Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Možností, jak vložit hotovost, bude více! Čtyři banky spustí sdílené vkladomaty

Čtyři české banky spustí sdílenou síť vkladomatů! Pro klienty to znamená výrazné usnadnění při práci s hotovostí. Budou mít k dispozici více než 1 000 vkladomatů.

Možností, jak vložit hotovost, bude více! Čtyři banky spustí sdílené vkladomaty
Zdroj: depositphotos.com

Čtyři české banky se chystají spustit sdílenou síť vkladomatů, která jejich klientům umožní vkládat hotovost za stejných podmínek jako v bankomatech vlastní banky. Tato novinka bude spuštěna nejpozději do konce června.

Dříve byli klienti omezeni na vkládání hotovosti pouze prostřednictvím bankomatů své banky. Naštěstí jsou Komerční banka, Moneta Money Bank, Air Bank a UniCredit Bank v závěrečné fázi vývoje této nové vkladové služby, která vkladový proces značně usnadní.

Sdílená síť bankomatů umožní klientům přístup k přibližně tisícovce vkladomatů, čímž se efektivně zvýší dostupnost pro všechny zúčastněné banky a umožní to snadnější i efektivnější práci s hotovostí.

Vzhledem ke složitosti se datum spuštění protáhlo

Nápad se sdílenými vkladomaty byl poprvé oznámen ve společném prohlášení bank v červnu loňského roku a původně se plánovalo, že projekt bude zahájen na začátku letošního roku.

Vzhledem ke složitosti projektu však bylo spuštění odloženo. Podle Michala Teubnera z tiskového oddělení Komerční banky se jedná, na rozdíl od výběrů z bankomatů, o unikátní řešení, které muselo být vybudováno doslova na zelené louce.

Od té doby banky dosáhly významného pokroku, a nyní jsou na dobré cestě tuto službu spustit do konce června.

Tento vývoj je významným krokem vpřed v bankovním sektoru a nabízí klientům větší flexibilitu a pohodlí při správě hotovostních transakcí.

U prvních bank by dle Teubnera měla být tato služba dostupná již ve druhém čtvrtletí roku 2024. Teubner také uvedl, že banky se dohodly na spuštění služby ve chvíli, kdy budou minimálně tři z nich připraveny ke sdílení vkladomatů.

Nechtěl však spekulovat, která banka by to nemusela v první vlně stihnout, ani upřesnit konkrétní termín zahájení.

Nejvíce si polepší klienti UniCredit a Air Bank

Moneta Money Bank již potvrdila připravenost zapojit se do systému sdílených vkladomatů. Air Bank a UniCredit Bank se vyjádřily, že na projektu intenzivně pracují a koordinují ho s partnery.

Pro klienty všech čtyř bank se brzy výrazně zvýší dostupnost vkladomatů, kterých bude celkem k dispozici přibližně tisíc. Komerční banka momentálně provozuje 505 vkladomatů, Moneta má zhruba 180, UniCredit Bank 136 a Air Bank 88.

Sdílená síť tak výrazně zvýší počet dostupných vkladomatů a nejvíce si polepší zejména klienti Air Bank, kteří budou mít nyní k dispozici více než desetinásobek současného množství.

Možnost kdykoli vložit hotovost oceňují zejména podnikatelé, přičemž na některých místech je objem jejich vkladů hotovosti vyšší než výběrů. Banky také plánují rozšířit možnosti bezkontaktních vkladů a umožnit tak vkládání hotovosti jen pomocí přiložení mobilu nebo hodinek.

Možnost vybírat až ze 2 000 sdílených bankomatů

Iniciativu sítě sdílených bankomatů v červnu 2022 spustily Komerční banka a Moneta, a později se k ní připojily Air Bank a UniCredit Bank. Díky tomu mohou klienti provádět výběry hotovosti z přibližně 2 000 sdílených bankomatů za stejných podmínek jako z bankomatů vlastní banky.

Klienti Monety s běžným účtem Tom Plus si už dříve mohli vybírat peníze bez omezení, zatímco ostatní banky jako KB, Air Bank a UniCredit tuto výhodu u svých účtů bez paušálu nenabízely.

Ke konci loňského roku bylo v Česku celkem 2025 bankomatů s vkladovou funkcí a 226 samostatných vkladomatů, což je meziročně o stovku více. Česká spořitelna, ČSOB, Raiffeisenbank, Fio banka a mBank mají bankomaty s vkladovou funkcí, ale zpřístupnění této služby klientům jiných bank neplánují.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.