Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo OpenSea
Recenze NFT tržiště OpenSea
Návod, zkušenosti, poplatky
Logo OpenSea
OpenSea
Logo OpenSea

Recenze NFT tržiště OpenSeaNávod, zkušenosti, poplatky

Antonín Páral
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
18. 7. 2024
Logo OpenSea

Hodnocení Finex.cz

- 1. místo -
85 %
Poslední aktualizace
18. 7. 2024

Nejznámější, přesto nepříliš oblíbené NFT tržiště

Americké OpenSea spuštěné roku 2017 se stalo první známým NFT tržištěm, na kterém se proslavily sbírky jako Bored Ape Yacht Club či Azuki. Platforma si dlouho držela monopol na obchodování NFTs. Její pozvolný úpadek přišel s nespokojeností uživatelů s vynucovanými poplatky tvůrcům i samotné platformě a tržní podíl jí sebraly X2Y2 a později Blur. OpenSea reagovalo s mnoha změnami, např. s platformou OpenSea Pro nabízející mnohem více funkcí i nižší poplatky. Tržiště podporuje primárně síť Etherea, dále Polygon, BNB Chain, Base i Solanu. Obchodování na platformě probíhá bez registrace a ověření identity, anonymně přímo z kryptoměnové peněženky.

Logo OpenSea

Hodnocení Finex.cz

- 1. místo -
85 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je dostupnost českého jazyka, možnost nákupu kryptoměn za české koruny (platební kartou) nebo kvalita uživatelské podpory či nápovědy.

70%

Poplatky a podmínky
Hodnoceny jsou poplatky za obchod, za transakci, tvorbu vlastních NFT a dále také poplatky za výběr/vklad peněz a další poplatky.

65%

Přívětivost platformy
Hodnocena je přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost mobilní/webové aplikace. Dále je zde zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace (KYC), pokud je požadováno.

100%

Podporované peněženky a blockchainy

100%

Důvěryhodnost a likvidita
Hodnocení zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny a s tím spojenou likviditu, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení a názory našich čtenářů.

92%

Základní informace o OpenSea

Vznik 2017
Hlavní výhoda Vysoký počet uživatelů a s tím spojená likvidita
Podporované blockchainy Ethereum, Polygon, Klaytn, Solana, Arbitrum, Optimism, Avalanche, BNB, Zora a Base
Podporované krypto peněženky MetaMask, Coinbase Wallet, Phantom + 100 dalších...
Poplatky za obchod 2,5 %
Nutnost KYC Ne

OpenSea je první a největší světové NFT tržiště. Vzniklo v roce 2017 a za jeho vznikem stáli tvůrci: Devin Finzer a Alex Atallah. Oba fascinovala blockchainová hra CryptoKitties, jejíž postavičky “nebylo kde obchodovat”. Tak vznikla myšlenka vytvoření platformy pro obchod s digitálními aktivy.

Dnes na OpenSea jako sběratel naleznete všechny druhy nezaměnitelných digitálních aktiv (PFP kolekce, 1-of-1 umění, virtuální světy, atp.) a jako tvůrce naopak snadno použitelný proces k vytvoření vlastního NFT.

Platforma OpenSea je vhodná pro všechny, kdo se chystají s NFT začít, ale už mají první zkušenosti s kryptoměnami a hlavně kryptoměnovými peněženkami.

Obsah recenze OpenSea

Jak funguje NFT tržiště OpenSea?

Tržiště OpenSea se řadí mezi takzvaná otevřená tržiště, která se vyznačují tím, že umožňují razit, nakupovat nebo prodávat NFT každému. Ruku v ruce s tím jde také fakt, že se jedná o NFT tržiště bez úschovy, což znamená, že se zde obchoduje napřímo on-chain hezky z peněženky do peněženky.

To znamená, že pro obchodování na OpenSea vám stačí pouze peněženka s kryptoměnami, pomocí které se na tržiště připojíte. Není nutné nikam uvádět svoji e-mailovou adresu, nemusíte se nikde registrovat a pamatovat si další z řady přístupových údajů.

Mezi výhody takového tržiště bezesporu patří, že kryptoměny (kterými za NFT platíte) a NFT tokeny (které si kupujete), máte vždy pod svou plnou kontrolou. Není potřeba nic přeposílat na obchodní účet nebo z něho ven. V peněžence pouze podepíšete obchodní transakci a během chvilky se digitální aktiva vymění jedno za druhé od prodejce ke kupujícímu a zpět.

Z tohoto pohledu opakem OpenSea je například tržiště Crypto.com NFT, které se řadí mezi centralizovaná tržiště s úschovou. U takových tržišť NFT a kryptoměny uschovává třetí strana – tedy například zmíněná společnost Crypto.com. Ve chvíli, kdy zde chcete nějaké NFT, tak nejdříve musíte poslat kryptoměny na svůj účet a za ty teprve můžete nakupovat. Vlastníkem umění v pravém slova smyslu je daná platforma, a to až do doby, kdy si svá NFT necháte z platformy zaslat ven na svoji peněženku.

Princip je tedy podobný, jako když si své kryptoměny po nákupu necháte uložené na obchodním účtu u burzy namísto toho, abyste si je zaslali do vlastní kryptoměnové peněženky.

Ačkoli se OpenSea snaží dělat všechno pro to, aby byla jejich platforma co nejsnáze použitelná, ne každý uživatel se v ní hned na první pohled zorientuje.

Níže proto naleznete konkrétní návod: Jak koupit NFT na OpenSea?

1. krok – Použití platformy

A) Nejdříve si samozřejmě musíme otevřít webové stránky OpenSea.

B) Nyní je nutné vyhledat si NFT kolekci, ze které si chceme své první NFT koupit. K tomu můžeme využít buď horní vyhledávací políčko (kam zadáme např. Bored Ape Yacht Club) a nebo tlačítko Explore, pomocí kterého se můžeme procházet tisícemi dostupnými kolekcemi rozřazených dle kategorie, ve které se nachází.

Na stránky kolekce nebo jednotlivé tokeny se samozřejmě můžeme dostat i mnoha jinými způsoby. Například přes sociální sítě, oficiální webové stránky projektu nebo náš seznam nejznámějších NFT kolekcí.

TIP: Vždy si dejte pozor na to, zda kupujete ověřenou kolekci a ne kolekci vytvořenou podvodníkem, který se bude snažit vás přesvědčit, abyste si koupili jeho token, který je ve skutečnosti ale pouhou kopií. Podobně jako např. na Twitteru či Instagramu, i OpenSea vedle jména ověřených kolekcí zobrazuje modrou fajfku.

C) Pokud už máme zvolené konkrétní NFT, ideálně z ověřené kolekce, po jeho otevření se zobrazí podstránka s větším náhledem, dalšími informacemi o zvoleném NFT a dvěma tlačítky.

Zdroj: opensea.io
OpenSea NFT
Stránka zobrazující vybrané NFT

Zde máme na výběr možnosti Buy now nebo Make offer. Jaký je mezi těmito možnostmi rozdíl?

  • Tlačítkem Buy now potvrdíme, že jsme spokojeni s aktuální nabízenou cenou a pokud projdeme nákupním procesem až do konce, za NFT ihned zaplatíme uvedenou částku (+ transakční poplatky). Poplatky tržišti jsou již zahrnuty v ceně.
  • Možnost Make offer je pro ty sběratele, kterým se dané NFT líbí, jenže nejsou ochotni zaplatit uvedenou cenu a chtějí prodejci nabídnout cenu nižší. Namísto 1,94 ETH tedy například 1,50 ETH. K dokončení takového obchodu dojde pouze v případě, že prodejce nabídku kupujícího přijme.

D) Našli jsme ten správný token a jsme rozhodnuti si dané NT koupit. V pravém horním rohu se proto přihlásíme do své kryptoměnové peněženky s finančními prostředky pro nákup daného NFT.

Zdroj: opensea.io
Kryptoměnová peněženka
Výběr kryptoměnové peněženky, se kterou se chceme přihlásit.

Jsme přihlášeni do peněženky, na které máme potřebný obnos v ETH a máme vybrané NFT, které chceme.

V našem případě nechceme čekat na rozhodnutí prodejce, zvolíme tedy tlačítko Buy now.

E) Nyní se nám ukáže vyskakovací okno ke kontrole našeho nákupu. Pro potvrzení stiskneme tlačítko Checkout.

Zdroj: opensea.io
Potvrzení nákupu zvoleného NFT za uvedenou cenu
Potvrzení nákupu zvoleného NFT za uvedenou cenu

2. krok – Použití peněženky

Vše potřebné k nákupu NFT na OpenSea jsme udělali. Platforma náš požadavek nyní zabalila do transakce, a tu nyní budeme muset potvrdit v peněžence, kterou jsme se přihlašovali.

Potvrzení transakce v peněžence
Potvrzení transakce v peněžence

Ať už používáme MetaMask (jako na obrázku výše) nebo jinou peněženku, proces bude vždy podobný. Je třeba ověřit, zda částka za nakupované NFT sedí a zda poplatek za vypořádání transakce není zbytečně veliký.

F) Pokud vše sedí, potvrdíme transakci v peněžence tlačítkem Potvrdit a čekejte, až transakci těžaři zpracují.

Možná se budete divit, ale poplatky za totožnou transakci se mohou pohybovat v řádech od 50 Kč v době malého vytížení sítě, až po 2000 Kč a více v době vytížení velkého. Více informací o poplatcích na síti Ethereum naleznete v tomto článku: Poplatky v síti Ethereum: Jak funguje Gas fee, jak se poplatky platí a kolik stojí?.

3. krok – NFT je naše!

G) Po úspěšném potvrzení transakce si můžeme své NFT prohlédnout v profilu OpenSea. Některé peněženky také zobrazují NFT přímo v sobě. To umí např. mobilní peněženky Trust Wallet nebo Crypto.com DeFi Wallet.

Zdroj: opensea.io
NFT profil na opensea
Kliknutím na tlačítko vpravo nahoře si zobrazíme svůj profil na OpenSea, který bude nyní obsahovat nakoupené NFT.

V případě, že již NFT v peněžence máme a chceme jej prodat, pak je postup jiný. Chcete-li vědět, jak prodat NFT na OpenSea, čtěte dále.

A) Otevřeme si stránku digitálního tržiště a klikneme na ikonku profilu. Tam nalezneme všechna NFT, která na naší adrese jsou a která můžeme prodat.

B) Po otevření detailu konkrétního NFT se otevře trochu jiná obrazovka, než v případě nákupu. Jsme nyní přeci jen vlastníkem a musíme mít jiné možnosti, než potenciální prodejce. V pravém horním rohu proto klikneme na tlačítko Sell.

Zdroj: opensea.io
Postup při prodeji NFT na OpenSea - návod
Postup při prodeji NFT na OpenSea

C) Další kroky už jsou poměrně intuitivní a logické. V nově otevřeném formuláři zvolíme, zda chceme NFT prodat za fixní cenu nebo chceme přijímat nabídky formou časové aukce, přičemž vyhraje nejvyšší nabídka.

Zdroj: opensea.io
Prodej NFT OpenSea
V dalším kroku naskočí okno, které nabídne možnosti prodeje

D) My se s aukcí nechceme potýkat, protože by to mohlo prodej zkomplikvat. Zadáme proto fixní částku, za kterou chceme naše NFT prodat. Zadáme také dobu trvání prodeje, a nakonec klikneme na tlačítko Complete listing.

Poznámka

Poznámka: Na obrázku výše vidíte i tlačítko More options. To skrývá dodatečné možnosti, jako např. sdružení více NFT do jednoho prodávaného balíčku nebo omezení prodeje na konkrétního uživatele.

E) I při prodeji je nutné potvrdit transakci pro vytvoření prodeje v peněžence.

F) Počkáme nyní na potvrzení transakce těžaři a pokud se tak stane, prodej je aktivní. Pokud do vypršení času, který jsme na prodej vyhradili, přijde sběratel, kterému se bude naše NFT za nabízenou cenu líbit, koupí si ho. Nám NFT z peněženky zmizí a objeví se v ní ethery.

Nutno podotknout, že počet etherů, které obdržíme, bude ponížený o poplatek tržišti a poplatek tvůrce kolekce.

Poplatky u obchodování NFT

Když už jsme u těch poplatků, pojďme si říci, jak přesně poplatky na OpenSea fungují. Existují totiž hned tři základní druhy poplatků, na které je nutné si dát pozor.

Poplatek za transakci

Jde o poplatek za uskutečnění transakce. Aby se naše nákupní nebo prodejní transakce zapsala do blockchainu, je potřeba za to zaplatit těžařům. Těm se hradí fixní poplatek za transakci a jeho výše nijak nesouvisí s hodnotou kupovaného NFT. Stejný poplatek těžařům tedy zaplatíte při kupování NFT za 0,01 ETH i za 100 ETH.

Výše poplatků se odvíjí od jednotlivých blockchainů. Pokud obchodujete s NFT na blockchainu Etherea, poplatky za transakci běžně bývají v rozmezí 5-50 dolarů. U Solany a dalších blockchainů to mohou být i zlomky dolarů.

Licenční poplatky (tzv. royalties)

Tvůrci si mohou za prodeje jimi vytvořených NFT stanovit licenční poplatky (tzv. “royalties“). Tímto způsobem je z každého dalšího prodeje na sekundárním trhu část prodejní ceny převedena na peněženku tvůrce.

Výše licenčních poplatků je zpravidla nastavena mezi 2,5-10 %. Ačkoliv se to nemusí zdát, u velkých NFT kolekcí tak jejich tvůrci vydělávají milióny.

Licenční poplatek je stržen z celkové částky, kterou obdrží prodejce.

Poplatky tržiště

Jedná se o hlavní příjem tržišť. Podobně jako u licenčních poplatků, i v tomto případě se při každém prodeji NFT odečte část z prodejní ceny a ta putuje na peněženku tržiště, která z těchto poplatků poté hradí svůj chod a rozvoj. OpenSea má fixní poplatek ve výši za každý prodej NFT.

Jak poplatek licenční, tak i poplatek tržiště je stržen z celkové částky, kterou obdrží prodejce NFT. Kupující tak vždy hradí pouze cenu uvedenou u daného NFT + transakční poplatek.

Jaké blockchainy lze na OpenSea využít?

Na platformě OpenSea si aktuálně (květen 2022) můžete vybrat ze čtyř nabízených blockchainů:

Každý blockchain nabízí jiné možnosti, proto je důležité si předem upřesnit, který je vhodný pro vaše potřeby. Nehledě na to, že každá NFT kolekce existuje vždy pouze na předem daných blockchainech a není tedy možné například využívat jen ten nejlevnější z nabízených. Jaký je ale mezi jednotlivými blockchainy rozdíl?

Obchodování NFT na blockchainu Ethereum

Ethereum je tím nejvíce využívaným blockchainem pro obchodování s NFT. Má ale i svá úskalí.

  • Vysoký počet uživatelů
  • Velké měsíční objemy obchodů
  • Dostupnost všech typů NFT projektů
  • Blockchain Etherea ale není tak úplně vhodný pro začátečníky s nižším kapitálem, kteří si chtějí fungování platformy pouze osahat. Důvodem jsou vysoké poplatky sítě, které mnohdy dosahují desítek až stovek dolarů.

Obchodování NFT na blockchainu Polygon

Polygon plní funkci 2. vrstvy Etherea, což znamená, že dokáže vytvářet rychlá a škálovatelná řešení.

  • Nadprůměrný počet uživatelů
  • Nízké poplatky – Částka za provedení transakce se pohybuje okolo pár centrů až dolaru.
  • Zaměření na určitou kategorii NFT. Oblíbeným druhem NFT projektů na této síti jsou herní NFT a virtuální světy, důvodem je (zpravidla) vyšší počet digitálních položek s nižší cenou NFT. Pokud by tyto položky byly na blockchainu Etherea, zaplatili by uživatelé mnohem více peněz za transakční poplatky než za NFT samotné. Oblíbeným herním projektem je například ZedRun – virtuální dostihy, kde mohou hráči prodávat či nakupovat digitální koně.
  • Být “levný blockchain” s sebou ale samozřejmě nese i rizika – někdy toho zneužívají podvodníci, kteří se snaží přeprodat NFT, jehož kolekce je oficiálně na Ethereum blockchainu, tím pádem se může stát, že při nedostatečné kontrole koupíme (bezcenný) falsifikát NFT z oficiální a ověřené kolekce.

Polygon využívá podobné kryptoměnové peněženky jako Ethereum, přičemž nejvhodnější peněženkou je pravděpodobně MetaMask, kde je pouze v Nastavení peněženky potřeba přidat novou síť.

Obchodování NFT na blockchainu Klaytn

OpenSea integrovalo blockchain Klaytn v březnu roku 2021, mezi přední výhody tohoto blockchainu patří:

  • Nízké poplatky – Blockchain má pevnou jednotkovou cenu; to znamená, že každá transakce je zpracována stejně. Blockchain zároveň pomáhá uživatelům ušetřit náklady na poplatky tím, že část z nich zaplatí. Částka za provedení transakce je pár centů až dolar.
  • Rychlé transakce – Transakce jsou téměř okamžité. Síť udává, že zpracuje až 4 tis. transakcí za sekundu.
  • Nevýhodou je menší počet uživatelů oproti blockchainu Etherea a Polygonu a menší dostupnost NFT projektů – NFT na Klaytn blockchainu jsou zaměřené především na PFP kolekce a další kategorie se tolik neobjevují.
  • Uživatelé si pro obchodování NFT na Klaytn blockchainu musí stáhnout a zprovoznit novou kryptoměnovou peněženku Kaikas.

Obchodování NFT na blockchainu Solana

Solana se etablovala jako druhý nejprominentnější blockchain pro obchodování s NFT přičemž mezi výhody obchodování na tomto blockchainu patří:

  • Nadprůměrný počet uživatelů
  • Velké měsíční objemy obchodů – Průměrný měsíční objem obchodů postupně dotahuje objem obchodů na blockchainu Ethereum.
  • Nízké poplatky – Transakce na Solaně stojí zlomky dolarů.
  • Rychlé transakce – Blockchain uvádí, že zvládne zpracovat až 50 000 transakcí za vteřinu.
  • Dostupnost NFT projektů – NFT na Solaně jsou v době psaní této recenze (květen 2022) na vzestupu. Tento směr nabízí i dostupnost různých typů NFT projektů, které nejsou zaměřené pouze na PFP kolekce.
  • Hlavním nedostatkem tohoto blockchainu jsou však jeho časté výpadky – V letech 2021 i 2022 utrpěla síť Solana hned několik hodinových výpadků, které se dotkly mnoha uživatelů, včetně sběratelů NFT. Ti nemohli razit, prodávat nebo nakupovat žádné NFT.

Uživatelé OpenSea musí pro obchodování NFT na blockchainu Solaněa využít dvě dostupné kryptoměnové peněženky: Phantom a Glow.

Jakými kryptoměnami se na OpenSea platí?

V současné době tržiště podporuje platby ve více než 150 kryptoměnách. Hlavní měnou pro obchodování na Ethereum a Polygon chainu je ETH (příp. wETH) a stablecoiny USDC a DAI. Pro obchodování na síti Solana je nejvíce využívanou měnou Solana (SOL) a na blockchainu Klaytn kryptoměna KLAY.

Poznámka

Poznámka: Wrapped Ethereum (wETH) je “zabalená” verze Etheru. Zabalené tokeny, jako je právě wETH, jsou tokenizované verze kryptoměn, které jsou navázány na hodnotu původní mince (1 ETH = 1 wETH) a lze je kdykoli rozbalit.

Tyto zabalené tokeny se používaj, protože umožňují další funkcionalitu ve světě DeFi a NFT, kterou běžné ETH nenabízí. Ačkoli je wETH a ETH prakticky totéž, je vždy nutné si dát pozor, kterou z těchto verzí etherů platíme a případně si před transakcí wETH rozbalit nebo ETH zabalit. Poplatek za tuto transakci je i na blockchainu Etherea relativně nízký.

OpenSea od jara roku 2022 u vybraných kolekcí nabízí i možnost platby za NFT platebními kartami, a to za účelem zprostředkovat a zjednodušit přístup k těmto digitálním sběratelským předmětům masám lidí nepolíbených světem kryptoměn.

Recenze Mobilní aplikace OpenSea

OpenSea spustila svou první mobilní aplikaci pro Android a iOS v září 2021. Aplikace disponuje podobnými funkci jako webová platforma tržiště, takže využití OpenSea touto formou je na preferencích každého uživatele.

Díky nové mobilní aplikaci OpenSea je objevování a správa vašich NFT jednodušší než kdy předtím.

Nyní můžete procházet nová díla od svých oblíbených umělců, zkontrolovat, co je aktuální na stránce hodnocení OpenSea, navštívit naše centrum nápovědy a číst blog OpenSea na cestách.

Mobilní aplikaci OpenSea si můžete stáhnout na oficiálních stránkách Google Play a App Store.

Závěr k největšímu digitálnímu tržišti OpenSea

Tržiště OpenSea je relativně vhodné pro všechny sběratele NFT – jak pro nezkušené NFT sběratele, tak i pro zkušené uživatele, kteří platformu využívají hlavně pro její likviditu a dostupnost široké škály NFT projektů. Jste-li ale opravdu začátečníky nejen v NFT, ale i ve světě kryptoměn, pak je možné, že budete mít s orientací trochu problém.

OpenSea podporuje obecný princip polo-anonymity kryptoměn. Tržiště nevyžaduje, abyste si zde vytvořili účet a svázali ho se svou identitou. Jediné, co musíte udělat, je připojit svoji krypto peněženku. To znamená, že ve skutečnosti s nikým nesdílíte své osobní informace, což je aspekt, který se obzvlášť v kryptoměnách cení.

Je však třeba poznamenat, že i OpenSea má své mouchy. Jednou z nich je například obecně horší dostupnost uživatelské podpory. OpenSea si zároveň oproti konkurenci strhává velký licenční poplatek (2,5 %).

Celkově se ale jedná o kvalitní digitální tržiště, kterému dlouhodobě patří 1. příčka NFT tržiště z pohledu počtů uživatelů a celkového zobchodovanému objemu obchodů.

Doufáme, že vám naše recenze OpenSea pomůže při správném používání platformy.

Pokud budete mít otázky nebo budete chtít sdílet své zkušenosti s OpenSea, vždy se můžete ozvat do sekce komentářů níže. ⬇️

Více informací o OpenSea

Jméno firmyOpenSea
Vznik2017
Vlastní token
Typ tržiště Otevřené tržiště
Webová stránkahttps://opensea.io/
V češtině
Provozovatel společnostiOzone Networks Inc.
Sídlo společnostiSpojené státy
Důležité informace pro investory
Hlavní výhodaVysoký počet uživatelů a s tím spojená likvidita
Nabízené službyNákup, prodej a tvorba vlastních NFT, OpenSea pro
Podporované krypto peněženkyMetaMask, Coinbase Wallet, Phantom + 100 dalších...
Podporované blockchainyEthereum, Polygon, Klaytn, Solana, Arbitrum, Optimism, Avalanche, BNB, Zora a Base
Nutnost KYC
Poplatky
Poplatky za obchod2,5 %
Další poplatky Dejte si pozor pozor na poplatek za transakci + licenční poplatky tvůrcům kolekce
Vklad a výběr peněz
Metody vkladuKryptoměny, NFTs, platební karta
Metody výběruKryptoměny, NFTs
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, Kontaktní formulář
Ohodnoťte společnost OpenSea
4
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.