Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Naše portfolio se po pěti letech zhodnotilo o 1 020 % | Milióny v kryptoměnách (60)

Publikováno
Naše portfolio se po pěti letech zhodnotilo o 1 020 % | Milióny v kryptoměnách (60)
Zdroj: DepositPhotos.com

Kryptoměnový trh se i v březnu, tedy již 7. měsíc v řadě, zelenal a decentralizovaný svět tak dělal radost nejen bitcoinovým velrybám a fondům, ale i drobnějším investorům obchodujícím altcoiny s nižší kapitalizací.

Bitcoin (BTC) otevřel březen na ceně 61 130 USD a uzavřel na 71 280 USD. Zhodnotil se tak o 16,6 %. Ethereum (ETH), které předminulý měsíc poprvé za dlouhou dobu Bitcoin předběhlo, však v březnu opět zaostávalo. Otevřelo na ceně 3 340 USD a zavřelo na 3 640 USD. Jeho hodnota vzrostla “jen” o 9,1 %.

Vítězem minulého měsíce byly bezesporu memetokeny. Rostly všechny, nejvíce ale ty nejnovější. Např. dogwifhat (WIF) se zhodnotil o neuvěřitelných 450 % a na svém březnovém maximu dosáhl kapitalizace 4,8 miliard USD.

Díky tomu dokonce předběhl, slovy kryptoměnové komunity “flipnul”, Pepeho a stal se 3. největším memetokenem. Pepe (PEPE) si v březnu připsal “jen” 220 %.

A jak si vede naše portfolio?

V minulém díle našeho seriálu jsme vyjádřili přání, aby portfolio Finex.cz znovu překonalo magickou hranici 1 milionu Kč. Naše přání a předpověď se vyplnila.

Na této hodnotě se nacházelo naposledy v květnu 2022, tedy téměř před dvěma lety. Níže naleznete stručný výpis kryptoměn, které od jeho poslední úpravy právě v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 1 120 600 Kč, což znamená:

  • 20% nárůst od minulého měsíce,
  • 55,2% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 1 020% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Jak už bylo naznačeno v úvodu, březen na kryptoměnovém trhu patřil memetokenům. Vidouce dosavadního neuvěřitelného zhodnocení tokenů jako PEPE, BONK nebo WIF, snažili se obchodníci najít další nové memetokeny, které by jim přinesly zhodnocení v řádu tisíců procent.

Některým se to podařilo, mnohým zůstal bezcenný token. Obchodování se přesunulo z blockchainu Etherea bojujícího s drahými transakčními poplatky (gas) zejména na tradičně levný a svižný blockchain Solany (SOL) a nově také na Base, síť, za kterou stojí známá americká burza Coinbase.

Base pomohla v růstu uživatelské základny mj. i aktualizace Etherea s názvem Dencun. Ta zavedením tzv. datových blobů sloužících jako dočasná úložiště dat mimo blockchain dramaticky snížila poplatky na druhých vrstvách Etherea jako např. na Optimismu, Arbitru nebo právě Base. Dencun byl úspěšně spuštěn 13. března.

Na druhou stranu, vlna zájmu o AI kryptoměny začala slábnout. Worldcoin (WLD) na svém grafu ukázal vzorec podobající se na tzv. blow-off top, když 10. března dosáhl vrcholu téměř 12 USD, ale i přesto se na apríla podíval k 7 USD.

O něco lépe snášely vychladnutí na trhu s umělou inteligencí tokeny AGIX, FET a OCEAN, které oznámily plány na spojení v jedinou AI superkryptoměnu. Jejich celková kapitalizace činí cca 7 miliard USD.

Žhavým tématem byla také otázka schválení či zamítnutí ETF na Ethereum. Americká Komise pro kontrolu cenných papírů a burz (SEC) musí o žádostech fondů, mezi nimiž je i Grayscale či Fidelity, rozhodnout do konce května.

Ačkoli se po schválení bitcoinových ETFs jevilo schválení dalších kryptoměnových ETFs jako pravděpodobné, postupem času se dle různých vyjádření odborníků trh spíše přiklonil k názoru, že k schválení nedojde.

Zdroj: polymarket.com
ETH ETF Polymarket 2024-03-12
Pokles očekávání schválení ETF na Ethereum je vidět i na kurzových sázkách

Jako každý měsíc vzniklo i v březnu množství nových kryptoměn. O těch nejzajímavějších jsme na Finexu napsali. Patří mezi ně například:

  • nebo projekt vyvíjející algoritmický stablecoin Ethena (ENA).

Mimo svět kryptoměn proběhl soud se zakladatelem a bývalým ředitelem zkrachovalé burzy FTX, Samem Bankmanem-Friedem. Ten, v době kdy burzu řídil, odkláněl prostředky uživatelů na účty tradingové společnosti Alameda Research, což vedlo v listopadu 2022 k vyhlášení bankrotu obou institucí.

Minulý měsíc byl SBF okresním soudem v Manhattanu odsouzen na 25 let vězení na základě předešlého shledání viny porotou. Trest si odpyká celkem za osm trestných činů včetně mnohamiliardového podvodu a zpronevěry. Maximální sazba, která Bankman-Friedovi hrozila, byla 115 let.

Zdroj: Elizabeth Williams/AP
Sam Bankman-Fried u soudu
Sam Bankman-Fried u soudu

První tři měsíce roku 2024 jsou za námi. A jaké jsou vyhlídky do příštího čtvrtletí? Údajně více než dobré, alespoň to tvrdí čtvrtletní report Coinbase. Dle něho bude hrát důležitou roli halving Bitcoinu, který nás čeká již 20. dubna, a můžeme se těšit i na neustávající přílivy kapitálu od institucionálních investorů.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.