Graf kurzu LRC
Kalkulačka: LRC to CZK
Základní informace o kryptoměně Loopring (LRC)
Loopring buduje sekundární vrstvu blockchainu Etherea, která má poskytnout dokonalé prostředí pro decentralizované burzy klasického typu, tedy burzy s knihou objednávek. Tento typ dobře známe, řadí se mezi něj totiž prakticky všechny centralizované burzovní společnosti (Binance, Coinbase Pro…). V decentralizovaném světě by však kniha objednávek dobře nefungovala, jelikož Ethereum a jemu podobné blockchainy nejsou připraveny na párování tisíce příkazů v reálném čase.
Decentralizované burzy jako Uniswap a SushiSwap proto fungují na principu tzv. automatických tvůrců trhu (AMM).
Tento problém škálovatelnosti Loopring vyřešil tím, že na své vrstvě použil zero-knowledge rollupy, jejichž fungování si rozebereme níže.
Obsah článku o Loopring (LRC)
Úvod do Loopring (LRC)
Nativní kryptoměnou zmíněné vrstvy, kterou Loopring vyvíjí, je stejnojmenný ERC-20 token s tickerem LRC. Pouze tím lze na této vrstvě platit poplatky za transakce a další operace. Mimo to můžeme dát LRC na staking, hlasovat o budoucím směřování projektu a pokud držíme tokeny v hodnotě statisíců dolarů, protokol nám dovolí spustit vlastní decentralizovanou burzu.
Pomocí LRC se také platí poplatky na burze Loopring DEX, o které si více řekneme níže. Vyplatí se na Loopring DEX obchodovat, jak si stojí v porovnání s konkurencí a jaký vliv má její provoz na cenu LRC? Věříme, že na tyto a další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

Co přesně Loopring řeší a jak funguje?
Loopring má za to, že decentralizované burzy fungující na principu AMM nemohou plně a dokonale nahradit možnosti, které nabízí klasické centralizované burzy s knihou objednávek. Snaží se proto umožnit, aby na nejlépe zabezpečeném blockchainu současnosti, který podporuje smart kontrakty, Ethereu, mohly vznikat burzy klasického typu.
Přenesení burz a obchodování na blockchain totiž zvýší svobodu i bezpečnost a vyřeší plno nedostatků, které mají centralizované burzy. Jedním z nich je např. nízká transparentnost. Jednotlivé příkazy a obchody nejsou veřejně dostupné a už vůbec se nikam neukládají, tak jako by tomu bylo na blockchainu, kde by se tato tzv. on-chain data dala statisticky využít. Pokud burzy některé údaje přeci jen zveřejní, jsou často nařčeny ze zatajení nehodících se informací nebo dokonce z manipulace s daty.
Nešvarem poslední doby se stalo i omezování a přerušení obchodování určitých aktiv. Například Robinhood v roce 2021 omezil obchodování akcií GameStop a londýnská burza v roce 2022 při vysoké volatilitě pozastavila a následně dokonce anulovala všechny obchody s niklem.
U Loopringu se obchodníci nemusí bát ani hacknutí burzy. Prostředky jsou totiž uloženy přímo v jejich peněženkách, nikoli na burze, kde krom krádeže hackery hrozí i zpronevěra samotnou burzou, to hlavně v případě menších, nově vzniklých burz. V případě větších burz je zase nevyhnutelný dohled státních autorit, které mohou nutit ke zmrazení účtů, pokud se objeví podezření, že by se jejich vlastníci mohli účastnit ilegálních aktivit.
Technologie, na které Loopring stojí: Zero-knowledge rollupy
Na začátek je důležité si říct, co jsou to vlastně ty rollupy. Jedná se o soubory transakcí, které jsou přeneseny mimo hlavní blockchain – na sekundární vrstvu, aby zde byly rychleji a levněji zvalidovány. Po úspěšné validaci jsou data o transakcích zapsána zpět na původní blockchain, avšak již komprimované do menší velikosti (validace proběhla na sekundární vrstvě, což množství následně zapsaných dat snížilo).
V současné době existují 2 druhy rollupů:
- optimistic (ty využívají sítě Arbitrum a Optimism),
- a zero-knowledge (využívá dydX, Immutable X, Syscoin…).

ZK-rollupy jsou založeny na důkazu zero-knowledge, což je metoda, při níž tvůrci transakcí dokáží prokázat převaděčům, že jim zasílají správnou informaci bez toho, aniž by jim danou informaci jakkoli prozradili.
Tvůrci transakcí jsou běžní uživatelé vysílající požadovanou transakci, převaděči ji registrují a přidávají do souboru s ostatními transakcemi, kterému se, jak už víme, říká rollup. Když je v rollupu připraveno dostatečné množství transakcí, vytvoří o tom převaděč důkaz označovaný jako zk-SNARK nebo zk-STARK a pošle jej dál, na základní vrstvu Etherea.
Vývojáři Loopringu uvádí, že díky ZK-rollupům je síť od verze 3.0 schopna zpracovat až 16 400 transakcí za sekundu. To je obrovský rozdíl oproti předchozím verzím (1.0, 1.5 a 2.0), které ZK-rollupy implementované neměly.

Historie Loopring (LRC)
Za projektem stojí bývalý zaměstnanec Googlu, Daniel Wang, který roku 2017 založil neziskovou organizaci Loopring Foundation. Dodnes na projektu pracuje a v nedávném interview prozradil, že třetinu kódu Loopringu napsal on sám. Sídlo společnosti se nachází na Britských Panenských ostrovech, Daniel a jeho tým ale ve skutečnosti pracují z kanceláří v Šanghaji.

Roku 2018 vydala Loopring Foundation whitepaper projektu a v prosinci 2019 došlo k dlouho očekávanému spuštění projektu na mainnetu Etherea. O 3 měsíce později spatřila světlo světa burza Loopring DEX.
Na začátku listopadu 2021 bylo oznámeno partnerství s americkým prodejcem videoher GameStop, což pro Loopring znamenalo překonání ATH ještě z roku 2018 a vytvoření nového maxima na hodnotě $3,37.

Krátce na to začal Loopring na své vrstvě podporovat NFT a v březnu 2022 zde GameStop spustil beta verzi svého NFT tržiště.
Tokenomika a distribuce LRC
LRC má pevně stanovené celkové množství tokenů, které činí 1,38 miliard kusů. Téměř všechny tokeny (97+ %) se již nacházejí v oběhu.
Během ICO (initial coin offering – prvotní nabídka mincí) byly LRC investorům prodávány za cenu $0,06 a Loopring Foundation vybrala 120 000 ETH v tehdejší hodnotě $45 milionů ($375 za ETH). Kvůli přísným čínským regulacím ohledně podobných způsobů financování však následně musela 80 % peněžních prostředků vrátit zpět investorům.
Loopring DEX
Token pohání stejnojmennou burzu Loopring DEX.
Loopring DEX v číslech:
- 14 kryptoměn k obchodování (např. WBTC, ETH, LRC, SAND, IMX),
- denní objem zobchodovaných aktiv činí $5 až $10 milionů,
- to je až 400x méně než denní objem Uniswapu,
- 75 tisíc aktivních uživatelů provede denně 3,5 milionu obchodů,
- cca 50 obchodů na uživatele – většina obchodníků jsou roboti.

70 % poplatků z každého obchodu na burze jde uživatelům, kteří své LRC dali na staking. 20 % je alokováno do Loopring DAO a 10 % je spáleno. Čím více se tedy na Loopring DEX obchoduje, tím větší odměny dostávají stakující adresy a tím více je LRC díky pálení deflační.
V kódu LRC je přímo vidět, kolik tokenů bylo spáleno. Do čísla, které vidíte, je třeba přidat desetinnou čárku, protože Solidity, programovací jazyk, ve kterém jsou smart kontrakty na Ethereu psány, desetinná místa nepodporuje. V květnu 2022 tak bylo spáleno 21,2 milionu LRC.

"Těžba" kryptoměny LRC – Ring mining
Jelikož se jedná o ERC-20 token, není jej z povahy věci možné těžit. V přeneseném slova smyslu ale o těžbě hovořit můžeme. Primární způsob získávání nových LRC se totiž nazývá ring mining. Během něj je protokol schopný spárovat až 16 objednávek pro různé kryptoměny v jediném obchodu nazývaném order ring. Jak přesně daný proces probíhá se nejlépe ukáže na praktickém příkladu:
Alex, Beáta a Cyril chtějí obchodovat na Loopring DEX. Alex chce koupit LRC za ETH, Beáta chce koupit ETH za USDC a Cyril chce prodat LRC za USDC.
Ring mineři tyto objednávky spojí do jediné, ve které Alex kupuje LRC od Cyrila, Beáta ETH od Alexe a USDC od Beáty zas kupuje Cyril. Při nízkém objemu obchodů se tento nástroj může jevit zbytečný, při vyšším počtu objednávek ale nápory na síť značně zredukuje.
Operátoři uzlů sítě Loopring jsou pak za kombinování jednotlivých objednávek do order ringů, udržování knih objednávek a historie obchodů odměňováni nově "vytěženými" tokeny LRC.
Kde kryptoměnu Loopring (LRC) koupit?
LRC je možné koupit na všech velkých burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Kraken, Bitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.
Binance
★ 95 %
- Opravdu propracovaná a funkční platforma
- Nízké poplatky
- Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
- Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě
Tokeny LRC lze koupit i na významných decentralizovaných burzách. Jelikož se jedná o ERC-20 token, najdeme jej samozřejmě na blockchainu Etherea a zde fungujících směnárnách Uniswap či SushiSwap. Krom toho byl LRC nasazen také např. na Solanu (burza Raydium).
Jakou peněženku pro LRC zvolit?
Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné LRC držet jak v Ledgeru, tak v českém Trezoru.
LRC pak podporuje i celá řada softwarových peněženek. Mezi nimi je bezpochyby nejoblíbenější MetaMask. Návod, jak do něj vložit LRC a jiné ERC-20 tokeny najdete v našem dalším článku. Loopring vydal i vlastní peněženku Loopring Wallet, která je dostupná jak pro Google Chrome, tak pro operační systémy Android (ke stažení ZDE) a Apple iOS (ke stažení ZDE).

Výhody a nevýhody Loopring (LRC)
Loopring je jedním z nejvýznamnějších projektů v oblasti škálování Etherea skrze ZK-rollupy. Čím se vyznačuje a v čem naopak tkví jeho nedostatky?
Výhody
- Pozitivní vývoj a navázaná partnerství: Projekt existuje už několik let, i přesto se stále vyvíjí – v Q1 2022 uzavřel Loopring partnerství se světovým hráčem GameStop, díky čemuž dosáhl LRC nového ATH.
- Škálování: Okamžitá rychlost a nízké poplatky sekundární vrstvy v kombinaci se 100% bezpečností blockchainu Etherea.
- Dobře využité poplatky: 70 % poplatků z Loopring DEX dostávají uživatelé stakující LRC, 10 % se pálí.
- Podpora: Vzhledem ke standardu ERC-20 podporují LRC všechny známé peněženky (Ledger, Trezor, Metamask…).
Nevýhody
- Zaměření: Je otázkou, zda problém, který Loopring řeší, kryptoměnový svět skutečně pálí – kombinace současných centralizovaných a decentralizovaných burz pravděpodobně dostatečně pokrývá poptávku, nejspíš proto používá Loopring DEX jen velmi málo lidí
- Skromná Loopring DEX: Dá se zde obchodovat jen 14 kryptoměn.
- Marketing: Projekt má slabší marketing, vedení však potvrdilo, že si je toho vědomo a chystá se na propagaci pracovat.
Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)
Shrnutí
Loopring je technologicky unikátní projekt, který si dal za cíl přenést obchodování z centralizovaných burz na blockchain Etherea. Spustit na Ethereu burzu klasického typu s knihou objednávek však není kvůli jeho omezené škálovatelnosti možné, Loopring proto vyvíjí sekundární vrstvu, která s tou primární komunikuje skrze technologii ZK-rollupů, což je jedna z nejnovějších a nejpokročilejších kryptografických metod.
Projekt, založen roku 2017 jako ICO, ušel od té doby významný kus cesty, spustil vlastní kryptoměnovou peněženku Loopring Wallet, decentralizovanou burzu Loopring DEX a navázal partnerství se světoznámým prodejcem videoher GameStop.
Nativní kryptoměna sítě, LRC, kterou se platí poplatky na síti, ale i na Loopring DEX, je zalistována na všech velkých burzách, a jelikož se jedná o nejrozšířenější typ tokenu, tedy ERC-20 token, podporují ji i všechny oblíbené kryptoměnové peněženky.
Vstupte do světa kryptoměn!
Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!
Trezor
★ 95 %
- Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
- Vytvořena českou firmou
- Pro začátečníky může působit složitě
- Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T