Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
internet computer
ICP
Kryptoměna Internet Computer Protocol (ICP) – Graf, cena, kde koupit a další info
Graf ICP

$13,74 (307,2 Kč)

+7,34 % za 7 dní

internet computer

Kryptoměna Internet Computer Protocol (ICP) – Graf, cena, kde koupit a další info

Graf ICP

$13,74 (307,2 Kč)

+7,34 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny Internet Computer Protocol

Informace o projektu Internet computer (dříve Dfinity)

Analýzy na naší stránce se drtivou většinou zabývají kryptoměnami, které mají v tomto sektoru stabilní a známé jméno a rovněž mají potenciál do budoucna. Ať už jde o ty nejklasičtější kryptoměny jako Bitcoin, Litecoin anebo Ethereum nebo třeba o novější DeFi tokeny jako Yearn.Finance, Uniswap či Polkadot, všechny tyto kryptoměny jsou již volně obchodovatelné na množství burz, mají své fanoušky, zázemí a v mnoha případech i značné využití. To se ale ještě nedá říct o projektu Dfinity, který si představíme v tomto článku.

Jde o natolik specifický projekt, že i přesto, že se ještě oficiálně nenachází na žádných kryptoměnových burzách na obchodování, pozornost si zaslouží zejména kvůli své jedinečné vizi.

Obsah článku od Dfinity

Co je to Dfinity?

Projekt Dfinity byl vytvořen v roce 2015 neziskovou organizací Dfinity Foundation, která je stále hlavní hnací silou za vývojem tohoto projektu. Dfinity představuje cloud-computing projekt postavený na blockchainu, jehož cílem je vytvoření veřejné sítě, která dostala pracovní název “Internet Computer.” Ten by měl sloužit pro programátory a podnikatele ke spuštění svých aplikaci prostřednictvím “canisters,” které představují pro Dfinity totéž, co představují smart kontrakty (co jsou smart kontrakty?) pro Ethereum.

Dfinity má za cíl objevit nové, ještě neprozkoumané možnosti blockchainu a vytvořit nový druh internetu, ve kterém by internet samotný mohl podporovat software aplikace a data a odstranil by tak potřebu poskytovatelů cloud hostingu.

Podle tvůrců Dfinity by tento Internet Computer mohl dopomoci ke zjednodušení implementace nových software systémů, snížit nároky na lidský a finanční kapitál při jejich vývoji a implementaci a také přinést vyšší bezpečnost pro uživatele.

Na to, aby se Dfinity podařilo splnit všechny své plány a cíle, o kterých si ještě povíme níže, byl vytvořen nejen speciální programovací jazyk Motoko, ale také unikátní konsenzus model známý jako Threshold Relay a algoritmický governance system Blockchain Nervous System (BNS), který bývá také zvaný i Network Nervous System (NNS) a slouží jako mozek pro celý Internet Computer.

Tento Internet Computer má sloužit jako první decentralizovaný blockchain počítač, který bude využívat Chain Key Technology, která dělí takzvané calls ze smart kontraktů na dva typy: “update calls” a “query calls.”

  • Update calls jsou vypořádány do jedné maximálně dvou sekund, což bude záviset na tom, jak rychle se budou produkované nové bloky.
  • Query calls budou adresovány a vyřešeny v milisekundách. To umožní blockchain vývojářům vytvoření takové user experience, která bude moci konkurovat klasickým webovým aplikacím.
Poznámka

Poznámka: Protože se Dfinity zaměřuje také na některé cíle, které mělo původně Ethereum, bývá tento projekt často nazýván i “bláznivější sestra Etherea.”

Jak Dfinity funguje?

Dfinity je jedním z nejrevolučnějších, nejinovativnějších ale také nejodlišnějších a nejkomplexnějších projektů, které se aktuálně v kryptoměnovém světě nacházejí.

To je skutečně mnoho “nej,” avšak tento projekt si to určíte zaslouží, protože pokud bude úspěšný, tak může přinést malou revoluci nejen v kryptoměnách.

Virtuální blockchain počítač, který chce Dfinity spustit, by měl fungovat na peer-to-peer síti smart kontraktů. Na to, aby k tomu mohlo dojít se Dfinity rozhodlo využít propojení mezi Proof-of-Work (PoW) a delegated Proof-of-Stake (dPoS) konsensus mechanismy, s názvem Threshold Relay. Tato technologie má umožnit odstranění největších chyb z obou typů konsensus.

Díky tomu by mělo dojít ke eliminování vysokých časů transakčních bloků spojených s PoW a také ke efektivnějšímu rozdělení hlasovacích práv spojených s PoS.

Poznámka

Při schvalování transakci Dfinity dochází ke náhodnému vytvoření “mining committee,” která rozhodne o přiděleni nového bloku do sítě. Šance na začlenění do této mining committee závisí především na tom, kolik tokenů stakuje daný miner na síti. K tomu, aby došlo ke skutečně náhodnému výběru dohlíží “decentralized random beacon,” který využívá Boneh-Lynn-Shacham (co je to?) podpisy, které zaručují, že nikdo ze sítě neví, kdo bude následně vybrán do mining committee.

Celý Threshold Relay má čtyři různé úrovně

První poskytuje míru bezpečnosti pro celý systém, druhá úroveň vytváří blockchain z již schválených transakcí, třetí úroveň je odpovědná za náhodně vybírání mining committee popsané výše a poslední čtvrtá úroveň, je registrem všech klientů na síti.

Zdroj: Dfinity Whitepaper

Tím, že je technologie za Dfinity extrémně komplexní a náročná, v tomto článku jsou shrnuty pouze ty nejpodstatnější informace a základy.

Pokud byste však chtěli nahlédnout hlouběji to tohoto projektu, tak doporučujeme si prohlédnout následující zdroje: Internet Computer Protocol, Network Nervous System, Chain Key Technology nebo Threshold Relay.

Historie Dfinity

Přestože byl projekt Dfinity založen již v roce 2015, oficiální spuštění alfa verze, jak ji nazývá zakladatel Dfinity Dominic Williams, se událo až v prosinci 2020. Mezitím však nastalo hned několik důležitých vývojových mezistupňů, které ve velkém pomohly tomuto projektu.

Fáze vývoje Dfinity. Zdroj: Medium.com

  • První důležitý upgrade zvaný “Copper” nastal v listopadu 2019. Během něj došlo ke zveřejnění alfa verze software development kitu (SDK) celé sítě a také ke zveřejnění potřebné dokumentace na nový programovací jazyk Motoko.
  • Druhá fáze “Bronze” nastala v lednu 2020, kdy Dfinity zveřejnilo decentralizovanou cloud službu, která mimo jiné zahrnovala i open-source verzi LinkedInu, LinkedUp. Tato sociální síť měla přitom demonstrovat, jak mohou nové aplikace Dfinity fungovat na jejich Internet Computer.
  • “Tungsten” třetí fáze ve vývoji, nastala v červnu 2020, kdy se umožnil přístup k Internet Computeru i pro vývojáře mimo tohoto projektu. Během této fáze se Dfinity také podělilo se svými fanoušky o decentralizovanou verzi TikToku, Cancan, která má opět poukázat na to, jak by sociální sítě mohly fungovat přímo na Internet Computer.

Zdroj: Medium.com

  • Čtvrtá fáze se udála v září 2020, kdy došlo ke spuštění Network Nervous System (NNS) a tom, jak bude fungovat z ekonomického hlediska. “Sodium,” jak byl nazván tento upgrade, také přinesl i první oficiální verzi toho, jak by skutečně mohlo Dfinity fungovat.
  • V páté fázi, “Mercury” ke které došlo dne 18. prosince 2020, Dfinity konečně představilo finální verzi svého Internet Computeru, který byl navíc i spuštěn a zpřístupněn veřejnosti. Tento Internet Computer má být prvním blockchain počítačem s nekonečnou kapacitou.

Tým a podpora Dfinity

Zakladatelem Dfinity Foundation a také hlavním představitelem tohoto projektu je Dominic Williams, který také působí jako Chief Scientist pro tento projekt.

Ve srovnání s jinými kryptoměnovými projekty má Dfinity obrovský tým, který se skládá až ze 130 členů, kteří se nacházejí na třech různých místech – v Palo Alto a San Francisku v Kalifornii a v Curychu, které je taktéž hlavním sídlem tohoto projektu.

Co je však velmi podstatné při tomto projektu je obrovská podpora ze strany soukromých investorů. Během třech různých předprodejních kol, které se uskutečnily v letech 2017 a 2018, se podařilo tomuto projektu nasbírat téměř 170 milionů dolarů. Zejména poslední investiční kolo, které se událo v srpnu 2018 skončilo obrovským úspěchem, kdy si Dfinity získalo velkou podporu zejména ze společností Andreessen Horowitz a Polychain a více než 100 milionů dolarů.

Kromě nich podporují a investují do tohoto projektu i společnosti jako Blockchain Capital, SV Angel, Aspect Ventures, Village Global či Amino Capital. Dfinity se tak těší velkému zájmu ze strany investorů.

Token ICP

Tento projekt má také i svůj vlastní token, Internet Computer Protocol (ICP), jehož celkový počet (circulating supply) je v moment psaní tohoto článku zhruba 123 milionů. Tento token bude mít několik úkolů. Staking je již tradiční možností, kterou governance tokeny poskytují a velmi podobně bude fungovat i ICP, který umožní dělat bezpečnostní depozity, které umožní participaci na BNS governance systému. Rovněž bude ICP sloužit na bezpečnostní depozity, které umožní soukromým klientům Dfinity cloud síti připojení na veřejné sítě.

ICP budou moct v budoucnu získat operátoři neuronů, kteří budou aktivně participovat v síti. Velikost odměny bude přitom přímo úměrná množství stakovaných tokenů v daných neuronech. Tým za Dfinity má také zajímavý postoj k tomuto tokenu, protože ICP podle nich nemá fungovat jako jakákoli forma měny, i když bude mít určitě jistou tržní hodnotu (kterou má již nyní).

Místo toho se však tým rozhodl vytvořit cykly, které budou fungovat jako výměnný prostředek v daném Dfinity ekosystému.

Aktuálně se ICP nedá ani těžit ani koupit, protože není volně obchodovaný na žádné burze (kromě burz TOKOK a MXC, kde je však extrémně nízká likvidita, a i tak je tam Dfinity obchodovány pouze ve formě IOU).

ICP bylo ve třech různých prodejích rozdistribuováno mezi investory a tým Dfinity. Ti budou moci své tokeny ať už prodat nebo využít poté, co budou naplněny požadavky na Genesis verzi tohoto projektu, která by měl nastat již v roce 2021.

Budoucnost Dfinity

Přechod na Genesis, který je označován také jako beta verze Dfinity, přinese množství testů a zveřejnění dokumentace tohoto projektu spolu se škálovatelností celé sítě. Teprve potom by mělo dojít ke distribuci velké části ICP tokenů. I přesto, že ty ještě nejsou obchodovány, jejich hodnota se již nyní odhaduje na 23 dolarů za jeden ICP token.

Poznámka

Poznámka: Při přibližně 470 milionech ICP tokenů a odhadované hodnotě 23 dolarů za jeden by se projekt Dfinity dostal s tržní kapitalizací téměř 10,8 miliardy dolarů na zhruba 7.místo v celkové kapitalizaci kryptoměn. Původní cena tokenů v předprodeji byla 4,5 dolarů.

Shrnutí – Slovo závěrem

Dfinity je celkově úplně odlišný projekt, než kterákoli jiná kryptoměna nebo kategorie kryptoměn, kterou jsme pro vás dosud připravili v recenzi nebo kryptoměnovém profilu.

Tím, že ještě nedošlo ke jeho finálnímu spuštění se velmi těžko posuzují i ​​jeho pozitiva či negativa. Ty ukáže až čas a “reality check,” poté, co se dostane Dfinity mezi investory a vývojáře, kteří by měli tento projekt využívat.

Přesto, že má obrovskou podporu soukromých investorů a rovněž výborný tým a technologii, nemá Dfinity ještě nic vyhráno.

Zajímavé zdroje informací

Více informací o Internet Computer

KryptoměnaInternet Computer
SymbolICP
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů463 128 986
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$158 080 043
Tržní kapitalizace$6 218 673 909
Změna ceny za 24h0,81 %
Ohodnoťte kryptoměnu Internet Computer
23
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám zejména z pohledu novinek a fundamentálních analýz, přičemž píšu články nejen pro několik slovenských a českých webů, ale také pro zahraniční projekty. Na kryptoměnách mě fascinuje zejména jejich ekonomický potenciál a to, jak mohou ovlivnit a společně změnit finanční svět. Je téměř jisté, že FinTech, kryptoměny a decentralizované technologie najdeme v budoucnu ve všech možných odvětvích a já chci určitě být součástí této změny.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat