Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

CryptoPunks na Bitcoinu: První NFT kolekce na bitcoinovém blockchainu se už naplno obchoduje!

Publikováno
CryptoPunks na Bitcoinu: První NFT kolekce na bitcoinovém blockchainu se už naplno obchoduje!
Zdroj: bitcoinpunks.com

NFTčka na Bitcoinu? Ano, fenomén nezaměnitelných tokenů se šíří závratným tempem. Nyní je díky Casey Rodarmorovi a jeho protokolu Ordinals možné nalézt i NFT implementaci přímo na blockchainu Bitcoinu, a to bez jakékoliv zásadní aktualizace měnící původní koncepci celé sítě!

Právě na projektu Ordinals vznikla první NFT kolekce přímo na Bitcoinu. Jedná se o Bitcoin Punks, variaci Crypto Punků přímo na Bitcoinu. Jak protokol Ordinals funguje? Na jakém principu NFT na blockchainu Bitcoinu existují a proč jsou v některých ohledech i spolehlivější než NFTčka např. na Ethereu? A co Bitcoin Punks? Kolik takový bitcoinový Punk stojí? To vše a ještě mnohem více se dočtete v dnešním článku.

Jak projekt Ordinals funguje?

Jádrem protokolu Ordinals jsou jednotlivé satoshis neboli nejmenší jednotky bitcoinu. Ordinals umožňuje do jednotlivých satoshis vložit obsah, který je učiní naprosto unikátním. Tento proces autoři projektu označují jako inscription, jakési vložení unikátní sady znaků přímo do popisu nejmenší jednotky bitcoinu.

Inscribed satoshis jsou pak unikátní satoshi s přidanou numistmatickou hodnotou. Na velmi podobném principu fungují NFT na jiných blockchainech – např. na Ethereu nebo Solaně. Autoři projektu zde ovšem místo NFT používají označení “digitální artefakty”; existuje mezi nimi také řada odlišností.

Ordinals mají řadu výhod:

  • Jejich implementace nevyžaduje žádné zásadní změny v blockchainové síti.
  • Incriptions disponují specifickými daty o vložených souborech – obsahují datovou reprezentaci souboru a jeho charakteristiky – např. jeho velikost či datový typ.
  • Vše je čistě na onchainu. To je asi tou hlavní výhodou oproti klasické koncepci NFTs – některá NFTčka na Ethereu neobsahují skutečný sběratelský předmět, ale pouze odkaz na cizí server, kde je předmět uložen. To svým způsobem silně narušuje podstatu vzácnosti sběratelského předmětu – pokud odkaz na předmět přestane fungovat, z NFT se může stát prakticky jen mrtvý odkaz.
  • Ordinals nevyžadují žádný sidechain či jiný token – není potřeba žádného dalšího standardu.

Bitcoin Punks – První NFT kolekce na Bitcoinu

Kryptoměnová komunita nezahálela a během pár dní na Bitcoinu spustila první NFT kolekci. Nejedná se o nic jiného, než o původní CryptoPunks, jednu z prvních NFT kolekcí s profilovými obrázky na Ethereu. V době psaní článku je již všech 10 000 Bitcoin Punků vymintováno. Každý z nich je tedy “vepsán” do své satoshi.

Zdroj: ordinals.com
Bitcoin Punk 6877 se svým inscription s číslem 26125
Bitcoin Punk 6877 se svým inscription s číslem 26125

Chcete-li si tedy nějakého Bitcoin Punka pořídit, budete si muset koupit satoshi, v níž je Bitcoin Punk uložen. Kupříkladu Punk 6877, který mimo jiné odpovídá skutečnému CryptoPunkovi 6877, je uložen v satoshi s číslem 1096216897237928.

Jak “minting” Bitcoin Punků probíhal?

Mintování Bitcoin Punků se od klasického mintování NFTs na Ethereu liší. V současnosti je také značně uživatelsky nepřívětivé, to se však časem může změnit. Uživatelé, kteří si Bitcoin Punky chtěli vymintovat, si museli předem připravit několik věcí:

  • Museli mít tzv. “unpruned” plnohodnotný bitcoinový uzel. To v překladu znamená běžící a plně synchronizovaný full node na bázi Bitcoin Core; unpruned znamená, že software musel mít k dispozici skutečně celou kopii blockchainu a ne pouze část, která by jinak na běžné použití bohatě stačila. Už to je samo o sobě značným limitujícím faktorem, neboť ke dni v době publikace článku bitcoinový blockchain dosahuje velikosti 453 GB.
  • Potřeba byla i tzv. Ord Wallet, upravená bitcoinová peněženka, která uživatelům umožňuje detailněji specifikovat vysílané transakce. Tzv. inscription, tedy “zápis” do jednotlivých satoshis, je pokročilá operace, kterou běžné bitcoinové peněženky (ani ta integrovaná přímo v Bitcoin Core) nenabízí. Ord Wallet je tedy jakési rozšíření přímo do Bitcoin Core, s nímž je možné do transakcí vložit ještě dodatečné atributy, mezi něž inscriptions patří.
  • Po nastavení technické stránky si museli vybrat CryptoPunka, který do bitcoinového blockchainu přes Ordinals ještě nebyl vložen.

Verifikace inscriptions odeslaných do bitcoinového blockchainu pak probíhala na bázi ověřování hashů vložených obrázků CryptoPunků, respektive Bitcoin Punků. Inscription obsahující jako první odpovídajícího CryptoPunka byl označen za platný a tedy “vymintovaný”.

Kolik takový Bitcoin Punk stojí a jak se dá koupit?

Ihned po vymintování všech Bitcoin Punků započalo jejich obchodování, některé z nich se již prodaly za celkem vysoké částky – 4 z nich najednou za 3,29 BTC. Opět je zde však nutné poukázat na skutečnost, že obchodování neprobíhá ve stylu transakcí na OpenSea tak, jak jej známe.

Vzhledem k tomu, že je celý projekt Ordinals ještě v zárodku, neexistuje prozatím žádné NFT tržiště kolekcí na bitcoinovém blockchainu. Proto veškeré obchody s Bitcoin Punky probíhají přes OTC transakce a to celkem úsměvným způsobem. Obchodníci se spolu totiž domlouvají přes Google Sheets.

Provizorní kniha objednávek Bitcoin Punků na Google sheets
Provizorní kniha objednávek Bitcoin Punků na Google Sheets

Poslední záznam na spreadsheetu je z 11. 2., evidovaných obchodů je zde přes 60. Celkový objem prodejů dle posledních záznamů sahá na 3,2 milionů dolarů. Vzhledem k OTC transakcím část kryptoměnové komunity poukazuje na skutečnost, že je spoustu obchodů vypořádáno v jiných kryptoměnách, než v Bitcoinu samotném.

I když veškeré obchody prozatím probíhají přes OTC transakce, autoři projektu komunitu ujišťují o svých záměrech brzy zprovoznit plnohodnotné tržiště. Jeho bližší specifikace jsou sice prozatím zahaleny tajemstvím, není však pochyb o tom, že uživatelsky přívětivější možnosti obchodování by míru obchodovaného objemu zvýšily závratným tempem.

To, jestli bude idea NFT na Bitcoinu úspěšná, ukáže pouze čas. Projekt Ordinals a jeho první velká NFT kolekce spustil bezesporu v kryptoměnové komunitě vášnivé debaty. Co si o digitálních artefaktech na síti první kryptoměny, která byla od začátku koncipována pouze jako prostředek pro placení, myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů!

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.