Stablecoiny jsou kryptoaktiva, která jsou navržena tak, aby udržovala stabilní hodnotu, čehož je dosahováno navázáním jejich ceny na cenu fiat měny, nejčastěji amerického dolaru.
Stablecoiny, česky “stabilní mince”, disponují všemi výhodami digitálních aktiv, kterými jsou hlavně jejich rychlost, transparentnost a bezpečnost.
Zároveň ale netrpí pro kryptoměny typickou volatilitou a mohou tedy nahradit pomalé a více regulované tradiční měny. Ale nepleťte si stablecoiny s Bitcoinem (BTC). Na rozdíl od něj je většina stablecoinů bohužel centralizovaná a cenzurovatelná. Povíme si níže.
Jejich základní vlastností je navázání na cenu a kopírování ceny předem určené fiat měny (měny s nuceným oběhem). Většinou se jedná o americký dolar (USD), protože jde o tzv. rezervní měnu, která je ve světě financí nejčastěji používána.
Proč stablecoiny vznikly? Jaké metody používají k udržení své hodnoty a jak se podle toho dělí? Jsou tak stabilní, jak se říká? Mohou se odchýlit od své hodnoty? Jsou vůbec bezpečné? Čtěte dále a dozvíte se to.
Stablecoiny vznikly ze tří důvodů. Vstup do kryptoměnového světa peer-to-peer nebo přes bankovní účty býval zdlouhavý a v supervolatilním prostředí, jakým kryptoměny bezpochyby jsou, si investoři a obchodníci nemohli dovolit čekat několik dní než banka, směnárna či burza zpracuje jejich převod.
Z pohledu bank si zase listování kryptoměn v páru s fiat měnami žádalo nadbytečná regulační povolení. Nikoli však párování jednoho kryptoaktiva s dalším.
A do třetice potřebovali investoři v kryptoměnách jakýsi bezpečný přístav. Účetní jednotku, do které budou moci převést své bohatství opět v případě zvýšené volatility. Kryptoměnu, která má stabilní kurz a investoři tak mohou klidně spát.
Zároveň jsou však vždy připraveni, pakliže se vyskytne příležitost, své stablecoiny během několik sekund směnit za jakoukoli jinou kryptoměnu.
A z těchto důvodů vznikly stablecoiny – jednoduché tokeny, které 1:1 udržují hodnotu vůči fiat měně. Tether (USDT), největší z nich, kterého je v oběhu přes 120 miliard kusů (tedy má tržní kapitalizaci 120 miliard USD), je starý už více než 10 let. Poprvé byl emitován na blockchain Etherea (ETH) v říjnu 2014.
A následovaly jej další. Dle žebříčku datového agregátoru kryptoměn CoinGecko patří mezi stablecoiny s největším tržní kapitalizací dále USD Coin (USDC), Dai (DAI), First Digital USD (FDUSD), Ethena USDe (USDE) a USDD (USDD).
Na správném fungování stablecoinů je obrovský zájem. Ve volatilním světě kryptoaktiv by měly plnit roli bezpečného přístavu a jejich vlastníci by se neměli bát ztráty jejich hodnoty.
Odstrašujícím příkladem z nedávné minulosti budiž krach ekosystému Terra a stablecoinu TerraUSD (UST). Během jedné z nejhorších událostí pro kryptoodvětví byly roku 2022 vymazány z trhu a hlavně kapes investorů desítky miliard dolarů.
Každý ze stablecoinů používá k udržení svého tzv. pegu neboli vázanosti jiný mechanismus. Emitenti Tetheru, USD Coinu, First Digital USD drží americké dolary ve svých rezervách a k vyražení nového stablecoinu tak může dojít pouze, když zákazník do systému vloží stejné množství podkladové fiat měny.
Zároveň si své tokeny může u emitenta kdykoli směnit za fiat měnu. Naproti tomu Dai je decentralizovaný stablecoin udržující peg pomocí kryptoměnového kolaterálu, který vloží uživatelé do smart kontraktu pokaždé, když chtějí vyrazit nový Dai.
Rozdílů je však ještě více. Pojďme se podívat na jednotlivé typy stablecoinů.
Nejlepším řešením, jak udržet stabilní cenu, je, že společnost, která stablecoin emituje, drží na svých bankovních účtech peníze v poměru 1:1 k emitovaným digitálním tokenům. Virtuální tokeny jsou tedy jen jakési “směnky”, za které uživatel může kdykoli dostat opravdové peníze, jejichž hodnotu stablecoin vyjadřuje.
Takto fungují již zmíněné tokeny USDT, USDC a FDUSD, které dohromady tvoří 95 % všech stablecoinů na trhu a používají je prakticky všechny centralizované burzy.
Jedná se o centralizované řešení. Uživatelé tedy musí důvěřovat emitentovi, že dolary na svých účtech opravdu drží, a že by je v případě potřeby opravdu proměnil.
Právě zmíněný Tether byl v minulosti několikrát podezírán, že dostatečné množství dolarů ve svých rezervách nemá. Z účetní uzávěrky vyplývá, že hotovost tvoří méně než 1 % držených rezerv. Většinu tvoří americké Treasury Bills.
Navíc si ve smluvních podmínkách vyhrazuje právo směnu tokenů za dolary odložit, a to kvůli: “Nelikviditě, nedostupnosti anebo ztrátě rezerv”.
Tether se stejně jako USDC od Circlu nachází na několika sítích. Na Ethereu např. ve formě ERC-20 tokenů. To znamená, že vysokou míru kontroly nad ERC-20 tokenem má ten, kdo jej vytvořil. ERC-20 token je ve skutečnosti smart kontrakt, který může jeho vydavatel libovolně přepisovat a měnit, pokud je tak kontrakt napsán.
Tether a Circle jakožto regulované společnosti a vlastníci kontraktu mohou kdykoli a komukoli stablecoiny zmrazit a v případě, že jim to nařídí pravomocný orgán, tak i musí. K autoritativním zásahům a blacklistování sankcionovaných adres dochází pravidelně, například při zákazu mixéru Tornado Cash nebo krachu burzy FTX.
Tzv. blacklist je jednoduchá operace, kdy se do kódu tokenu obvykle přidá konkrétní adresa, která pak s kontraktem tokenu nemůže nikterak interagovat.
Tedy token odeslat ani směnit. Tether za posledních několik let zařadil na černou listinu více než 800 adres držících přes 500 milionů USDT.
Problémům, pomluvám a diskuzím už Tether čelí roky, což do jisté míry snižuje jeho důvěryhodnost. Na téma Tetheru bylo již napsáno mnoho, přesto se stále jedná o nejpoužívanější stablecoin na světě, jehož pozice je zatím neotřesitelná.
Další možností, jak udržet stabilní cenu, je použití kolaterálu. Protože jsme ve světě kryptoměn, tak se nejčastěji jako kolaterál používají jiné kryptoměny, a to hlavně ty nejlikvidnější jako bitcoiny nebo ethery.
Celý systém potom většinou funguje na některém ze smartchainů. V některé z DeFi aplikací zamkne uživatel do chytrého kontraktu určité množství třeba právě etheru a za něj dostane tokeny stablecoinu.
Vysoké volatilitě se brání tím, že se do smart kontraktu uzamkne vyšší množství kolaterálu, než z něj vzejde tokenů. Obvykle je to dvojnásobek, ale může to být i více.
Pokud tedy cena kryptoměny, která slouží jako kolaterál, klesne o 40 %, může uživatel své stablecoiny stále využívat a v případě, že je vrátí zpět do systému, bude mu celý jeho kolaterál uvolněn zpět.
Pokud klesne více, budou uzamčený kolaterál automaticky zlikvidován, tedy prodán. Uživatel tak splatí svůj dluh a stablecoiny mu zůstávají. Původně za ně však zaplatil dvakrát tolik.
Pokud chce uživatel kolateralizované stablecoiny používat dlouhodobě, i přestože cena jeho kolaterálu stále klesá, může likvidaci předejít doplněním kolaterálu. Nejznámější stablecoin, který na tomto principu je funguje, je Dai.
Tato metoda je decentralizovaná a kvůli tomu také nevyžaduje důvěru ve třetí stranu. Uživatel musí věřit pouze kódu zajišťující běh chytrých kontraktů. V něm se však občas může vyskytnout chyba. Ne každý je schopný chybu v kódu rozpoznat a ta pak může být cílem hackerů, kteří ji mohou zneužít.
V období krize se mohou i velmi stabilní měny stát volatilními. O tom se nedávno mohli přesvědčit obyvatelé Argentiny, Turecka nebo Ruska. Proto vznikl typ stablecoinů, který se neváže na měny, ale na komodity.
Nejčastěji to bývají drahé kovy a zpravidla zlato. Největším zástupcem zlatých stablecoinů je Pax Gold (PAXG) vyskytující se např. na blockchainu Etherea, BNB Smart Chainu nebo Solany. PAX Gold emituje od roku 2019 společnost Paxos Trust Company a jeho cena je vázána na cenu jedné trojské unce zlata.
Každý, kdo vlastní PAXG, je zároveň vlastníkem podkladového zlata, které společnost uchovává v trezorech v Londýně v poměru 1:1.
Jedná se o stablecoiny, které udržují stálý kurz podle algoritmu. Ten by měl udržovat stálou cenu na základě nabídky a poptávky.
Kdykoliv by cena vzrostla, algoritmus by emitoval nové jednotky do oběhu, čímž by následně cenu snížil na požadované hodnoty. Pokud by cena naopak klesla, tak by tokeny z oběhu stáhl a zničil. Tím by měla cena zase vzrůst.
Problémem je, že stahování tokenů z oběhu nelze reálně zajistit. Vzhledem k tomu, že neexistuje zástava, kterou by uživatelům algoritmus výměnou za tokeny nabídl a smazáním tokenů z peněženek uživatelů by si asi dobrou reputaci nezískal.
Toto se snažil vyřešit neúspěšný projekt Terra se svou nativní mincí LUNA a stablecoinem UST. Motivovaní kryptoměnovou arbitráží měli uživatelé směňovat LUNA za UST a opačně, a tak udržovat peg UST na 1 dolaru.
Projekt však zkrachoval, připravil držitele kryptoměn o miliardy dolarů, zakladatel Do Kwon byl zatčen a reputace algoritmických stablecoinů byla opět pokažena.
Proto, aby stablecoin nejlépe splňoval funkci účetní jednotky, musí mít co nejstálejší kurz. Který z nejznámějších tokenů vázaný na cenu dolaru tuto funkci nejlépe splňuje v tržních podmínkách za poslední dva roky?
Vidíme, že stablecoiny svoji hodnotu víceméně drží. Jediný výkyv nastal u USDC a DAI v březnu 2023, a to proto, že Circle, emitent USDC, měl asi 8 % svých rezerv ve zkrachovalé bance Silicon Valley Bank. A jelikož je kryptoměnový trh provázaný, doplatil na to i DAI, který byl zase krytý právě USDC.
Nakonec se však jednalo pouze o panickou reakci trhu a nic se nestalo.
Již chápete, co to stablecoiny jsou a na jakých principech je možné jejich cenu udržovat stabilní. Pojďme si nyní říct, k čemu je můžete používat:
Nejčastěji se stablecoiny používají při obchodování na burzách. Díky nim jsou spekulanti, investoři a obchodníci schopni ušetřit na poplatcích a také provádět obchody rychleji než s fiat měnami.
Stablecoiny také umožňují rychlý převod mezi burzami a blockchainy, a to opět s nižšími poplatky než u fiat měn.
V odvětví decentralizovaných financí (DeFi) si uživatelé nepůjčují dolary, ale opět dolarové stablecoiny. V projektech jako Aave (AAVE) můžete kryptoměny půjčovat jiným nebo si je naopak vy půjčit pro sebe.
Uživatel, který si chce půjčit, dostane po poskytnutí zálohy v podobě kryptoměnového kolaterálu stablecoiny, se kterými může nakládat. Zároveň má u poskytovatele uložené kryptoměny, které chce například hodlovat.
Uživatel také může do systému pouze poskytnout své kryptoměny, aniž by si chtěl půjčit. Tyto kryptoměny jsou poté využity právě druhou stranou, tedy půjčujícími. Za půjčování kryptoměn lze získat roční výnos až 10 %.
Otázkou ale zůstává, zda tento výnos stojí za riziko selhání třetí strany nebo smart kontraktu, které by mohly znamenat kompletní ztrátu prostředků.
Protokoly pro půjčky jsou častým cílem hackerů. Ty větší jako Aave problémy nemívají, ale ty menší, např. na nových blockchainech jsou vykradeny poměrně často.
Stablecoiny hrají na poli kryptoměn velmi důležitou roli a velmi usnadňují pohyb a práci v tomto světě. Nikdo by však neměl zapomínat na to, že udržení jejich hodnoty na podkladové aktivum není stoprocentní a stablecoin se ze dne na den může stát bezcenným, jak nám ukázala historie.
Zatím ještě nevzniklo univerzální řešení, které by nezávisle udržovalo stálou cenu. Musí ji tak udržovat emitent, který stálou cenu garantuje nebo uživatelé dodávající kolaterál. Jen čas ukáže, jak jsou tyto řešení dlouhodobě udržitelné.
Existuje také možnost, že s vzrůstající adopcí třeba Bitcoinu klesne jeho volatilita a stablecoiny nebudou potřeba. Pak ale nejspíše začnou vznikat “bitcoinové stablecoiny”. Už teď se mluví o projektu cbBTC od Coinbase.
Stablecoin, česky “stabilní mince” je druh kryptoaktiva, které je vázané na hodnotu jiného aktiva, nejčastěji fiat měny jako amerického dolaru nebo komodity jako zlata.
Nadpoloviční podíl na trhu má stablecoin Tether (USDT), který kopíruje hodnotu amerického dolaru. Dalšími populárními stablecoiny jsou USD Coin (USDC) od Circlu, decentralizovaný Dai (DAI) a First Digital USD (FDUSD) používaný na burze Binance.
Nejpoužívanější stablecoiny jako USDT, USDC a DAI používá celý svět, dalo by se tak říci, že jsou bezpečné. V minulosti se však vyskytly případy, kdy populární stablecoiny ztratily svoji vázanost na podkladové aktivum. Dokonce i USDC a DAI se v březnu 2023 v důsledku bankovní krize a krachu bank v USA na pár dní propadly o cca 10 %, tedy na cca 0,90 USD.
Některé ano, některé ne. Za stablecoiny USDT a USDC stojí jejich vydavatelé, regulované společnosti Tether a Circle. Ty mají možnost stablecoiny kohokoli zmrazit a v případě, že jim to nařídí úřady, tak i musí. Stalo se tak již ve stovkách případů.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Věnuji se studiu ekonomie a finančních trhů. Od těchto oblastí jsem se dostal ke kryptoměnám a hlavně Bitcoinu. Tíhnu k Bitcoin maximalismu, ale sleduji co se děje i v jiných kryptoměnách.
Snažím se co nejlépe pochopit technologickou část Bitcoinu, ale neopomíjet při tom i jeho dopady na společnost a přemýšlení lidí.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.