Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » ApeCoin

Kryptoměna ApeCoin (APE) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf kurzu Apecoin (APE)

Kurz APE
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: APE to CZK

APE
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně ApeCoin (APE)

Token ApeCoin (APE) vznikl jako kryptoměnový projekt společnosti Yuga Labs, která stojí za úspěšnými NFT kolekcemi Bored Ape Yacht Club (BAYC) a Mutant Ape Yacht Club (MAYC). Účelem ApeCoinu je poskytnout měnu pro budování digitální ekonomiky v duchu konceptu Web 3.0 a pomoct běžným lidem pochopit, co jsou to NFT a metaverse.

Celý projekt je řízen přes decentralizovanou autonomní organizaci ApeCoin DAO a zaměřuje se hlavně na realizaci nápadů v oblasti gamingu, umění, zábavy a eventů.

Obsah článku o kryptoměně ApeCoin (APE)

1.Co je kryptoměna ApeCoin (APE)?ApeCoin (APE) jako hlavní měna ekosystému BAYC2.Tokenomika kryptoměny ApeCoin (APE)Distribuce APE tokenů3.Historie a vývoj kryptoměny Apecoin (APE)Co je to APE Foundation?4.Výhody a nevýhody5.Těžba ApeCoinu6.Komentáře k článku o kryptoměně ApeCoin (APE)

Co je kryptoměna ApeCoin (APE)?

ApeCoin lze používat, stejně jako téměř všechny tokeny a kryptoměny, k provádění transakcí a k obchodování na burzách. Především se ale jedná o tzv. governance token, protože držitelé APE tokenů se mohou podílet na řízení projektu přes decentralizovanou autonomní organizaci ApeCoin DAO, která rozhoduje o návrzích např. na modifikaci ApeCoinu nebo použití finančních prostředků v komunitní pokladně na financování nové hry nebo NFT kolekce.

Logo tokenu ApeCoin
Logo tokenu ApeCoin
Zdroj: apecoin.com

Platí přitom jednoduché pravidlo, že čím více APE tokenů máte, tím větší je váš podíl na hlasovacích právech. Členem ApeCoin DAO se ale stanete automaticky už ve chvíli, kdy si pořídíte byť i jediný APE token.

ApeCoin je dále tzv. utility token, protože slouží k placení za hraní her a používání služeb v rámci ekosystému APE. Ať už se jedná o produkt společnosti Yuga Labs nebo o produkt třetí strany. Vlastnictví ApeCoinů také poskytuje přístup k exkluzivním hrám a službám, které jsou jinak nepřístupné.

ApeCoin (APE) jako hlavní měna ekosystému BAYC

Společnost Yuga Labs počítá s ApeCoiny jako s primární měnou nejen v rámci exkluzivního Yacht Clubu přístupného pouze pro držitele NFT z kolekcí BAYC a MAYC, ale také pro všechny nové herní a NFT projekty ve svém ekosystému.

Pěkným příkladem je třeba metaverse hra Otherside, kde APE tokeny fungují jako herní měna. Navíc pokud máte NFT z kolekcí BAYC, CryptoPunks nebo třeba Meebits, tak je ve hře Otherside můžete používat jako svého 3D avatara.

Protože je ale ApeCoin plně open-source digitální měna, lze ji volně používat nejen v aplikacích od vývojářů ApeCoinu, ale je možné ji integrovat do libovolného projektu třetí strany.

Pro vývojáře je tedy ApeCoin nástrojem, jak zapojit své produkty a aplikace do BAYC ekosystému a získat tak možnost oslovit rostoucí komunitu fanoušků ApeCoinu a souvisejících NFT a her. Již nyní je ApeCoin integrován do populární mobilní Play-to-Earn (P2E) hry Benji Bananas. Za zmínku určitě stojí i to, že Snoop Dogg a Wiz Khalifa vydali dohromady hudební album jako NFT, které lze koupit právě za APE tokeny.

Dále magazín TIME umožňuje nákup digitálního předplatného za ApeCoiny. APE tokeny lze použít i k nákupu produktů z e-shopů jako jsou Amazon, eBay nebo Walmart. Při použití ApeCoinů k platbě máte nárok na 2% slevu.

Název i grafika ApeCoinu je inspirována NFT kolekcemi BAYC a MAYC. Společnost Yuga Labs dokonce převedla veškerá práva ke zmíněným NFT kolekcím na správce ApeCoinu nazvaného APE Foundation, takže členové ApeCoin DAO (tj. všichni držitelé APE tokenů) mohou rozhodovat o tom, jak bude toto duševní vlastnictví použito.

Z technického hlediska byl ApeCoin vytvořen podle tokenového standardu ERC-20, běží na blockchainu Ethereum a je proto chráněn konsensuálním mechanismem Proof of Work. Protože ApeCoin nemá vlastní blockchain, nejedná se o kryptoměnu, ale "pouze" o token.

Přesto se brzy po spuštění dostal mezi TOP 50 nejhodnotnějších tokenů a kryptoměn podle tržní kapitalizace a stále se tam drží.

Tomu nepochybně napomohl velký "hype" okolo kolekcí BAYC a MAYC, resp. celebrity a influenceři, kteří si NFT z těchto kolekcí koupili. Patří mezi ně mj. Eminem, Snoop Dogg, Justin Bieber, Jimmy Fallon a Post Malone.

NFT z kolekce Bored Ape Yacht Club, které si koupil rapper Eminem
NFT z kolekce Bored Ape Yacht Club, které si koupil rapper Eminem
Zdroj: OpenSea.io

Tokenomika kryptoměny ApeCoin (APE)

Celková nabídka (total supply) APE tokenů je trvale stanovena na 1 miliardu tokenů (jde tedy o tzv. hard cap), které byly všechny vyraženy najednou.

Žádné další APE tokeny vyraženy být nemohou.

Při spuštění projektu, k čemuž došlo 17. března 2022, bylo do oběhu uvedeno 30,25 % APE tokenů. Další tokeny budou postupně uvolňovány po dobu 4 let, takže se projeví ještě výrazná inflace. Každý měsíc je uvolněno do oběhu 7,343,750 nových APE tokenů pouze z komunitní pokladny. Další velká část mincí ovšem náleží Yuga Labs, na to navíc ještě velké procento 4 zakladatelům samotný, menší část jde na charitu a zbytek si rozdělí andělští investoři.

Po sečtení bude každý měsíc do oběhu uvolněno necelých 16 000 000 APE mincí.

Část prostředků andělských investorů navíc bude odemčena rázově po 6, 12 a 18 měsících od spuštění a to vždy v hodnotě 25 000 000 APE mincí.

Množství APE tokenů v oběhu se bude měnit nejen kvůli popsanému inflačnímu plánu, ale i kvůli nepředvídatelným faktorům, jako je např. ztráta přístupu k APE tokenům nebo jejich odeslání na nesprávnou adresu (což prakticky znamená jejich spálení). Množství tokenů APE v oběhu je tedy dynamické číslo, které se bude neustále měnit jak kvůli výše uvedenému harmonogramu, tak kvůli nesčetným tržním i mimotržním faktorům.

Distribuce APE tokenů

Distribuce (rozdělení) APE tokenů proběhlo následujícím způsobem: 62 % všech ApeCoinů bylo vloženo do fondu ekosystému APE. Z toho je 150 milionů tokenů určeno jako airdrop pro držitele NFT z kolekcí Bored Ape Yacht Club nebo Mutant Ape Yacht Club, kteří si mohou ApeCoiny nárokovat zdarma na této internetové stránce.

Distribuce kryptoměny APE
Distribuce kryptoměny APE
Zdroj: apecoin.com

Zbývajících 470 milionů tokenů bylo vloženo do pokladny ApeCoin DAO za účelem financování projektů, které vyberou držitelé APE tokenů. Dalších 16 % APE tokenů (620 milionů) bylo poskytnuto společnosti Yuga Labs. Tato společnost ale 6,25 % (10 milionů) tokenů rovnou poskytla charitě (konkrétně Jane Goodall Legacy Foundation zabývající se ochranou primátů), takže jí zůstalo 150 milionů tokenů. Společnosti a lidé, které pomohli zrealizovat ApeCoin, získali dohromady 14 % APE tokenů, tj. celkem 140 milionů tokenů. A konečně čtyři původní zakladatelé Bored Ape Yacht Club a společnosti Yuga Labs obdrželi 8 % APE tokenů, což představuje 80 milionů tokenů.

Z výše uvedeného je zřejmé, že na trh se bude následující čtyři roky dostávat velké množství "levných" APE coinů, které zadarmo získají především majitelé NFT z kolekcí BAYC nebo MAYC. Dá se očekávat, že budou uvolněné ApeCoiny rovnou prodávat, což nejspíše povede k poklesu ceny tohoto aktiva.

Historie a vývoj kryptoměny Apecoin (APE)

Společnost Yuga Labs se stala přední značkou NFT díky kolekcím Bored Ape Yacht Club a Mutant Ape Yacht Club. Vlastnictví těchto prémiových NFT představuje nejen klíč k přístupu do virtuálního Yacht Clubu, ale také vstupenku na akce v reálném světě. Historicky šlo např. o koncert kapely The Strokes nebo muzikanta Beck.

Night King z kolekce Mutant Ape Yacht Club
Night King z kolekce Mutant Ape Yacht Club
Zdroj: OpenSea

ApeCoin byl vytvořen k pohánění ekosystému aplikací a služeb od společnosti Yuga Labs a vývojářů třetích stran. Cena tokenu dosáhla svého maxima 26,19 USD dne 28. dubna 2022, ale záhy poté zkolabovala a už o dva týdny později se APE prodával za 5,5 USD.

Kurz APE od jeho spuštění
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Od svého spuštění přesto ApeCoin navázal partnerství s úspěšnými herními společnostmi, jako jsou Animoca Brands a nWayPlay, které v současnosti pracují na integraci tokenu do svých her.

Celý ekosystém APE, i spolu s APE tokeny, je řízen přes decentralizovanou autonomní organizaci ApeCoin DAO, kterou ovládají držitelé APE tokenů. Decentralizovaná správa je totiž podle vývojářů ApeCoinu klíčová pro budování a řízení globální komunity, a tedy i pro úspěch ekosystému APE. Členové ApeCoin DAO mohou hlasovat o přidělování prostředků z komunitního fondu, pravidlech použití, projektech, partnerstvích a dalších záležitostech. Členství v ApeCoin DAO je otevřené všem držitelům APE tokenů.

Co je to APE Foundation?

Správcem ApeCoinu je nicméně APE Foundation, která samotný projekt neřídí, ale pouze usnadňuje jeho decentralizovanou správu přes DAO ApeCoin. Vedení APE Foundation tak především vykonává rozhodnutí DAO ApeCoin a je také odpovědné za každodenní administrativu, účetnictví a další činnosti nezbytné k tomu, aby se nápady komunity staly skutečností.

Hlavním cílem APE Foundation je podpořit rozvoj ekosystému APE. K úhradě svých výdajů využívá podle pokynů DAO ApeCoin komunitní fond, který je spravován peněženkou s více podpisy (tzn. transakci musí podepsat všichni členové vedení). O členech vedení APE Foundation taktéž rozhoduje DAO ApeCoin, tedy držitelé APE tokenů, a to každého půl roku. Kandidovat do vedení APE Foundation může každý.

V současnosti tvoří správní radu pět zajímavých osobností kryptoscény. Členem je například Alexis Ohanian, jeden ze zakladatelů Redditu, nebo Amy Wu, vedoucí oddělení Ventures & Gaming oblíbené burzy FTX

Vedení APE Foundation
Vedení APE Foundation
Zdroj: apecoin.com

Výhody a nevýhody

ApeCoin je zajímavým utility tokenem pro celý ekosystém od Yuga Labs. Má v něm širokou škálu využití, od governance aspektů až po způsob placení ve hře Otherside. Jeho spojení s nejdražšími NFT kolekcemi vůbec jeho tržní kapitalizaci už ze začátku vyšvihlo na vrchní příčky, jaké jsou ale jeho úskalí?

Výhody

 • Souvislost s úspěšnějšími NFT kolekcemi Bored Ape a Mutant Ape: ApeCoin (APE) je hlavním utility a governance tokenem celého ekosystému, což mu přináší solidní porci pozornosti a "hype". V době jeho spuštění trh téměř nemluvil o ničem jiném. Historická data nám ale ukazují, že mu to moc dlouho nevydrželo.
 • Utility token: ApeCoin (APE) má v ekosystému své vlastní využití, což jej činí do určité míry nepostradatelným. Důsledkem je zvýšená poptávka, což může pomoci jeho ceně. Dá se využít např. na nákup klíčů ke kouskům země ve hře Otherside, nicméně v budoucnu jeho přítomnost najdeme i v dalších připravovaných hrách a službách.
 • Governance token: Další smysl ApeCoinu (APE) je, že slouží jako prostředek pro fungování ApeCoin DAO, decentralizované autonomní organizace stojící za celým jeho ekosystémem.

Nevýhody

 • Silná volatilita: Propojení ApeCoinu s NFT trhem pravděpodobně způsobuje ještě větší volatilitu, než je na kryptoscéně obvyklé.
 • Vysoké poplatky: Používání blockchainu Ethereum znamená pro ApeCoin vysoké transakční poplatky a nízkou míru škálovatelnosti.
 • Silná závislost na sentimentu a daných NFT kolekcích: To opět souvisí s propojením s NFT trhem. Vývoj ceny ApeCoinu je silně závislý na popularitě opiček. Snížení obchodovaného objemu kolekcí BAYC a MAYC by tím pádem mělo mít vliv i na cenu ApeCoinu (APE).

Těžba ApeCoinu

ApeCoin není možné těžit, protože se jedná o token, který nemá vlastní blockchain, ale běží na blockchainu třetí strany, a to konkrétně na blockchainu Ethereum. Yuga Labs zatím neinformovala ani o žádných variantách možného stakingu.

Zdarma byl ApeCoin dostupný pouze pro držitele NFT z kolekcí BAYC a MAYC. Jinak je možné ApeCoin získat pouze nákupem.

Kde koupit ApeCoin?

ApeCoin je možné koupit na mnoha burzách. V největších objemech se tokeny APE obchodují na populární burze Binance, a to v měnových párech se stablecoiny USDT a BUSD. Mezi další burzy, řazeno podle objemu obchodů, patří OKX, Bitget, Coinbase Exchange a KuCoin.

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Jestli preferujete decentralizované burzy (tzv. DEX), lze doporučit např. Uniswap nebo SushiSwap.

Peněženka pro ApeCoin

Protože je ApeCoin vytvořen podle tokenového standardu ERC-20, je možné APE tokeny ukládat téměř na všech populárních peněženkách. Příkladem jsou digitální peněženky MetaMask a Coinbase Wallet nebo hardwarové peněženky Trezor a Ledger.

Alternativou je samozřejmě jejich ponechání na centralizovaných burzách, v tom případě se ovšem vystavujete riziku hacku burzy ústícího ve ztrátu vašich peněžních prostředků. I když jsou burzy do velké míry pojištěny a v případě menších hacků uživatelům prostředky navracejí, stále vkládáte důvěru do cizích rukou. Rozumnější je proto držení APE tokenů ve vlastní peněžence, ideálně ve zmiňovaných hardwarových variantách.

Závěr

ApeCoin je originální kryptoměnový projekt, který těží zejména z propojení s úspěšnými NFT kolekcemi Bored Ape Yacht Club a Mutant Ape Yacht Club. Používá se ale také jako měna v některých populárních herních titulech.

Každopádně na trh se bude v nejbližších letech dostávat mnoho "levných" ApeCoinů, které mohou zadarmo získat například držitelé partnerských NFT kolekcí. Kromě toho kryptoměnový trh v době psaní článku prožívá ochlazení a obecně je velmi volatilní, což tím spíše platí pro NFT a navázaná digitální aktiva. Cena tokenu ApeCoin a budoucnost celého projektu je tak v této chvíli nejistá, přestože ambice, schopnosti ani zkušenosti vývojářům ApeCoinu a partnerských projektů rozhodně nechybí.

ApeCoin (APE)
ApeCoin (APE) je governance a utility token inspirovaný úspěšnou NFT kolekcí Bored Ape Yacht Club, který svým držitelům poskytuje členství v ApeCoin DAO, decentralizované komunitě tvůrců Web 3.0. Kromě účasti na řízení projektu mohou držitelé tokenu APE nakupovat produkty a služby a platit za herní aktiva ve hrách jako jsou Benji Bananas nebo Otherside.
 • Souvislost s NFT kolekcemi BAYC a MAYC
 • Využití jako governance a utility token rozvíjejícího se ekosystému
 • Závislost na NFT kolekcích - pokud bude klesat aktivita NFT trhu, bude klesat i cena APE
 • Silná volatilita kvůli propojení s NFT trhem

Více informací o ApeCoin

KryptoměnaApeCoin
SymbolAPE
Vytvořeno2022
ZakladatelGreg Solano, Wylie Arono, Kerem, Zeshan
Webové stránkyhttps://apecoin.com/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů368 593 750
Maximální počet tokenů1 000 000 000
Obchodní objem (24h)$41 265 904
Tržní kapitalizace$1 153 784 929
Změna ceny za 24h+0,96%

Vývoj ceny kryptoměny ApeCoin za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
03. 06. 2023 Načítání... APE
02. 06. 2023 Načítání... APE
01. 06. 2023 Načítání... APE
31. 05. 2023 Načítání... APE
30. 05. 2023 Načítání... APE
29. 05. 2023 Načítání... APE
28. 05. 2023 Načítání... APE
27. 05. 2023 Načítání... APE
26. 05. 2023 Načítání... APE
25. 05. 2023 Načítání... APE
24. 05. 2023 Načítání... APE
23. 05. 2023 Načítání... APE
22. 05. 2023 Načítání... APE
21. 05. 2023 Načítání... APE

Ohodnoťte kryptoměnu ApeCoin


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo