Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kraken ukončuje svůj stakingový program a platí tučnou pokutu Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států

Kraken ukončuje svůj stakingový program a platí tučnou pokutu Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států

Kraken ukončuje svůj stakingový program a platí tučnou pokutu Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států
Zdroj: coingape.com

Zdá se, že se na kryptoměnový trh žene další bouře. Tentokrát v podobě, kterou donedávna nikdo neočekával. Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) vyhrála další bitvu, na poražené straně byla jedna z největších kryptoměnových burz na světě – Kraken.

Výsledkem bylo kompletní pozastavení služeb stakingu na platformě pro všechny klienty ve Spojených státech amerických. Kraken musí navíc zaplatit pokutu ve výši 30 milionů dolarů.

Co na stakingu Krakenu SECu vadí?

Obecně se dá problém shrnout následovně – SEC došla k názoru, že Kraken nabízel svou stakingovou službu bez patřičných oprávnění a opatření. Kdykoliv investor vkládá své prostředky do nějakého programu, který slibuje výnosy, měl by být dostatečně informován a jeho majetek by měl být chráněn.

"Nejenže firma Kraken nabízela investorům přemrštěné výnosy mimo jakoukoliv ekonomickou realitu, ale zároveň si ponechala možnost nevyplácet žádné výnosy. K tomu všemu zákazníkům neposkytla žádné informace o finanční kondici společnosti, tedy konkrétně třeba o tom, jestli je vůbec možné takových výnosů dosáhnout a vyplatit je," řekl Gurbir Grewal, ředitel Division of Enforcement, oddělení SECu.

Brian Armstrong, ředitel konkurenční kryptoměnové burzy Coinbase, ve čtvrtek tweetl své obavy ohledně možnosti, že se SEC zaměří na stakingové služby poskytované na území USA.

Burzy Coinbase se nicméně čtvrteční události nedotkly, jak již potvrdil Paul Grewal, Chief Legal Officer Coinbase. Dle Grewala burza Kraken svým zákazníkům pouze prezentovala předpokládané procentuální zhodnocení bez jakýkoliv doplňujících informací. Kraken na své platformě tvrdil, že je možno dosáhnout výnosu až 20 %. V tiskové zprávě SEC se však uvádí výnos až 21 %.

Společnost souhlasila s finančním vyrovnáním v podobě pokuty 30 milionů dolarů a zároveň s tím, že ve Spojených státech přeruší veškerou činnost spojenou se stakingem.

Pro stávající zákazníky využívající stakingové pooly to znamená, že se jejich prostředky navrátí z protokolů do peněženek. Jediná výjimka bude u sítě Ethereum, u něhož jsou uzamčené ethery ve stakingu prozatím nedostupné. To by se mělo změnit s příchodem další velké očekávané aktualizace celé sítě.

Co se bude dít dál? Trh panikaří!

Jak se dalo očekávat, toto rozhodnutí vyvolalo v celém kryptoměnovém světě novou vlnu paniky. Za několik hodin od vydání zprávy klesla cena bitcoinu o 1 000 dolarů.

Kurz BTC
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jiné kryptoměny zaznamenaly poklesy dokonce v řádech vyšších jednotek procent. Celková tržní kapitalizace kryptoměn se smrskla o 70 miliard dolarů. Úplně stejně na tato oznámení zareagoval akciový trh, neboť cena akcií Coinbase spadla o skoro 14 %.

Cena akcií Coinbase
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Na trhu je relativně velké množství kryptoměnových firem a spousta z nich poskytuje stakingové služby. Kritický postoj SECu ke kryptoměnám a spekulování o tom, jaké tokeny jsou a jaké nejsou cennými papíry, jen potvrzuje potřebu pevné specifikace v legislativě.

Současné podmínky pouze nahrávají SECu u společností, které staking poskytují s různými nedostatky, jako je např. mlžení o potenciálním výnosu či o způsobu využití poskytnutých prostředků od klientů. Je tedy pravděpodobné, že Kraken nebude poslední burzou s potenciálními problémy se státním aparátem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo