Vedle např. obchodování nebo těžby mohou být airdropy velmi lukrativním a zajímavým způsobem, jak vydělat peníze v kryptoměnách. Pojďme se podívat, jak fungují a co vám mohou přinést.
Nejjednodušeji řečeno jsou airdropy kryptoměny zdarma, které získá uživatel za zapojení v nějakém projektu. Např. když testuje novou decentralizovanou burzu, je aktivní na novém smartchainu nebo je věrný jednomu NFT tržišti.
Jde o velmi častý způsob, jak nové kryptoměny alokují své tokeny mezi uživatele a zajistí tak jejich širokou distribuci a co největší finanční zainteresovanost komunity. Na těch největších airdropech jsou jednotlivci schopni vydělat i miliony dolarů, jedná se proto o jednu z oblíbených možností příjmu z kryptoměn.
Na airdropech se ale dá i prodělat, stát se obětí podvodu nebo promrhat desítky hodin času vniveč. Proto pokud se chce člověk věnovat poměrně složitější činnosti, kterou “lov airdropů” bezpochyby je, měl by si první vše podrobně nastudovat.
My jsme vše přehledně a srozumitelně shrnuli do následujícího článku. Věříme, že vám tím ušetříme mnoho času i práce. Po přečtení budete na airdropy experti!
Zamyslete se, jak vznikne úspěšný kryptoměnový projekt s vlastním tokenem? První to chce nápad. Řekněme, že budete dělat např. decentralizovanou burzu (DEX).
Nápad by samozřejmě měl mít značný potenciál. To naše burza má a my jsme tak sehnali privátní investory. Ti nám zaplatili dost peněž výměnou za příslib alokace našich tokenů v budoucnu. Z peněz jsme zaplatili veškerý vývoj a zbytek investujeme do silného marketingu. Konkurence v oblasti decentralizovaných burz je však obrovská a tu naši skoro nikdo nepoužívá? Co teď?
Slíbíme airdrop! Kdokoli, kdo bude naši burzu používat, bude získávat “bodíky” a za ty, až uznáme za vhodné, dostane v budoucnosti naše governance tokeny.
A uživatelé se na naši burzu jen hrnou. Pobídka v podobě kryptoměn zdarma udělala své. Proč by obchodníci obchodovali jinde, když mohou obchodovat u nás a v budoucnu získat tokeny, které budou jistě dobře ohodnoceny, protože náš produkt je kvalitní a teď začíná získávat i potřebná čísla co do volume a aktivních uživatelů?
Uplynul rok a my jste se rozhodli oficiálně oznámit spuštění našeho tokenu. Rozdáme jej všem našim uživatelům, kteří používali naši burzu alespoň 3 různé měsíce a zobchodovali alespoň 10 000 USD. Čím více, tím větší alokace samozřejmě. To zní férově.
V den airdropu zalistují náš token všechny světové burzy, jeho valuace bude atakovat 1 miliardu USD a všichni včetně privátních investorů budou spokojeni.
Právě jsme si popsali ideální scénář vzniku kryptoměnového projektu a jeho tokenu pomocí airdropu. Ne vždy je to však tak růžové.
Celkem rozlišujeme 3 kategorie airdropů:
Tento typ airdropů vyžaduje, aby uživatelé provedli předem určené, zpravidla jednoduché úkoly, čímž získají slíbené tokeny. Nejčastěji to zahrnuje opětovné tweetování informací o daném projektu, vytvoření příspěvku na Instagramu včetně označení několika přátel nebo připojení k Discordu či Telegramu.
Pravděpodobně nejúspěšnější marketingový airdrop rozdal v roce 2021 experimentální projekt Cope na síti Solany (SOL). Tým projektu rozdal veškeré množství tokenů komunitě, jež musela splnit stanovené marketingové a komunitní podmínky. Airdrop se jeden čas vyšplhal na ohromujících 6 700 USD.
Většina airdropů tohoto typu nicméně úspěšná není. Už z principu, že se často jedná o úkoly týkající se “označování”, je množství uživatelů enormní a do toho se na tento typ příspěvků chytá mnoho internetových botů.
Marketingové airdropy vás obvykle odmění několika dolary, což se za desítky minut až jednotky hodin plnění úkolů nevyplatí.
Nemluvě o zvýšeném riziku kryptoměnové bezpečnosti. Často je třeba někam připojovat svoji peněženku nebo účty na sociálních sítí. Ohrožovat je kvůli pár drobným se nevyplatí. Velké projekty marketingové airdropy v současné době nevyužívají.
Hlavním znakem retrospektivních airdropů je nejistota. Komunita spekuluje, že projekt vydá token, nic ale není potvrzené. Často tak na token můžete čekat roky. Někdy se to vyplatí, někdy ne.
Nejsou známá ani kritéria, co všechno musíte splnit, abyste token dostali. Když potom projekt kritéria oznámí, jsou někdy tak přísná, že na něj nedosáhnout ani uživatelů, kteří v projektu ztratili desítky hodin i nějaký kapitál např. tím, že kupovali bezcenná NFTs, jen aby získali airdrop.
Na retrospektivní airdropy se tak dá pouze spekulovat. Někdy vás však mohou potěšit úplně omylem. Např. majitelé prvního kryptoměnového telefonu Solana Saga dostali ke konci roku 2023 několik airdropů, mezi nimi i 30 milionů memetokenů Bonk (BONK) (k listopadu 2024 v hodnotě 33 tis. Kč) jen za to, že telefon vlastní.
Touha po airdropech spustila vlnu zájmu o druhý telefon od Solany, model Seeker, který si ještě před jeho vydáním předobjednalo přes 100 tisíc lidí.
To u ohlášených airdropů naopak všechno předem a s jistotou víme. Můžeme se tak rozhodnout, zda se nám vyplatí platformu používat stanoveným způsobem, abychom získali co největší alokaci airdropu.
Jedinou neznámou v této rovnici je budoucí valuace airdropu (tokenomiku známe, neznáme však cenu tokenu, kterou určí až volný trh). Pokud trh ohodnotí token vysoko, můžeme na airdropu pořádně vydělat, pokud nízko, můžeme prodělat, protože jeho získání nás stálo čas a možná i náklady.
Současnou praxí kryptoměnových projektů je rozdávat uživatelům body a sestavovat jejich žebříček. Tak mají všichni přehled, jak si vedou v porovnání s ostatními uživateli a jak velkou alokaci airdropu nejspíše dostanou.
Jak už jsme si řekli v úvodu, hodnotí se zejména aktivita a věrnost. Pokud vás zaujme nový projekt a myslíte, že bude alokovat prostřednictvím airdropu, mějte na paměti, že na největší alokaci nových tokenů dosáhnout zpravidla ti, co používají projekt:
Kryptoměnové projekty v poslední době s oblibou airdropují silným komunitám, např. již zmíněným vlastníkům telefonu Solana Saga, držitelům Pudgy Penguins NFTs, držitelům interoperabilních kryptoměn Celestia (TIA) nebo Cosmos (ATOM) a memetokeny rádi airdropují držitelům dalších memetokenů.
Tyto skutečnosti se však s časem neustále mění, proto je třeba být neustále v obraze. Nejlepší stránky pro sledování nejnovějších airdropů jsou:
Největším airdropovým influencerem poskytujícím kvalitní informace je pak @CC2Ventures, kterého na X sleduje skoro 200 tisíc lidí. Prokazatelně nakládá s velkým kapitálem a v jednom z posledních airdropů, tokenu HYPE decentralizované burzy Hyperliquid se mu podařilo získat přes 1 milion USD v HYPE.
V minulosti proběhlo již několik airdropů, které mezi uživatele zdarma rozdaly až miliardy dolarů. Na ty každý rád vzpomíná. Nezapomínejte však, že lidský mozek má tendenci zapomínat na věci, které tak úplně nedopadly.
Níže se nachází příklady několika z největších airdropů, které kdy vznikly, jaké byly podmínky získání a jak byl aidrop výnosný v čase.
Prvním velkým airdropem, který přišel ještě v době, kdy se o kryptoměny zajímal jen málokdo, v září 2020, byl airdrop tokenu UNI decentralizované burzy Uniswap.
Ta původně neměla v plánu žádné tokeny vydávat, situace se však změnila v moment, kdy na ni přímý konkurent SushiSwap provedl kontroverzní vampire attack, čímž platformě odčerpal část uživatelů, kterým nabídl vlastní token SUSHI.
Burza Uniswap byla nucena jednat, takže se také rozhodla vytvořit vlastní token UNI, který posloužil k výše vypsaným benefitům.
Distribuce tokenů proběhla tak, že je Uniswap zpřístupnil každému, kdo použil burzu před určitým datem, byl tak proveden tzv. snapshot.
Každý způsobilý, jehož kryptoměnová peněženka splnila podmínky, dostal zdarma nárok na 400 UNI tokenů. K nárokování tokenů stačilo zaplatit transakční poplatek blockchainu a tokeny přijmout přes tlačítko “claim”.
V té době se jednalo o něco nevídaného, jelikož doslova desetitisíce uživatelů během okamžiku dostali airdrop v hodnotě jednotek tisíc dolarů.
A kdo si počkal do bull marketu 2021 byl bohatě odměněn, jelikož cena UNI se vyšplhala až na 42,5 USD a airdrop měl tak hodnotu kolem 17 000 USD.
LooksRare je komunitní NFT tržiště, jež provedlo začátkem roku 2022 vampire attack na přední digitální tržiště OpenSea. Platforma nabízí sběratelům a obchodníkům s NFT řadu výhod, od nabídky nákupní ceny (offer) pro celou NFT kolekci po vícenásobné zrušení.
Součástí vzniku platformy LooksRare byla odměna stávajícím uživatelům OpenSea, kdy dle konkrétních kritérií tým rozdal 120 milionů tokenů LooksRare (LOOKS). To představovalo 12 % všech mincí z celkové zásoby.
#LooksRare NFT Marketplace Now Live!
🪂 $LOOKS airdrop claim open
⏰ Staking starts at block 13977012
💰 Trading reward calculations start tomorrowLFG! 💎👀https://t.co/Y1jt9Kmqt6
— LooksRare (@LooksRare) January 10, 2022
Aby si mohl uživatel nárokovat svůj podíl tokenů, tak musel splnit tři kritéria:
Největší možná získaná hodnota, 10 000 tokenů LOOKS, odpovídalo v době spuštění airdropu částce kolem 15 tisíc USD. Kdo ale neprodal a vyčkal, tak měl po pouhých pár dnech celkovou částku mnohem vyšší – až 70 000 USD.
Kdo však drží do teď, do smíchu mu asi není. LooksRare během NFT medvědího trhu pomalu umřelo a 10 000 LOOKS má nyní hodnotu pouze 600 USD.
Podobně provedlo airdrop i NFT tržiště Blur. A to stanovilo podmínky pro získání airdropu opravdu přísně – velkou alokaci měli slíbenou pouze ti, kdo neobchodovali na žádném jiném tržišti. Bluru se tím podařilo sesadit Opensea, které dosud token nemá (ale spekuluje se o něm) z pozice NFT jedničky.
dYdX je decentralizovaná služba pro obchodování krypto derivátů s velkým množstvím maržových obchodů a opcí pro každého. Protokol založil v roce 2017 Antonio Juliano, bývalý inženýr Coinbase.
Dne 4. srpna 2021 dYdX ohlásila spuštění svého tokenu se stejným názvem (DYDX). Celkové množství tokenů projektu bylo stanoveno na 1 miliardu, přičemž 50 % bylo určeno uživatelům platformy.
Airdrop byl rozdělen do 5 alokací dle podmínek celkového zobchodovaného objemu uživatele na platformě.
Na největší možný počet tokenů (9 529) dosáhlo 787 uživatelů. Tyto obchodníky musel airdrop potěšit, jelikož necelý měsíc po spuštění obchodování DYDX tokenu se cena vyšplhala na 25 USD za token.
Maximální možné množství tak odpovídalo 238 tis. USD!
Optimism je druhá vrstva Etherea. Jedná se o optimistic rollup, který na svojí první vrstvu, Ethereum, spoléhá co do zabezpečení a konsensuálního mechanismu.
Na druhých vrstvách lze dělat prakticky stejné věci jako na Ethereu, akorát superrychle a superlevně. L2s pomáhají Ethereu škálovat.
Tým představil ohlášení tokenu koncem dubna 2022:
Introducing the Optimism Collective: pic.twitter.com/PbQyBU1J6l
— Optimism (@Optimism) April 26, 2022
Podobně jako u předchozích airdropů byl i airdrop Optimismu spravedlivě rozdělen dle celkové aktivity uživatele. Podmínky pro získání OP byly velmi rozmanité. Například bylo hodnoceno:
Velkým překvapením byla možnost získání kumulativního množství tokenů. Pokud uživatel spadal do více kategorií, tak k získaným tokenům z každé kategorie samostatně dostal i další bonus za to, že se nacházel ve více kategoriích zároveň.
Splnění všech vypsaných kategorií znamenalo nárok na celkem 27 534 OP navíc, na to ovšem dosáhlo pouze 45 šťastlivců.
Mimo jiné tým oznámil, že airdropů bude mnohem více. Pozoruhodné je i množství oprávněných kryptoměnových peněženek na nárok tokenu. Těch i po vyfiltrování internetových botů zůstalo více než 200 tisíc, přičemž na nejnižší množství 776 OP tokenů mělo nárok přes 50 % peněženek.
Na rozdíl od výše vypsaných projektů se provedení airdopu příliš nevydařilo. Síť padala, tlačítko “claim” chvíli nefungovalo, a k tomu všemu byla komunikace týmu celkem chaotická.
Podobně jako Optimism alokovala svůj token ARB i další druhá vrstva Arbitrum. O její technologii i samotném airdropu si můžete přečíst na jejím profilu.
To, že je něco zdarma, s sebou nese i řadu potenciálních a mnohdy závažných rizik. Vadou na kráse airdropů je skutečnost, že je obvykle potřeba si je nárokovat, anglicky “claim”.
Tzv. claimování neboli nárokování airdropu však může být pořádným dobrodružstvím. Airdrop vám totiž nepřijde sám (projekty by to stálo transakční poplatky) a je tak třeba, abyste si ho vyzvedli vy sami.
K tomu je třeba připojit k oficiálnímu webu svoji kryptoměnovou peněženku, která se tak stává zranitelná. Toho využívají podvodníci a zejména v době, kdy je airdrop aktuální, umísťují všude (např. na X nebo YouTube) reklamy, které se snaží napodobit oficiální web projektu a přimět vás na něj připojit svoji peněženku.
Proto je zásadní si vždy zkontrolovat, že se nacházíte na správném webu (rozdíl může být pouze v koncovce, např. finex.cz a finex.net) a navíc, že web nebo X projektu nebyly napadeny útočníky, což se děje běžně.
Kromě podvodů hrozí, že můžete při získávání airdropu investovat více, než kolik vám následně vynese airdrop. Zejména profesionální lovci airdropů počítají s nějakými náklady, které ztratí při cestě za co největším objemem obchodů nebo jinou metrikou.
V případě, že pak ale trh neohodnotí nový token dostatečnou valuací, náklady a ani čas, který investovali, se jim nevrátí.
Pojďme si na konec shrnout výhody a nevýhody kryptoměnových airdropů:
Lovíte airdropy? Dostali jste nějaký, ale máte problém s claimováním? Přijďte to probrat do našeho Discordu, rádi vás uvidíme!
Jedná se o způsob alokace nového tokenu mezi uživatele. Nárokovat si jej mohou ti, kteří projektu v jeho začátcích věřili a byli v něm aktivní, čímž jej pomáhali testovat.
Ne! I když se skutečně jedná o kryptoměny zdarma, což podvodem zavání, jedná se o legitimní způsob distribuce kryptoměn od legitimních projektů mezi své uživatele, který je v ideálním případě pro všechny strany ekonomicky výhodný. Samozřejmě ale existují i podvodné airdropy, těm je třeba se vyhnout.
Ano, ti největší lovci airdropů si z jednotlivých airdropů odnášejí třeba i milion dolarů.
Například airdropy Uniswapu (UNI), dYdX (DYDX), Optimism (OP), Arbitrum (ARB), Blur (BLUR), Blast (BLAST) nebo Hyperliquid (HYPE).
Ztracený čas, ztracené náklady na získání airdropu a připojení peněženky při jeho nárokování (tzv. clami) k podvodné stránce, která vám ji vyluxuje.
Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.
Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz jsem dříve působil jako šéfredaktor kryptoměnové redakce. Mým cílem bylo, abychom společně s našimi pravidelnými redaktory i dalšími přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.