Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Pancake Swap

Kryptoměna PancakeSwap (CAKE) - Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf kurzu PancakeSwap (CAKE)

Kurz CAKE
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: CAKE to CZK

CAKE
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně CAKE

Kryptoměna CAKE je vytvořená na BEP-20 síti. Celý název kryptoměny je odvozený od decentralizované burzy PancakeSwap, což je nejrozšířenější decentralizovaná burza v ekosystému BNB Smart Chain. Kryptoměna společně s burzou byla založena v září roku 2020.

Jedná se o hlavního konkurenta UniSwapu, největší a nejúspěšnější decentralizované burzy na blockchainu Etherea. PancakeSwap oproti UniSwapu vyniká zejména minimálními poplatky díky BNB Smart Chainu. Kryptoměna CAKE jako samotná je tím pádem utility token s širokým využitím přímo na PancakeSwapu, zejména pro farmení, stakování, účast v PancakeSwap loteriích a pro hlasování ve veřejných návrzích na úpravu PancakeSwap ekosystému.

Proč se o kryptoměnu CAKE zajímat? V čem se skrývá její největší potenciál? To a mnohem více se dozvíte v naši recenzi.

Obsah článku

1.Úvod do ekosystému PancakeSwap2.Obchodování na PancakeSwapu a farmení CAKE3.Výhody a nevýhody tokenu CAKE4.Historie a vývoj ceny CAKE5.Je možné CAKE těžit?6.Kde CAKE nakoupit?7.Peněženka pro CAKE8.Diskuze k CAKE (komentáře)

Úvod do ekosystému PancakeSwap

Jak již bylo řečeno, PancakeSwap je decentralizovaná burza (DEX) umožňující společně s nakupováním kryptoměn na BSC i stakování a farmení kryptoměny CAKE. Aby bylo možné tedy nastínit využití kryptoměny CAKE, je nutné si trochu představit celý tento systém.

Za svou existenci strčila do kapsy i samotnou Binance DEX vytvořenou přímo burzou Binance. CAKE následuje popularitu PancakeSwapu a proto se není čemu divit, že během bullrunu v zimě na přelomu let 2020/2021 znásobil CAKE svoji cenu více než 80x.

PancakeSwap umožňuje obchodovat primárně s kryptoměnou BNB vůči široké škále kryptoměn v síti BEP-20. Samozřejmě lze ale obchodovat i s BUSD, USDT nebo dalšími tokeny.

Ačkoliv je tým za PancakeSwapem a jeho kryptoměnou CAKE anonymní, projekt prošel řadou auditů od prestižních společností a měl by tím pádem být dostatečně robustní a bezpečný.

Příkladem je audit od společností Certik nebo Slowmist. V auditu společnosti Certik dosahuje PancakeSwap průměrně krásných 93 bodů ze 100.

Během auditu společnost Certik nalezla pouze jeden silně závažný problém (špatný flow SYRUP tokenů při pálení), vývojáři PancakeSwapu ho však spolu s ostatními méně závažnými problémy opravili.

Projekt je open-source, tudíž kompletní kódy dApp a webu jsou k dispozici široké veřejnosti přes repozitář na Githubu. Anonymní tým se nicméně skládá z cca 10 vývojářů, kteří si říkají chevs (kuchaři palačinek), součástí je dále také řada techniků. Na projektu se neustále usilovně pracuje a za svou existenci se vyvinul do kompletního DeFi protokolu s řadou funkcí, přičemž všechny funkce zahrnují využití kryptoměny CAKE.

Obchodování na PancakeSwapu a farmení CAKE

Obchody na této platformě jsou prováděny na principu chytrých kontraktů. Pro uskutečnění obchodu na PancakeSwapu je nutné propojit aplikaci s peněženkou, např. Metamask nebo Trust Wallet. Provádění obchodů je velmi podobné jako na decentralizovaných burzách v síti ERC20 – např. UniSwap nebo SushiSwap.

Burza při obchodování umožňuje nastavit základní preference, jako je např. slippage či transaction deadline.

Jednoduché rozhraní PancakeSwapu pro obchodování
Jednoduché rozhraní PancakeSwapu pro obchodování
Zdroj: PancakeSwap.finance

Decentralizované burzy potřebují pro svou funkčnost dostatečně velké množství dostupné likvidity, aby mohly být transakce uskutečňovány efektivně.

PancakeSwap pro provádění transakcí využívá Liquidity pooly pro konkrétní páry kryptoměn a uživateli umožňuje podílet se na poskytování likvidity. Vedle varianty nakoupit kryptoměnu CAKE se tak nabízí i jiná možnost. CAKE můžete získat i farmením. Základem je poskytnutí likvidity do liquidity poolu konkrétního páru kryptoměn, tedy třeba BNB a BBTC.

Během poskytování likvidity je uživatel označován jako poskytovatel likvidity a dostane konkrétní podíl LP tokenů (liquidity provider token). LP tokeny mohou pak být stakovány v sekci Farms pro ten konkrétní pár, jemuž uživatel poskytuje likviditu. Stakováním LP tokenů lze získat CAKE přes funkci harvest.

Recenze - Farmy na PancakeSwap
Farmy na PancakeSwap
Zdroj: PancakeSwap.finance

Nabízí se i jednodušší varianta stakování, a to přes tzv. Syrup Pools, kde jsou vyžadovány pouze CAKE mince, není tedy třeba tvořit jejich páry. Stakování CAKE mincí v Syrup Poolech je možné provádět buď automatickou nebo manuální formou.

pancakeswap pooly
Ukázka několika poolů. K dispozici jich je ale mnoho
Zdroj: PancakeSwap.finance

Automatické stakování nevyžaduje žádnou interakci uživatele po aktivaci, CAKE mince jsou vybírány automaticky. Manuální stakování vyžaduje vybírání mincí uživatelem. Způsoby se liší zejména mírnými rozdíly v poplatcích. U automatického stakování je strháván mírný výkonnostní poplatek při každém automatickém výběru, u manuálního je větší část poplatku v BNB za transakce. Při manuálním stakování uživatel obdrží do peněženky SYRUP tokeny (jedná se o obdobu LP tokenů a v minulosti jeden z problémů PancakeSwapu), po směnění zpět uživatel obdrží opět CAKE.

Výhody a nevýhody tokenu CAKE

Zejména po posledním bullrunu můžeme vidět ve světě kryptoměn obrovský rozmach decentralizace a absolutní boom všech DeFi projektů. PancakeSwap není žádnou výjimkou, spíše naopak průkopníkem.

Ne vše je ale tak růžové, jak se může zdát. Níže naleznete přehled výhod a nevýhod investování do kryptoměny CAKE.

Výhody

 • CAKE je spojen s největší DEX na BNB Smart Chainu. Na BSC existuje enormní množství zajímavých projektů a desítky denně jich dále vznikají. CAKE má díky tomu enormní potenciál
 • CAKE je možné stakovat a farmit
 • Na BSC existuje velké množství populárních a legitimních projektů, jež se dají nakoupit primárně přes PancakeSwap
 • CAKE a PancakeSwap prošly několika přísnými audity od prestižních společností, příkladem je Certik

Nevýhody

 • Tým je čistě anonymní
 • Spojitost s PancakeSwap může být problém – pokud se nebude dařit burze, nebude se dařit ani kryptoměně
 • Na BSC existuje paralelně s legitimními projekty velké množství podvodů (scamů), to obecně snižuje důvěryhodnost BSC a tím pádem i PancakeSwapu
 • Jakožto open-source project je codebase dostupná potenciálním útočníkům

Historie a vývoj ceny CAKE

CAKE a PancakeSwap je s námi od září 2020. Sám PancakeSwap je fork DEX na ETH síti – SushiSwapu, jeho zdrojový kód je proto velmi podobný. Narozdíl od SushiSwapu ale přináší široké množství dalších funkcí a nástrojů popsaných v minulých odstavcích, díky tomu využívá plnou sílu DeFi.

PancakeSwap zažil po necelém půl roce své existence strmý nárůst. V době svého vytvoření řešil podstatný problém Etherea, jímž nebylo nic jiné, než extrémní poplatky. PancakeSwap využil možností BSC a společně s poplatky sítě srazil i poplatek za swap na 0,2 %.

Kolem února roku 2021 rostl tržní kapitál PancakeSwapu raketovým tempem a jeho cena dosáhla svého dosavadního ATH (v moment psaní tohoto článku) v květnu 2021. Během krátkého bear marketu přes léto 2021 jeho cena společně s kapitálem klesla. Souvisí to jednak s celkovým poklesem tržní kapitalizace kryptoměn, ale také s extrémním výskytem scamů na BSC a ERC20 sítích.

Jak to bude s cenou CAKE dál? To je otázka…

Je možné CAKE těžit?

V současné době není možné kryptoměnu CAKE těžit. Mince jsou průběžně vydávány přes farmení a páleny každý týden. CAKE je jádrem všech nástrojů a funkcí, které PancakeSwap používá, je možné ji farmit a stakovat přímo na platformě PancakeSwapu.

Emise a pálení

Emise a pálení mincí u kryptoměny CAKE je poněkud komplikovanější. Každý den je vydáno zhruba 501 200 nových mincí skrze farmení likvidity a stakování do poolů.

V každém bloku je v základu vytvořeno 40 mincí a 21 z nich je spáleno, každý blok tím pádem vydá celkem 19 mincí. PancakeSwap zahrnuje ještě další mechanismy pro pálení. Pálení mincí je prováděno manuálně týmem každé pondělí, o čemž informují na svém Twitterovém profilu.

Schéma vyjadřující aktuální (10. 8. 2021) formu emise a pálení CAKE
Zdroj: PancakeSwap.finance

Kde CAKE nakoupit?

Kryptoměna CAKE po svém vytvoření byla dostupná na burze Binance. Nyní je možné kryptoměnu CAKE na Binance nakoupit za USDT/BUSD, BNB či BTC.

Nyní její obchodování ale nabízí i mnoho dalších centralizovaných i necentralizovaných burz, jako např. Dcoin, BKEX, BitMart, GokuMarket, Digifinex… možností je opravdu hodně.

Většinově se jedná o pár CAKE/USDT, je možné ho však nakoupit vůči jiným stabilním měnám (KRW) nebo jiným kryptoměnám (XRP).

Logicky je CAKE k nákupu k dispozici zároveň přímo na PancakeSwapu. Pro nákup na PancakeSwapu je nutné připojit svoji peněženku (Metamask, Trustwallet, nebo další možnosti popsané v dalším odstavci), na které musí být k dispozici kryptoměna (BUSD, UDST nebo BNB), za které je možné CAKE na PancakeSwapu nakoupit.

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Peněženka pro CAKE

Kryptoměnu CAKE je možné držet přímo na burze Binance, pokud ji uživatel nakoupil zde. Jedná se o nejjednodušší způsob, který sebou však přináší riziko krádeže, pokud by se Binance stala terčem hackerského útoku.

Při nákupu na PancakeSwapu je kryptoměna CAKE držena v softwarové peněžence. Peněženka je k PancakeSwapu připojena ještě před nákupem a CAKE mince jsou na ni po nákupu automaticky převedeny.

Příkladem softwarových peněženek je Metamask nebo Trustwallet, PancakeSwap samotný přímo tyto dva typy preferuje. Umožňuje však připojení i přes MathWallet, TokenPocket, Binance Chain, SafePal a Coin98.

Součástí je ovšem open-source protokol WalletConnect umožňující připojení libovolné softwarové peněženky přes QR kód. Jedná se o alternativu pro připojování softwarových peněženek zejména na mobilních telefonech.

WalletConnect podporuje širokou škálu peněženek, příkladem je Coinbase Wallet, Crypto.com DeFi Wallet atd… možností je opravdu hodně.

Pro zajištění správné funkčnosti jsou však doporučovány pouze peněženky samostatně podporované PancakeSwapem, ideálně Metamask nebo Trust Wallet.

Alternativou jsou hardware peněženky. Na trhu jsou nejznámější výrobci Ledger a Trezor (od české společnosti SatoshiLabs). Například softwarovou peněženku Metamask je možné přímo propojit s řadou modelů Ledger a Trezor a uložit tak veškeré kryptoměny do bezpečí.

PancakeSwap
CAKE je kryptoměna vytvořena PancakeSwapem. Přináší sebou mnoho možností pro její farmení a stakování. PancakeSwap je nejrozšířenější decentralizovaná burza na BSC, jejíž popularita se stále zvyšuje díky popularizaci DeFi a nových projektů na BSC.

Více informací o Pancake Swap

KryptoměnaPancake Swap
SymbolCAKE
Vytvořeno2020
Webové stránkyhttps://pancakeswap.finance/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů156 944 939
Maximální počet tokenů750 000 000
Obchodní objem (24h)$27 564 420
Tržní kapitalizace$609 378 725
Změna ceny za 24h-1,3%

Vývoj ceny kryptoměny Pancake Swap za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
07. 12. 2022 Načítání... CAKE
06. 12. 2022 Načítání... CAKE
05. 12. 2022 Načítání... CAKE
04. 12. 2022 Načítání... CAKE
03. 12. 2022 Načítání... CAKE
02. 12. 2022 Načítání... CAKE
01. 12. 2022 Načítání... CAKE
30. 11. 2022 Načítání... CAKE
29. 11. 2022 Načítání... CAKE
28. 11. 2022 Načítání... CAKE
27. 11. 2022 Načítání... CAKE
26. 11. 2022 Načítání... CAKE
25. 11. 2022 Načítání... CAKE
24. 11. 2022 Načítání... CAKE

Ohodnoťte kryptoměnu Pancake Swap


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo