Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Duben dopadl pro kryptoměny tragicky. O kolik jsme přišli? | Milióny v kryptoměnách (61)

Duben dopadl pro kryptoměny tragicky. O kolik jsme přišli? | Milióny v kryptoměnách (61)
Zdroj: DepositPhotos.com

Po 7 měsících růstu přišel v dubnu na kryptoměnovém trhu výrazný propad. Zatímco Bitcoin (BTC) ztratil meziměsíčně – 14,9 %, altcoiny utrpěly jako obvykle větší ztráty.

Index TOTAL3 sledující výkonnost 125 největších kryptoměny bez BTC a ETH odepsal 20,8 %. To vedlo k dalšímu nárůstu bitcoinové dominance, která se minulý měsíc vyhoupla na nejvyšší hodnoty od dubna 2021, tedy za poslední 3 roky.

Co je bitcoinová dominance?

Bitcoinová dominance měří procentuální zastoupení tržní kapitalizace BTC poměrně ke zbytku kryptoměn. Mezi ty se někdy zahrnují i stablecoiny, někdy zase ne. Růst a pokles BTC.D lze obchodovat i na derivátových burzách, např. na Binance Futures nebo Bitfinexu.

Úplně nejhůře se propad podepsal na altcoinech z kategorie BRC-20 tokenů, zaměnitelných tokenech na bitcoinové síti.

U nich investoři vybírali zisky po výrazném růstu a také se začalo spekulovat o jejich nahrazení novým a lepším tokenovým standardem Runes, k jehož nasazení došlo současně s halvingem Bitcoinu 20. dubna. Největší BRC-20 token Ordinals (ORDI) ztratil minulý měsíc – 51,1 % a dvojka SATS (SATS) – 53,3 %.

A jak si vede naše portfolio?

V minulém díle našeho seriálu jsme po téměř 2 letech oslavovali návrat našeho portfolia nad magickou hranici 1 milionu Kč.

Dnes se bohužel opět nacházíme pod ní. Propad nás však nijak netrápí, jelikož naší investiční strategií v rámci tohoto seriálu je dlouhodobý HODL, tedy držení investičních aktiv v řádu let a neohlížení se na krátkodobé výkyvy trhu.

Z čeho se naše diverzifikované portfolio od jeho poslední úpravy v květnu 2022 skládá, se můžete podívat níže. Seřazeno od nejlépe po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 819 300 Kč, což znamená:

  • 26,9% propad od minulého měsíce,
  • 67,2% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 719% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Nejvýraznější událostí dubna byl samozřejmě halving Bitcoinu, na který se však obchodníci i těžaři připravovali dlouho dopředu, a tak jeho úspěšný průběh s cenou nikterak nezahýbal. K půlení odměny za nově vytěžený blok došlo 20. dubna v brzkých ranních hodinách našeho času a emise BTC za blok nově činí 3,125 BTC.

Jelikož je nový blok přidán k řetězci těch stávajících průměrně každých 10 minut, denně se bude jednat o 450 zcela nových BTC přidaných do oběhu.

Nová roční inflace tak činí 0,85 % (v cirkulaci je aktuálně téměř 19,7 milionu BTC a ročně jich vznikne 450 x 365 = 164 250 kusů).

Jako téměř každý měsíc se i v dubnu činily americké úřady. Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) si došlápla na největší decentralizovanou burzu Uniswap a doručila ji Wells notice, tedy oznámení, že na ni plánuje podat žalobu.

Komisi se nelíbí, že Uniswap dle jejích slov funguje jako neregistrovaný broker cenných papírů. Burza toto označení kategoricky odmítá a je připravena se bránit.

Ani svět umělé inteligence (AI) nespal. Token Worldcoin (WLD) silně spojený se společností OpenAI vyvíjející známého chatbota ChatGPT oznámil plány na brzké spuštění vlastního blockchainu s názvem World Chain.

World Chain má být spuštěn již v létě a půjde o druhou vrstvu Etherea. Hovoří se o něm jako o síti “pro skutečné lidi”, jelikož cílem Worldcoinu je právě pomocí oskenování duhovky umožnit lidem po celém světě získání World ID, které bude sloužit jako průkaz identity v decentralizovaném světě.

Jako každý měsíc vzniklo i v dubnu množství nových kryptoměn. O těch nejzajímavějších jsme na Finexu napsali. Patří mezi ně například:

  • smartchain umožňující spouštět sítě pro hry a zábavu Saga (SAGA),

Komunitu také v dubnu pobavil prodej legendární cedule “Buy Bitcoin”, která se vydražila za neuvěřitelných 16 BTC, v přepočtu kolem 23 milionů Kč.

Cedule se objevila v červenci 2017 za hlavou tehdejší předsedkyně Federálního rezervního systému Janet Yellenové a od té doby se stala symbolem boje mezi bitcoinem a měnami s nuceným oběhem (fiat měny).

A poslední dubnový den ještě proběhl soud se zakladatelem a bývalým ředitelem burzy Binance, Changpengem Zhaem. Ten následoval po vypořádání, v rámci něhož musela burza americkým úřadům zaplatit 4,3 miliardy USD za to, že nezavedla dostatečné kontroly proti praní špinavých peněž a financování terorismu a umožnila tak skupinám jako ISIS, Al Káida či Hamás transakce prostředků.

Zhao, jakožto hlavní postava celé korporace, následně čekal téměř půl roku ještě na rozhodnutí trestního soudu. Obávat se mohl až desetiletého trestu, státní zástupce mu navrhoval tři roky. 47letý miliardář nakonec odešel s čtyřměsíčním trestem odnětí svobody. Soud přihlédl k jeho předešlé beztrestnosti a spolupráci s úřady.

Zdroj: bwbx.io
Zhao odchází od soudu. Vyslechl si rozsudek 4 měsíců
Zhao odchází od soudu. Vyslechl si rozsudek 4 měsíců

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.