Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(46) Milióny v kryptoměnách: Začátek roku 2023 po dlouhé době na zelené vlně

(46) Milióny v kryptoměnách: Začátek roku 2023 po dlouhé době na zelené vlně
Zdroj: DepositPhotos.com

První měsíc nového roku dal investorům, kteří svá aktiva v uplynulém roce neprodali, důvod k radosti, respektive naději na odmazání alespoň části ztrát. Kryptoměny i akcie po rok trvající krvavé lázni připsaly krásné zisky. Bitcoin v lednu otevíral na ceně 16 500 USD a zavíral na 23 100 USD, změna téměř 40 %. Akciový index S&P500 rostl také a to z hodnoty 3 820 USD na 4 080 USD.

V období, kdy jsou již několik měsíců hlavním narativem makroekonomické události jako vývoj CPI a zvedání úrokových sazeb americkou centrální bankou snažící se bojovat proti inflaci, je dobré sledovat oba trhy, protože spolu poměrně silně korelují.

Za vítěze předchozího měsíce můžeme označit altcoiny Aptos (APT) a Optimism (OP), které stanovily svá nová all-time highs. Vyplatí se do takových coinů v daný moment investovat? Většinou určitě ne. Je sice dost možné, že se ještě nějaký čas svezete, ale u kryptoměn zkrátka platí, že co je nahoře, půjde dolů. V okamžiku, kdy přijde větší korekce nebo klesající trend celého trhu, kryptoměny, které v uplynulém období trh outperformovaly, padají nejvíce.

Na tzv. Wall Street Cheat Sheetu, který jsme rozebírali v minulém díle, bychom se mohli nacházet v tzv. “Disbelief” fázi. Začínají se i objevovat první prohlášení velkých amerických bank, že dna na trzích již bylo dosaženo. Riziko recese ale každopádně stále visí ve vzduchu.

wallstreet cheat sheet bitcoin predikce 2021
Wall Street Cheat Sheet
Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i na CryptoCompare a Coingecko.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 461 300 Kč, což znamená:

  • 21% nárůst od minulého měsíce a od začátku roku (YTD), zároveň však
  • 81,5% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 361% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Co se týče zpráv, nepřinesl leden nic velkého, nic, proč by o kryptoměnách zase po čase slyšeli i lidé mimo naši bublinu, jako tomu bylo třeba při pádu Terry nebo krachu FTX.

Stojí za zmínku, že Polygon (MATIC), který si v našem portfoliu vede ze všech kryptoměn nejlépe, překonal Ethereum v počtu aktivních uživatelů a uzavřel strategické partnerství s Uniswapem, přední decentralizovanou burzou, která na Polygonu funguje již více než rok.

Zdroj: tokenterminal.com
Polygon Ethereum uživatelé
Počet denně aktivních uživatelů na předních blockchainech a dApps

Hashrate Bitcoinu jako skoro každý měsíc překonala své maximum, když dosáhla cca 320 EH/s. A i těžaři se konečně radovali, když akcie jejich společností zabývajících se těžbou Bitcoinu zaznamenaly nejlepší měsíční výkonnost za poslední rok.

Zdroj: Twitter
Bitcoin hashrate
Bitcoin hashrate dosáhla nových maxim

Ani Ethereum nezahálí. Jeho vývojáři provedli úspěšný test důležité aktualizace s názvem Shanghai. Ta umožní vybrat mince, které uživatelé dali na staking. Od prosince 2020 bylo uzamčeno přes 16,1 milionu ETH. Očekává se, že hardfork Shanghai bude spuštěný v březnu. Ze zkušenosti ale víme, že je běžné, že se takto důležité aktualizace často odkládají.

I když v minulém roce opět někteří tvrdili, že kryptoměny končí a někdo (třeba Warren Buffett a Charlie Munger) by si to i přál, je vidět, že Bitcoin, svobodné peníze pro každého, jedou dál a pořád umí i pořádně povyrůst. A ani “globální casino na steroidech” v podobě altcoinů, NTFs atd. nezavírá. Web3 ať už díky technologiím nebo možnosti rozmnožit své finanční prostředky zajímá stále více lidí a my na Finexu budeme i nadále součástí, tak s námi buďte u toho.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Newsletter Finex.cz všem odběratelům vždy přináší to podstatné – pěkně stručně a pochopitelně, každý týden až do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Náš pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn ve své e-mailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Jmenuji se Matěj Bajer a finančním trhům, investování a vydělávání peněz na internetu se věnuji od roku 2014. Aktuálně mě nejvíce zajímá investování do kryptoměn.

Mé začátky nebyly jednoduché. Kdo to také měl snadné, že? Stálo mě to spoustu sil a také financí. Žádný učený z nebe opravdu nespadl, v obchodování a investování to platí dvojnásob. Prosadit se v tomto světě není snadné a chce to hlavně trpělivost. Já jsem si tuto cestu vybral z jednoho prostého důvodu, chtěl jsem být svobodný. Získat od života něco víc.

Investování a obchodování mě baví, ale chtěl jsem dlouhodobě budovat a pracovat na něčem, co mě bude opravdu naplňovat. A naštěstí jsem to našel, Finex.cz mi dává obrovský smysl, je to můj motor, který mě žene vpřed. Je průvodcem, který pomáhá lidem na cestě k jejich snům a nezávislosti.

Články na Finex.cz jsou vlastně takovým naším blockchainem. Jsou v nich zapsány naše začátky, problémy, pády i otázky. Kdykoliv jsme prodělali či na něco narazili, dali jsme následně naše zkušenosti dohromady a vznikl článek, který vám snad pomůže vyvarovat se stejných chyb. S našimi články a postřehy pro vás bude vše mnohem jednodušší a proces učení rychlejší.

Když se dívám na naše články zpětně, vidím spoustu překážek, přes které jsme se dostali a také ten obrovský kus práce. Stojím za ní nejen já s Vojtou, ale celý náš tým. Společně jsme vybudovali magazín, o kterém se nám na začátku ani nesnilo. A míříme ještě mnohem výš.

Váš zájem je úžasný a žene nás dál. Pokud se nám povede jako dosud, nepochybuji, že se Finex.cz stane brzy předním československým finančním magazínem.

Osobně mě ohromně těší, že stále více lidí myslí na svou budoucnost a zajímá se o investování a obchodování. Je potřeba dívat se dopředu. Ale pozor! Není to jen o tom pozlátku, o Lamborghini či krásném domě. Vidina luxusu a bohatství může kohokoliv lehce zaslepit.

Proto chceme, abyste dopředu věděli o všech rizicích a nástrahách, které z obchodování a investování plynou. Abyste byli připraveni a zvládli všechny překážky, které vás čekají.

Cesta obchodníka je náročná. Budete se muset vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.

Jedno vím jistě. Úspěch stojí a padá na znalostech. Právě proto píšeme hodnotné, propracované články, které pomohou úplným začátečníkům, stejně jako zkušeným investorům.

Chceme být místem, kde každý obchodník (a vlastně každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti) najde užitečné rady, návody i inspiraci. Díky vašemu zájmu se nám to daří.

Moc děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám články ušetří spoustu starostí, času a hlavně peněz.

Zůstaňte i nadále s námi a těšte se v budoucnu na velké věci!

Přečíst více

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.