Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
ftx token
FTT
Kryptoměna FTX Token (FTT) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

$1,47 (32,87 Kč)

+8,89 % za 7 dní

ftx token

Kryptoměna FTX Token (FTT) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf FTT

$1,47 (32,87 Kč)

+8,89 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu FTX Tokenu (FTT)

Kalkulačka: FTT to CZK

FTT
CZK
Poznámka

Upozornění: Burza FTX, na níž působí FTT jako utility token, v listopadu 2022 zbankrotovala, což mělo zásadní vliv na cenu kryptoměny FTT. Článek níže pojednává o FTX Tokenu ještě za doby plně fungující burzy FTX.

Informace o kryptoměně FTX Token

Zdroj: coingeek.com
Sam Bankman-Fried
Sam Bankman-Fried

FTX Token (FTT) je burzovní utility token kompatibilní s technickým standardem ERC-20. Uživatelé derivátové burzy FTX mohou aktivum držet, stakovat nebo použít jako kolaterál při obchodování na páku. Za FTX tokenem stojí tým v čele se Samem Bankmanem-Friedem, slavnou osobností na poli kryptoměn.

Za držené a stakované FTX tokeny dostávají uživatelé na burze další odměny. Na uživatele čekají slevy z poplatků za obchodování, týdenní airdropy tokenu Serum nebo transakce bez poplatků na síti ERC-20. Jak z výše uvedených skutečností určitě vyplynulo, bezpečnost kryptoměny je zajištěna blockchainem Ethereum, jenž funguje na principu mechanismu Proof of Stake.

Obsah článku

Úvod do FTX Tokenu

Na oficiálních webových stránkách burzy je FTX Token popisován jako páteř celého ekosystému. Z této skutečnosti jasně vyplývá, že za digitálním aktivem stojí tým zmíněné burzy, o němž bude řeč níže v článku.

Podobně jako u držení ostatních burzovních tokenů, jakými jsou např. BNB, KCS nebo HT, jsou vlastníci FTT odměňováni v podobě zlevněných poplatků za obchodování nebo v rámci týdenních airdropů tokenů SRM.

Slevy z poplatků za obchodování se mohou vyšplhat až k 60 %, přičemž procentuální výše slevy závisí na drženém množství tokenů. Platí zde přímá úměra – čím více množství FTT vlastníte, na tím větší slevy dosáhnete.

Poznámka

Poznámka: Na vyšší slevy v desítkách procent není snadné dosáhnout, neboť musí investor disponovat tokeny FTT v hodnotě několika statisíců českých korun.

Vzhledem ke své podstatě nabízí FTT token i formu centralizovaného stakingu. Nejedná se o nativní staking PoS protokolu, neboť se jedná o token bez vlastního blockchainu. Staking kryptoměny FTT je tak spíše obchodním programem burzy FTX.

Zdroj: ftx.com
Staking FTT
Získané úrovně a jejich odměny za staking FTT

Na stakery tokenu FTT čeká spousta odměn – např. zvýšená procenta z referral programu, nižší poplatky pro maker příkazy, více hlasů při hlasování v anketách (kromě standardního počtu hlasů na základě držených FTT a objemu obchodů) nebo transakce bez poplatků na síti ERC-20.

Jelikož se jedná o burzu zaměřenou na finanční deriváty, při obchodování na páku slouží aktivum rovněž jako kolaterál.

Tokenomika kryptoměny FTT

Ekonomika tokenu FTT je deflační, díky čemuž bude postupem času aktivum vzácnější, neboť bude v oběhu čím dál tím méně mincí. Podle informací dostupných ve whitepaperu bude nákup a následné spalování tokenů pokračovat, dokud nebude spálena alespoň polovina všech FTT.

Proces pálení kryptoměny FTT probíhá tak, že je nakoupena každé pondělí v páru FTT/USD za tržní cenu a odeslána na peněženku, která umožňuje pouze příjem digitálních aktiv a nikoliv jejich odliv.

Proces spalování je financován ze 33 % veškerých vygenerovaných poplatků na trzích FTX, 10 % čistých přírůstků do pojistného fondu (“socialized gains”) a 5 % poplatků získaných z jiného využití platformy FTX.

Pojistný fond zabraňuje ztrátám zákazníků z důvodu náhlého pohybu trhu a volatility, která rychle likviduje mnoho otevřených pozic na burze. Držitelé FTT mohou z pojistného fondu FTX získat výnosy nazývané “socialized gains”.

Celkové množství FTX tokenů je omezené na zhruba 352 milionech, přičemž při ICO (Initial coin offering) byla veřejnosti nabídnuta zhruba třetina množství, neboť zbylá část je ve firemním vlastnictví a bude postupně uváděna na trh.

Nemusíte se obávat, na této skutečnosti není nic neobvyklého. Určité množství bylo přiděleno do záložního, bezpečnostního či likvidního fondu. Další díly byly rozděleny mezi management a další osoby podílející se na projektu. Analogii k tomuto typu odměňování můžeme hledat například ve světě akcií.

Další projekty zakladatele FTX – Alameda Research a Serum

Zdroj: alameda-research.com
Logo Alameda Research
Logo Alameda Research

Burzu FTX, která stojí za utility tokenem FTT, založil miliardář Sam Bankman-Fried (SBF). Další firmou, kterou SBF založil, je také společnost Alameda Research, jež se specializuje na profesionální market making a liquidity providing ve světě digitálních aktiv.

Ačkoliv v rámci komunity neustále probíhají vášnivé diskuze o tom, že mezi FTX a Alameda Research existuje střet zájmů, neboť se jedná o společnosti z většiny vlastněné a založené stejnou osobou, SBF se nechal slyšet, že se jedná o dvě naprosto samostatné entity. O důvěryhodnosti tvrzení ředitele obou společností bychom mohli debatovat, podstatným faktem ovšem je, že SBF vlastní více než 50 % burzy FTX a téměř veškeré podíly ve společnosti Alameda Research.

Poznámka

Poznámka: Bankman-Fried se několikrát umístil v žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Sam je v kryptoměnovém prostoru vlivná osobnost a kromě dvou projektů (Alameda Research a burza FTX) stojí rovněž za kryptoměnou Serum, jejíž základy položil v roce 2020. Jedná se o komplexní DeFi projekt běžící na blockchainu Solany, který funguje jako velký agregátor likvidity pro všechny aplikace (např. decentralizované burzy či lending protokoly) na zmíněném blockchainu.

Zdroj: projectserum.com
Výběr projektů na blockchainu Solany, které používají sdílenou likviditu skrze Serum
Výběr projektů na blockchainu Solany, které používají sdílenou likviditu skrze Serum

Historie FTX tokenu

Pokud se podíváme na historický vývoj ceny tokenu FTT, uvidíme, že od spuštění v květnu 2019 se cena téměř rok a půl pohybovala v cenovém pásmu 1 – 5 dolarů.

Jak vidno, na začátku roku 2021 token FTX plně využil probíhajícího býčího trhu, bezesporu také přispělo zviditelnění burzy FTX a její uzavřená partnerství, což vyústilo v růst ceny FTT o bezmála 1 300 %.

Logo FTX Token
FTX Token/FTT
Načítání
Načítání
Kupte si FTX Token

Logo sponzora Koupit!

O tom, že cena kryptoměny bude reagovat na události spojené s burzou FTX, není pochyb, neboť tuto skutečnost potvrzuje hned několik událostí. Příkladem může být získání kapitálu ve výši 900 milionů dolarů burzou FTX v červenci roku 2021, kdy cena FTT reagovala 15% růstem.

Budoucí cenový vývoj utility tokenu burzy je velmi těžké, až nemožné predikovat. Nicméně platí, že pokud se burze zaměřené na deriváty bude dařit, odrazí se tento fakt pozitivně i na ceně tokenu.

Výhody a nevýhody kryptoměny FTT

Výhody

 • Za kryptoměnou stojí zkušený tým: Mezi předními členy burzy FTX nalezneme vedle SBF i zvučná jména jako Gary Wang či Nishad Singh.
 • Bohaté odměny za držení/staking FTX tokenu: S využitím obchodních programů burzy můžete dosáhnout na mnohem nižší obchodní poplatky a zároveň můžete znatelně zvýšit množství mincí tokenu Serum, jež obdržíte z probíhajících airdropů.
 • Deflační tokenomika: FTX se ve svém whitepaperu zavázala ke zpětnému odkupu části mincí tokenu FTT a jejich následnému pálení. Snižující se nabídka tokenu FTT je silným faktorem pro budoucí potenciální růst ceny

Nevýhody

 • Silná závislost tokenu na PR burzy: Jakmile se bude dařit burze, je pravděpodobné, že cena tokenu bude ovlivněna pozitivně. Stejná závislost ale platí i v případě opačném.
 • Nevyužitelnost mimo burzu: FTT je čistě utility token burzy, to znamená, že mimo burzu žádné jiné využití nenabízí.

Kde FTX Token (FTT) koupit?

FTX Token je možné koupit především na velkých centralizovaných burzách jako Binance, Crypto.com, Huobi nebo KuCoin. Špatné zprávy se dostanou uživatelům Coinbase, neboť ta digitální aktivum momentálně nepodporuje.

Samozřejmostí je i burza FTX, kde aktivum můžete nakoupit v páru s americkým dolarem, bitcoinem, japonským jenem nebo stablecoinem Tether.

Favorit redakce

Výhody
 • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
 • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
 • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
 • Platforma může působit složitě

Pokud ovšem preferujete jednoduchou a rychlou formu nákupu za české koruny, určitě vás potěší skutečnost, že FTX Token seženete i na české směnárně CoinBank.

Favorit redakce

Výhody
 • Česká firma se zákaznickou podporou zcela v češtině
 • Přehledná webová platforma
Nevýhody
 • Nelze nakupovat bez registrace
 • U řady kryptoměn je spread nepřiměřeně vysoký

Co se týče decentralizovaných burz, tak u nich FTX Token také našel své místo. Jelikož byl jako ERC-20 token nasazen na blockchain Etherea, najdeme ho na Uniswapu nebo Sushiswapu.

Poznámka

Zajímavost: FTT také existuje jako BEP-2 token na BNB Beacon Chainu, kde má označení FTT-F11. V době psaní článku (říjen 2022) má na této síti zhruba 310 držitelů.

Další možností, kde aktivum nakoupit, je na německé burze XETRA, neboť investiční společnost v oblasti digitálních aktiv, CoinShares, spustila fyzicky kryté ETP FTX Tokenu.

Poznámka

Co je ETP? ETP je zkratka pro Exchange Traded Products a označuje fondy, které oproti klasickým otevřeným podílovým fondům mají vydané své akcie a tudíž je lze obchodovat na burze.

CoinShares FTX Physical FTX Token (CFTT) využívá technologickou platformu společnosti Galata, která propojuje platformy CeFi s trhy digitálních aktiv, v kombinaci s předními institucionálními nabídkami FTX, aby investorům poskytla expozici vůči FTX tokenu.

Peněženka pro FTT

Tak jako téměř u všech kryptoměn, i FTT můžete držet na samotných burzách. Jedná se o nejjednodušší způsob, který ovšem podkopává celou tezi kryptoměn. Burzy jsou za prvé centralizované společnosti a za druhé drží vaše privátní klíče, což znamená, že se k vašim kryptoměnám dostanete pouze skrze zákaznické účty burz.

To sebou nese riziko zmražení finančních prostředků státním regulátorem či samotné zabavení kryptoměnovou burzou. Samotné zabezpečení může být také problém – pokud dojde k nějakému útoku nebo softwarové chybě, o všechna aktiva na dotyčné burze můžete bez náhrady přijít.

Mnohem bezpečenější možností je tak volba vlastní kryptoměnové peněženky, kterou stejně budete potřebovat, pokud se rozhodnete pro nákup FTT na decentralizované burze. Ideálním kandidátem je Metamask, další možnosti je např. Trust Wallet. Jelikož se jedná o ERC-20 token, jeho podporu naleznete na většině softwarových peněženek.

Favorit redakce

Výhody
 • Možnost správy tisíců kryptoměn
 • Open-source projekt fungující již od roku 2016
Nevýhody
 • V MetaMask není možné uchovávat některé zásadní kryptoměny (BTC, LTC,..)
 • Pokud nevyužíváte propojení s HW peněženkou, můžou být vaše priv. klíče v nebezpečí

Pokud je ale bezpečnost skutečně na vašem prvním místě, doporučujeme vám zvážit investici do jedné z hardwarových peněženek. Ovšem z těch nejznámějších (Ledger a Trezor) můžete pro uschování FTX Tokenu použít pouze Ledger, neboť Trezor toto digitální aktivum nepodporuje.

Je možné FTX Token těžit?

FTX Token (FTT) bohužel není možné těžit. Důvodem je prostý fakt, že se jedná o token – FTT nemá vlastní blockchain a tudíž nenabízí žádnou nativní možnost těžby či stakingu v rámci mechanismu Proof of Stake.

Staking FTT je ovšem i tak možný – přímo na burze FTX a potažmo i na jiných platformách.

Nejedná se ovšem o staking v pravém slova smyslu. Kryptoměny sice na nějakou dobu uzamykáte a dostáváte za to odměny, burza vaše uzamčené FTT tokeny ale nepoužívá za účelem ověřování transakcí, nýbrž pro své vlastní interní činnosti, jimiž může být další půjčování či dodávání likvidity na trh.

Kromě samotné burzy FTX si uživatelé mohou vybrat z více možností. Nechybí mezi nimi ani velcí hráči jako Binance, YouHodler, či BlockFi. Z hlediska ročního procentuálního výnosu v době psaní článku se nejvíce vyplatí platforma YouHodler, kde se uživatel dočká až 4,07% úroku.

Pokud se rozhodnete pro burzu FTX, měli byste si být vědomi, že výběr kryptoměn ze stakingu zabere 14 dní, uzamčené kryptoměny navíc po tyto dva týdny úročeny nebudou. Výběr je možné provést okamžitě, ovšem za poplatek ve výši 10% nastakované částky.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna FTX Token (FTT)?

Kryptoměna FTX Token je nativním tokenem zbankrotované derivátové burzy FTX. Uživatelé burzy mohli FTT využít pro staking či jako kolaterál pro zajištění prostředků na páku, je tedy patrné, že FTT u FTX plnil podobný účel jako např. BNB u burzy Binance nebo KCS u KuCoinu.

Burza FTX a s ní úzce spojená společnost Alameda Research požádaly o ochranu před věřiteli kvůli šokujícím zjištěním ze zveřejněné rozvahy společnosti Alameda Research, z níž plyne, že značně nelikvidní token FTT kryl velkou část nesplacených závazků. Zděšení investoři prakticky podnikli run na banku, což burza FTX neustála.

Více informací o celém scénáři zhroucení burzy FTX společně s jejím tokenem FTT naleznete v našich článcích, v nichž se věnujeme prvotním náznakům problémů, pozdějšímu vycouvání Binance jakožto potenciálního zachránce a samotnému bankrotu.

Jaký je kurz kryptoměny FTX Token (FTT)?

Momentálně je kurz kryptoměny FTX Token přibližně $33,84 ($1,47). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny FTX Token se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince FTT ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.

Při odhadech vnitřní hodnoty kryptoměn je velice nutné míti na paměti jejich hlavní účel a zaměření. U tokenů centralizovaných burz je typická jejich silná vazba na samotné burzy, bez nichž tokeny jednoduše řečeno pozbývají smyslu. Cenu FTT proto velmi negativně ovlivnil bankrot burzy FTX, během něhož token cenově poklesl o více než 90 %.

Kde je možné FTX Token koupit?

Po bankrotu burzy FTX drtivá většina kryptoměnových burz a směnáren kryptoměnu FTT delistovala. V době psaní článku (březen 2023) je kryptoměnu FTX Token možné koupit pouze na burze Binance, kde je dostupná v páru s BUSD, a na KuCoinu, na němž FTT stále pořídíte za USDT.

Je možné využít i decentralizované burzy – FTT má liquidity pool na Uniswapu a SushiSwapu. Musíme vás však upozornit na to, že likvidita kryptoměny na decentralizovaných burzách a KuCoinu je velmi nízká. Jako jedinou reálnou možnost tedy doporučujeme pouze burzu Binance, skrze níž plyne 90 % objemu všech obchodů s FTT.

Pár slov závěrem

FTX Token (FTT) je burzovní utility token, jehož cenový vývoj bude záviset na několika hlavních faktorech, mezi nimiž je jednoznačně míra úspěchu burzy FTX. Množství vybraných poplatků znatelně ovlivní tempo spalování tokenu, což dokáže ovlivnit i vývoj ceny.

Token FTX by mohl být skvělou investicí – zejména pro uživatele burzy FTX. Pokud vás neláká spekulace o ceně, ale na burze FTX i tak obchodujete, jistě vás potěší množství benefitů, které staking FTX přináší.

Hodnocení Finex.cz

Kryptoměna FTX Token (FTT)

Kryptoměna FTT je burzovní utility token, jehož největší předností jsou zákaznické výhody na samotné burze. V rámci stakingu FTT je možné na burze FTX snížit poplatky za obchodování, zvýšit šanci na airdropy a mnoho dalšího. Mimo burzu FTX už bohužel žádným využitím nedisponuje.

Více informací o FTX Token

KryptoměnaFTX Token
SymbolFTT
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů-
Maximální počet tokenů328 895 104
Obchodní objem (24h)$77 363 986
Tržní kapitalizace-
Změna ceny za 24h-4,6 %
Ohodnoťte kryptoměnu FTX Token
1
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat