Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Po prudkém lednovém pohybu v únoru ticho po pěšině | Milióny v kryptoměnách (47)

Publikováno
Po prudkém lednovém pohybu v únoru ticho po pěšině | Milióny v kryptoměnách (47)
Zdroj: DepositPhotos.com

Vzrušující leden, kdy Bitcoin posílil o 40 %, vystřídal nudný únor, na jehož konci se, co se týče ceny, nekonala žádná změna. Bitcoin otevíral na 23 120 USD a zavíral na 23 140 USD, změna 0,1 %. Ethereum na tom bylo podobně, nárůst o 1,2 %. Kryptoměny tak byly paradoxně méně volatilnější než celý akciový index S&P500, který ztratil 3,5 % ze své hodnoty a měsíc uzavřel na 3 970 USD.

Trendem pro uplynulý měsíc se staly kryptoměny, které mají co do činění s vývojem umělé inteligence (angl. artificial intelligence, zkratka AI). Obor, o který se v dnešní době zajímají prakticky všichni, od technologických gigantů jako Google či Microsoft, přes influencery upravující své fotografie v Lensa AI, až po Elona Muska, který na Twitteru zveřejňuje své konverzace s chatbotem ChatGPT, zažívá raketový růst hraničící s bublinou a kryptoměny jako The Graph (GRT), SingularityNET (AGIX)Render Token (RNDR) nebo Fetch.ai (FET) se zdárně vezou.

Například zmíněný AGIX se od začátku roku zhodnotil o více než 1 000 %.

Poznámka

K zamyšlení: Je vhodné do AGIXu nyní investovat? Spíše ne. Je sice dost možné, že se ještě nějaký čas svezete, ale u kryptoměn platí, že v okamžiku, kdy přijde větší korekce nebo klesající trend celého trhu, tak ty, které v uplynulém období trh outperformovaly, padají nejvíce. Příkladem může být Aptos (APT), na který jsme v minulém díle také upozorňovali a skutečně, od svého lednového ATH ztratil 40 %. AGIX navíc nevyrostl sám kvůli sobě, pouze se veze na vlně zájmu o AI.

Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i CryptoCompare a Coingecko.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 482 137 Kč, což znamená:

  • 4,5% nárůst od minulého měsíce, zároveň však
  • 80,5% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 382% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

V nejkratším měsíci roku se pozornost kryptokomunity zase po dlouhé době vrátila k NFTs. Softwarový inženýr Casey Rodarmor totiž přišel na to, že i na Bitcoinu mohou být NFTs! Za pomoci jeho protokolu Ordinals lze do jednotlivých satoshis (nejmenších jednotek Bitcoinu) vložit obsah, který je učiní naprosto unikátními. Proces vložení se nazývá inscription.

Novinka se setkala s rozporuplnými reakcemi. Někteří maximalisté považují NFTs za hloupost a dokonce urážku Bitcoinu, Rodarmor však říká, že i negativní reklama je reklama a NFTs Bitcoinu v budoucnu jen pomůžou. Koneckonců už nyní má funkce pozitivní dopad na příjmy těžařů, kterým uživatelé za vpisování obsahu do satoshis zaplatili na poplatcích o milion dolarů navíc.

Zdroj: dune.com
Celkové poplatky zaplacené těžařům jen za inskripci Ordinals
Celkové poplatky zaplacené těžařům jen za inskripci Ordinals

NFTs na Bitcoinu mají oproti těm na Ethereu a jiných blockchainech ještě jednu nespornou výhodu, kterou nesmíme opomenout zmínit. U Bitcoinu jsou totiž všechna data spojená s digitálním artefaktem nahrána on-chain. U ostatních blockchainů je na síti často jen odkaz a data jsou pak klidně uložena někde na vzdáleném centralizovaném serveru, tedy off-chain.

Dalším překvapením a znovu v oblasti NFTs byl airdrop tokenu Blur (BLUR), kryptoměny nově vzniklého NFT tržiště podporovaného investiční skupinou Paradigm. Tradery, kteří před airdropem obchodovali NFTs na jakékoli platformě nebo hlavně listovali a bidovali NFTs na Bluru, potěšila jeho štědrost a mnozí jej označili za nejlepší airdrop od airdropu Uniswapu v roce 2020.

Poznámka

Poznámka: Airdrop je způsob distribuce tokenů mezi komunitu. Nejčastěji probíhá retrospektivně, tedy adresy, které se kvalifikují dle určitých kritérií, dostanou tokeny zdarma. Nejčastěji jako odměnu za to, že jako první daný protokol či aplikaci používali.

Blur mezi své uživatele rozdělil 360 milionů tokenů, jejichž hodnota se v prvních dvou týdnech obchodování pohybovala mezi 0,8 a 1,2 USD. Pět nejaktivnějších adres si odneslo airdrop v hodnotě přes 2 miliony USD, ale např. i pětistá adresa získala slušných 61 tisíc USD.

Zdroj: dune.com
Top Airdrop Blur
Adresy, které dosáhly na nejvíce tokenů

Blur ihned po airdropu oznámil spuštění Season 2, ve které mezi nejaktivnější a nejodvážnější tradery opět rozdělí 360 milionů tokenů. Díky této pobídce v posledních týdnech doslova válcuje OpenSea, které bylo konkurenčním bojem donuceno snížit svůj poplatek z prodeje NFT z 2,5 % na 0 % a zavést dobrovolné royalties. Ani to však příliš nepomohlo, Blur totiž monitoruje aktivitu adres a vyšším airdropem odmění pouze ty, které používají výhradně tržiště Blur a žádné jiné.

Zdroj: Twitter
Blur PacMan
Zakladatel Bluru si říká PacMan, je mu 24 let a vyhlásil válku OpenSea

Na závěr nesmíme opomenout dvě bohužel negativní zprávy. Společnosti Paxos Trust bylo nařízeno zastavit vydávání stablecoinu Binance USD (BUSD). Opatření přišlo poté, co Komise pro cenné papíry (SEC) označila hlavní stablecoin burzy Binance za neregistrovaný cenný papír.

Dle společnosti stávajícím uživatelům nic nehrozí. Všechny BUSD jsou plně kryté, Paxos bude ve své činnosti nadále pokračovat a stávající mince bude minimálně do února 2024 odkupovat. Kromě toho vydává i stablecoiny Paxos Pax Dolalr (USDP) a Pax Gold (PAXG). Pokud se situace s regulátorem nevyřeší, je společnost připravena se proti zásahu bránit soudní cestou.

Kromě Paxos Trust Company si regulátoři došlápli i na americkou burzu Kraken, která pro změnu musela ukončit své programy na staking kryptoměn pro americké uživatele. Kromě toho zaplatila pokutu 30 milionů USD. Rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole a na Twitteru jej kritizoval například i Brian Armstrong, CEO burzy Coinbase, která sama stakingové programy nabízí.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

tom tom

Diky za aktuality :)
Nemrzí Vás, ze jste si nevybrali nějaký Ai projekt do portfolia? Možná v bull Marketu to muze dokončit to co ted zacalo a znamenalo by to x% jako posledně metaverse.