Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Avalanche

Kryptoměna Avalanche (AVAX) - Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf kurzu Avalanche (AVAX)

Kurz AVAX
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: AVAX to CZK

AVAX
CZK
CZK
USD
EUR

Základní informace o kryptoměně Avalanche (AVAX)

Avalanche je samostatná a nezávislá Layer 1 platforma pro chytré kontrakty, stejně jako např. Ethereum či Solana. Poměrně mladá síť má však několik zvláštností, kterými se od ostatních značně liší:

 • vyvinula a používá 2 unikátní mechanismy konsensu,
 • tvoří ji dohromady 3 specializované blockchainy,
 • 100 % transakčních poplatků je páleno.

Nativní kryptoměna sítě Avalanche se jmenuje AVAX. Stejně jako ETH či SOL zajišťuje a zabezpečuje fungování celé své platformy, slouží k placení síťových poplatků (gas) a její držitelé mají hlasovací právo, které jim umožňuje rozhodovat o změnách a budoucím směřování projektu.

Obsah článku o Avalanche (AVAX)

1.Úvod do Avalanche (AVAX)2.V čem je Avalanche unikátní a jak funguje?3.Historie Avalanche (AVAX)4.Tokenomika a distribuce AVAX5.Kde kryptoměnu Avalanche (AVAX) koupit?6.Jakou peněženku pro AVAX zvolit?7.Aplikace ekosystému Avalanche8.Výhody a nevýhody Avalanche (AVAX)9.Shrnutí

Úvod do Avalanche (AVAX)

Avalanche bychom mohli zařadit mezi další tzv. "Ethereum killery", které se snaží stát se primárním blockchainem pro DeFi, GameFiNFTs, MetaverseDAOs a tokenizaci dat.

Sama sebe popisuje jako "žhavě rychlou", levnou a eko-friendly variantu blockchainu. Zjevně tak naráží právě na Ethereum, o kterém by se zatím dal říct pravý opak –⁠ pomalé, drahé a Proof of Work také není příliš ekologický.

AVAX blazingly fast úvod
Je žhavě rychlá –⁠ to je to hlavní, co Avalanche chce, abychom si zapamatovali
Zdroj: avax.network

Dokonce o sobě tvrdí, že je absolutně nejrychlejším blockchainem vůbec. A přestože tohle o sobě s oblibou říká každý druhý kryptoměnový projekt, v případě Avalanche na tom něco pravdy skutečně je. V čem poráží například i superrychlou Solanu a jak toho dosahuje? Stojí za ní velcí investoři a jaké na jejím blockchainu najdeme aplikace? A co má krom poptávky a nabídky největší vliv na cenu mince AVAX? Věříme, že na tyto a mnohé další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

V čem je Avalanche unikátní a jak funguje?

Avalanche se od jiných škálovatelných a rychlých blockchainů odlišuje v tom, že na své síti používá vlastní unikátní mechanismus konsensu, díky kterému zvládne zpracovat až 6 500 TPS (transakcí za sekundu). Jenže Solana zvládne přes 50 000 TPS, jak to s tou rychlostí tedy je?

Počet TPS je jen jedním z ukazatelů rychlosti, dalším je doba finalizace transakce, tedy okamžik, kdy je operace na blockchainu dokončena, zapsána do bloku a již nemůže dojít k jejímu odvolání (zrušení). K tomu u Avalanche obvykle dojde za 1 sekundu, u Solany za 3 až 13 sekund.

U tradičních konsensuálních mechanismů Proof of Work a Proof of Stake zpracuje transakci jeden validátor, jehož práci pak ověřují ostatní. V případě Avalanche tohoto jediného "vůdce" není potřeba a validátoři ověřují platnost transakce náhodným dotazováním ostatních validátorů. Po určitém počtu dotazů je prokázáno, že je statisticky nemožné, aby transakce platná nebyla. Systém má připomínat valící se sněhovou kouli, co se zvětšuje a zvětšuje, až z ní vznikne lavina – angl. avalanche.

AVAX konsensus
Znázornění vzájemného dotazování validátorů mezi sebou
Zdroj: avax.network

Transakce jsou následně místo do bloků řazeny do tzv. orientovaného acyklického grafu (DAG). Ten si lze jednoduše představit jako systém bodů spojený čárami, kde každý jeden bod představuje jednu transakci. Graf je orientovaný, protože míří jedním směrem (nové transakce jsou napojovány na ty již zapsané) a acyklický, protože když jej začneme následovat od jakéhokoli bodu, nikdy se na ten stejný bod nevrátíme.

AVAX DAG
Schéma zjednodušeného orientovaného acyklického grafu (DAG)
Zdroj: medium.com

Z mechanismu konsensu Avalanche vychází i obdobně fungující mechanismus Snowman, který společnost vyvinula pro práci s chytrými kontrakty. Snowman řadí transakce lineárně a vytváří tedy bloky.

Další unikátnost Avalanche spočívá v tom, že se skládá ze 3 rovnocenných spolupracujících blockchainů, z nichž každý plní svoji specifickou roli:

 • Exchange Chain (X-Chain),
  • slouží k vytváření a směně tokenů a NFT,
  • používá konsensuální mechanismus Avalanche.
 • Contract Chain (C-Chain),
  • slouží k tvorbě chytrých kontraktů a dApps (je EVM kompatibilní),
  • používá konsensuální mechanismus Snowman (tvoří bloky).
 • Platform Chain (P-Chain),
  • koordinuje validátory a slouží ke správě a vytváření podsítí,
   • podsítě jsou inspirovány shardingem a umožňují třetím stranám vytvořit na Avalanche vlastní blockchainy,
   • speciální podsítí je i tzv. Primary Network, která slouží k validování a zabezpečování všech 3 chainů,
  • používá konsensuální mechanismus Snowman (tvoří bloky).

Historie Avalanche (AVAX)

Historie projektu se začíná psát roku 2018, kdy dochází k založení společnosti Ava Labs Inc. se sídlem v New Yorku. Zakladatelé společnosti, američtí IT specialisté Emin G. Sirerse, Ted Yin a Kevin Sekniqi, se následně ponořili do dlouhého vývoje, který přinesl ovoce o 2 roky později.

Ava Labs tým
Ava Labs tým v začátcích, Emin G. Sirerse sedí 3. zleva
Zdroj: news.cornell.edu

Právě v roce 2020 byl vydán whitepaper projektu a došlo k veřejnému prodeji (ICO) mincí AVAX, při kterém se 1 mince v jednotlivých kolech prodávala za 0,3 USD až 0,85 USD. Investoři, kteří nakoupili AVAX za 0,85 USD, jej měli hned k dispozici, ostatní na jeho uvolnění museli čekat. K odemčení posledních mincí z ICO došlo začátkem roku 2022.

Po prodeji mincí byl v září roku 2020 spuštěn mainnet blockchainu Avalanche a AVAX se začal obchodovat na volném trhu za cenu lehce převyšující 4 USD. Maximum stanovil v listopadu 2021 na hodnotě 145 USD.

Během roku 2021 a 2022 bylo také vytvořeno několik fondů na podporu projektů vznikajících na Avalanche. 180 milionů USD bylo vyčleněno jako motivace vývojářům blue-chip DeFi aplikací přenést své projekty na Avalanche, dalších 290 milionů USD pak pro iniciativu pojmenovanou Multiverse, jež má zrychlit adopci a rozvoj výše zmíněných podsítí.

Výraznou finanční podporu ekosystému umožnila i $230milionová investice vybraná v září 2021 od zvučných jmen obchodních společností jako například Polychain Capital a Three Arrows Capital.

Avalanche investice
Investoři poskytli Avalanche dalších 230 milionů USD
Zdroj: medium.com

Tokenomika a distribuce AVAX

AVAX má na rozdíl od ETH a SOL pevně stanovené celkové maximální množství mincí, které může být "vytištěno", lépe řečeno vymintováno.

To činí 720 milionů kusů. Při spuštění bylo na síti 360 milionů mincí, nyní se množství vydaných AVAX blíží 400 milionům, přibližně třetina z nich je však zamknutá v různých kontraktech, tedy nedostupná a v oběhu se tak nachází jen 270 milionů AVAX (aktualizováno květen 2022).

Co se týče distribuce AVAX, při spuštění mainnetu byla tedy vydána polovina z celkového maximálního množství. Tu si mezi sebe přibližně v poměru 2 ku 3 rozdělili tým + nadace Avalanche a investoři + komunita. Zbylá polovina je vyčleněna jako odměny za staking.

AVAX distribuce
Graf znázorňující distribuci mince AVAX
Zdroj: avax.network

Na staking je nyní dáno 61,5 % AVAX. Validátoři (ti, kteří ověřují transakce) a delegující uživatelé (ti, kteří nemají vlastní uzly, ale své AVAX poslali validátorům výměnou za podíl z odměn) získávají z vkladu roční zhodnocení cca 9,5 % za rok.

AVAX Staking
Informace o stakingu mince AVAX
Zdroj: avax.network

Avalanche má díky poměrně nízké vstupní investici (2 000 AVAX pro validátory a 25 AVAX pro delegující uživatele) a nízkým nákladům na hardware k provozování uzlu skoro 1 600 validátorů, což je další z metrik, ve které nad ostatními vyniká. S Ethereem a jeho 170 tisíci validátory sice soupeřit nemůže, ale sítě jako BNB, Solana, Terra či Fantom poráží.

O tom, co se stane, až odměny za staking dojdou, rozhodne komunita, ale předpokládá se, že bude možné stanovit nový systém odměn validátorům a to díky deflačnímu mechanismu, který má Avalanche implementovaný. Odměny za staking jsou totiž jediným příjmem validátorů. Poplatky za transakci (gas) se kompletně pálí, tedy navždy odstraňují z oběhu.

Až bude na Avalanche v budoucnu větší provoz, spálené transakční poplatky (gas) by měly převážit nově vydané mince pro validátory.

AVAX deflační
V budoucnu by se množství AVAX v oběhu mělo už jen snižovat
Zdroj: Twitter členů komunity

Kde kryptoměnu Avalanche (AVAX) koupit?

AVAX je možné koupit na všech velkých burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Kraken, Bitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pokud chceme využít decentralizovaných služeb, můžeme AVAX zakoupit na anonymní směnárně Trader Joe (na blockchainu Avalanche) nebo Pancakeswap (na BNB Chainu, kam byl AVAX nasazen jako BEP-20 token). Jelikož je Trader Joe nejvýznamnější a nejpoužívanější aplikací v rámci celého Avalanche ekosystému, budeme se mu v článku ještě věnovat.

Jakou peněženku pro AVAX zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné AVAX držet jak v Ledgeru, tak v českém Trezoru.

Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Coinbase Wallet, Coinomi či Coin98 Wallet) a jelikož je C-Chain EVM kompatibilní, umí s ní pracovat i nejoblíbenější MetaMask.

Avalanche vydala i vlastní peněženku Avalanche Wallet, kterou si můžete vytvořit ZDE. Potěší zejména zabudovaným stakingem.

Jak přidat Avalanche do MetaMasku?

MetaMask je defaultně nastavený jako peněženka pro blockchain Etherea, pokud chcete pracovat s jinou sítí, musíte ji manuálně přidat.

Postup je jednoduchý:

 • rozklikněte v MetaMasku vpravo nahoře Menu pro sítě,
 • klikněte na Add Network – ocitnete se v Nastavení,
 • a zde už jen vyplňte pole dle obrázku a uložte.

Data do kolonek si můžete zkopírovat pod obrázkem.

Avalanche do MetaMask
Ukázka, jak přidat síť Avalanche do MetaMasku

Pro přidání Avalanche zadejte následující data:

 • Network Name: Avalanche Network
 • RPC-URL: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
 • Chain ID: 43114
 • Symbol: AVAX

Aplikace ekosystému Avalanche

Dle serveru Defi Llama se na Avalanche nachází přes 200 protokolů, ve kterých jsou zamknuta aktiva v hodnotě kolem 5 miliard USD (aktualizováno květen 2022).

Nejpoužívanější aplikace na Avalanche
10 aplikací na Avalanche s nejvíce uživateli za období 30 dní
Zdroj: DappRadar.com

Trader Joe

Trader Joe je významná decentralizovaná burza (DEX) nabízející směnu tokenů, yield farming, staking, půjčky kryptoměn i stablecoinů a v beta verzi i NFT tržiště. Governance token platformy, JOE, je možné koupit na největších světových burzách Binance, FTX a Crypto.com.

Prostředí Trader Joe
Prostředí Trader Joe
Zdroj: traderjoexyz.com

Denní objem zobchodovaných aktiv činí 200 milionů USD, což je velmi pěkné číslo. Pro porovnání denní objem největší DEX, Uniswapu, je 10x větší. Za zmínku stojí i fakt, že Trader Joe úzce spolupracuje s českou společností Ackee Blockchain zabývající se kryptoměnovými audity.

Pangolin Exchange

Jednoduše řečeno je Pangolin obdobou Uniswapu. Jedná se tedy o decentralizovanou burzu fungující na principu automatizovaného tvůrce trhu (AMM). Uživatelé Pangolinu si však na rozdíl od Uniswapu mohou užít swapy finalizované ve vteřině a nízké poplatky v řádu centů. Burza samozřejmě nabízí i yield farming v poolech a farmách.

Pangolin Exchange
Prostředí Pangolin Exchange
Zdroj: pangolin.exchange

Crabada

Crabada je v podstatě kopie Axie Infinity (AXS), akorát s krabí tématikou. V nejhranější play to earn hře na Avalanche sestaví hráči tým 3 krabů a vyhráváním soubojů a plněním misí se snaží vydělat kryptoměnu TUS. Krabi se prodávají jako NFT a mimo jiné generují pasivní příjem v již zmíněné kryptoměně TUS a také CRA, governance tokenu projektu.

Ukázka hry Crabada
Ukázka play to earn hry Crabada
Zdroj: crabada.com

Krom výše zmíněných aplikací operujících výhradně na Avalanche blockchainu zde mají své zastoupení i multichain aplikace SushiSwap, AAVE, CRV a 0x Protokol, tedy dApps, které vznikly na Ethereu, ale díky EVM kompatibilitě C-Chainu je nebylo problém převést i na Avalanche.

Výhody a nevýhody Avalanche (AVAX)

Výhody

 • Bez problémů: Avalanche nezažila žádný skandál ani velký výpadek. Tým dostává svým závazkům podle plánu a vše funguje, jak má.
 • Škálování, bezpečnost a decentralizace: Okamžitá rychlost finalizace transakce, unikátní mechanismus konsensu a vysoký počet validátorů dávají jednu z nejlepších odpovědí na otázku blockchainového trilematu.
 • Tokenomika: AVAX má pevně stanovené maximální množství mincí a časem by se měl stát deflačním aktivem.
 • EVM kompatibilita: I díky ní podporují AVAX všechny známé peněženky (Ledger, Trezor, MetaMask…) a na Avalanche najdeme známé dApps z Etherea (SushiSwap, AAVE, CRV…).

Nevýhody

 • Mladý projekt: Najít na Avalanche nějaké mínusy je opravdu oříšek. Každopádně blockchain i mince byly spuštěny v září roku 2020, škarohlídi by tak mohli namítnout, že se určitě nejedná o investici prověřenou časem.
 • Poměrně málo nativních aplikací: Na to, jaké Avalanche nabízí možnosti, se na ní nachází docela málo výhradních aplikací. Živost ekosystému naštěstí dohání dApps "přehrané" z Etherea.
 • Nedostatek developerů: S výše zmíněným bodem souvisí i prohlášení Emina G. Sirerse, který v interview přiznal, že se Avalanche potýká s nedostatkem aktivních developerů.
 • Žádné významné partnerství: Avalanche se bohužel nemůže pochlubit žádnou spoluprací se zvučným jménem mimo kryptoměnový svět. Taková partnerství dnes už přitom nejsou výjimečná. Nejvýraznější impuls přišel koncem roku 2021 od MasterCard, když zařadila Avalanche mezi projekty, které by "mohly ukázat, jaká řešení nabízí blockchain pro jednotlivce a firmy".

Shrnutí

Avalanche je absolutně nejrychlejší platformou pro chytré kontrakty, co se týče průměrné doby finalizování transakce. Prvenství dosáhla díky unikátní úpravě konsensuálního mechanismu Proof of Stake, který v jejím podání připomíná valící se a stále se zvětšující sněhovou kouli, která nakonec strhne lavinu – angl. avalanche. Ani klasické bloky u ní nenajdeme, místo toho řadí transakce do tzv. orientovaného acyklického grafu (DAG).

Contract Chain (C-Chain), jeden ze tří specializovaných blockchainů sítě, je EVM kompatibilní, díky čemuž bylo na Avalanche "duplikováno" množství dApps původně vytvořených pro Ethereum. Ava Labs chce svůj ekosystém rozšiřovat aplikacemi z jiných blockchainů i nadále a koncem roku 2021 tak pro jejich vývojáře představila $180milionový fond.

Nativní kryptoměna sítě, AVAX, je zalistována na všech velkých burzách. Nabízí přibližně 10% odměny za staking. Ten je v případě dlouhodobějšího držení určitě rozumné využít. A nemusíte se při tom zabývat validováním, zabudovaný staking poskytne Avalanche Wallet, ale i jiné aplikace.

Avalanche (AVAX)
Avalanche existuje poměrně krátkou dobu, i přesto má výborně našlápnuto k tomu, aby se zařadila mezi nejpoužívanější blockchainy světa. Konkurenci najde mezi špičkami v oboru, jimiž jsou Ethereum a Solana. Na rozdíl od nich se nepotýká s žádnými problémy jako třeba přetíženími sítě nebo odkládáním updatů. Ve věcech, ve kterých ztrácí, tak jakožto mladý projekt potřebuje hlavně čas – například na rozšíření ekosystému, vyřešení nedostatku developerů a navázání významných partnerství.

Více informací o Avalanche

KryptoměnaAvalanche
SymbolAVAX
Vytvořeno2020
ZakladatelEmin G. Sirerse, Ted Yin, Kevin Sekniqi
Webové stránkyhttps://www.avalabs.org/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů325 823 981
Maximální počet tokenů720 000 000
Obchodní objem (24h)$207 094 768
Tržní kapitalizace$5 667 491 089
Změna ceny za 24h+0,29%

Vývoj ceny kryptoměny Avalanche za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
30. 03. 2023 Načítání... AVAX
29. 03. 2023 Načítání... AVAX
28. 03. 2023 Načítání... AVAX
27. 03. 2023 Načítání... AVAX
26. 03. 2023 Načítání... AVAX
25. 03. 2023 Načítání... AVAX
24. 03. 2023 Načítání... AVAX
23. 03. 2023 Načítání... AVAX
22. 03. 2023 Načítání... AVAX
21. 03. 2023 Načítání... AVAX
20. 03. 2023 Načítání... AVAX
19. 03. 2023 Načítání... AVAX
18. 03. 2023 Načítání... AVAX
17. 03. 2023 Načítání... AVAX

Ohodnoťte kryptoměnu Avalanche


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo