Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
microsoft
MSFT
Akcie Microsoft (MSFT)
Aktuální cena, graf, kde koupit
*Váš kapitál může být ohrožen

$417,6 +0,45 %

microsoft

microsoft Akcie Microsoft (MSFT) Aktuální cena, graf, kde koupit

*Váš kapitál může být ohrožen • Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Cena akcií MSFT

$417,6 +0,45 %
10 008 Kč

Férová cena pro nákup MSFT

Již brzy Brzy

Cenový cíl analytiků

Již brzy Již brzy
microsoft
Microsoft/MSFT
Načítání
Načítání
Koupit akcie Microsoft! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poslední aktualizace:

Aktuální data pro společnost Microsoft

Tržní kapitalizace $3,11 bil. EBITDA $139,6 mld.
Příští dividenda P/B (Cena k účetní hodnotě) 10,8
Roční dividenda na akcii $3,08 P/E (Cena k zisku) 34,49
Dividendový výnos 0,0073 % Návratnost aktiv 0,15 %
Příjmy společnosti $254,2 mld. Návratnost vlastního kapitálu 0,36 %
Příjmy na akcii $34,2 Provozní marže 0,47 %
Účetní hodnota na akcii $38,69 Zisková marže 0,36 %
Hodnota podniku $3,13 bil. Cílová cena Wall Street $497,6
Aktualizace za 01:00 Co zde najdu?

Popis akciové společnosti Microsoft

Microsoft Corporation je americká akciová společnost produkující počítačové softwary, osobní počítače, spotřební elektroniku a mnoho dalšího.

Mezi nejznámější softwarové produkty patří operační systémy Microsoft Windows, kancelářský balík Microsoft Office, webové prohlížeče Internet Explorer a Microsoft Edge. K populárním hardwarům z dílny Microsoftu náleží třeba herní konzole Xbox, nebo série tabletů a laptopů Microsoft Surface.

Asi největší softwarová společnost na světě, založená Billem Gatesem a Paulem Allenem, sídlí v Redmondu, ve státě Washington. Na burze se Microsoft dlouhodobě pohybuje na samé špičce nejhodnotnějších akcií vůbec.

Pojďte s námi prozkoumat, v čem se nachází tajemství úspěchu tohoto technologického giganta. Také se v tomto článku dozvíte, jak a kde je možné investovat do akcií této společnosti, zda vyplácí dividendy nebo například to, jaké jsou silné a slabé stránky tohoto leadera technologického světa.

Obsah článku o akciích Microsoft

Historie Microsoftu

Zakladatelé Microsoftu Paul Allen a Bill Gates v roce 1981
Zakladatelé Microsoftu Paul Allen a Bill Gates v roce 1981

Mladíci Bill Gates a Paul Allen založili svou první firmu Traf-O-Data již v roce 1972. Ta se nejprve specializovala na sběr a analýzu dopravních dat. O necelé 3 roky později byl na trh uveden počítač Altair 8800, pro něhož Allen s Gatesem navrhli tzv. interpreter (program umožňující přímo vykonávat zápis jiného programu v jeho zdrojovém kódu ve zvoleném programovacím jazyce).

Protože interpreter fungoval dobře, firma MITS produkující počítače Altair převzala Allenův a Gatesův software, a ti si krátce na to založili “Micro-Soft” 7. dubna 1975. Název Microsoft pochází ze složení slov microcomputer a software a vymyslel jej Paul Allen.

V roce 1980 Microsoft započal svou dráhu vývoje operačních systémů tehdy pod názvem Xenix. Velký průlom ale společnost zaznamenala v listopadu téhož roku s důležitou smlouvou s IBM, která se zrovna na trh chystala vypustit novou řadu osobních počítačů.

Poznámka

Gates s Allenem pro ně vytvořili Microsoft Disk Operating System, neboli MS-DOS. Díky jednoduchosti MS-DOS a spolupráci s IBM se Microsoft rychle stal jedničkou na trhu s operačními systémy pro osobní počítače.

Dvě podstatné události se přihodily společnosti v roce 1983. Jednak se Microsoft prosadil novým, dodnes používaným produktem – počítačovou myší Microsoft Mouse. Za druhé Paul Allen onemocněl Hodgkinovou chorobou, a tak odešel z vedení společnosti.

Technologický vývoj se tím však nezastavil a už v roce 1985 Bill Gates představuje Microsoft Windows 1.0 – tehdy ovšem jenom ve formě grafického rozšíření MS-DOS. Rok na to už korporace vstupuje na burzu (IPO).

Z více než 10 tisíc zaměstnanců Microsoftu před rokem 1986 se díky následnému vzestupu akcií stali všichni do jednoho milionáři, jelikož Microsoft kromě obyčejné mzdy vyplácel své zaměstnance i vlastními akciemi.

microsoft office
Pravděpodobně nejznámější programy z dílny Microsoft – Sada Microsoft Office

Microsoft Office byl představen v roce 1990 jakožto další inovativní produkt z dílny americké společnosti, který se dodnes v mnoha vylepšeních užívá po celém světě. Kdo z nás nikdy nepoužil při své práci Word nebo Excel?

Počátkem 90. let se ovšem vyrojily i mnohaleté soudní pře Microsoftu s americkou vládou kvůli stížnostem na monopolizaci trhu. Velmi zjednodušeně lze problém popsat tak, že Microsoft vyráběl počítačové komponenty pro cizí výrobce (většinou IBM) specificky uzpůsobené pro své operační systémy, a nikoliv pro systémy konkurence.

Později např. Microsoft nabízel svůj prohlížeč IE k zakoupení pouze dohromady s OS Windows, což vedlo k novým žalobám ze strany ministerstva spravedlnosti USA.

Bill Gates a jeho spolupracovníci rychle postřehli obrovský trh v souvislosti s rozvojem počítačových a internetových sítí v 90. letech. Tímto směrem začal soustředit své nové produkty a služby, např. Windows 95 a Internet Explorer v roce 1995. Microsoft byla téměř jediná větší, zavedená společnost, která okamžitě pochopila význam internetu a spojila s ním svou budoucnost prakticky od začátku.

Hned o rok později začal překvapivě Microsoft zkoušet své štěstí na televizním poli. Spolu s mediální korporací NBC, vlastněnou General Electric, vznikla nonstop zpravodajská televizní stanice MSNBC.

Hlavní zodpovědnost za vedení Microsoftu převzal od odstoupivšího Gatese Steve Ballmer v roce 2000. Ballmer byl Gatesův spolužák z univerzity a dvacetiletý zaměstnanec firmy, tedy relativně logická volba. Gates sám ovšem z Microsoftu nikdy nezmizel, do roku 2008 si zachoval hlavní slovo při výrobě nových softwarů a dodnes vystupuje jako poradce na významných projektech společnosti.

S neustálou výrobou nových produktů společnost nevědomky otevřela diskusi na téma intelektuálního vlastnictví softwarů a hardwarů. Microsoft čelil vzrůstajícím obviněním narušení svobody uživatelů libovolně si měnit, rozvíjet a případně potom i prodávat produkty vzešlé z dílny redmondské společnosti. I tyto spory, pokud došly k soudu, byly zpravidla rozřešeny v neprospěch Microsoftu a její příliš restriktivní politiky k duševnímu vlastnictví svých výrobků.

microsoft xbox
Legendární herní konzole Xbox 360

Rok 2001 znamenal přelom na videoherním trhu se vstupem Xboxu do prostředí do té doby ovládané japonskými Sony a Nintendem.

Pokud bychom mohli něco vytknout Microsoftu, tak je zaspání nového trhu se smartphony přibližně od roku 2007 do současnosti. Technologičtí rivalové, Apple a Google, vyrobili operační systémy chytrých telefonů nebo rovnou smartphony samotné dříve, než se Microsoft stačil rozhlédnout. Ani pozdější akvizice uvadající Nokie nezachránila Microsoft od neúspěchu na mobilním trhu.

Za 8,5 mld dolarů Microsoft zakoupil Skype Technologies v květnu 2011. V dané době se jednalo o jednu z nejdražších akvizic vůbec. Notebooky Microsoft Surface byly zase uvedeny na trh v roce 2012 – vlastně první počítače kompletně vyrobené a prodávané Microsoftem. V tomto roce se také techno-gigant zbavil svého 50 % podílu v MSNBC.

V létě 2013 Microsoft oznámil svou reorganizaci na 4 nová oddělení: operační systémy, aplikace, cloud computing, zařízení či přístroje. Změny možná přišly i pod dojmem slabších prodejů OS Windowsu 8 a tabletů Surface a největšího propadu akcií od roku 2000.

Hned další velká změna byla ohlášena o rok později, když Steve Ballmer odstoupil z pozice CEO Microsoftu. Nahradil jej Satya Nadella, předchozí šéf oddělení cloud computingu. V prosinci 2016 Microsoft uzavřel svou největší koupi cizí firmy pod svá křídla, když za 26,2 mld USD převzal do správy zaměstnaneckou a byznysovou síť LinkedIn.

Nakonec v únoru 2018 se firma rozhodla definitivně položit svou mobilní iniciativu k ledu, když ukončila rozvoj a prodej Windows Phone a příslušných zařízení a aplikací. Nokia byla touto dobou už také zpětně odprodána do finských rukou. Poslední novinka z dílny softwarového oddělení přišla na trh v roce 2021, v podobě nového operačního systému Windows 11.

Kritika Microsoftu

Odpůrci praktik Microsoftu často zmiňují snahu “uzamknout” své spotřebitele do svých produktů, kdy mnoho softwarů, jako např. Microsoft Office, nelze stoprocentně využívat v rámci jiných operačních systémů než Windows.

Vzájemná podmíněnost funkčnosti mnoha produktů je proti společnosti vznášena jako stížnost na monopolizaci odvětví. Microsoft už dohromady na pokutách od Spojených států a Evropské unie zaplatil miliardy dolarů.

Embrace, extend, and extinguish (EEE)” – neboli přijmout, rozšířit a zničit je fráze, kterou Microsoft dříve interně používal jako výraz pro taktiku přejímání konkurenčních softwarů, jejich integraci do vlastních operačních systémů, a tím v posledku vymazání alternativních produktů a služeb od jiných technologických firem.

Microsoft často rozšířil nové softwary o funkce, které systémy konkurence už nedokázaly integrovat, tím pádem se takto Microsoft mohl “přiživovat” na práci jiných.

Téměř každý vyrobený počítač v sobě obsahuje Windows OS kvůli dominantnímu postavení Microsoftu na trhu. Tím, že výrobci už dopředu vkládají Windows do počítače, tak navyšují jeho cenu. Uživatelé upřednostňující jiné operační systémy (např. Linux) toto označují jako “daň za Windows” nebo “daň pro Microsoft”.

Kontrakty s americkou armádou a bezděčná spolupráce s americkými tajnými službami představují další bod kritiky.

Ze všech amerických korporací se právě Microsoft také nejvíce spoléhá na zaměstnávání imigrantů s H1-B pracovními vízy. Levnější pracovní síla z ostatních zemí tak umožňuje Microsoftu stlačovat výši mezd dolů. Microsoft spolu s Googlem otevřeně lobuje u americké vlády za volnější imigrační politiku, což se republikánské části Ameriky příliš nezamlouvá.

Dividendy akcií Microsoft

Zdroj: Microsoft.com
Dividendy Microsoftu 2007-2022.

Od roku 2004 Microsoft začal stabilně vyplácet dividendy svým akcionářům, a to dokonce každé čtvrtletí, nikoliv jen jednou za rok. Microsoft začal na 8 centech, tedy 0,32 dolarech za 1 rok.

Od té doby Microsoft působivě udržuje vzestupný trend sumy, kterou odměňuje své akcionáře. Každý rok firma ohlásí vyšší a vyšší dividendu. Tento růst pokračoval i v roce 2022, kdy investoři mohou počítat s rekordní dividendou ve výši 0,62 dolarů za jednu akcii.

Mimo to Microsoft v roce 2004 ohlásil zvláštní jednorázovou dividendu 3 USD na jeden podíl.

Microsoft tak sice ještě nepatří do klubu dividendových králů, ale má tam zdárně nakročeno. Obecně je pravidelné vyplácení dividend jednou z výhod Gatesovy slavné společnosti oproti srovnatelným technologickým korporacím, co platí svým akcionářům málo nebo vůbec (typicky např. Google).

Jak obchodovat s akciemi Microsoftu?

Tak jako ostatní akciovky, i Microsoft významně ovlivňují čtvrtletní zprávy o ziscích. Tyto zprávy by ideálně každý trader i investor měl brát na vědomí. Konkrétně u Microsoftu se i vyplatí sledovat počet předplatitelů jejích produktů, resp. počet uživatelů jejích služeb. Byznys této korporace je na tomto modelu do značné míry postaven. Neočekávané změny těchto čísel dokážou s cenou akcií hodně zamávat.

Studium reálných ekonomických dat daného aktiva označujeme jako fundamentální analýzu. Mnoho traderů ji považuje za nezbytnou při obchodování akcií. Jedním z fundamentálních indikátorů, podle nichž lze nakupovat či prodávat akcie Microsoftu, je sledování poměru P/E (price to earnings ratio) – poměr momentální tržní ceny akcie podniku k zisku společnosti po zdanění připadajícího na jednu akcii.

Tato jednoduchá obchodní strategie stojí na tom, že porovnáváme poměr P/E Microsoftu či jiných firem s poměrem P/E akciových indexů jako S&P 500 nebo Dow Jones. Podniky s nižším P/E oproti indexu jsou trhem podhodnocené, a představují tak signál k nákupu. Naopak podniky s vyšším P/E vzhledem k indexu jsou trhem přeceněné, a nám se nabízí možnost k prodeji.

Logika strategie stojí na předpokladu, že ohodnocení společností má vždy sklon vracet se k jakémusi průměru reprezentovanému akciovými indexy.

Cenné papíry Microsoftu lze přes makléře zakoupit na New York Stock Exchange a také na burze Nasdaq, která se zaměřuje na technologické firmy. Korporace je samozřejmým titulem nejznámějších akciových indexů Dow Jones, S&P 500, a Nasdaq Composite. Tyto indexy lze obchodovat prostřednictvím ETF.

Pro běžného člověka je ovšem přitažlivější možnost obchodovat akcie Microsoftu nepřímo skrze finanční deriváty jako CFD, futures kontrakty a opce. Je možno tu obchodovat s relativně malým kapitálem a z pohodlí domova přes online obchodní platformu.

Další výhodou je možnost “zapůjčené” akcie prodávat, čili spekulovat na pokles jejich hodnoty. Pokud byste se rozhodli vstoupit do světa CFD tradingu, doporučujeme vám napřed prostudovat aspoň základy technické analýzy, abyste se věděli v grafech zorientovat.

Jak obchodování akcií probíhá?

Protože CFD trading je asi nejjednodušší způsob, jak obchodovat s akciemi Microsoftu, pojďme se v krátkosti podívat, jak by právě vaše první obchody mohly proběhnout. CFD můžeme obchodovat s finanční pákou (co je finanční páka?) nebo i bez ní.

První příklad obchodu bez páky

Otevřeme si účet u brokera XTB a nakoupíme 25 akcií Microsoftu. Jeden podíl stojí 140 dolarů, my tedy budeme potřebovat 3 500 dolarů (25*140).

Cena se za týden vyšplhá na číslo 155 dolarů. To pro nás znamená zisk 375 dolarů. Rozdíl mezi nákupní a uzavírací cenou totiž činí 15 dolarů na jeden podíl. Patnáct krát dvacet pět se rovná právě 375 dolarů.

Druhý příklad s pákou 1:5

Otevřeme si účet u brokera RoboMarkets a nakoupíme opět 25 akcií Microsoftu. Velikost marže, neboli jistiny našeho kontraktu může nyní být pětkrát menší. My tedy už nepotřebujeme disponovat minimální částkou 3 500 dolarů na účtu u brokera. Abychom otevřeli pozici, postačí nám částka 700 dolarů (3500/5).

A opět za týden se rozhodneme obchod uzavřít, když si všimneme, že se cena dostala na hodnotu 155 dolarů. Cenový rozdíl a náš zisk bude stejný jako v prvním příkladě: 375 dolarů. Páka 1:5 nám nezvyšuje zisk, ani nezvyšuje ztrátu pětinásobně. Pouze nám umožňuje držet větší pozice, neboli ručit za naše kontrakty menším objemem peněz.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

CFD obchodování je přitažlivé pro svůj potenciál zhodnocování svého kapitálu až v desítkách procent, ale stejně tak vysoké vám hrozí i ztráty. Proto buďte obezřetní a jakékoliv systémy nejprve testujte na demo-účtu. Jste-li dobrodružnější povahy, nic vám nebrání otevřít si účet u prověřených brokerů. Například těchto:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Vývoj ceny akcií MSFT v čase

Původní hodnota této akcie v roce 1986 byla 21 dolarů. Od té doby konzistentně rostly do prosince 1999, kdy vystoupaly na hodnotu necelých 60 dolarů. Po splasknutí dotcom bubliny ovšem akcie mnoho let stagnovaly a svého dna dosáhly v březnu 2009 na ceně 14,9 USD za jednu akcii.

Logo Microsoft
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Koupit akcie Microsoft! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Za poslední dekádu ovšem Microsoft zase působivě stoupá nahoru. Na konci roku 2016 cenné papíry společnosti konečně překonaly svá stará maxima z přelomu tisíciletí a v průběhu 2019 se drží na svém vrcholu 142 dolarů.

Tato maxima byla ovšem v průběhu následujících let výrazně překonána. K největšímu růstu akcií Microsoft došlo mezi lety 2021 – 2022, kdy svět sužovala pandemie, což výrazně zvýšilo poptávku nejen po jejich produktech a kvůli vyžadované sociální distanci. Po vytvoření maxim v roce 2021 na ceně 350 USD, trh začátkem roku 2022 část svých zisků smazal. Během tohoto poklesu došlo k vymazání 30 % hodnoty akcií Microsoft.

Ukazatel tržní kapitalizace nám také poskytuje zajímavý přehled. Když 30. prosince 1999 dosáhlo tržní ohodnocení Microsoftu svého tehdejšího vrcholu, šlo zároveň o rekordní tržní kapitalizaci 618,9 mld USD. Ovšem pokud toto číslo upravíme o inflaci, součin ceny akciového podílu Microsoftu a jejich počtu dosáhl přibližně 931 mld USD.

Tato tržní kapitalizace byla překonána pouze několika málo korporacemi z USA a Číny jednak v letech 2007-2008, a jednak nedávno v letech 2018-2019, když společnosti jako Apple nebo PetroChina přesáhly 1 bilion dolarů, resp. 1,1. Samotný Microsoft překonal magickou hranici 1 bilionu na jaře roku 2019. V roce 2022 je tržní kapitalizace Microsoft již dvojnásobná a usadila se na hodnotě 2,16 bilionu dolarů.

Právě Apple a Microsoft spolu v letech 2018, 2019 závodily o titul nejhodnotnější veřejně obchodované společnosti na světě. V roce 2018 měl navrch Apple, který byl světovou jedničkou za 1. až 3. čtvrtletí. Zato od konce roku 2018 až do podzimu 2019 se zatím většinou Microsoft umísťuje na čele. Amazon se obvykle vyskytuje na 3. místě a Google většinou drží bramborovou pozici. V roce 2022 se ovšem Microsoft v tomto žebříčku propadl až na čtvrtou pozici, právě za Apple, Amazon a Google.

Microsoft už od poloviny 90. let nikdy nezmizel z první desítky nejhodnotnějších akciových společností na světě a v každé z posledních tří dekád zaznamenal vždy minimálně jednoroční úseky, kdy se držel na samém čele žebříčku. Těžko bychom tedy ve světě byznysu hledali úspěšnější a konzistentnější společnost než právě Microsoft.

Vyplatí se investovat do akcií Microsoftu?

Techno-gigant Microsoft je pevnou součástí svého odvětví už přes 40 let. Je to jeden z největších inovátorů na poli nových technologií, jehož hodnota akcií se od roku 2013 více než zdvojnásobila. Pokud jste investorem soustřeďujícím část svého portfolia v sektoru technologií, Microsoft pro vás bude téměř samozřejmostí.

Skeptik by také mohl poukázat na fakt zvyšující se konkurence – zatímco v 90. letech disponoval Microsoft téměř monopolním statusem, dnes Apple se svou produkční řadou Macbooků, a Google se systémy Android a Chrome získávají na stále vyšší popularitě, a ukrajují tak kus klientely Microsoftu. To samé platí i o čínských společnostech, které se tlačí na mezinárodní trh.

Prozatím však Microsoft stále představuje jednu z největších “jistot” na burze a nelze v nejbližší budoucnosti předpokládat, že by o své dominantní postavení na trhu s počítačovými, videoherními a virtuálními produkty a službami přišel.

Užitečné odkazy

Více informací o akciích Microsoft (MSFT)

Název společnostiMicrosoft
TickerMSFT
Webové stránkyhttps://www.microsoft.com
Adresa sídla společnostiOne Microsoft Way 98052-6399 Redmond WA United States
Založeno7. dubna 1975
Datum IPO-
SektorInformační technologie
PrůmyslSoftware
Zaměstnanci228 000
Vedení společnosti-
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Roční dividenda na akcii$3,08
Dividendový výnos0,0073 %
Příjmy
Příjmy společnosti$254 189 993 984
Příjmy na akcii$34,2
Růst příjmů čtvrtletně R/R0,16 %
Valuace
Tržní kapitalizace$3 107 854 221 312
Hodnota podniku$3 126 263 545 856
P/B (Cena k účetní hodnotě)10,8
P/E (Cena k zisku)34,49
Očekávané P/E27,96
Účetní hodnota na akcii$38,69
Cílová cena Wall Street$497,6
Hodnota podniku k příjmům12,3
Hodnota podniku k EBITDA22,89
Cena k příjmům12,23
Rentabilita
EBITDA$139 646 000 000
Provozní marže0,47 %
Zisková marže0,36 %
Hrubý zisk$171 008 000 000
Zisk na akcii (EPS)$12,12
Zředěný zisk na akcii (EPS)$12,12
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R0,11 %
Výkonnost
Návratnost aktiv0,15 %
Návratnost vlastního kapitálu0,36 %
Názor analytiků
Cílová cena$497,6
Silně kupovat14
Kupovat13
Držet6
Prodat-
Silně prodávat1
Rozdělení
Ohodnoťte akcie firmy Microsoft
4
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat