Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Začátek roku 2023 po dlouhé době na zelené vlně | Milióny v kryptoměnách (46)

Publikováno
Začátek roku 2023 po dlouhé době na zelené vlně | Milióny v kryptoměnách (46)
Zdroj: DepositPhotos.com

První měsíc nového roku dal investorům, kteří svá aktiva v uplynulém roce neprodali, důvod k radosti, respektive naději na odmazání alespoň části ztrát. Kryptoměny i akcie po rok trvající krvavé lázni připsaly krásné zisky. Bitcoin v lednu otevíral na ceně 16 500 USD a zavíral na 23 100 USD, změna téměř 40 %. Akciový index S&P500 rostl také a to z hodnoty 3 820 USD na 4 080 USD.

V období, kdy jsou již několik měsíců hlavním narativem makroekonomické události jako vývoj CPI a zvedání úrokových sazeb americkou centrální bankou snažící se bojovat proti inflaci, je dobré sledovat oba trhy, protože spolu poměrně silně korelují.

Za vítěze předchozího měsíce můžeme označit altcoiny Aptos (APT) a Optimism (OP), které stanovily svá nová all-time highs. Vyplatí se do takových coinů v daný moment investovat? Většinou určitě ne. Je sice dost možné, že se ještě nějaký čas svezete, ale u kryptoměn zkrátka platí, že co je nahoře, půjde dolů. V okamžiku, kdy přijde větší korekce nebo klesající trend celého trhu, kryptoměny, které v uplynulém období trh outperformovaly, padají nejvíce.

Na tzv. Wall Street Cheat Sheetu, který jsme rozebírali v minulém díle, bychom se mohli nacházet v tzv. “Disbelief” fázi. Začínají se i objevovat první prohlášení velkých amerických bank, že dna na trzích již bylo dosaženo. Riziko recese ale každopádně stále visí ve vzduchu.

wallstreet cheat sheet bitcoin predikce 2021
Wall Street Cheat Sheet
Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i na CryptoCompare a Coingecko.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 461 300 Kč, což znamená:

  • 21% nárůst od minulého měsíce a od začátku roku (YTD), zároveň však
  • 81,5% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 361% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Co se týče zpráv, nepřinesl leden nic velkého, nic, proč by o kryptoměnách zase po čase slyšeli i lidé mimo naši bublinu, jako tomu bylo třeba při pádu Terry nebo krachu FTX.

Stojí za zmínku, že Polygon (MATIC), který si v našem portfoliu vede ze všech kryptoměn nejlépe, překonal Ethereum v počtu aktivních uživatelů a uzavřel strategické partnerství s Uniswapem, přední decentralizovanou burzou, která na Polygonu funguje již více než rok.

Zdroj: tokenterminal.com
Polygon Ethereum uživatelé
Počet denně aktivních uživatelů na předních blockchainech a dApps

Hashrate Bitcoinu jako skoro každý měsíc překonala své maximum, když dosáhla cca 320 EH/s. A i těžaři se konečně radovali, když akcie jejich společností zabývajících se těžbou Bitcoinu zaznamenaly nejlepší měsíční výkonnost za poslední rok.

Zdroj: Twitter
Bitcoin hashrate
Bitcoin hashrate dosáhla nových maxim

Ani Ethereum nezahálí. Jeho vývojáři provedli úspěšný test důležité aktualizace s názvem Shanghai. Ta umožní vybrat mince, které uživatelé dali na staking. Od prosince 2020 bylo uzamčeno přes 16,1 milionu ETH. Očekává se, že hardfork Shanghai bude spuštěný v březnu. Ze zkušenosti ale víme, že je běžné, že se takto důležité aktualizace často odkládají.

I když v minulém roce opět někteří tvrdili, že kryptoměny končí a někdo (třeba Warren Buffett a Charlie Munger) by si to i přál, je vidět, že Bitcoin, svobodné peníze pro každého, jedou dál a pořád umí i pořádně povyrůst. A ani “globální casino na steroidech” v podobě altcoinů, NTFs atd. nezavírá. Web3 ať už díky technologiím nebo možnosti rozmnožit své finanční prostředky zajímá stále více lidí a my na Finexu budeme i nadále součástí, tak s námi buďte u toho.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Newsletter Finex.cz všem odběratelům vždy přináší to podstatné – pěkně stručně a pochopitelně, každý týden až do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Náš pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn ve své e-mailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.