Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
terra luna classic
LUNC
Kryptoměna Terra Luna Classic (LUNC) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

$0,000077 (0,0017 Kč)

-20 % za 7 dní

terra luna classic

Kryptoměna Terra Luna Classic (LUNC) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf LUNC

$0,000077 (0,0017 Kč)

-20 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Terra Luna Classic (LUNC)

Kalkulačka: LUNC to CZK

LUNC
CZK

Informace o kryptoměně Terra Luna Classic (LUNC)

Kryptoměna Terra Luna Classic (LUNC) byla původně pojmenována jako Terra s tickerem LUNA. Jednalo se dříve o jednu z největších kryptoměn podle tržní kapitalizace s velkým ekosystémem zahrnujícím masivní hodnoty uzamčených finančních prostředků v různých DeFi protokolech. Je algoritmicky navázána na stablecoin UST.

V první polovině května roku 2022 se cena stablecoinu UST začala vychylovat. Algoritmická vazba na cenu jednoho dolaru spoléhala na motivaci arbitrážních obchodníků. Na začátku května ovšem došlo k celkovému razantnímu poklesu kryptoměnového trhu a velkým výběrům z Anchor Protocolu. Jedná se o DeFi protokol vytvořený speciálně za účelem stakingu UST.

Nabídka mincí LUNC (tehdy ještě LUNA) se vychýlila z běžných hodnot a začala astronomicky růst. To negativně ovlivnilo cenu UST, během pár dní se stablecoin propadl až na hodnoty kolem 10 centů. V době psaní článku se jeho cena pohybuje velmi blízko nuly.

Poznámka

Princip propojení UST a LUNC: Algoritmický stablecoin UST je vázán na LUNC (dříve LUNA) formou pravidel pro pravidelné pálení a tvoření nových mincí. Obě kryptoměny byly neustále obchodovány arbitrážními obchodníky a tím si UST držel cenu jednoho dolaru.

Když se 1 UST obchodoval za vyšší cenu, než je cena dolaru, např. tedy 1,01 USD, obchodníci byli motivování s využitím swapu směnit mince LUNC za UST, pro zjednodušení se omezme na 1 UST a mince LUNC v hodnotě 1 USD. Při swapu se mince LUNC v hodnotě 1 USD zničila a 1 UST byl naopak vytvořen.

Uživatelé svůj UST mohli prodat za 1,01 USD a vydělat tím 0,01 USD. Na trhu ho tím pádem bylo více, jinými slovy byla zvýšena jeho nabídka a snížena jeho cena – blíže k 1 USD. Jakmile 1 UST stojí méně než jeden dolar, tedy např. 0,99 USD, algoritmus motivuje obchodníky v opačném směru.

Doznívání katastrofy

Během klesání kryptoměn LUNC i UST téměř na nulu se Luna Foundation Guard společně s představitelem Do Kwonem snažila situaci řešit. Návrhů bylo hodně – od finančních injekcí z rezerv LFG až po návrhy pro úpravu kódu obou kryptoměn pomocí níž chtěli dostat nabídku mincí LUNC zpět do normálu.

Nic nepomohlo a posledním krokem, ke kterému se zakladatelé rozhodli, bylo kompletní odstřihnutí UST a založení nového blockchainu pro kryptoměnu LUNA. 28. května 2021 tedy vznikla kompletně nová kryptoměna nesoucí původní název Terra (LUNA).

Kryptoměna LUNC reprezentující původní blockchain Terry tu s námi bude dál, nicméně kvůli extrémní nabídce mincí v řádu trilionů se její cena bude pravděpodobně už navždy vznášet lehce nad nulou.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna Terra Luna Classic (LUNC)?

Kryptoměna Terra Classic (LUNC) je původním blockchainem ekosystému Terra, což dokládá její původní název, jenž zní Terra (LUNA). Jedná se o L1 blockchain podporující smart kontrakty a tedy budování ekosystému DeFi skrze decentralizované aplikace. Do května roku 2022 byly také zásadním zaměřením celého ekosystému Terra algoritmické stablecoiny, respektive jeho stablecoin UST, nyní již USTC.

Po pádu algoritmického stablecoinu USTC v květnu roku 2022 byla o všem ke dnu stažena i cena tehdejší kryptoměny LUNA, nyní LUNC. Kvůli pevně dané vazbě se stablecoinem USTC se vývojářům nedařilo efektivně regulovat množství mincí v oběhu, proto bylo nakonec přistoupeno ke tvorbě nového blockchainu a spuštění nové kryptoměny LUNA. Původní kryptoměna Terra, o níž pojednává tento článek, byla přejmenována na Terra Classic (LUNC), její blockchain ovšem stále běží.

Jaký je kurz kryptoměny Terra Luna Classic (LUNC)?

Momentálně je kurz kryptoměny Terra Luna Classic přibližně $0,0018 ($0,000077). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Terra Luna Classic se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince LUNC ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.

Terra Luna Classic je silně poznamenána negativními událostmi z května roku 2022, proto jejímu ekosystému důvěřuje už méně obchodníků. Perspektivní budoucnost blockchainu kryptoměny LUNC dále sráží i skutečnost, že se i samotná komunita vlastního ekosystému orientuje mnohem více na nově spuštěný blockchain kryptoměny LUNA.

Kde je možné Terra Luna Classic koupit?

Terra Luna Classic a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Na většině českých směnáren ovšem naleznete coin s tickerem LUNA, jenž nyní symbolizuje kryptoměnu s novým blockchainem. LUNC, tedy kryptoměnu s původním blockchainem, stále nabízí k nákupu např. Anycoin, byť je na stránce s nákupem nesprávně označena jako LUNA. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

Kryptoměnu Terra Luna Classic je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. LUNC naleznete např. na burzách jako Binance, OKX, Bitfinex, KuCoin nebo Kraken.

Hodnocení Finex.cz

Terra Luna Classic (LUNC)

Terra Luna Classic (LUNC) je původní blockchain kryptoměny Terra (LUNA). Po pádu Terry a jejího stablecoinu UST v první polovině května roku 2021 vznikla nová kryptoměna LUNA, skrze níž ekosystém Terra s jeho komunitou žije dál.

Více informací o Terra Luna Classic

KryptoměnaTerra Luna Classic
SymbolLUNC
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů5 495 950 316 257
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$43 661 079
Tržní kapitalizace$414 277 108
Změna ceny za 24h-6,4 %
Ohodnoťte kryptoměnu Terra Luna Classic
22
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Markl Jaroslav

Dobrý den,
lze odhadnout vývoj této kryptoměny? Mohla by poskočit třeba na 1 dolar? Má smysl do ni investovat? Děkuji za Váš názor.

Redakce Finex

Dobrý den, Jaroslave. Odhadnout vývoj jakékoliv kryptoměny je velmi náročné, ne-li nemožné, a dovolíme si tvrdit, že u LUNA/LUNC to platí dvojnásob. Určitě bychom se nespoléhali na to, že by se LUNC někdy měla na hodnotu 1 dolaru dostat.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat