Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
loopring krypto
LRC
Kryptoměna Loopring (LRC) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

$0,17 (3,88 Kč)

-11 % za 7 dní

loopring krypto

Kryptoměna Loopring (LRC) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf LRC

$0,17 (3,88 Kč)

-11 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu LRC

Kalkulačka: LRC to CZK

LRC
CZK

Základní informace o kryptoměně Loopring (LRC)

Loopring buduje sekundární vrstvu blockchainu Etherea, která má poskytnout dokonalé prostředí pro decentralizované burzy klasického typu, tedy burzy s knihou objednávek. Tento typ dobře známe, řadí se mezi něj totiž prakticky všechny centralizované burzovní společnosti (Binance, Coinbase Pro…). V decentralizovaném světě by však kniha objednávek dobře nefungovala, jelikož Ethereum a jemu podobné blockchainy nejsou připraveny na párování tisíce příkazů v reálném čase.

Decentralizované burzy jako Uniswap a SushiSwap proto fungují na principu tzv. automatických tvůrců trhu (AMM).

Tento problém škálovatelnosti Loopring vyřešil tím, že na své vrstvě použil zero-knowledge rollupy, jejichž fungování si rozebereme níže.

Obsah článku o Loopring (LRC)

Úvod do Loopring (LRC)

Nativní kryptoměnou zmíněné vrstvy, kterou Loopring vyvíjí, je stejnojmenný ERC-20 token s tickerem LRC. Pouze tím lze na této vrstvě platit poplatky za transakce a další operace. Mimo to můžeme dát LRC na staking, hlasovat o budoucím směřování projektu a pokud držíme tokeny v hodnotě statisíců dolarů, protokol nám dovolí spustit vlastní decentralizovanou burzu.

Pomocí LRC se také platí poplatky na burze Loopring DEX, o které si více řekneme níže. Vyplatí se na Loopring DEX obchodovat, jak si stojí v porovnání s konkurencí a jaký vliv má její provoz na cenu LRC? Věříme, že na tyto a další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

Loopring logo
Porovnání starého (nahoře) a nového (dole) loga

Co přesně Loopring řeší a jak funguje?

Loopring má za to, že decentralizované burzy fungující na principu AMM nemohou plně a dokonale nahradit možnosti, které nabízí klasické centralizované burzy s knihou objednávek. Snaží se proto umožnit, aby na nejlépe zabezpečeném blockchainu současnosti, který podporuje smart kontrakty, Ethereu, mohly vznikat burzy klasického typu.

Přenesení burz a obchodování na blockchain totiž zvýší svobodu i bezpečnost a vyřeší plno nedostatků, které mají centralizované burzy. Jedním z nich je např. nízká transparentnost. Jednotlivé příkazy a obchody nejsou veřejně dostupné a už vůbec se nikam neukládají, tak jako by tomu bylo na blockchainu, kde by se tato tzv. on-chain data dala statisticky využít. Pokud burzy některé údaje přeci jen zveřejní, jsou často nařčeny ze zatajení nehodících se informací nebo dokonce z manipulace s daty.

Nešvarem poslední doby se stalo i omezování a přerušení obchodování určitých aktiv. Například Robinhood v roce 2021 omezil obchodování akcií GameStop a londýnská burza v roce 2022 při vysoké volatilitě pozastavila a následně dokonce anulovala všechny obchody s niklem.

U Loopringu se obchodníci nemusí bát ani hacknutí burzy. Prostředky jsou totiž uloženy přímo v jejich peněženkách, nikoli na burze, kde krom krádeže hackery hrozí i zpronevěra samotnou burzou, to hlavně v případě menších, nově vzniklých burz. V případě větších burz je zase nevyhnutelný dohled státních autorit, které mohou nutit ke zmrazení účtů, pokud se objeví podezření, že by se jejich vlastníci mohli účastnit ilegálních aktivit.

Technologie, na které Loopring stojí: Zero-knowledge rollupy

Na začátek je důležité si říct, co jsou to vlastně ty rollupy. Jedná se o soubory transakcí, které jsou přeneseny mimo hlavní blockchain – na sekundární vrstvu, aby zde byly rychleji a levněji zvalidovány. Po úspěšné validaci jsou data o transakcích zapsána zpět na původní blockchain, avšak již komprimované do menší velikosti (validace proběhla na sekundární vrstvě, což množství následně zapsaných dat snížilo).

V současné době existují 2 druhy rollupů:

 • optimistic (ty využívají sítě Arbitrum a Optimism),
 • a zero-knowledge (využívá dydX, Immutable X, Syscoin…).
Zdroj: Ethereum.org
ZK-rollups
Jednoduché znázornění přenesení ZK-rollupu ze sekundární vrstvy na Ethereum

ZK-rollupy jsou založeny na důkazu zero-knowledge, což je metoda, při níž tvůrci transakcí dokáží prokázat převaděčům, že jim zasílají správnou informaci bez toho, aniž by jim danou informaci jakkoli prozradili.

Tvůrci transakcí jsou běžní uživatelé vysílající požadovanou transakci, převaděči ji registrují a přidávají do souboru s ostatními transakcemi, kterému se, jak už víme, říká rollup. Když je v rollupu připraveno dostatečné množství transakcí, vytvoří o tom převaděč důkaz označovaný jako zk-SNARK nebo zk-STARK a pošle jej dál, na základní vrstvu Etherea.

Vývojáři Loopringu uvádí, že díky ZK-rollupům je síť od verze 3.0 schopna zpracovat až 16 400 transakcí za sekundu. To je obrovský rozdíl oproti předchozím verzím (1.0, 1.5 a 2.0), které ZK-rollupy implementované neměly.

Zdroj: medium.loopring.io
Loopring srovnání verzí
Srovnání verze 3.0 se starší verzí 2.0

Historie Loopring (LRC)

Za projektem stojí bývalý zaměstnanec Googlu, Daniel Wang, který roku 2017 založil neziskovou organizaci Loopring Foundation. Dodnes na projektu pracuje a v nedávném interview prozradil, že třetinu kódu Loopringu napsal on sám. Sídlo společnosti se nachází na Britských Panenských ostrovech, Daniel a jeho tým ale ve skutečnosti pracují z kanceláří v Šanghaji.

Zdroj: Loopring.org
Daniel Wang Loopring
Daniel Wang, zakladatel Loopringu

Roku 2018 vydala Loopring Foundation whitepaper projektu a v prosinci 2019 došlo k dlouho očekávanému spuštění projektu na mainnetu Etherea. O 3 měsíce později spatřila světlo světa burza Loopring DEX.

Na začátku listopadu 2021 bylo oznámeno partnerství s americkým prodejcem videoher GameStop, což pro Loopring znamenalo překonání ATH ještě z roku 2018 a vytvoření nového maxima na hodnotě $3,37.

Zdroj: Loopring.io
loopring gamestop
GameStop na Loopringu spustil své NFT tržiště

Krátce na to začal Loopring na své vrstvě podporovat NFT a v březnu 2022 zde GameStop spustil beta verzi svého NFT tržiště.

Tokenomika a distribuce LRC

LRC má pevně stanovené celkové množství tokenů, které činí 1,38 miliard kusů. Téměř všechny tokeny (97+ %) se již nacházejí v oběhu.

Během ICO (initial coin offering –⁠ prvotní nabídka mincí) byly LRC investorům prodávány za cenu $0,06 a Loopring Foundation vybrala 120 000 ETH v tehdejší hodnotě $45 milionů ($375 za ETH). Kvůli přísným čínským regulacím ohledně podobných způsobů financování však následně musela 80 % peněžních prostředků vrátit zpět investorům.

Loopring DEX

Token pohání stejnojmennou burzu Loopring DEX.

Loopring DEX v číslech:

 • 14 kryptoměn k obchodování (např. WBTC, ETH, LRCSAND, IMX),
 • denní objem zobchodovaných aktiv činí $5 až $10 milionů,
  • to je až 400x méně než denní objem Uniswapu,
 • 75 tisíc aktivních uživatelů provede denně 3,5 milionu obchodů,
  • cca 50 obchodů na uživatele –⁠ většina obchodníků jsou roboti.
Zdroj: Loopring.io
Loopring DEX UI
Prostředí Loopring DEX se podobá klasickým centralizovaným burzám

70 % poplatků z každého obchodu na burze jde uživatelům, kteří své LRC dali na staking. 20 % je alokováno do Loopring DAO a 10 % je spáleno. Čím více se tedy na Loopring DEX obchoduje, tím větší odměny dostávají stakující adresy a tím více je LRC díky pálení deflační.

V kódu LRC je přímo vidět, kolik tokenů bylo spáleno. Do čísla, které vidíte, je třeba přidat desetinnou čárku, protože Solidity, programovací jazyk, ve kterém jsou smart kontrakty na Ethereu psány, desetinná místa nepodporuje. V květnu 2022 tak bylo spáleno 21,2 milionu LRC.

Zdroj: Etherscan.io
Počet spálených tokenů
Na prohlížeči Etherea je přímo vidět, kolik tokenů LRC bylo spáleno

“Těžba” kryptoměny LRC – Ring mining

Jelikož se jedná o ERC-20 token, není jej z povahy věci možné těžit. V přeneseném slova smyslu ale o těžbě hovořit můžeme. Primární způsob získávání nových LRC se totiž nazývá ring mining. Během něj je protokol schopný spárovat až 16 objednávek pro různé kryptoměny v jediném obchodu nazývaném order ring. Jak přesně daný proces probíhá se nejlépe ukáže na praktickém příkladu:

Alex, Beáta a Cyril chtějí obchodovat na Loopring DEX. Alex chce koupit LRC za ETH, Beáta chce koupit ETH za USDC a Cyril chce prodat LRC za USDC.

Ring mineři tyto objednávky spojí do jediné, ve které Alex kupuje LRC od Cyrila, Beáta ETH od Alexe a USDC od Beáty zas kupuje Cyril. Při nízkém objemu obchodů se tento nástroj může jevit zbytečný, při vyšším počtu objednávek ale nápory na síť značně zredukuje.

Operátoři uzlů sítě Loopring jsou pak za kombinování jednotlivých objednávek do order ringů, udržování knih objednávek a historie obchodů odměňováni nově “vytěženými” tokeny LRC.

Kde kryptoměnu Loopring (LRC) koupit?

LRC je možné koupit na všech velkých burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Kraken, Bitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
 • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
 • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
 • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
 • Platforma může působit složitě

Tokeny LRC lze koupit i na významných decentralizovaných burzách. Jelikož se jedná o ERC-20 token, najdeme jej samozřejmě na blockchainu Etherea a zde fungujících směnárnách Uniswap či SushiSwap. Krom toho byl LRC nasazen také např. na Solanu (burza Raydium).

Jakou peněženku pro LRC zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné LRC držet jak v Ledgeru, tak v českém Trezoru.

LRC pak podporuje i celá řada softwarových peněženek. Mezi nimi je bezpochyby nejoblíbenější MetaMask. Návod, jak do něj vložit LRC a jiné ERC-20 tokeny najdete v našem dalším článku. Loopring vydal i vlastní peněženku Loopring Wallet, která je dostupná jak pro Google Chrome, tak pro operační systémy Android (ke stažení ZDE) a Apple iOS (ke stažení ZDE).

Zdroj: apps.apple.com
Loopring Wallet
Ukázka Loopring Wallet pro Apple iPhone

Výhody a nevýhody Loopring (LRC)

Loopring je jedním z nejvýznamnějších projektů v oblasti škálování Etherea skrze ZK-rollupy. Čím se vyznačuje a v čem naopak tkví jeho nedostatky?

Výhody

 • Pozitivní vývoj a navázaná partnerství: Projekt existuje už několik let, i přesto se stále vyvíjí – v Q1 2022 uzavřel Loopring partnerství se světovým hráčem GameStop, díky čemuž dosáhl LRC nového ATH.
 • Škálování: Okamžitá rychlost a nízké poplatky sekundární vrstvy v kombinaci se 100% bezpečností blockchainu Etherea.
 • Dobře využité poplatky: 70 % poplatků z Loopring DEX dostávají uživatelé stakující LRC, 10 % se pálí.
 • Podpora: Vzhledem ke standardu ERC-20 podporují LRC všechny známé peněženky (Ledger, Trezor, Metamask…).

Nevýhody

 • Zaměření: Je otázkou, zda problém, který Loopring řeší, kryptoměnový svět skutečně pálí – kombinace současných centralizovaných a decentralizovaných burz pravděpodobně dostatečně pokrývá poptávku, nejspíš proto používá Loopring DEX jen velmi málo lidí
 • Skromná Loopring DEX: Dá se zde obchodovat jen 14 kryptoměn.
 • Marketing: Projekt má slabší marketing, vedení však potvrdilo, že si je toho vědomo a chystá se na propagaci pracovat.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna Loopring (LRC)?

Kryptoměnový projekt Loopring (LRC) vznikl za účelem vyřešení nedostatků centralizovaných a decentralizovaných kryptoměnových burz. Jde na to přes svou vlastní decentralizovanou burzu charakteristickou unikátním přístupem. Loopring DEX nefunguje na dobře známém a časem prověřeném principu AMM podobně jako drtivá většina decentralizovaných burz, ale na staré dobré knize objednávek.

Loopring se snaží být kombinací toho nejlepšího ze světa centralizovaných a decentralizovaných burz, přitom se snaží eliminovat jakékoliv nedostatky obou kategorií. Uživatelům nabízí plně funkční knihu objednávek, nízké poplatky za obchodování, rychlé transakce a plnohodnotnou transparenci díky uložení transakcí na blockchainu. Cílem je burza stejně levná a svižná jako burzy centralizované, ale zároveň non-custodial, s plnou transparencí a decentralizovanou koncepcí.

Aby toho byl Loopring schopný, existuje ve své vlastní vrstvě nad základním blockchainem Etherea. Je postaven na technologii ZK Rollupů, což mu umožňuje vypořádat více transakcí za stejný čas. Mezi další zajímavé vychytávky Loopringu patří i “prstenec objednávek” (Order ring). Ten umožňuje najednou spárovat až 16 obchodních příkazů do jedné transakce namísto jednoho jediného. To zvyšuje likviditu a ještě více násobí transakční propustnost celé aplikace.

Jaký je kurz kryptoměny Loopring (LRC)?

Momentálně je kurz kryptoměny Loopring přibližně $4,05 ($0,17). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Loopring se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince LRC ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.

Loopring je mezi decentralizovanými burzami dalším unikátem. Bude-li mít komunita o Loopring DEX zájem, přirozeně poroste poptávka i o jejím nativním tokenu LRC.

Kde je možné Loopring (LRC) koupit?

Loopring a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách, mezi takové patří např. Anycoin nebo Kriptomat. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

LRC je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Mezi kryptoměnové burzy, na nichž se kryptoměna Loopring obchoduje, se řadí např. Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken a nebo Bitfinex.

Shrnutí

Loopring je technologicky unikátní projekt, který si dal za cíl přenést obchodování z centralizovaných burz na blockchain Etherea. Spustit na Ethereu burzu klasického typu s knihou objednávek však není kvůli jeho omezené škálovatelnosti možné, Loopring proto vyvíjí sekundární vrstvu, která s tou primární komunikuje skrze technologii ZK-rollupů, což je jedna z nejnovějších a nejpokročilejších kryptografických metod.

Projekt, založen roku 2017 jako ICO, ušel od té doby významný kus cesty, spustil vlastní kryptoměnovou peněženku Loopring Wallet, decentralizovanou burzu Loopring DEX a navázal partnerství se světoznámým prodejcem videoher GameStop.

Nativní kryptoměna sítě, LRC, kterou se platí poplatky na síti, ale i na Loopring DEX, je zalistována na všech velkých burzách, a jelikož se jedná o nejrozšířenější typ tokenu, tedy ERC-20 token, podporují ji i všechny oblíbené kryptoměnové peněženky.

Hodnocení Finex.cz

Loopring (LRC)

Loopring nabízí technologicky propracované a funkční řešení nedostatečné škálovatelnosti blockchainu Etherea. Na své síti se zaměřuje na budování decentralizovaný burz a nově tržišť s NFT. Bohužel zde nejpoužívanější Loopring DEX má několiksetkrát menší objem obchodů než Uniswap, vyvstává tak otázka, zda projekt neřeší problém, který zajímá jen minoritu kryptoměnových nadšenců.

Více informací o Loopring

KryptoměnaLoopring
SymbolLRC
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 245 991 469
Maximální počet tokenů1 374 513 896
Obchodní objem (24h)$9 988 504
Tržní kapitalizace$213 680 890
Změna ceny za 24h1,35 %
Ohodnoťte kryptoměnu Loopring
14
2

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat