Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výrazný pokles investic ohrožuje naši budoucnost!

Česká ekonomika se pohybuje na bodu mrazu! Růst HDP za první čtvrtletí zpomalil na 0,2 %, spotřeba domácností stoupá, ale investice klesají. Co se musí stát, aby se to zlepšilo?

Publikováno
Výrazný pokles investic ohrožuje naši budoucnost!
Zdroj: depositphotos.com

Podle výsledků České statistického úřadu (ČSÚ) je ekonomická výkonnost naší země na bodu mrazu. Výsledky analýz jsou spíše smíšené a ukazují pouze mírný růst a v některých oblastech dokonce znepokojivý pokles.

Podle nejnovějších údajů se hrubý domácí produkt (HDP) České republiky mezičtvrtletně zvýšil o 0,3 %, což představuje mírné zhoršení oproti dřívějšímu odhadu 0,5 %.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly

Spotřebitelské výdaje prokázaly růst, když výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,9 % a meziročně dokonce o 2,5 %. Spotřeba domácností konkrétně vzrostla o 1 % mezičtvrtletně a o 2,1 % meziročně, a to především kvůli nákupům krátkodobého zboží.

Ve zpřesněném odhadu zveřejněném v pátek také Český statistický úřad (ČSÚ) uvedl, že česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 0,2 procenta. Tento výsledek je nižší než původní odhad z konce dubna, který uváděl růst o 0,4 procenta.

Hlavními faktory, které přispěly k růstu, byla spotřeba domácností a zahraniční poptávka, zatímco tvorba hrubého kapitálu měla negativní dopad.

Informace o výdajích a investicích

K ekonomickému vývoji přispěly i výdaje vládních institucí, které vzrostly mezičtvrtletně o 1 % a meziročně o 3,5 %.

Celkový obrázek je však zakalen výrazným poklesem tvorby hrubého fixního kapitálu. Tento ukazatel se meziročně snížil o 2,7 %, přičemž mezičtvrtletní pokles byl výraznější a činil 7,9 %.

ČSÚ zdůraznil, že se snížily investice do bydlení, ostatních budov a staveb, stejně jako investice do informačních i komunikačních technologií, ostatních strojů a zařízení. Naopak k nárůstu došlo u investic do dopravních prostředků.

Ekonomiku držel zahraniční obchod

Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo hodnoty 131,6 mld. korun v běžných cenách, což znamenalo meziroční nárůst o 69 mld. korun.

Vývoz se mezičtvrtletně zvýšil o 2,2 % a meziročně o 2,5 %, k čemuž přispěl zejména sektor motorových vozidel. Dovoz se naopak mezičtvrtletně zvýšil o 2,7 %, meziročně však zaznamenal pokles o 1,1 %.

Hrubá přidaná hodnota (HPH), která měří rozdíl mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci, se meziročně snížila o 0,7 % a mezičtvrtletně poklesla o 0,1 %.

V hrubé přidané hodnotě se negativně nejvíce projevily odvětví průmyslu a stavebnictví, zatímco pozitivní výkonnost vykázala odvětví finančnictví a pojišťovnictví.

Analýza a výhled

Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin, označil stav domácí ekonomiky za neuspokojující. Poznamenal, že i přes mírný růst ekonomika ve srovnání s jinými zeměmi s podobnými podmínkami v podstatě stagnuje.

“Dnešní data potvrdila mírný růst, ale v podstatě stagnujeme, což ve srovnání s jinými zeměmi s podobnými podmínkami znamená pokles,” poznamenal Volf.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas, tyto názory podpořil a poukázal zejména na neuspokojivé údaje o investicích.

Mezičtvrtletní i meziroční poklesy naznačují neochotu firem pouštět se do investičních projektů. Je zatím spekulativní, do jaké míry je to způsobeno neatraktivitou ekonomiky ovlivněnou vysokými cenami energií a do jaké míry vyššími sazbami, které firmy obcházely eurovými úvěry,” vysvětlil Dufek.

Česká ekonomika roste pomalu, a to jen díky zvýšení spotřebitelských a vládních výdajů. Navzdory tomu je zaznamenán pokles u investic. I když některá odvětví, jako finanční služby, prosperují, celkově je ekonomika stále ještě křehká. Bez větších investic a podpory rostoucích odvětví se však bude jen těžko zvedat.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.