Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny! » FTX Token

Kryptoměna FTX Token (FTT) - Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf kurzu FTX Tokenu (FTT)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: FTT to CZK

FTT
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně FTX Token

Sam Bankman-Fried
Sam Bankman-Fried
Zdroj: coingeek.com

FTX Token (FTT) je burzovní utility token kompatibilní s technickým standardem ERC-20. Uživatelé derivátové burzy FTX mohou aktivum držet, stakovat nebo použít jako kolaterál při obchodování na páku. Za FTX tokenem stojí tým v čele se Samem Bankmanem-Friedem, slavnou osobností na poli kryptoměn.

Za držené a stakované FTX tokeny dostávají uživatelé na burze další odměny. Na uživatele čekají slevy z poplatků za obchodování, týdenní airdropy tokenu Serum nebo transakce bez poplatků na síti ERC-20. Jak z výše uvedených skutečností určitě vyplynulo, bezpečnost kryptoměny je zajištěna blockchainem Ethereum, jenž funguje na principu mechanismu Proof of Stake.

Obsah článku

1.Úvod do FTX Tokenu2.Tokenomika kryptoměny FTT3.Další projekty zakladatele FTX – Alameda Research a Serum4.Historie FTX tokenu5.Výhody a nevýhody kryptoměny FTT6.Kde FTX Token (FTT) koupit?7.Peněženka pro FTT8.Je možné FTX Token těžit?9.Pár slov závěrem10.Komentáře k FTX Tokenu

Úvod do FTX Tokenu

Na oficiálních webových stránkách burzy je FTX Token popisován jako páteř celého ekosystému. Z této skutečnosti jasně vyplývá, že za digitálním aktivem stojí tým zmíněné burzy, o němž bude řeč níže v článku.

Podobně jako u držení ostatních burzovních tokenů, jakými jsou např. BNB, KCS nebo HT, jsou vlastníci FTT odměňováni v podobě zlevněných poplatků za obchodování nebo v rámci týdenních airdropů tokenů SRM.

Slevy z poplatků za obchodování se mohou vyšplhat až k 60 %, přičemž procentuální výše slevy závisí na drženém množství tokenů. Platí zde přímá úměra – čím více množství FTT vlastníte, na tím větší slevy dosáhnete.

Vzhledem ke své podstatě nabízí FTT token i formu centralizovaného stakingu. Nejedná se o nativní staking PoS protokolu, neboť se jedná o token bez vlastního blockchainu. Staking kryptoměny FTT je tak spíše obchodním programem burzy FTX.

Staking FTT
Získané úrovně a jejich odměny za staking FTT
Zdroj: ftx.com

Na stakery tokenu FTT čeká spousta odměn – např. zvýšená procenta z referral programu, nižší poplatky pro maker příkazy, více hlasů při hlasování v anketách (kromě standardního počtu hlasů na základě držených FTT a objemu obchodů) nebo transakce bez poplatků na síti ERC-20.

Jelikož se jedná o burzu zaměřenou na finanční deriváty, při obchodování na páku slouží aktivum rovněž jako kolaterál.

Tokenomika kryptoměny FTT

Ekonomika tokenu FTT je deflační, díky čemuž bude postupem času aktivum vzácnější, neboť bude v oběhu čím dál tím méně mincí. Podle informací dostupných ve whitepaperu bude nákup a následné spalování tokenů pokračovat, dokud nebude spálena alespoň polovina všech FTT.

Proces pálení kryptoměny FTT probíhá tak, že je nakoupena každé pondělí v páru FTT/USD za tržní cenu a odeslána na peněženku, která umožňuje pouze příjem digitálních aktiv a nikoliv jejich odliv.

Proces spalování je financován ze 33 % veškerých vygenerovaných poplatků na trzích FTX, 10 % čistých přírůstků do pojistného fondu ("socialized gains") a 5 % poplatků získaných z jiného využití platformy FTX.

Pojistný fond zabraňuje ztrátám zákazníků z důvodu náhlého pohybu trhu a volatility, která rychle likviduje mnoho otevřených pozic na burze. Držitelé FTT mohou z pojistného fondu FTX získat výnosy nazývané "socialized gains".

Celkové množství FTX tokenů je omezené na zhruba 352 milionech, přičemž při ICO (Initial coin offering) byla veřejnosti nabídnuta zhruba třetina množství, neboť zbylá část je ve firemním vlastnictví a bude postupně uváděna na trh.

Nemusíte se obávat, na této skutečnosti není nic neobvyklého. Určité množství bylo přiděleno do záložního, bezpečnostního či likvidního fondu. Další díly byly rozděleny mezi management a další osoby podílející se na projektu. Analogii k tomuto typu odměňování můžeme hledat například ve světě akcií.

Další projekty zakladatele FTX – Alameda Research a Serum

Logo Alameda Research
Logo Alameda Research
Zdroj: alameda-research.com

Burzu FTX, která stojí za utility tokenem FTT, založil miliardář Sam Bankman-Fried (SBF). Další firmou, kterou SBF založil, je také společnost Alameda Research, jež se specializuje na profesionální market making a liquidity providing ve světě digitálních aktiv.

Ačkoliv v rámci komunity neustále probíhají vášnivé diskuze o tom, že mezi FTX a Alameda Research existuje střet zájmů, neboť se jedná o společnosti z většiny vlastněné a založené stejnou osobou, SBF se nechal slyšet, že se jedná o dvě naprosto samostatné entity. O důvěryhodnosti tvrzení ředitele obou společností bychom mohli debatovat, podstatným faktem ovšem je, že SBF vlastní více než 50 % burzy FTX a téměř veškeré podíly ve společnosti Alameda Research.

Sam je v kryptoměnovém prostoru vlivná osobnost a kromě dvou projektů (Alameda Research a burza FTX) stojí rovněž za kryptoměnou Serum, jejíž základy položil v roce 2020. Jedná se o komplexní DeFi projekt běžící na blockchainu Solany, který funguje jako velký agregátor likvidity pro všechny aplikace (např. decentralizované burzy či lending protokoly) na zmíněném blockchainu.

Výběr projektů na blockchainu Solany, které používají sdílenou likviditu skrze Serum
Výběr projektů na blockchainu Solany, které používají sdílenou likviditu skrze Serum
Zdroj: projectserum.com

Historie FTX tokenu

Pokud se podíváme na historický vývoj ceny tokenu FTT, uvidíme, že od spuštění v květnu 2019 se cena téměř rok a půl pohybovala v cenovém pásmu 1 – 5 dolarů.

Jak vidno, na začátku roku 2021 token FTX plně využil probíhajícího býčího trhu, bezesporu také přispělo zviditelnění burzy FTX a její uzavřená partnerství, což vyústilo v růst ceny FTT o bezmála 1 300 %.

Historický vývoj ceny FTT
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

O tom, že cena kryptoměny bude reagovat na události spojené s burzou FTX, není pochyb, neboť tuto skutečnost potvrzuje hned několik událostí. Příkladem může být získání kapitálu ve výši 900 milionů dolarů burzou FTX v červenci roku 2021, kdy cena FTT reagovala 15% růstem.

Budoucí cenový vývoj utility tokenu burzy je velmi těžké, až nemožné predikovat. Nicméně platí, že pokud se burze zaměřené na deriváty bude dařit, odrazí se tento fakt pozitivně i na ceně tokenu.

Výhody a nevýhody kryptoměny FTT

Výhody

 • Za kryptoměnou stojí zkušený tým: Mezi předními členy burzy FTX nalezneme vedle SBF i zvučná jména jako Gary Wang či Nishad Singh.
 • Bohaté odměny za držení/staking FTX tokenu: S využitím obchodních programů burzy můžete dosáhnout na mnohem nižší obchodní poplatky a zároveň můžete znatelně zvýšit množství mincí tokenu Serum, jež obdržíte z probíhajících airdropů.
 • Deflační tokenomika: FTX se ve svém whitepaperu zavázala ke zpětnému odkupu části mincí tokenu FTT a jejich následnému pálení. Snižující se nabídka tokenu FTT je silným faktorem pro budoucí potenciální růst ceny

Nevýhody

 • Silná závislost tokenu na PR burzy: Jakmile se bude dařit burze, je pravděpodobné, že cena tokenu bude ovlivněna pozitivně. Stejná závislost ale platí i v případě opačném.
 • Nevyužitelnost mimo burzu: FTT je čistě utility token burzy, to znamená, že mimo burzu žádné jiné využití nenabízí.

Kde FTX Token (FTT) koupit?

FTX Token je možné koupit především na velkých centralizovaných burzách jako Binance, Crypto.com, Huobi nebo KuCoin. Špatné zprávy se dostanou uživatelům Coinbase, neboť ta digitální aktivum momentálně nepodporuje.

Samozřejmostí je i burza FTX, kde aktivum můžete nakoupit v páru s americkým dolarem, bitcoinem, japonským jenem nebo stablecoinem Tether.

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pokud ovšem preferujete jednoduchou a rychlou formu nákupu za české koruny, určitě vás potěší skutečnost, že FTX Token seženete i na české směnárně CoinBank.

Favorit redakce
Bonus za nákup kryptoměn u CoinBank až 400 Kč. Více info v recenzi.
 • Česká firma se zákaznickou podporou zcela v češtině
 • Přehledná webová platforma
 • Nelze nakupovat bez registrace
 • U řady kryptoměn je spread nepřiměřeně vysoký
Bonus za nákup kryptoměn u CoinBank až 400 Kč. Více info v recenzi.

Co se týče decentralizovaných burz, tak u nich FTX Token také našel své místo. Jelikož byl jako ERC-20 token nasazen na blockchain Etherea, najdeme ho na Uniswapu nebo Sushiswapu.

Další možností, kde aktivum nakoupit, je na německé burze XETRA, neboť investiční společnost v oblasti digitálních aktiv, CoinShares, spustila fyzicky kryté ETP FTX Tokenu.

CoinShares FTX Physical FTX Token (CFTT) využívá technologickou platformu společnosti Galata, která propojuje platformy CeFi s trhy digitálních aktiv, v kombinaci s předními institucionálními nabídkami FTX, aby investorům poskytla expozici vůči FTX tokenu.

Peněženka pro FTT

Tak jako téměř u všech kryptoměn, i FTT můžete držet na samotných burzách. Jedná se o nejjednodušší způsob, který ovšem podkopává celou tezi kryptoměn. Burzy jsou za prvé centralizované společnosti a za druhé drží vaše privátní klíče, což znamená, že se k vašim kryptoměnám dostanete pouze skrze zákaznické účty burz.

To sebou nese riziko zmražení finančních prostředků státním regulátorem či samotné zabavení kryptoměnovou burzou. Samotné zabezpečení může být také problém – pokud dojde k nějakému útoku nebo softwarové chybě, o všechna aktiva na dotyčné burze můžete bez náhrady přijít.

Mnohem bezpečenější možností je tak volba vlastní kryptoměnové peněženky, kterou stejně budete potřebovat, pokud se rozhodnete pro nákup FTT na decentralizované burze. Ideálním kandidátem je Metamask, další možnosti je např. Trust Wallet. Jelikož se jedná o ERC-20 token, jeho podporu naleznete na většině softwarových peněženek.

Favorit redakce
 • Možnost správy tisíců kryptoměn
 • Open-source projekt fungující již od roku 2016
 • V MetaMask není možné uchovávat některé zásadní kryptoměny (BTC, LTC,..)
 • Pokud nevyužíváte propojení s HW peněženkou, můžou být vaše priv. klíče v nebezpečí

Pokud je ale bezpečnost skutečně na vašem prvním místě, doporučujeme vám zvážit investici do jedné z hardwarových peněženek. Ovšem z těch nejznámějších (Ledger a Trezor) můžete pro uschování FTX Tokenu použít pouze Ledger, neboť Trezor toto digitální aktivum nepodporuje.

Je možné FTX Token těžit?

FTX Token (FTT) bohužel není možné těžit. Důvodem je prostý fakt, že se jedná o token – FTT nemá vlastní blockchain a tudíž nenabízí žádnou nativní možnost těžby či stakingu v rámci mechanismu Proof of Stake.

Staking FTT je ovšem i tak možný – přímo na burze FTX a potažmo i na jiných platformách.

Nejedná se ovšem o staking v pravém slova smyslu. Kryptoměny sice na nějakou dobu uzamykáte a dostáváte za to odměny, burza vaše uzamčené FTT tokeny ale nepoužívá za účelem ověřování transakcí, nýbrž pro své vlastní interní činnosti, jimiž může být další půjčování či dodávání likvidity na trh.

Kromě samotné burzy FTX si uživatelé mohou vybrat z více možností. Nechybí mezi nimi ani velcí hráči jako Binance, YouHodler, či BlockFi. Z hlediska ročního procentuálního výnosu v době psaní článku se nejvíce vyplatí platforma YouHodler, kde se uživatel dočká až 4,07% úroku.

Pokud se rozhodnete pro burzu FTX, měli byste si být vědomi, že výběr kryptoměn ze stakingu zabere 14 dní, uzamčené kryptoměny navíc po tyto dva týdny úročeny nebudou. Výběr je možné provést okamžitě, ovšem za poplatek ve výši 10% nastakované částky.

Pár slov závěrem

FTX Token (FTT) je burzovní utility token, jehož cenový vývoj bude záviset na několika hlavních faktorech, mezi nimiž je jednoznačně míra úspěchu burzy FTX. Množství vybraných poplatků znatelně ovlivní tempo spalování tokenu, což dokáže ovlivnit i vývoj ceny.

Token FTX by mohl být skvělou investicí – zejména pro uživatele burzy FTX. Pokud vás neláká spekulace o ceně, ale na burze FTX i tak obchodujete, jistě vás potěší množství benefitů, které staking FTX přináší.

Kryptoměna FTX Token (FTT)
Kryptoměna FTT je burzovní utility token, jehož největší předností jsou zákaznické výhody na samotné burze. V rámci stakingu FTT je možné na burze FTX snížit poplatky za obchodování, zvýšit šanci na airdropy a mnoho dalšího. Mimo burzu FTX už bohužel žádným využitím nedisponuje.
 • Deflační tokenomika
 • Výhody stakingu na burze
 • Nevyužitelnost mimo burzu
 • Potenciální střet zájmů v rámci vedení burzy tokenu

Více informací o FTX Token

KryptoměnaFTX Token
SymbolFTT
Vytvořeno2019
ZakladatelSam Bankman-Fried
Webové stránkyhttps://ftx.com/ftt
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů
Maximální počet tokenů328 895 112
Obchodní objem (24h)$40 132 548
Tržní kapitalizace
Změna ceny za 24h-2,9%

Vývoj ceny kryptoměny FTX Token za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
04. 02. 2023 Načítání... FTT
03. 02. 2023 Načítání... FTT
02. 02. 2023 Načítání... FTT
01. 02. 2023 Načítání... FTT
31. 01. 2023 Načítání... FTT
30. 01. 2023 Načítání... FTT
29. 01. 2023 Načítání... FTT
28. 01. 2023 Načítání... FTT
27. 01. 2023 Načítání... FTT
26. 01. 2023 Načítání... FTT
25. 01. 2023 Načítání... FTT
24. 01. 2023 Načítání... FTT
23. 01. 2023 Načítání... FTT
22. 01. 2023 Načítání... FTT

Ohodnoťte kryptoměnu FTX Token


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo