Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Enjin
ENJ
Kryptoměna Enjin (ENJ) – Kurz, graf vývoje, kde koupit
Graf ENJ

$0,34 (7,5 Kč)

-24 % za 7 dní

Logo Enjin

Kryptoměna Enjin (ENJ) – Kurz, graf vývoje, kde koupit

Graf ENJ

$0,34 (7,5 Kč)

-24 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Enjin (ENJ)

Kalkulačka: ENJ to CZK

ENJ
CZK

Informace o kryptoměně Enjin

Kryptoměna Enjin Coin byla založena na konci roku 2017 společností Enjin. Funguje na standardu ERC-20 a je základním kamenem celého vlastního ekosystému, jež tvoří platformu pro jednoduchou tvorbu NFT, NFT tržiště, několik SDK pro implementaci NFT technologie Enjinu do počítačových her a kryptoměnovou peněženku. NFT v Enjinu ze své podstaty využívají pro svou činnost smart kontrakty běžící na Ethereu s optimalizovanou škálovatelností od Efinity.

Enjin je doslova průkopníkem v oblasti NFT. Je známý zejména vytvořením nového standardu ERC-1155 tvořícího rozhraní pro existenci více typů běžných tokenů a NFT na jednom smart kontraktu.

V multi-chain infrastruktuře Enjinu je dále velmi podstatný komponent JumpNet umožňující bezplatné transakce pro NFT. V době psaní článku je Enjin špičkou ve svém oboru, kombinací všech produktů vzniká všestranné a kompletní řešení pro implementaci NFT do herního průmyslu.

Kryptoměna Enjin Coin (ENJ) má v ekosystému roli jakéhosi “paliva” pro tvorbu a následně ničení NFT. Každé vytvořené NFT má předem danou cenu v ENJ, je tedy zajištěno, že má skutečnou minimální hodnotu na trhu.

Obsah článku o kryptoměně Enjin Coin (ENJ)

Úvod do kryptoměny Enjin Coin (ENJ)

NFT je neskutečný fenomén letošního roku, o kterém jste zajisté také slyšeli. Sběratelství se do digitálního světa přeneslo přímo šíleným tempem, ceny některých NFT dosahují rekordních částek.

Příkladem může být obrázek EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS s vydraženou částkou 69 346 250 USD.

Zdroj: onlineonly.christies.com
EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS
EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS

Když se nad tím zamyslíme, tak se ani není tolik čemu divit. Sběratelství tu s námi bylo a bude vždy. Až do posledních let bylo však nepředstavitelné jej zrealizovat i v digitálním světě.

Poznámka

Díky blockchainu máme nyní možnost vytvořit skutečně originální digitální předměty s unikátním vlastníkem, více můžete zjistit v našem článku o NFT.

Enjin si potenciál NFT dobře uvědomoval už od svého založení v roce 2017, od té doby stále vyvíjí řadu nástrojů umožňujících implementovat NFT do počítačových her. NFT zde reprezentují různé herní předměty, které hráč může nalézt ve formě lootu či si je koupit. Hlavním rozdílem je zde skutečnost, že hráč předměty skutečně vlastní.

Mějme jako příklad hru World of Warcraft.

V ní můžete časem získat různé předměty za sbírání zkušeností, z nichž některé jsou skutečně vzácné a v univerzu WOW i celkem drahé. Existují ale pouze v herní databázi, hráč je tedy ve skutečnosti nevlastní, protože se nejedná o skutečný předmět podložený reálnou hodnotou.

Enjin ve své idee umožňuje vytvářet herní předměty ve formě NFT existující napříč různými hrami. Dá se tedy říci, že velmi vzácnou zbroj, nalezenou či koupenou v jedné hře, byste teoreticky mohli používat i ve hře druhé a třetí.

V následujících odstavcích si vysvětlíme, jakým způsobem ekosystém Enjinu funguje a jakou roli v něm sehrává právě samotná kryptoměna Enjin Coin (ENJ).

Ekosystém Enjinu

Jak jste již asi uhodli, kryptoměna Enjin Coin (ENJ) je základem celého ekosysytému. Je potřebná pro tvorbu nových NFT, jejich ničení nebo posílání navzájem mezi uživateli při nákupu a prodeji.

Celý systém je celkem komplexní a sestává z několika produktů, jež se navzájem doplňují. V následujících podkapitolách se blíže podíváme na každý z nich a stručně si tím shrneme celý princip fungování Enjin ekosystému.

Enjin platform, projekty, EnjinX

Nové NFT se tvoří na Enjin platformě. Jedná se o cloudové rozhraní převážně pro vývojáře. Nejdříve je nutné vytvořit nový projekt, s tím budou dále veškeré vytvořené NFT spárované. Na projekty se můžeme dívat jako na “složky” typické vždy buď pro konkrétní aplikaci, nebo hru.

Všechny informace o vytvořených projektech a NFT v nich se dále nacházejí na prohlížeči ekosystému EnjinX (podobně jako existuje etherscan.io pro síť Etherea).

Své vlastní projekty má na Enjinu např. Coinmarketcap, Binance, nebo Microsoft. V těchto projektech se nacházejí většinou různé sběratelské edice.

Mnohem rozšířenějším typem jsou univerza různých her, výčet těch nejznámějších je na následujícím obrázku. Pod názvem hry nebo aplikace se dále nachází celkový počet ENJ tokenů uzamčených ve vytvořených NFT s přepočtem na nynější cenu.

Zdroj: enjinx.io
Nejznámější hry v ekosystému Enjinu
Nejznámější hry v ekosystému Enjinu

Velmi zajímavým projektem je Multiverse. Jedná se o projekt s nejvyšším množstvím uzamčených ENJ tokenů ze všech, v době psaní článku (říjen 2021) s hodnotou přesahující 4 000 000 USD. Multiverse vznikl ve spolupráci s Enjinem a 6 největšími hrami v ekosystému za účelem propojení předmětů.

Hlavní kouzlo Enjinu je, že pokud si uživatel koupí jakýkoliv předmět (nebo si ho obstará jiným způsobem – např. ho za něco dostane ve hře), může jej používat i v jiných hrách, ve kterých se v codebase nachází. Na blockchainu je zároveň nezpochybnitelný záznam o vlastnictví hráčem a jelikož má NFT vždy minimální cenu v ENJ stanovenou při tvorbě, předmět má skutečnou reálnou hodnotu (oproti různým předmětům v tradičních hrách, kdy se prakticky jedná pouze o záznam na centralizovaném úložišti výrobce hry).

Při tvorbě je možné určit různé atributy NFT, např. jejich počet, označení, procentuální podíl pro uživatele a vývojáře při zničení NFT, nebo cenu. Následně po jeho vytvoření je podíl tokenů ENJ (roven ceně) uzamčen – odečte se z celkového počtu tokenů v oběhu.

Enjin marketplace

Hráči/uživatelé mohou svá NFT získat buď ve hře, nebo je mohou koupit na tržišti. Funguje podobným způsobem jako všechna ostatní NFT tržiště – vlastníci NFT jej mohou nabídnout k prodeji za jakoukoliv cenu.

V případě vzácných NFT (např. unikátní předměty ve hrách, nebo sběratelské edice) tak jejich hodnota může přirozeně vystoupat na rekordní částky.

Příkladem může být vzácný předmět Lunar Shield ze hry Forest Knight. Při vytvoření bylo uzamčeno necelých 1000 ENJ v ceně 1 700 USD, nejnižší nabídka se nyní nachází téměř na 100 000 USD.

Zdroj: enjinx.io
Rozhraní pro nákup na NFT tržišti
Lunar Shield je jeden z velmi vzácných předmětů ve Forest Knights – momentálně se prodává za necelých 100 000 USD

Enjin SDK

Enjin pro vývojáře vytvořil několik frameworků pro integraci technologie Enjinu do vlastních her, součástí je i vlastní API a několik dalších nástrojů. Základem jsou repositáře na Githubu pro SDK v Javě, C#, C++ a herním enginu Godot.

Tyto nástroje jsou nutné pro umožnění propojení sítě NFT s interní codebase her. Mezi jednotlivými aplikacemi/hrami musí existovat sjednocené prostředí pro zajištění optimální funkce.

Standard ERC-1155

Enjin je též tvůrcem nového standardu tokenů na síti ETH – ERC-1155. Jedná se o úplně nový standard spojující výhody ERC-20 (FT – standard podporující zaměnitelné tokeny) a ERC-721 (základní NFT standard).

Původní standardy potřebovaly exkluzivní smart kontrakt pro každý nový typ tokenu. V síti Enjinu vznikají obrovská množství nových NFT různých kategorií a typů, je nepraktické tvořit jednotlivé smart kontrakty pro každý unikátní typ.

ERC-1155 umožňuje každé identifikaci tokenu přiřadit konfigurovatelný typ s vlastními atributy a metadaty.

Hlavní výhodou je obrovská redukce psaného kódu (nepotřebujeme ani zdaleka tolik smart kontraktů). Přidaná flexibilita umožňuje provádět transakce pro více nakonfigurovaných typů najednou, redukují se tím tedy i počty nutných transakcí a tím pádem se snižují náklady.

Myšlenka konfigurovatelných typů je samozřejmě aplikovatelná i v jiných odvětvích, neomezuje se pouze na herní průmysl.

Enjin Wallet

Enjin je relativně rozsáhlý a komplikovaný ekosystém se spoustou specifických funkcí, není tedy divu, že vznikla i speciální softwarová peněženka Enjin Wallet. Je dostupná na Gogle Play i Appstore.

V základu funguje jako každá jiná peněženka na síti ERC-20, podporuje i síť BSC a disponuje běžnými funkcemi – umožňuje držet kryptoměny a jejich směnu. Na rozdíl od ostatních peněženek však umožňuje i držet všechny typy NFT v Enjin ekosystému – to znamená tokeny standardu ERC-1155.

Rozhraní působí na první pohled příjemně. Po založení peněženky si zvolíte heslo a pro ověření zadáte telefonní číslo. Peněženku doporučujeme si zálohovat vytvořením seed phrase po kliknutí na tlačítko Backup.

Rozhraní mobilní peněženky Enjin Wallet
Rozhraní mobilní peněženky Enjin Wallet

Vaše Enjin Wallet od teď bude sloužit jako vaše identita v Enjin ekosystému – všechna NFT, která si koupíte, budou uložena na vaší peněžence. Jedná se o nezbytnou součást pro nákup NFT v tomto ekosystému.

Enjin Beam

Enjin Beam je nástroj pro distribuci NFT skrz příkazy uložené v QR kódu. NFT se po svém vytvoření na Enjin Platform ukládají do smart kontraktů, ze kterých mohou být následně po vyvolání daných funkcí odeslány do peněženek uživatelů.

Tvůrci NFT si v praxi mohou vygenerovat QR kódy pro distribuci daných NFT po jejich naskenování uživatelem. Příkladem je ukázkový QR kód dostupný na titulní stránce, můžete si jej nyní vyzkoušet sami – naskenujte následující QR kód v aplikaci Enjin Wallet.

Zdroj: enjin.io
Ukázkový QR kód z Enjin Beam
Ukázkový QR kód z Enjin Beam

QR kód musí být naskenován přes Enjin Wallet, tím je dána přímo adresa peněženky, na kterou se NFT odešle. Distribuce je různě nastavitelná, může se jednat o početně neomezené odměny pro všechny uživatele, tzv. Airbeam (viz QR kód výše), nebo Lootbeam – početně omezené, vzácné NFT, u kterých má uživatel po naskenování QR kódu na dostání pouze určitou procentuální šanci.

Tvůrci kryptoměny Enjin Coin

Za ekosystémem Enjin a kryptoměnou Enjin Coin (ENJ) stojí stejnojmenná společnost založená roku 2009 Witekem Radomskim a Maximem Blagovem. V herním průmyslu se pohybuje celou svou existenci, jejich prvním produktem byla herní platforma Enjin Network spojující přes 20 000 000 hráčů.

Vzhledem k rozvíjejícímu se využití blockchainu začal Enjin následně obracet svůj zájem ke kryptoměnám. V době ICO Enjin Coinu v roce 2017 už působil jako jedna z předních společností ve vývoji blockchain ekosystému pro herní průmysl.

 • Na pozici CEO působí nyní spoluzakladatel Maxim Blagov. Enjin vede z marketingové stránky, má 18 let zkušeností s vedením vývoje softwaru a v marketingu.
 • Witek Radomski je CTO v Enjinu, stará se o technický vývoj. Byl to právě Radomski, kdo v Enjinu poprvé navrhl možnost použití kryptoměn. Na jeho iniciativu začala nejdříve společnost v roce 2012 přijímat platby v BTC, následně po rozvoji sítě Etherea a smart kontraktů se Radomski rozhodl vytvořit nový software na bázi blockchainu přímo pro herní průmysl. Je zároveň autorem nového standardu tokenů ERC-1155.

Historický vývoj ceny kryptoměny Enjin

Načasování spuštění kryptoměny Enjinu bylo perfektní vzhledem k bull runu, který přišel vzápětí – na konci roku 2017. Obchodování začalo okolo hodnoty 0,02 dolarů. ale během prvních pár měsíců zažila kryptoměna Enjin první výrazné zhodnocení o 1 000 %.

Po skvělém roku 2017 ale přišel dlouhý bear market – až do roku 2021, během kterého se cena s občasnými většími výkyvy pohybovala na pomezí 0,5 USD – 2 USD.

Logo Enjin
Enjin/ENJ
Načítání
Načítání
Kupte si Enjin

Logo sponzora Koupit!

Tým stojící za Enjinem se ale nenechal odradit a neustále vyvíjel všechny své produkty k dokonalosti. To se odrazilo na ceně při posledním velkém bull runu v první polovině roku 2021, kdy ENJ dosáhl v ATH na ceně 4 USD. Dnes se ENJ obchoduje za $0,34.

Vzhledem ke specifické tokenomice kryptoměny může být cena silně ovlivněna uzamčeným množstvím tokenů ENJ do vytvořených NFT. Je možné předpokládat velmi velký nárůst ceny, pokud se v ekosystému objeví velmi úspěšná počítačová hra. To by přirozeně zvedlo popularitu i samotnému Enjinu, což by mělo další vliv na růst ceny. Musíme si samozřejmě uvědomit, že herní průmysl je v blockchainu velmi rozšířený a Enjin stojí proti tvrdé konkurenci.

Tokenomika kryptoměny Enjin Coin

V oběhu se stabilně nachází 83 % celkové zásoby, jinými slovy 834 miliónů tokenů z 1 miliardy celkových možných. Počet tokenů na trhu je neměnný, neprobíhá žádné pálení ani nové emise. Jsou pouze pravidelně uzamykány při tvorbě nových NFT a odemykány při jejich ničení.

Přirozená cena kryptoměny vychází ze skutečnosti, že při vytvoření každého nového NFT je určité množství ENJ uzamčeno jako cena NFT. Při jeho zničení NFT (proces označovaný jako “melting”) jsou tyto tokeny odemčeny.

Toto uzamykání tokenů je zároveň jeden z deflačních mechanismů – čím více tokenů se uzamkne do různých NFT, tím méně tokenů bude v cirkulaci. Příkladem může být NFT The Monolith z projektu The Multiverse, ve kterém je uzamčeno více než 1 155 000 ENJ v hodnotě téměř 2 000 000 USD.

Poznámka

Monolith je, dle Enjinu, kromě prvního NFT v The Multiverse, také nejstarším NFT standardu ERC-1155. Jako všechny předměty v The Multiverse, i Monolith může být nalezen uživateli při vyřešení řady úkolů sahajících do většího množství her. Po nalezení může být zničen, nálezce by tak získal 1 155 777 ENJ.

Množství tokenů v cirkulaci se dlouhodobě pohybuje okolo 83 % celkové zásoby. Skutečný počet tokenů volných k nákupu se však může měnit.

Vyplatí se nákup Enjin Coinu? Výhody a nevýhody

Enjin je bezpochyby jednou z nejlepších společností vyvíjejících implementaci blockchainu do herního průmyslu. Disponuje různými produkty dohromady tvořícími funkční ekosystém pro perfektní využití NFT.

Na druhou stranu, ačkoliv má Enjin pár partnerství i s různými společnostmi mimo gaming (např. BMW), stále je jeho zaměření velmi úzké.

Výhody

 • Enjin Coin vede společnost s bohatými zkušenostmi v herním průmyslu už od roku 2009
 • Skvělý nápad využití NFT – předměty ve hrách tak získají skutečnou reálnou hodnotu
 • Herní průmysl je s blockchainem celkem silně propojený
 • Enjin má svůj vlastní standard tokenů optimalizovaný pro infrastrukturu Enjinu
 • Transakce pro tokeny ERC-1155 jsou zdarma
 • Markantnější nárůst ceny by mohl přijít s velmi zajímavou počítačovou hrou

Nevýhody

 • V herním průmyslu a blockchainu je celkem rozsáhlá konkurence
 • Cena se z jednoho hlediska odvíjí podle zájmu o celý sektor NFT, což může (zejména v bear marketu) mít neblahé následky

Dá se kryptoměna Enjin Coin těžit?

Kryptoměnu Enjin Coin (ENJ) těžit bohužel nemůžete. ICO se odehrálo v roce 2017, přesněji mezi 2. říjnem a 1. listopadem. Probíhalo v páru s ETH a vybralo se na dnešní dobu neskutečných 75 041 ETH, investorům bylo přiděleno 40 % celkové zásoby mincí.

Mince ENJ je možné získat nákupem nebo zničením vlastněného NFT, tím se vám zpřístupní všechny uzamčené mince při tvorbě NFT. Jelikož ale většinou NFT dosahují při aukcích a inzercích na NFT tržišti mnohem vyšších cen, jeví se jako rozumnější možností NFT prodat.

Kde koupit Enjin Coin?

Enjin Coin (ENJ) můžete nakoupit na různých centralizovaných burzách. Těmi nejlepšími jsou např. Binance, Huobi Global nebo OKEx.

Favorit redakce

Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

V jaké peněžence držet Enjin Coin?

Enjin Coin (ENJ) je utility token vlastního ekosystému, jiné využití pro něj bohužel nenajdete. Pokud nakupujete Enjin Coin (ENJ) pouze za účelem investice nebo tradingu, je možné jej držet pouze na centralizovaných burzách. Tím se však vystavujete riziku ztráty finančních prostředků při hackerském útoku na burzu.

Mnohem bezpečnější variantou je držet kryptoměnu ve vlastních peněženkách. Enjin Coin (ENJ) je ERC-20 token, je tedy možné jej držet v jakýchkoliv softwarových peněženkách podporujících ERC-20 síť, např. MyEtherWallet, MetaMask nebo Trust Wallet.

Favorit redakce

Výhody
 • Možnost správy tisíců kryptoměn
 • Open-source projekt fungující již od roku 2016
Nevýhody
 • V MetaMask není možné uchovávat některé zásadní kryptoměny (BTC, LTC,..)
 • Pokud nevyužíváte propojení s HW peněženkou, můžou být vaše priv. klíče v nebezpečí

Tím nejbezpečnějším řešením je ale držet kryptoměny v hardwarových peněženkách (cold storage). Vzhledem k tomu, že jsou zde kryptoměny uloženy i offline, jsou přirozeně velmi lépe chráněny. Ideálním řešením jsou produkty od výrobců Trezor a Ledger.

Favorit redakce

Výhody
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Pro možnost držet NFT v ekosystému Enjinu je však nutné použít Enjin Wallet. Jelikož je to speciální softwarová peněženka využívající paralelně s ERC-20 a ERC-721 i ERC-1155 standard (kombinuje klasické tokeny a NFT), není momentálně žádný způsob pro její integraci do běžných hardwarových peněženek typu Trezor nebo Ledger. Enjin si je této skutečnosti vědom a na vlastní mobilní peněžence neustále vylepšuje bezpečnostní opatření.

Dle Enjinu je Enjin Wallet nejbezpečnější softwarovou mobilní peněženkou na světě, v rámci svého tvrzení se odkazuje na zprávu vykonaných bezpečnostních testů.

Poznámka

Pokud si však nejste jistí mírou bezpečnosti Enjin Wallet, protože se konec konců jedná stále o softwarovou peněženku, ideálním řešením je držené podíly ENJ mincí rozdělit – část si například uložíte na hardwarovou peněženku a část si uschováte na Enjin Wallet.

Hodnocení Finex.cz

Enjin (ENJú

Enjin (ENJ) je utility token v Enjin ekosystému. S využitím ENJ můžete nakupovat a prodávat NFT reprezentující předměty ve hrách nebo různé sběratelské kousky. Jedná se o jednu z nejpokročilejších implementací blockchainu do herního průmyslu.

Více informací o Enjin

KryptoměnaEnjin
SymbolENJ
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 439 147 250
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$81 951 943
Tržní kapitalizace$446 055 716
Změna ceny za 24h-1,6 %
Ohodnoťte kryptoměnu Enjin
6
1

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat