Informace o kryptoměně Fantom
FTM je nativní kryptoměna blockchainu Fantom Opera, kde neslouží jen k platbám, ale také k zabezpečení blockchainu přes tzv. staking, komunitnímu řízení projektu (governance) a placení transakčních poplatků.
Blockchain Fantom Opera navíc podporuje chytré kontrakty a na nich postavené decentralizované aplikace (dApps). Okolo projektu Fantom díky tomu vznikl živý ekosystém zaměřený převážně na decentralizované finance (DeFi), což zvyšuje poptávku po mincích FTM.
Fantom je rychlý a levný blockchain umožňující vytváření smart kontraktů. Navíc je kompatibilní s Ethereem.
Mince FTM, která šla během celého roku 2019 i 2020 koupit za pouhé 1 až 2 centy, je skvělou ukázkou toho, jak se ve světě kryptoměn může vyplatit sázka na neznámé, avšak fundamentálně silné projekty. V roce 2021 se totiž její cena vyšplhala až na 3 USD (150 až 300násobné zhodnocení).
Fantom využívá k potvrzování transakcí mechanismus Proof-of-Stake (PoS), spotřebovává tak minimum energie. Maximální počet mincí FTM je stejně jako v případě Bitocinu konečný a činí 3,175 miliardy kusů. K lednu 2024 bylo v oběhu 89 % z nich.
Obsah článku o kryptoměně Fantom (FTM)
Co je kryptoměna Fantom (FTM)?
Kryptoměna FTM plní v síti Fantom, kam spadá hlavně blockchain Fantom Opera, několik důležitých funkcí. Postupně si její funkce popíšeme.
Hlavní síť Fantomu, jež se nazývá blockchain Fantom Opera, je tzv. layer-1 blockchain, takže podobně jako Ethereum nebo BNB Chain poskytuje základní vrstvu pro kryptoměnový ekosystém (transakce, chytré kontrakty a na nich postavené decentralizované aplikace).
Nativní kryptoměnou blockchainu Fantom je FTM. Protože je Fantom open-source, každý zde může kontrolovat obsah kódu nebo spouštět vlastní chytré kontrakty a dApps. Fantom Opera se nicméně může stát pouze jedním z mnoha blockchainů sítě Fantom, protože v budoucnosti má být umožněno vytváření tzv. exekučních chainů vytvořených na míru konkrétním aplikacím.
Blockchain Fantom Opera používá k vykonávání chytrých kontraktů virtuální stroj Ethereum Virtual Machine (EVM), který primárně slouží blockchainu Ethereum. Fantom Opera je také tzv. EVM-kompatibilní. To znamená, že lze na Fantomu velmi snadno spustit chytré kontrakty a dApps původně naprogramované pro Ethereum.
Fantom Opera ostatně podporuje pro psaní chytrých kontraktů programovací jazyk Solidity, který používá i Ethereum. Nejedná se o náhodu, blockchain Fantom Opera byl záměrně navržen tak, aby překonal blockchainy starší generace a současně zachoval kompatibilitu s Ethereem pro bezproblémovou migraci aplikací. Protože kam jdou aplikace, jdou i uživatelé a jejich peníze.
Jak Fantom (FTM) funguje?
Mainnet Fantom Opera je postaven na originálním Proof of Stake konsensuálním mechanismu s názvem Lachesis. Díky Lachesisu má blockchain vysokou propustnost a velmi nízké transakční poplatky. V porovnání s Proof of Work blockchainy (např. Bitcoin a Ethereum) má Fantom Opera také významně nižší spotřebu elektřiny, tedy i nižší uhlíkovou stopu.
Na rozdíl od většiny ostatních Proof of Stake blockchainů Fantom Opera neobětuje bezpečnost a decentralizaci sítě na úkor rychlosti a energetické efektivitě.
Konsensuální mechanismus zajišťuje, že všechny uzly v distribuované síti (blockchainu) jsou synchronizované a dosahují shody na tom, jaké transakce jsou legitimní a budou přidány do blockchainu.
Konsensuální mechanismus Lachesis je tzv. asynchronní, takže systém zpracovává příkazy neustále a neodpovídá jen v určitých intervalech, jak je tomu u ostatních blockchainů.
Je také tzv. byzantine fault-tolerant (BFT), takže funguje i v situaci, kdy až třetina uzlů selže nebo jedná se zlým úmyslem. Celý algoritmus je označován jako asynchronní BFT konsensuální mechanismus známý pod zkratkou aBFT a je postaven na tzv. DAGu.
Vysvětlení: V jádru výpočtu se nachází orientovaný acyklický graf (Directed Acyclic Graph, zkráceně DAG), v tomto směru je FTM unikátní, neboť blockchainů využívajících DAG k výpočtu je pomálu.
Uložení záznamů o transakcích je stále v blockchainu, DAG je tedy aplikován pouze ve výpočetní vrstvě. FTM tedy nelze klasifikovat jako kryptoměnu kompletně na bázi DAGu. Více informací o tom, jak DAG obecně funguje, naleznete v profilu kryptoměny NANO, která jej mimo jiné využívá plně pro uložení informací o transakcích.
Protože Fantom Opera používá Proof of Stake mechanismus, hlavní roli v zabezpečení sítě hrají validátorské uzly. Jejich provozovatelé, tj. validátoři, provozují validační uzel (full node) a podílejí se na dosahování konsensu a vytváření nových bloků. Blíže se provozování validátorského uzlu věnujeme v části “Těžba kryptoměny FTM” uvedené níže.
V tradičním Proof of Stake blockchainu rozhoduje o platnosti transakcí několik validátorů. Fantom Opera místo toho zajišťuje vysokou úroveň zabezpečení sítě díky tzv. leaderless konsensuálnímu mechanismu Lachesis.
Ačkoli se jedná o Proof of Stake blockchain, neovládá jej žádný “vůdce” a vlastně nikdo zde nehraje speciální roli. A co je hlavní, validátoři nerozhodují o tom, jaké transakce jsou platné. V aBFT síti mohou uzly dosahovat konsensu nezávisle na ostatních a nemusí si ani vyměňovat dokončené bloky nových transakcí. Validátoři nehlasují o konkrétním stavu blockchainu, ale pouze o tom, jakých transakcí a událostí byly za dané období (kterému se říká “epocha”) svědky.
Poznámka: Podle proběhlých událostí vypočítává výsledek (tedy transakce následně zařazené do bloku) každý uzel samostatně. Informace o událostech obdrží každý uzel od jiného a uloží si je do svého vlastního lokálního DAGu.
Fantom se jakýmkoliv způsobem snaží osekat nutné interakce mezi jednotlivými validátory a tím snížit velikost blockchainu, dobu finalizace (která je logicky závislá na množství přenášených dat) a tedy i zlevnit poplatky za transakce.
To zároveň vysvětluje poslední větu minulého odstavce – validátoři si vyměňují pouze informace o proběhlých transakcích (ty jsou v terminologii Fantomu označovány jako události) a neposílají si navzájem celé bloky, jako je to např. u Bitcoinu nebo Etherea.
Další výhodou mechanismu Lachesis je, že dosahuje rychlé finalizace (ověření transakce). Proof of Work blockchainy vyžadují určitý čas, aby transakce byly považovány za nevratné. U Bitcoinu je to v průměru 60 minut neboli šest potvrzení. Ethereum vyžaduje 25 potvrzení, ale protože je rychlejší, zabere to v průměru šest minut. V případě Fantom Opera je transakce považována za nevratnou již po uplynutí jedné vteřiny.
Podle tvůrců Fantomu řeší Lachesis tzv. blockchainové trilema, protože konsensuální mechanismus aBFT umožňuje maximální decentralizaci, vysokou škálovatelnost a bezpečnost na úrovni bank. Konsensuální mechanismus aBFT také zvyšuje odolnost proti DDoS útokům a snižuje transakční latenci.
K čemu všemu se kryptoměna FTM na Fantomu používá?
Jelikož se jedná o nativní kryptoměnu sítě, existuje pro FTM široké využití od prostého platebního prostředku až po governance aspekty.
Platby na síti FTM
Posílání a přijímání plateb v blockchainu Fantomu není díky rychlosti sítě a nízkým transakčním poplatkům nic složitého. V síti Fantom trvá převod tokenů okolo jedné vteřiny. Transakční poplatek obvykle stojí okolo 0.0000001 USD, tedy přibližně 0.000002 Kč.
Zásoba FTM coinů je navíc vyražena v různých tokenových standardech, aby bylo obchodování s nimi možné na různých blockchainech. V současnosti jsou mince FTM kromě nativního mainnetu (Fantom Opera) dostupné také v tokenových standardech ERC-20 (pro Ethereum), BEP-2 a BEP-20 (pro BNB Chain) a najdeme je také v ekosystémech Solany a CELO.
Nevýhodou kryptoměny FTM je ovšem její vysoká volatilita. K provádění plateb je proto vhodnější používat některý ze stablecoinů, které jsou na blockchainu Fantom Opera dostupné (např. USDC).
Poznámka: Ekosystém Fantomu má i svůj vlastní stablecoin fUSD, při pohledu na cenu je však zjevné, že vazba na dolar je téměř nulová a je tedy vhodné provádět transakce pomocí více osvědčených variant, jako např. USDC.
Zabezpečení sítě (staking)
Hlavní úlohou kryptoměny FTM je zabezpečení sítě Fantom přes protokol Proof of Stake. Existují dva způsoby, jak se může kdokoli zapojit do zabezpečení sítě.
- První možností je plnohodnotný staking, jinými slovy provozování validátorského uzlu (validator node). Nejdříve je však nutné uzamknout v chytrém kontraktu alespoň 500,000 FTM coinů, prvotní investice je tedy relativně vysoká. V době psaní článku stojí FTM 0,37 USD, nyní byste tedy potřebovali FTM v hodnotě 185 000 dolarů.
- Zapojit se do zabezpečení sítě Fantom ale mohou i ti, kteří nemají dostatek FTM, aby se stali validátorem. Každý, kdo může uzamknout v chytrém kontraktu aspoň 1 FTM, se může stát tzv. stakerem, jedná se tedy o formu delegace – stakeři (delegátoři) vlastně vkládají své mince FTM do validačních uzlů validátorů.
Celková výše odměn pro validátory i stakery je určena podle toho, kolik mincí FTM je do smart kontraktů uzamčeno.
Komunitní řízení projektu (governance)
Fantom je plně decentralizovaná síť, která nemá žádného vůdce a k jejímu používání není potřeba ničí povolení. Každopádně i síť Fantom potřebuje občas o něčem rozhodovat, např. o změnách a vylepšeních. Hlasování v takovém případě probíhá on-chain, přičemž hlasovací práva mají držitelé tokenů FTM.
Čím více FTM tokenů uzamčených pro staking, tím více hlasů. Každý držitel mincí FTM může podat návrh, o kterém se následně hlasuje. Podání každého návrhu stojí zhruba 100 FTM, které jsou následně spáleny. Samotné hlasování však stojí pouze zlomek jednoho FTM, takže v řádech haléřů.
Síťové poplatky
FTM slouží k placení poplatků za používání sítě Fantom, kam patří např. transakční poplatek za provedení platby, poplatek za spuštění chytrého kontraktu, podání či hlasování o návrhu nebo vytvoření nové sítě.
Používání sítě Fantom nemůže být úplně zadarmo, protože by se pak stala snadným terčem pro spam, což by mohlo snížit její výkon a zahltit blockchain nesmyslnými informacemi. Ve výsledku jsou poplatky za používání sítě Fantom velmi levné, ale současně jsou příliš drahé na to, aby se někomu vyplatilo pokoušet se o útok.
Historie projektu Fantom
Síť Fantom vznikla v roce 2018 a mainnet (Fantom Opera) byl spuštěn v prosinci roku 2019. Vývoj projektu zajišťuje organizace Fantom Foundation, kterou založil jihokorejský počítačový vědec Dr. Ahn Byung Ik.
Sídlo organizace je na Kajmanských ostrovech, ale činnost probíhá hlavně v Jižní Koreji. Dnes je výkonným ředitelem organizace Michael Kong. Právě Fantom Foundation vytvořila konsensuální mechanismus Lachesis, který pohání blockchain Fantom Opera a v budoucnosti bude pohánět také další exekuční chainy.
Tokenomika kryptoměny FTM
Před spuštěním mainnetu došlo k předtěžení celkem 3,175 miliard FTM. V současné době je v oběhu 2,1 miliardy mincí, zbytek je postupně uvolňován při vyplácení odměn za staking. Pokud odměny zůstanou na současné úrovni (o čemž rozhodují stakeři FTM), bude plného oběhu FTM coinů dosaženo přibližně za dva roky. Všechny FTM tokeny ale dohromady nikdy nepřekročí celkový limit 3,175 miliardy FTM.
Přibližně 40 % předtěžených FTM bylo prodáno soukromým investorům v průběhu dvou předběžných prodejů. Procento a půl bylo prodáno při veřejném prodeji. Zakladatelé, projektový tým a poradci dostali cca 20 % FTM coinů. Zbytek je rozdělen mezi strategickou rezervu a předtěžené odměny za staking.
Decentralizované aplikace na Fantomu
Fantom je první DeFi platforma, která běží na konsensuálním mechanismu aBFT. Protože je o hodně rychlejší, levnější a spolehlivější, než jeho předchůdci, přilákal nemálo investorů. Mezi nejpoužívanější dAppky podle objemu vložených prostředků patří Scream, SpookySwap, Geist, 0x Protocol, yearn.finance a Curve.
Další možností, jak se zapojit do DeFi ekosystému Fantom, je vyrazit si za mince FTM přes fMint stablecoin fUSD, s nímž lze následně používat DeFi aplikace. Se stablecoinem je také možné obchodovat syntetická aktiva (např. fBTC nebo fETH) přes fSwap nebo jej za úrok půjčovat přes fLend. K používání dAppek každopádně budete potřebovat peněženku fWallet.
Tím to ale nekončí. Pokud stakujete FTM coiny, můžete za ně vyrazit sFTM coiny v poměru 1:1 a ty následně použít jako vklad ve Fantom Finance. Tam můžete sFTM coiny zhodnotit například přes poskytování likvidity. Fantom tedy umožňuje současně používat FTM coiny jak pro staking, tak i pro yield farming. Navíc je ražba sFTM coinů a jejich přeměna zpět na FTM coiny bez poplatku. Více se o stakingu FTM coinů a ražbě sFTM coinů dočtete na oficiálních stránkách.
Blockchain Fantom Opera podporuje také NFT, neboli nezaměnitelné tokeny. Ražba NFT je na blockchainu Fantom Opera velmi levná a poplatek se platí ve FTM. Vyrazit vlastní NFT si můžete např. na tržišti Artion, kde není účtován žádný poplatek za prodej NFT. Mezi další podporovaná NFT tržiště patří PaintSwap, NFTKEY, Opera House a ZooCoin.
Výhody a nevýhody
Fantom je unikátní kryptoměnou zejména díky zajímavé formě svého konsenzu. V čem naopak nevyniká?
Výhody
- Nová forma konsenzu: Fantom používá propracovaný konsensuální mechanismus Lachesis využívající DAG.
- Vysoká propustnost a levné poplatky: Díky výše popsanému algoritmu je Fantom rychlý, levný na poplatky a dle vývojářů stále enormně bezpečný, podobně jako Bitcoin či Ethereum.
- EVM kompatibilita: Fantom podporuje EVM, smart kontrakty se v něm píší v Solidity, což je programovací jazyk Etherea. Převod aplikací na blockchain Fantomu je tím pádem pro vývojáře velmi snadný.
- Bohatý ekosystém: V kapitole o decentralizovaných aplikacích na Fantomu jsme si uvedli řadu příkladů. Vzhledem k EVM kompatibilitě také nalezneme na Fantomu velmi velké množství kryptoměn fungujících prvotně na Ethereu jako ERC-20 tokeny.
Nevýhody
- Vývoj ceny: Cena Fantomu byla za roky 2021 a 2022 extrémně volatilní, za špatným cenovým vývojem může částečně stát i odchod Andre Cronjeho, vývojáře podstatného pro celé DeFi a podílejícího se i na FTM.
- Výskyt podvodů na síti Fantomu: Po masivní poptávce Fantomu jako dalšího L1 blockchainu pro spouštění nových projektů ho částečně potkal osud podobný BNB Smart Chainu a i Ethereu samotnému. Na síti se již vytvořilo velké množství nejrůznějších projektů, mezi kterými se bohužel ve znatelné koncentraci nacházejí i ty podvodné.
- Konkurence: L1 blockchainy jsou prakticky tou nejintenzivnější kategorií projektů z hlediska konkurence. Fantom soupeří nejen s různými dalšími silnými projekty jako Avalanche, Arbitrum, Kadena či Binance Smart Chain, ale i se samotným Ethereem.
Těžba kryptoměny FTM
Kryptoměna FTM je nativní pro blockchain Fantom fungující na principu Proof of Stake. Proto technicky vzato není možné kryptoměnu FTM těžit, protože těžit lze jen kryptoměny nativní pro Proof of Work blockchainy (např. Bitcoin a Ethereum).
V případě Proof of Stake blockchainů se lze na jejich zabezpečení podílet výhradně provozováním validátorského uzlu, což ale ve výsledku není zas tak odlišné od těžby kryptoměn. V obou případech totiž musíte spustit na počítači specializovaný program a zajistit, že počítač je neustále online.
Za provozování validátorského uzlu dostávají tzv. validátoři odměnu v kryptoměně FTM. Provozovat validátorský uzel může v podstatě kdokoli, není k tomu potřeba žádné speciální zařízení, postačí pouze kryptoměnová peněženka a běžný osobní počítač nebo i mobil. Hlavní podmínkou je uzamknout pro staking minimálně 500 000 FTM coinů, a to minimálně na 14 dnů a maximálně na rok. Staking lze nicméně kdykoli zrušit s tím, že FTM coiny se vám vrátí po uplynutí 7 dnů. V takovém případě ale přijdete o veškeré odměny.
Poznámka: Kvůli velké počáteční investici má Fantom v době psaní článku pouhých 91 validátorů.
V případě, že nemáte dostatek mincí nebo se necítíte na provozování uzlu, můžete se na zabezpečení sítě podílet jako tzv. delegátor. To znamená, že za odměnu půjčíte (delegujete) své FTM coiny konkrétnímu validátorovi. Delegovat lze už od 1 FTM coinu. Tato možnost bude tedy spíše přístupná pro širší veřejnost.
Poznámka: Fantom má svůj vlastní prohlížeč FTMScan, což je analogie ethscanu pro Ethereum. Najdete zde seznam všech bloků a transakcí a zároveň i seznam všech validátorů včetně všech důležitých metrik.
U každého validátora je patrné, kolik sám má nastakováno, kolik mu delegátoři delegují a jestli měl za svou existenci nějaké technické problémy, za které by si vysloužil slashing.
Výše odměn za provozování validátorského uzlu závisí na době uzamčení FTM coinů pro staking a pohybuje se okolo 4 až 14 % p. a. v závislosti na období, na které byl vklad uzamčen. Validátoři mají navíc 15% podíl na odměnách jejich delegátorů.
Při delegaci je nutné mít na paměti, že o delegované FTM coiny můžete přijít. Pokud vámi zvolený validátor jedná nepoctivě, může být potrestán (tzv. slashing), což ale odnesou i lidé, kteří mu delegovali své coiny. Proto doporučujeme moudře vybírat validátora, kterému své coiny delegujete (např. podle parametru downtime na obrázku výše). Validátor každopádně není schopen sám o sobě zpronevěřit delegované coiny.
Kde koupit kryptoměnu FTM
Kryptoměnu FTM lze stejně jako ostatní kryptoměny koupit na všech větších kryptoměnových burzách. Koupit FTM je možné např. za USDT, BUSD a BTC.
Nebudeme vám doporučovat konkrétní burzu, ale největší objemy FTM se obchodují např. na burzách jako Binance, Huobi Global, Bitfinex, KuCoin a FTX.
Favorit redakce
- Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
- Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
- Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
- Platforma může působit složitě
Dejte si pozor, jakou verzi FTM coinu kupujete nebo posíláte, existuje jich totiž více. FTM je kromě jeho nativního blockchainu Fantom dostupný i na Ethereu (ERC-20), BNB ekosystému (BEP-20 a BEP-2), Solaně, CELO, Harmony nebo Moonriver. Swap několika z těchto variant je možný přes Multichain.
Peněženka pro FTM
Existuje několik možností, jak FTM coiny ukládat. Za nejméně bezpečné je považováno ponechání FTM coinů na kryptoměnové burze, kde jste je např. koupili. Zde uložené kryptoměny totiž patří burze, která od nich vlastní tzv. privátní klíče. Právě proto se říká “not your keys, not your coins“.
Důrazně vám proto doporučujeme přesunout své kryptoměny mimo burzu, např. na některou z níže uvedených peněženek, abyste o ně nepřišli třeba kvůli hacku burzy.
Na prvním místě se sluší zmínit oficiální Fantom peněženku s názvem fWallet. S fWallet můžete posílat a přijímat FTM coiny, používat dAppky, ale především se jedná o jedinou peněženku, která umožňuje zapojit se do stakingu.
Velmi populární jsou i peněženky MetaMask a Coinbase Wallet, které nabízí stejné funkce jako fWallet, vyjma stakingu. Peněženky Trust Wallet, Math Wallet a Coin98 Wallet podporují ukládání FTM coinů, ale není s nimi možné interagovat s dAppkami. Uvedené softwarové peněženky existují ve verzích pro mobilní telefony a PC.
Jediná hardwarová peněženka, která podporuje FTM coiny na její nativní síti, je v tuto chvíli Ledger. Na české hardwarové peněžence Trezor si ovšem můžete uložit FTM na síti jiné, např. jako ERC-20 token. Znovu opakujeme, že uložení kryptoměn na hardwarových peněženkách je tou nejbezpečnější variantou.
Favorit redakce
- Český výrobek
- Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
- Pro začátečníky může působit složitě
- Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)
Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)
Co je to kryptoměna Fantom (FTM)?
Kryptoměna Fantom je jedním z dalších L1 blockchainů podporujících smart kontrakty. Jeho síť zvaná Opera je plně kompatibilní s EVM, to tedy znamená, že podporuje veškeré decentralizované aplikace napsané a běžící na Ethereu. V čem se však Fantom liší je použití jeho vlastního mechanismu Lachesis, který síti umožňuje dosáhnout vysoké úrovně bezpečnosti, decentralizace a propustnosti zároveň. Fantom dokáže zpracovat tisíce transakcí za sekundu s jejich finalizací do pouhých 2 sekund.
Lachesis je unikátní mechanismus pro dosahování konsenzu vytvořený přímo vývojáři Fantomu. Funguje na bázi Proof of Stake, ovšem s řadou různých vylepšení. Kromě Proof of Stake filozofie je další součástí algoritmu Lachesis také mechanismus aBFT, který transakce umožňuje ověřovat asynchronním způsobem a konsenzu v síti umožňuje dosáhnout už na třetinové shodě všech validátorů. Více o tom, jak mechanismus Lachesis funguje a jak využívá tzv. DAG, se dozvíte výše v článku.
Součástí celé sítě je samozřejmě i samotný blockchain zvaný Opera, v němž jsou transakce uložené a na němž se také vyvolávají veškeré smart kontrakty pro provoz decentralizovaných aplikací. Fantom je jedním z nejvíce nadějných konkurentů Etherea zejména díky svému přesvědčivému přístupu k co nejlepšímu kompromisu při řešení blockchainového trilematu.
Jaký je kurz kryptoměny Fantom (FTM)?
Momentálně je kurz kryptoměny Fantom přibližně $14,93 ($0,65). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.
Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Fantom se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince FTM ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.
Kategorie L1 blockchainů je velmi konkurenčním prostředím, Fantom je ovšem jeden z projektů, který svou použitou a několika lety prověřenou technologií přesvědčivě vyčnívá. Na Fantomu je budován spolehlivě fungující DeFi ekosystém, což se na hodnotě kryptoměny pozitivně podepsalo.
Kde je možné Fantom (FTM) koupit?
Fantom a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách, mezi takové patří např. Anycoin nebo Kriptomat. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.
FTM je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Mezi kryptoměnové burzy, na nichž se kryptoměna Fantom obchoduje, se řadí např. Binance, Bitstamp, KuCoin, Kraken a nebo Bitfinex.
Kromě toho, že je Fantom hlavním coinem svého blockchainu, existuje také jako token na řadě jiných kryptoměnových sítí, jmenovitě např. na BNB Chainu nebo Ethereu. Proto jej můžete zakoupit i na různých decentralizovaných burzách. Mezi ty s největší likviditou patří např. Uniswap, PancakeSwap či SushiSwap.
Závěr
Kryptoměna FTM je neodmyslitelnou součástí sítě Fantom, která je unikátní konsensuálním mechanismem Lachesis. Jedná se vůbec o první blockchain fungující na principu aBFT, což přináší výhody např. v podobě vysoké transakční rychlosti a nízkých transakčních poplatků.
Za velký plus považujeme také např. propracovanou interoperabilitu mezi různými blockchainy (tzv. cross-chain transakce) a možnost vyrazit sFTM coiny za FTM coiny uzamčené pro staking. Síť Fantom má proto podle našeho názoru hodně co nabídnout a jedná se o jednoho ze žhavých kandidátů na tzv. “Ethereum-killera”.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.