Graf kurzu Terra Luna Classic (LUNC)
Kalkulačka: LUNC to CZK
Informace o kryptoměně Terra Luna Classic (LUNC)
Kryptoměna Terra Luna Classic (LUNC) byla původně pojmenována jako Terra s tickerem LUNA. Jednalo se dříve o jednu z největších kryptoměn podle tržní kapitalizace s velkým ekosystémem zahrnujícím masivní hodnoty uzamčených finančních prostředků v různých DeFi protokolech. Je algoritmicky navázána na stablecoin UST.
V první polovině května roku 2022 se cena stablecoinu UST začala vychylovat. Algoritmická vazba na cenu jednoho dolaru spoléhala na motivaci arbitrážních obchodníků. Na začátku května ovšem došlo k celkovému razantnímu poklesu kryptoměnového trhu a velkým výběrům z Anchor Protocolu. Jedná se o DeFi protokol vytvořený speciálně za účelem stakingu UST.
Nabídka mincí LUNC (tehdy ještě LUNA) se vychýlila z běžných hodnot a začala astronomicky růst. To negativně ovlivnilo cenu UST, během pár dní se stablecoin propadl až na hodnoty kolem 10 centů. V době psaní článku se jeho cena pohybuje velmi blízko nuly.
Když se 1 UST obchodoval za vyšší cenu, než je cena dolaru, např. tedy 1,01 USD, obchodníci byli motivování s využitím swapu směnit mince LUNC za UST, pro zjednodušení se omezme na 1 UST a mince LUNC v hodnotě 1 USD. Při swapu se mince LUNC v hodnotě 1 USD zničila a 1 UST byl naopak vytvořen.
Uživatelé svůj UST mohli prodat za 1,01 USD a vydělat tím 0,01 USD. Na trhu ho tím pádem bylo více, jinými slovy byla zvýšena jeho nabídka a snížena jeho cena – blíže k 1 USD. Jakmile 1 UST stojí méně než jeden dolar, tedy např. 0,99 USD, algoritmus motivuje obchodníky v opačném směru.
Doznívání katastrofy
Během klesání kryptoměn LUNC i UST téměř na nulu se Luna Foundation Guard společně s představitelem Do Kwonem snažila situaci řešit. Návrhů bylo hodně – od finančních injekcí z rezerv LFG až po návrhy pro úpravu kódu obou kryptoměn pomocí níž chtěli dostat nabídku mincí LUNC zpět do normálu.
Nic nepomohlo a posledním krokem, ke kterému se zakladatelé rozhodli, bylo kompletní odstřihnutí UST a založení nového blockchainu pro kryptoměnu LUNA. 28. května 2021 tedy vznikla kompletně nová kryptoměna nesoucí původní název Terra (LUNA).
1/ Terra 2.0 is coming.
With overwhelming support, the Terra ecosystem has voted to pass Proposal 1623, calling for the genesis of a new blockchain and the preservation of our community.— Terra 🌍 Powered by LUNA 🌕 (@terra_money) May 25, 2022
Kryptoměna LUNC reprezentující původní blockchain Terry tu s námi bude dál, nicméně kvůli extrémní nabídce mincí v řádu trilionů se její cena bude pravděpodobně už navždy vznášet lehce nad nulou.
Dobrý den,
lze odhadnout vývoj této kryptoměny? Mohla by poskočit třeba na 1 dolar? Má smysl do ni investovat? Děkuji za Váš názor.
Dobrý den, Jaroslave. Odhadnout vývoj jakékoliv kryptoměny je velmi náročné, ne-li nemožné, a dovolíme si tvrdit, že u LUNA/LUNC to platí dvojnásob. Určitě bychom se nespoléhali na to, že by se LUNC někdy měla na hodnotu 1 dolaru dostat.