Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V květnu jsme překonali Bitcoin! Naše portfolio stále roste | Milióny v kryptoměnách (62)

Jak se dařilo našemu diverzifikovanému portfoliu a co přinesl minulý měsíc v kryptoměnách? To se dozvíte v již 62. díle našeho pravidelného seriálu.

V květnu jsme překonali Bitcoin! Naše portfolio stále roste | Milióny v kryptoměnách (62)
Zdroj: DepositPhotos.com

I v květnu pokračoval kryptoměnový trh v růstovém trendu, který, s výjimkou dubna, drží již 9 měsíců. Bitcoin (BTC) vzrostl meziměsíčně o 11,3 %. Mnohem více se však dařilo Ethereu (ETH), které se dočkalo schválení spotových ETFs. I přesto, že se meziměsíčně zhodnotilo o 24,8 %, na své all-time-high z roku 2021 zatím nedosáhlo.

Investorům se dařilo i na dalších obchodních trzích. Pro srovnání akciový index S&P500 vzrostl o 5,2 %, NASDAQ-100 o 7 % a zlato o 1,3 %.

A jak si vede naše portfolio?

V minulém díle našeho seriálu jsme se po několikaměsíčním nepřetržitém růstu našeho portfolia dostali po dlouhé době meziměsíčně do ztráty.

Propad na kryptoměnovém trhu nás však nijak netrápil, jelikož naší investiční strategií v rámci tohoto seriálu je dlouhodobý HODL, tedy držení investičních aktiv v řádu let a neohlížení se na krátkodobé výkyvy trhu. A v květnu jsme byli za svoji vytrvalost odměněni. Trh pokračuje v rostoucím trendu a roste i naše portfolio.

Z čeho se naše diverzifikované portfolio od jeho poslední úpravy v květnu 2022 skládá, se můžete podívat níže. Seřazeno od nejlépe po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 941 200 Kč, což znamená:

  • 14,9% nárůst od minulého měsíce,
  • 62,3% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 841% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Shrnutí toho nejdůležitějšího ze světa kryptoměn, které je pravidelnou součástí našeho seriálu, nelze v tomto díle začít ničím jiným než připomenutím schválení žádostí o spotové ETFs na Ethereum (ETH) americkou Komisí pro cenné papíry (SEC).

SEC o žádostech 19b-4 celkem 8 poskytovatelů rozhodla kladně v nejzazší možný termín, 23. dubna. Formuláře S1, jejichž kladné vyřízení je k samotnému začátku obchodování také potřeba, však ještě neodsouhlasila. Zalistování ETFs na burzy se pak očekává na přelomu července a srpna.

Zajímavý vývoj se udál i na poli digitálních měn centrálních bank (CBDC). Ty dostaly stopku přijetím Anti-Surveillance State Act Sněmovnou reprezentantů. Cílem zákona je zabránit Federálnímu rezervnímu systému (americké obdobě naší centrální banky) vydávat CBDCs bez výslovného povolení Kongresu.

Navíc pokud si Spojené státy v listopadu zvolí za prezidenta Donalda Trumpa, budou dny digitálních měn centrálních bank pravděpodobně úplně sečteny.

Trump, známý svými silně pro-kryptoměnovými postoji v rámci předvolební kampaně myšlenku CBDCs odsoudil na základě nadměrného zásahu do osobních svobod. Naopak k Bitcoinu se prezidentský kandidát staví pozitivně a například si přeje, aby se těžba, ale i obchodování s digitálními měnami navrátily do USA.

Jako každý měsíc vzniklo i ten minulý několik nových kryptoměn. Patří mezi ně například tajemný token Notcoin (NOT), o kterém jsme na Finexu také napsali:

A i v květnu pak pokračovala memecoinová mánie, jejíž hlavní epicentrum stále zůstává na rychlé a levné síti Solana (SOL). 4 z 10 nejvíce obchodovaných kryptoměn co do volume (objemu obchodování) byly dokonce memetokeny.

Konkrétně se jednalo o legendární Dogecoin (DOGE), jehož maskot, fenka Kabosu, nás bohužel 24. května opustila a v požehnaném věku 18 let odešla do psího nebe. Dále obchodníci tradovali memetoken na Ethereu Pepe (PEPE), postavičku z komiksu od Matta Furieho a Solana tokeny Bonk Inu (BONK) a dogwifhat (WIF).

Ruku v ruce s memecoinovou horečkou šel i rekord nejpopulárnější kryptoměnové peněženky pro Solanu nesoucí název Phantom. Ta dosáhla 7 milionů aktivních uživatelů měsíčně a v Apple App Store se vyšplhala na 3. místo v kategorii utility.

A ani konkurent Phantom Wallet, MetaMask, nezahálel. Zatímco Phantom podporuje kromě Solany i blockchain Etherea, Polygonu a Bitcoinu, MetaMask stále podporuje pouze Ethereum a sítě s ním kompatibilní (např. jeho druhé vrstvy Optimism a Arbitrum nebo Avalanche (AVAX)Fantom (FTM)Chiliz (CHZ)).

To se ale nejspíše brzy změní, jelikož blízké zdroje minulý měsíc oznámily, že populární peněženka na integraci bitcoinové sítě pracuje. Pokud by k významnému rozšíření kompatibility skutečně došlo, radost by měli určitě nejen bitcoinoví hodleři, ale i všichni nadšenci do “bitcoinových NFTs“, tzv. Ordinals, BRC-20 tokenů nebo tokenů nového standardu Runes.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.