Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(47) Milióny v kryptoměnách: Po prudkém lednovém pohybu v únoru ticho po pěšině

(47) Milióny v kryptoměnách: Po prudkém lednovém pohybu v únoru ticho po pěšině
Zdroj: DepositPhotos.com

Vzrušující leden, kdy Bitcoin posílil o 40 %, vystřídal nudný únor, na jehož konci se, co se týče ceny, nekonala žádná změna. Bitcoin otevíral na 23 120 USD a zavíral na 23 140 USD, změna 0,1 %. Ethereum na tom bylo podobně, nárůst o 1,2 %. Kryptoměny tak byly paradoxně méně volatilnější než celý akciový index S&P500, který ztratil 3,5 % ze své hodnoty a měsíc uzavřel na 3 970 USD.

Trendem pro uplynulý měsíc se staly kryptoměny, které mají co do činění s vývojem umělé inteligence (angl. artificial intelligence, zkratka AI). Obor, o který se v dnešní době zajímají prakticky všichni, od technologických gigantů jako Google či Microsoft, přes influencery upravující své fotografie v Lensa AI, až po Elona Muska, který na Twitteru zveřejňuje své konverzace s chatbotem ChatGPT, zažívá raketový růst hraničící s bublinou a kryptoměny jako The Graph (GRT), SingularityNET (AGIX)Render Token (RNDR) nebo Fetch.ai (FET) se zdárně vezou.

Například zmíněný AGIX se od začátku roku zhodnotil o více než 1 000 %.

Poznámka

K zamyšlení: Je vhodné do AGIXu nyní investovat? Spíše ne. Je sice dost možné, že se ještě nějaký čas svezete, ale u kryptoměn platí, že v okamžiku, kdy přijde větší korekce nebo klesající trend celého trhu, tak ty, které v uplynulém období trh outperformovaly, padají nejvíce. Příkladem může být Aptos (APT), na který jsme v minulém díle také upozorňovali a skutečně, od svého lednového ATH ztratil 40 %. AGIX navíc nevyrostl sám kvůli sobě, pouze se veze na vlně zájmu o AI.

Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i CryptoCompare a Coingecko.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 482 137 Kč, což znamená:

  • 4,5% nárůst od minulého měsíce, zároveň však
  • 80,5% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 382% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

V nejkratším měsíci roku se pozornost kryptokomunity zase po dlouhé době vrátila k NFTs. Softwarový inženýr Casey Rodarmor totiž přišel na to, že i na Bitcoinu mohou být NFTs! Za pomoci jeho protokolu Ordinals lze do jednotlivých satoshis (nejmenších jednotek Bitcoinu) vložit obsah, který je učiní naprosto unikátními. Proces vložení se nazývá inscription.

Novinka se setkala s rozporuplnými reakcemi. Někteří maximalisté považují NFTs za hloupost a dokonce urážku Bitcoinu, Rodarmor však říká, že i negativní reklama je reklama a NFTs Bitcoinu v budoucnu jen pomůžou. Koneckonců už nyní má funkce pozitivní dopad na příjmy těžařů, kterým uživatelé za vpisování obsahu do satoshis zaplatili na poplatcích o milion dolarů navíc.

Zdroj: dune.com
Celkové poplatky zaplacené těžařům jen za inskripci Ordinals
Celkové poplatky zaplacené těžařům jen za inskripci Ordinals

NFTs na Bitcoinu mají oproti těm na Ethereu a jiných blockchainech ještě jednu nespornou výhodu, kterou nesmíme opomenout zmínit. U Bitcoinu jsou totiž všechna data spojená s digitálním artefaktem nahrána on-chain. U ostatních blockchainů je na síti často jen odkaz a data jsou pak klidně uložena někde na vzdáleném centralizovaném serveru, tedy off-chain.

TIP: Které složky NFTs jsou on-chain a které off-chain se dozvíte v našem článku o decentralizaci.
TIP: Které složky NFTs jsou on-chain a které off-chain se dozvíte v našem článku o decentralizaci.

Dalším překvapením a znovu v oblasti NFTs byl airdrop tokenu Blur (BLUR), kryptoměny nově vzniklého NFT tržiště podporovaného investiční skupinou Paradigm. Tradery, kteří před airdropem obchodovali NFTs na jakékoli platformě nebo hlavně listovali a bidovali NFTs na Bluru, potěšila jeho štědrost a mnozí jej označili za nejlepší airdrop od airdropu Uniswapu v roce 2020.

Poznámka

Poznámka: Airdrop je způsob distribuce tokenů mezi komunitu. Nejčastěji probíhá retrospektivně, tedy adresy, které se kvalifikují dle určitých kritérií, dostanou tokeny zdarma. Nejčastěji jako odměnu za to, že jako první daný protokol či aplikaci používali.

Blur mezi své uživatele rozdělil 360 milionů tokenů, jejichž hodnota se v prvních dvou týdnech obchodování pohybovala mezi 0,8 a 1,2 USD. Pět nejaktivnějších adres si odneslo airdrop v hodnotě přes 2 miliony USD, ale např. i pětistá adresa získala slušných 61 tisíc USD.

Zdroj: dune.com
Top Airdrop Blur
Adresy, které dosáhly na nejvíce tokenů

Blur ihned po airdropu oznámil spuštění Season 2, ve které mezi nejaktivnější a nejodvážnější tradery opět rozdělí 360 milionů tokenů. Díky této pobídce v posledních týdnech doslova válcuje OpenSea, které bylo konkurenčním bojem donuceno snížit svůj poplatek z prodeje NFT z 2,5 % na 0 % a zavést dobrovolné royalties. Ani to však příliš nepomohlo, Blur totiž monitoruje aktivitu adres a vyšším airdropem odmění pouze ty, které používají výhradně tržiště Blur a žádné jiné.

Zdroj: Twitter
Blur PacMan
Zakladatel Bluru si říká PacMan, je mu 24 let a vyhlásil válku OpenSea

Na závěr nesmíme opomenout dvě bohužel negativní zprávy. Společnosti Paxos Trust bylo nařízeno zastavit vydávání stablecoinu Binance USD (BUSD). Opatření přišlo poté, co Komise pro cenné papíry (SEC) označila hlavní stablecoin burzy Binance za neregistrovaný cenný papír.

Dle společnosti stávajícím uživatelům nic nehrozí. Všechny BUSD jsou plně kryté, Paxos bude ve své činnosti nadále pokračovat a stávající mince bude minimálně do února 2024 odkupovat. Kromě toho vydává i stablecoiny Paxos Pax Dolalr (USDP) a Pax Gold (PAXG). Pokud se situace s regulátorem nevyřeší, je společnost připravena se proti zásahu bránit soudní cestou.

Kromě Paxos Trust Company si regulátoři došlápli i na americkou burzu Kraken, která pro změnu musela ukončit své programy na staking kryptoměn pro americké uživatele. Kromě toho zaplatila pokutu 30 milionů USD. Rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole a na Twitteru jej kritizoval například i Brian Armstrong, CEO burzy Coinbase, která sama stakingové programy nabízí.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Jmenuji se Matěj Bajer a finančním trhům, investování a vydělávání peněz na internetu se věnuji od roku 2014. Aktuálně mě nejvíce zajímá investování do kryptoměn.

Mé začátky nebyly jednoduché. Kdo to také měl snadné, že? Stálo mě to spoustu sil a také financí. Žádný učený z nebe opravdu nespadl, v obchodování a investování to platí dvojnásob. Prosadit se v tomto světě není snadné a chce to hlavně trpělivost. Já jsem si tuto cestu vybral z jednoho prostého důvodu, chtěl jsem být svobodný. Získat od života něco víc.

Investování a obchodování mě baví, ale chtěl jsem dlouhodobě budovat a pracovat na něčem, co mě bude opravdu naplňovat. A naštěstí jsem to našel, Finex.cz mi dává obrovský smysl, je to můj motor, který mě žene vpřed. Je průvodcem, který pomáhá lidem na cestě k jejich snům a nezávislosti.

Články na Finex.cz jsou vlastně takovým naším blockchainem. Jsou v nich zapsány naše začátky, problémy, pády i otázky. Kdykoliv jsme prodělali či na něco narazili, dali jsme následně naše zkušenosti dohromady a vznikl článek, který vám snad pomůže vyvarovat se stejných chyb. S našimi články a postřehy pro vás bude vše mnohem jednodušší a proces učení rychlejší.

Když se dívám na naše články zpětně, vidím spoustu překážek, přes které jsme se dostali a také ten obrovský kus práce. Stojím za ní nejen já s Vojtou, ale celý náš tým. Společně jsme vybudovali magazín, o kterém se nám na začátku ani nesnilo. A míříme ještě mnohem výš.

Váš zájem je úžasný a žene nás dál. Pokud se nám povede jako dosud, nepochybuji, že se Finex.cz stane brzy předním československým finančním magazínem.

Osobně mě ohromně těší, že stále více lidí myslí na svou budoucnost a zajímá se o investování a obchodování. Je potřeba dívat se dopředu. Ale pozor! Není to jen o tom pozlátku, o Lamborghini či krásném domě. Vidina luxusu a bohatství může kohokoliv lehce zaslepit.

Proto chceme, abyste dopředu věděli o všech rizicích a nástrahách, které z obchodování a investování plynou. Abyste byli připraveni a zvládli všechny překážky, které vás čekají.

Cesta obchodníka je náročná. Budete se muset vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.

Jedno vím jistě. Úspěch stojí a padá na znalostech. Právě proto píšeme hodnotné, propracované články, které pomohou úplným začátečníkům, stejně jako zkušeným investorům.

Chceme být místem, kde každý obchodník (a vlastně každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti) najde užitečné rady, návody i inspiraci. Díky vašemu zájmu se nám to daří.

Moc děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám články ušetří spoustu starostí, času a hlavně peněz.

Zůstaňte i nadále s námi a těšte se v budoucnu na velké věci!

Přečíst více

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

tom tom

Diky za aktuality :)
Nemrzí Vás, ze jste si nevybrali nějaký Ai projekt do portfolia? Možná v bull Marketu to muze dokončit to co ted zacalo a znamenalo by to x% jako posledně metaverse.