaj, který jste si museli naúčtovat.

Jak rychle vytvořit finanční rezervu?

Pokud nemáte naspořeno alespoň 100 tisíc korun, je důležité se pokusit na tuto hranici dostat co nejrychleji.

Za tímto účelem nejprve proveďte inventuru v domácnosti a zjistěte, zda nevlastníte věci, které by bylo možné obratem prodat.

Pokud máte ve skříni kabelku ve skvělém stavu, kterou nepoužíváte, využijte některé z online tržišť a podívejte se, zda za ni nemůžete dostat třeba 1 000 korun, i když původně stála 3 000 korun.

Dále se pokuste na určitou dobu omezit své výdaje. To neznamená, že se odsoudíte k tomu, že si nebudete moci dopřávat radosti následujícího léta. Mohlo by to však znamenat zavedení tříměsíčního období, kdy budete skutečně dodržovat přísný rozpočet a rozdíl si uložíte do banky na spořicí účet.

V neposlední řadě zvažte, zda se pro zvýšení příjmu neobrátit na tzv. gig ekonomiku – peníze můžete vydělat i na internetu.

Svůj dodatečný výdělek můžete použít k vytvoření úspor.

Slovo závěrem

Nemít alespoň 100 tisíc korun ve finanční rezervě by vás mohlo přijít draho. Snažte se proto, abyste se k této hranici dostali. Nezastavujte se však u toho.

Jakmile si najdete systém spoření, který vám vyhovuje, udržujte ho, dokud nebudete v mnohem lepší pozici, abyste se dokázali vyrovnat s finančními překvapeními. A jakmile budete mít naspořenou dostatečnou částku na vyřešení případných neočekávaných výdajů, můžete popřemýšlet například o pravidelném investování.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
8

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎