Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
aptos
APT
Kryptoměna Aptos (APT) – Kurz, graf ceny, kde koupit?

$11,91 +1,53 %

aptos

Kryptoměna Aptos (APT) – Kurz, graf ceny, kde koupit?

Cena APT
Graf APT

$11,91 (285,4 Kč)

+1,79 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu APT

Kalkulačka: APT to CZK

APT
CZK

Základní informace o kryptoměně Aptos (APT)

Aptos je samostatná a nezávislá Layer 1 platforma pro chytré kontrakty, stejně jako např. Ethereum či Solana. Jeden z nejnovějších hráčů v souboji o nejpopulárnější blockchain pro DeFiGameFiNFTs, metaverse nebo třeba tokenizaci dat má však několik zvláštností, kterými se od ostatních liší:

  • transakce vypořádává paralelně (tedy více najednou, nikoli po sobě),
  • dělí data transakcí na menší složky, které zpracovávají různí validátoři,
  • pro psaní smart kontraktů používá vlastní programovací jazyk Move původně vyvinutý společností Meta pro ukončený blockchainový projekt Diem (nejedná se tedy o EVM kompatibilní blockchain).

Nativní kryptoměna sítě Aptos má ticker APT a slouží jako:

  • platidlo, kterým se hradí síťové poplatky (gas) při odesílání transakcí,
  • governance token (jeho držitelé mají hlasovací právo, které jim umožňuje rozhodovat o změnách a budoucím směřování projektu),
  • token pro staking (držitelé se mohou stát validátory transakcí nebo své tokeny delegovat a za odměnu tak zajišťovat fungování platformy stojící na konsensuálním mechanismu Proof of Stake).

Obsah článku o Aptos (APT)

Úvod do Aptos (APT)

Začátek ostrého provozu blockchainu Aptos a následné spuštění obchodování tokenu APT v říjnu 2022 byly jedním z nejočekávanějších startů daného roku. Není divu, za projektem stojí známí a zkušení vývojáři a mezi investory najdeme největší investiční fondy a také známé burzy.

Proč by se vám na Aptosu nemělo nikdy stát, že budete platit vysoké transakční poplatky kvůli přetíženosti sítě? Co vyvolalo kontroverzi před startem a proč je tokenomika Aptosu označována za jednu z nejhorších? A jaké známé i neznámé aplikace na něm najdeme? Věříme, že na tyto a další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

Aptos Diem loga
Podobnost loga Aptos a jeho nedokončeného předchůdce Diem

V čem přesně Aptos vyniká a jak funguje?

17stránkový whitepaper zdůrazňuje, že Aptos byl navržen s důrazem na škálovatelnost, bezpečnost, spolehlivost a jednoduché a rychlé zavádění nových, vylepšených verzí. Novináři pak o něm hovoří jako o nejrychlejším a zároveň nejbezpečnějším blockchainu, který jsme kdy viděli. A skutečně, co se týče ukazatelů jako např. doby finalizace transakce nebo maximálního počtu TPS (transakcí za sekundu), Aptos si vede nejlépe.

Zdroj: research.binance.com
Aptos rychlost
Srovnání s ostatními populárními blockchainy

Rychlost, plynulost a téměř neměnné transakční poplatky

Krom rychlosti se vývojáři z Aptos Labs zaměřili i na výši transakčních poplatků (gas). Ty jsou za normálního stavu prakticky zanedbatelné, stejně jako u ostatních blockchainů vzniklých v posledních letech. Aptos jde však dál a ukazuje, jak vyřešil prudké výkyvy ve velikosti poplatků, které nastávají při přetíženosti sítě a trpí jimi všechny blockchainy.

Poznámka

Poznámka: Například při mintu NFT kolekce Otherdeed for Otherside platili lidé, kteří si tyto virtuální pozemky chtěli koupit, až 3 000 USD jen na síťovém poplatku, tedy pouze za to, aby došlo k zapsání jejich transakce do blockchainu Etherea.

S výkyvy nemá problém ale jen Ethereum. Potýkala se s nimi třeba i jeho sekundární vrstva, Arbitrum, jejímž hlavním účelem mají být paradoxně právě rychlé transakce a nízké poplatky. Kvůli velkému vytížení ale výše poplatků na Arbitru překonala výši poplatků na Ethereu.

Aptos řeší problém jednoduše tím, že hromadící se transakce vypořádává paralelně (najednou), nikoli sekvenčně (jednu po druhé) jako ostatní blockchainy. Za zpracování transakcí je zodpovědný tzv. Block-STM engine, který předchází konfliktům jednotlivých transakcí. Navíc každou transakci rozdělí na jednotlivé malé složky, které zpracovávají různí validátoři, což ještě více pomůže rychlosti a plynulosti provozu na síti a umožní dosáhnout již zmíněné propustnosti až 160 000 transakcí za sekundu.

Zdroj: Aptos Whitepaper
Block-STM execution engine Aptos
Srovnání sekvenčního a paralelního zpracování pomocí Block-STM
Zdroj: Aptos Whitepaper
Aptos složky transakce
Jednotlivé složky každé transakce si mezi sebe rozdělí různí validátoři

Programovací jazyk Move

Move je nový programovací jazyk navržený speciálně pro psaní smart kontraktů. Vychází z jazyku Rust používaného Solanou. Co se týče funkcí, Move nabídne například nástroj Move Prover (často uváděn pod zkratkou MVP odkazující na všeobecně známou zkratku pro označení “most valuable player” –⁠ nejcennější hráč/pomocník). MVP, jak už název napovídá, napomáhá a napovídá vývojářům, slouží k automatické detekci kritických i běžných chyb a bugů a díky tomu, že ověřuje, zda je kód aplikace správně napsaný, předchází bezpečnostním nedostatkům a následným hackům.

Move je také, na rozdíl od Solidity, odolný proti tzv. denial-of-service (DOS) útokům, které označují chování, při němž se hacker snaží znepřístupnit službu ostatním uživatelům, nejčastěji zahlcením sítě obrovským množstvím požadavků. Tím chce dosáhnout dočasného znemožnění provádění transakcí ostatními uživateli.

Historie Aptos (APT)

Společnost Aptos Labs vznikla roku 2021 v Palo Alto v Kalifornii, USA a jejími zakladateli byli Mo Shaikh a Avery Ching. Nezačínali však s prázdnýma rukama. Zkušenosti a kontakty nasbírali již při práci na blockchainu pro tehdejší Facebook. Kryptoměna Facebooku se měla jmenovat Libra, později Diem, avšak spuštění se nikdy nedočkala. Dokončit se podařilo jen programovací jazyk Move, který Aptos převzal za svůj.

Zdroj: aptoslabs.com
Aptos Labs zakladatelé
Zakladatelé Mo Shaikh a Avery Ching

V roce 2022 se Aptos Labs zaměřili na výběr investic a plácli si s Coinbase Ventures, FTX Ventures, Binance Labs a mnohými dalšími. 17. října 2022 spustil Aptos svůj mainnet a 110 235 oprávněným adresám bylo každé airdropnuto po 150 APT jako poděkování za používání sítě v testovací fázi.

Zdroj: blog.bybit.com
Institucionální investoři Aptos
Výběr institucionálních investorů zapojených do projektu Aptos

Tokenomika a distribuce APT

V době psaní tohoto článku (listopad 2022) bylo v oběhu kolem 130 milionů APT a stejně jako Ethereum nemá ani Aptos pevně stanovené maximální množství mincí, které může být “vytištěno”, lépe řečeno vymintováno.

Při spuštění mainnetu byla sice vydána přesně 1 miliarda mincí, které se v průběhu následujících let budou postupně uvolňovat, toto číslo však není konečné, jelikož se každým rokem navýší o odměny za staking. Aptos je tedy inflačním aktivem, počáteční inflace je 7 % a s postupem času se bude mírně snižovat až dosáhne konečných 3,25 %.

Zdroj: conigecko.com
Aptos tokenomika 1
Do října 2024 Aptos své množství mincí v oběhu téměř zčtyřnásobí

Již zmíněná 1 miliarda mincí byla na začátku rozdělena následovně:

  • 51 % pro komunitu,
  • 19 % pro hlavní přispěvatele,
  • 16,5 % pro Aptos Foundation (na soukromé účely),
  • 13,5 % pro institucionální investory.

Více než polovina mincí pro komunitu nezní úplně hrozně… ale pozor, kým že se myslí ta komunita? Aptos sám se považuje za komunitu, takže celých 51 % plně připadá opět Aptos Foundation (41 %) a Aptos Labs (10 %). Tyto mince by měly sloužit k rozvoji ekosystému, jako granty, pobídky a další iniciativy pro růst komunity. Některé z nich již byly alokovány projektům budujícím na Aptosu hned při spuštění mainnetu. Problém ale je, že o rozdělování rozhoduje centralizovaně právě vedení Aptosu.

Zdroj: coingecko.com
Aptos tokenomika 2
Alokace tokenů APT znázorněná na koláčovém grafu

Mince pro přispěvatele, Aptos Foundation (na soukromé účely) a pro investory se začnou uvolňovat až po 1 roce od spuštění mainnetu, do té doby s nimi není možné disponovat. Mince pro “komunitu” se budou uvolňovat postupně v průběhu celých 10 let. Poslední APT z počáteční jedné miliardy se uvolní přesně za 10 let od prvního dne, tedy v říjnu 2032.

Kde kryptoměnu Aptos (APT) koupit?

APT je možné koupit pouze na velkých celosvětových burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Kraken, Bitfinex… České směnárny jej do své nabídky prozatím nezařadily (aktualizováno listopad 2022), důvodem je nejspíše složitější integrace nového blockchainu nutná pro vklady a výběry.

Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny APT s pákou je možné např. na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Pokud chcete využít decentralizovaných služeb, můžete APT zakoupit na anonymní burze Liquidswap. Jelikož se jedná o důležitou dApp v rámci celého Aptos ekosystému, budeme se jí dále v článku ještě věnovat.

Jakou peněženku pro APT zvolit?

Pokud budete chtít APT uchovávat mimo burzu, narazíte na podstatný problém. Oblíbené hardwarové peněženky LedgerTrezor totiž do značné míry specifický blockchain nepodporují (Ledger bude o případné integraci informovat na svých stránkách). Nepočítejte ani s MetaMaskem, ten totiž podporuje jen EVM kompatibilní blockchainy.

Jediným řešením tak zůstávají softwarové peněženky vyvinuté speciálně pro Aptos. Nejrozšířenější je Petra Wallet pocházející přímo od vývojářů Aptos Labs. Další oblíbenou možností je Pontem Wallet od stejných vývojářů jako Liquidswap DEX nebo Martian Wallet nabízející velmi pěkné uživatelské prostředí. Všechny zmíněné peněženky je možné si stáhnout jako rozšíření do prohlížeče. Aplikace pro Android a iOS se připravují.

Zdroj: pontem.network
Pontem Wallet Aptos
Uživatelské rozhraní Pontem Wallet se velmi podobá MetaMasku

Od konce října 2022 podporuje Aptos i multi-chainová Trust Wallet.

Aplikace ekosystému Aptos

Liquidswap.com

Jedná se o decentralizovanou burzu (DEX) a automatizovaného tvůrce trhu (AMM) nabízející směnu tokenů a yield farming. Pod Liquidswap spadá i kryptoměnový most umožňující přesun prostředků na blockchain Aptos například z Etherea, BNB Chainu, Polygonu nebo Avalanche.

Zdroj: liquidswap.com
Liquidswap DEX
Ukázka prostředí Liquidswap DEX

BlueMove.net

Nejpoužívanější NFT tržiště na síti Aptos se jmenuje BlueMove. Ačkoli se v porovnání s tržišti na populárnějších blockchainech jedná o menší a také samozřejmě velmi mladé tržiště, nabídne krásné a intuitivní uživatelské prostředí, všechny důležité funkce, aplikace pro mobilní zařízení a navíc zajímavou nástěnku “Top Traders” sledující aktivitu nejúspěšnějších obchodníků s digitálními sběratelskými předměty.

Zdroj: bluemove.net
BlueMove NFT Aptos
NFT tržiště BlueMove je velmi povedený projekt

PancakeSwap

PancakeSwap je decentralizovaná burza a první z velkých multichainových protokolů, který oznámil rozšíření své působnosti právě na Aptos. Komunita, tedy držitelé tokenu CAKE, tak rozhodli v poměru 99 : 1. Po BNB Chainu a Ethereu je Aptos teprve 3. sítí, kterou PancakeSwap podporuje.

Zdroj: pancakeswap.finance
PancakeSwap Aptos
PancakeSwap se chce stát vedoucí hráčem v novém, nezabraném prostředí

Výhody a nevýhody Aptos (APT)

Výhody

  • Odolnost proti výkyvům síťových poplatků: Díky použití Block-STM engine a paralelnímu zpracování transakcí je Aptos odolný proti náhlým výkyvům ve výši transakčních poplatků při přetížení a velkém provozu sítě.
  • Vysoká škálovatelnost: Aptos je schopen zpracovat až 160 000 transakcí za sekundu.
  • Podpora private key rotation: Znamená možnost vyřazení starého privátního klíče vygenerováním nového privátního klíče. Pravidelné střídání klíčů je nejnovější doporučovanou praktikou na poli kryptografie. Přítomnost bezpečnostních prvků dokládá, že Aptos si dal na vysokém zabezpečení své sítě opravdu záležet.

Nevýhody

  • Spory uvnitř společnosti: Proti zakladateli a CEO Aptos Labs, Mo Shaikhovi, je u Nejvyššího soudu státu New York veden soudní spor o 1 miliardu USD. Shaikh měl údajně připravit jednoho ze společníků a investorů v Aptos Labs o jeho podíl ve společnosti.
  • Kontroverzní tokenomika: S většinou vydaných mincí přijdou jako první do styku Aptos Foundation nebo soukromí investoři, navíc budou rozhodovat o tom, jak se mince dále rozdělí. Počáteční airdrop mezi retailové investory byl směšně malý. Aptos ještě k tomu vše odhalil pouhý den před zahájením obchodování, je tedy logicky viněn z toho, že tak učinil záměrně.
  • Potřeba speciální peněženky: Ledger, Trezor ani MetaMask Aptos nepodporují (aktualizováno listopad 2022).

Shrnutí

Blockchainu Aptos byla věnována velká pozornost hned od samotného startu a to zejména díky dřívějšímu spojení hlavních vývojářů s projektem Diem, který vznikal pod křídly společnosti Meta (dříve Facebook), ale nikdy nebyl spuštěn. Slibné jméno pak ještě posílila důvěra a štědré příspěvky nejznámějších institucionálních investorů v čele s Binance Labs.

Investoři ale logicky nechtěli odejít s prázdnou, Aptos jim tak vyčlenil značný podíl z celkového množství APT. Ještě štědřejší byl ale sám k sobě a krom 16,5 % mincí pro soukromé účely si nadělil ještě dalších 51 %, paradoxně označených jako mince pro komunitu. Tyto mince se sice skutečně ke komunitě dostanou – Aptos je bude rozesílat vývojářům rozvíjejícím ekosystém – ale “komu, kdy a kolik” bude rozhodovat sám, což jde proti myšlence decentralizace, na které kryptoměny stojí.

To, spolu s tím, že tokenomika a detaily distribuce byly zveřejněny jen den před začátkem obchodování, vrhlo na celý projekt stín pochybností a kryptokomunita se netajila zklamáním.

Hodnocení Finex.cz

Kryptoměna Aptos (APT)

Stane se z Aptosu tuctový blockchain, nebo se mu podaří prorazit a zařadit se mezi největší kryptoměny současnosti? Uvidíme, koneckonců v kryptosvětě se občas dějí věci, které si nikdo nedokáže vysvětlit...

Více informací o kryptoměně Aptos (APT)

KryptoměnaAptos (APT)
SymbolAPT
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů532 797 927
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$494 284 643
Tržní kapitalizace$6 173 763 383
Změna ceny za 24h1,53 %
Ohodnoťte kryptoměnu Aptos (APT)
0
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat