Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

DeFi v roce 2023 – Co plánuje 34 projektů ze světa decentralizovaných financí?

Publikováno
DeFi v roce 2023 – Co plánuje 34 projektů ze světa decentralizovaných financí?
Zdroj: kiplinger.com

Další rok plný zajímavých kryptoměnových událostí a zvratů je za námi. Dynamické odvětví kryptoměn, zejména DeFi, v roce 2022 představilo řadu zajímavých projektů, spoustu již existujících posunulo kupředu a naopak řadu jiných pohřbilo. Cyklus nově vznikajících a zároveň zanikajících projektů se stále opakuje a i když jsou dnes na předních příčkách jiné kryptoměny, než jaké jste mohli vidět minulý rok, jedno je jisté – vývoj kryptoměnových technologií jde neustále kupředu.

S tím se pojí nové trendy a nové plány nejrůznějších projektů z vod decentralizovaných financí. Pojďme se teď společně podívat na řadu z nich a říci si, jakými novinkami nás jejich vývojáři překvapili. Udržet krok s nejnovějšími informacemi z DeFi a kryptoměn obecně je dnes opravdu složité, proto jsme vám práci ulehčili a níže vypíchli více než 30 projektů s největším potenciálem pro rok 2023.

Obsah článku – jednotlivé projekty

Curve Finance – Decentralizovaná burza zaměřující se na stablecoiny

Curve Finance je projekt vytvářející decentralizovanou burzu zaměřující se na obchodování stablecoinů. Cílem je provoz prostředí bez vysoké slippage, s dostatečnou likviditou a malým rizikem pro poskytovatele likvidity, a to bez oportunitních nákladů.

Vývojáři míří na zprovoznění nového systému LLAMMA, který by měl nahradit Automated Market Maker systém (ten je například na burzách PancakeSwap či Uniswap). K tomu chtějí spustit vlastní stablecoin crvUSD.

Aave – Jeden z největších zápůjčných protokolů

Aave je protokol zaměřený na kryptoměnové půjčky. Uživatelé mají možnost půjčit si prostředky s poskytnutím zástavy vyšší, než je půjčovaný obnos. To znamená, že si dlužník může vypůjčit částku nižší, než jakou do protokolu uzavřel. Na první pohled je patrná asi ta hlavní nevýhoda – takový způsob půjčování se kompletně liší od toho tradičního, u nějž jako kolaterál stačí mnohem menší podíl půjčované částky a kde kolaterál zároveň není jediným kritériem kredibility.

To však není účelem protokolu Aave – kryptoměnové půjčky jsou velmi užitečným nástrojem v různých yield farmingových strategiích, proto jsou mezi pokročilými uživateli DeFi velmi oblíbené. Plány týmu Aave jsou velmi ambiciózní – plánují spustit vlastní GHO stablecoin, vytvořit vlastní Aave debetní kartu, Aave aplikace pro sociální sítě a DeFi platformy a model sdílení zisků s držiteli tokenů.

Angle Protocol – Stablecoin navázaný na eura

Když se řekne stablecoin, všichni si představíme v první řadě USDT či USDC, tedy tokeny navázané na dolary. Angle je společnost zaštiťující agEUR – nejobchodovanější eurový stablecoin na světě.

Ve zprávě vydané na konci minulého roku se projekt ohlížel za úspěchy, ale také popisoval svou plánovanou budoucnost. Pro rok 2023 se chystá vývoj nových stablecoinů, další podpora tokenů poskytovatelů likvidity pro mintování agEUR stablecoinu a integrace do nových aplikací.

Poznámka

Angle Protocol se svým stablecoinem agEUR

SushiSwap – Přední decentralizovaná burza na Ethereu

SushiSwap je decentralizovaná burza stavěná na blockchainu Etherea. Jde o naprosto typickou decentralizovanou aplikaci, v níž je možné směňovat tokeny, přispívat do celkové likvidity a vydělávat tak další procenta, stakovat SUSHI a dokonce i nakupovat kryptoměny pomocí platebních karet.

SushiSwap je platforma budovaná především komunitou. Rok 2023 je prozatím zahalen mlhou, neboť vývojáři pracující na aplikaci ještě mnoho neukázali. Zatím se ví o spuštění Sushi Studios, nové tokenomice a funkcích, ve kterých bude například možnost jistých kryptoměnových “termínovaných vkladů” s vyšším výnosem.

Na nový rok vývojáři SushiSwapu také oznámili, že z burzy odstraní integrovanou lending platformu Kashi a zruší i launchpad MISO, rozhodli se tak kvůli chabému designu obou platforem a nedostatku zdrojů k jejich provozu. Nevyloučili však, že je v budoucnu ve vylepšené verzi opět nezprovozní.

Poznámka

Recenze burzy SushiSwap a jejího nativního tokenu SUSHI

dYdX – Největší decentralizovaná burza s perpetuálními kontrakty

dYdX je v tuto chvíli největší decentralizovanou perpetuální burzou v provozu. Objemy obchodů na této burze denně dosahují i dvou miliard dolarů.

Perpetuální burzy se zaměřují především na obchodování kryptoměnových derivátů s pomocí pákového efektu. Rozdílem je, že u normálních burz poskytuje tento “dluh” samotná burza, zatímco zde jsou prostředky od uživatelů. Perpetuální ve jméně pak znamená, že kontrakty nemají předem danou dobu expirace, jsou tedy trvalé. Za tyto výhody se samozřejmě platí poplatky.

dYdX nabízí 20násobnou páku a variabilní poplatky za obchodování dle zobchodovaného objemu za 30 dní. Zajímavostí je, že je celá platforma postavená na řešení škálovatelnosti Etherea ve druhé vrstvě od společnosti Starkware – dYdX běží na StarkEx enginu, který pro svou funkci využívá ZK Rollupy. Proto se dYdX pyšní velmi nízkými poplatky a rychlým zpracováním transakcí.

Burza cílí na spuštění vlastního protokolu na blockchainu Cosmos. Obecným úspěchem by pak byla kompletní decentralizace služby tak, aby se nijak nesnížila škálovatelnost.

GMX – Druhá největší decentralizovaná perpetuální burza

GMX je na druhém místě na seznamu největších decentralizovaných perpetuálních burz co do zobchodovaného objemu. Stejně jako dYdX, i tato burza funguje především na derivátech a jejich pozicích bez doby expirace. Rozdílem je větší páka (až 50násobek), větší výběr z tokenů možných k použití ve smyslu zajištění, ale bohužel i vyšší poplatky.

Mezi plány GMX na následující rok je např. zahrnutí syntetických derivátů, tradingová soutěž protokolu Avalanche a zprovoznění nové verze burzy, X4, která by měla dát tvůrcům likvidity poolů plnou kontrolu nad pooly – zpřístupní se tak např. nastavování dynamických poplatků či agregace liquidity poolu s jinými platformami, např. Uniswapem, což umožní sdílení likvidity.

Liquity Protocol – Kryptoměnové úvěry

DeFi protokol založený na systému Etherea umožňující půjčování prostředků bez jakéhokoliv úroku. Peníze musí být přezajištěné etherem na 110 % jejich hodnoty a vypláceny jsou v LUSD, stablecoinu vytvořeného samotným protokolem. Projekt je non-custodial, governance-free a prostředky je možné vybrat okamžitě v plné výši.

Tým stojící za vývojem plánuje pro rok 2023 dokončení tzv. Generalized Chicken Bonds. Také se chtějí soustředit na vyřešení stablecoinového trilematu, které nastiňuje problém mezi škálovatelností, decentralizací a vazbou na podkladové aktivum, většinou tedy na nějakou z dnes existujících fiat měn. Stablecoinové trilema si vysloužilo podobný název jako blockchainové trilema hledající řešení problému pro dosažení vysoké úrovně bezpečnosti, škálovatelnosti a decentralizace navrhovaného blockchainu najednou.

Synthetix – Derivátový protokol a jeho “Staking as a Service”

Protokol Synthetix nabízí vytváření kryptoměnových derivátů. Jejich cena se pohybuje v návaznosti na hodnotu podkladových aktiv. Tzv. Synths jsou syntetické deriváty, jejichž existence je možná pouze po shodě komunity a mohou být spojené s kryptoměnami, fiat měnami, akciemi, komoditami a ostatními obchodovatelnými aktivy. Projekt nabízí typicky také staking.

Dalším krokem v rozvoji má být spuštění Synthetix V3, který má umožnit tvorbu derivátů bez schvalování, má přinést větší kontrolu nad stakingem a také vyřešit zásadní problém při vzniku nových projektů – nedostatek likvidity po spuštění nových tokenů. Toho chce docílit tím, že nové projekty budou moci využít “Staking as a Service” přímo od Synthetixu – v praxi to bude fungovat tak, že nové projekty budou moci přesvědčit stakery přispívající do likvidity Synthetixu k tomu, aby likviditu novému protokolu propůjčili.

Alpaca Finance – Yield farming s pákou

Projekt zaměřený na kryptoměnové půjčky a yield farming s využitím pákového efektu na blockchainu BNB Smart Chain. Protokol nabízí možnost úvěrů nevyžadujících 100% zajištění, což se mezi kryptoměnovými lending protokoly tolik nevidí. Celý systém samozřejmě běží na bázi DeFi, kdy samotní investoři poskytují prostředky pro poskytování úvěrů. Alpaca Finance nabízí unikátní způsob DeFi shortování kryptoměn bez využití derivátových perpetuálních kontraktů. Kromě toho se chlubí fair launchem bez jakéhokoliv předprodeje, andělských investorů či předtěžených tokenů.

Vývojáři mají na rok 2023 opravdu rozsáhlé plány. Plánují totiž spustit kompletně novou verzi platformy – Alpaca Finance 2.0, zkráceně AF2.0. V nové verzi vývojáři chtějí vylepšit prakticky všechny služby, které platforma již nyní nabízí, a přidat řadu nových. Příkladem může být rozdělení aktiv do jednotlivých tříd, křížová marže pro vypůjčené kryptoměny a zároveň kryptoměny figurující jako jistiny, více úrokových sazeb pro jednotlivé tokeny, dvouúrovňové likvidace atd.

Osmosis – Největší decentralizovaná burza na blockchainu Cosmos

Další ze zajímavých decentralizovaných burz, Osmosis, je tou největší DEX na Cosmosu dle zobchodovaného objemu. Nabízí velké množství funkcionalit a multi-chain kompatibilitu díky IBC protokolu běžícímu na celé síti Cosmosu. Uživatelé zde mohou jak směňovat tokeny, tak se i podílet na likviditě celého automatizovaného trhu. Dodatečné funkce jako např. staking či yield farming LP tokenů jsou na burze Osmosis již samozřejmostí.

DEX bude mít v roce 2023 implementovanou koncentrovanou likviditu jako na Uniswapu a podporu pro limitní příkazy při obchodování. Koncentrovaná likvidita je doslova novou érou liquidity miningu – poskytovatelé likvidity s aktivním nastavováním koncentrace svého kapitálu dokáží jeho efektivitu mnohonásobně zvýšit oproti standardní, plošně rozdělené likviditě.

Zdroj: github.com
Pull requests na githubu burzy Osmosis - na koncentrované likviditě se již intenzivně pracuje!
Pull requests na githubu burzy Osmosis – na koncentrované likviditě se již intenzivně pracuje!

QuickSwap – Decentralizovaná burza na Polygonu

Decentralizovaná burza na blockchainu Polygon s celkovou uzamčenou hodnotou necelých 160 milionů dolarů. Objem obchodů se pohybuje na úrovni 14 milionů za 24 hodin a nabízí celkem 42 247 obchodovatelných párů. QuickSwap nabízí naprosto typické funkce pro ověřenou decentralizovanou burzu a umožňuje dokonce nákup kryptoměn přes kreditní kartu.

Projekt chce spustit nástroj využívající arbitráž tak, aby se automaticky rebalancovala likvidita. Řada obchodníků na burze už arbitrážní příležitosti z jednotlivých obchodů využívá; vedení QuickSwapu s kryptoměnovou komunitou burzy odhlasovalo, že vybuduje program, který se na tyto příležitosti a jejich využití zacílí. QuickSwap Foundation si od toho slibuje zvýšené příjmy do komunitní poklady, eliminaci MEV botů a zvýšení obchodovaného objemu na burze. Aby komunita nepřišla zkrátka, bude mezi stakery QUICK tokenu rozděleno 20 % ze zisku. Kromě toho bude následovat vylepšené uživatelské prostředí, nové NFT tržiště a úprava tokenimoky veQUICK.

Olympus DAO – Decentralizovaná rezervní měna

Cílem skupiny Olympus je vytvořit měnu, která bude odolná vůči cenzuře, bude mít stabilní kupní sílu a okamžitou likviditu. Tímto tokenem by měl být OHM. Je občas nepřesně nazývaný algoritmickým stablecoinem vzhledem k tomu, že využívá ostatní aktiva ke svému zajištění, např. DAI.

Jaký je tedy rozdíl mezi OHM a klasickým stablecoinem? Jde o to, že stablecoiny mají peg k určité měně, zatímco OHM token bude podložený různými aktivy tak, aby byla udržována stálá kupní síla. Technicky tak OHM sdílí se stablecoiny vlastnost zajištění jinými aktivy, nekopíruje však jejich cenu.

V roadmapě je v tuto chvíli spuštění governance procesů na onchainu, nová partnerství s dalšími projekty a vytvoření cross-chain kompatibility, což tedy znamená, že OHM brzy uvidíme i jinde než na Ethereu a Solaně.

Trader Joe XYZ – Decentralizovaná burza na blockchainu Avalanche

Trader Joe XYZ je další zajímavou decentralizovanou burzou dominující tentokrát blockchainu Avalanche. Nabízí nejen trading tokenů a poskytování likvidity skrze AMM, ale i doplňkové funkce jako farmy, NFT tržiště a dokonce i platformu pro půjčování kryptoměn.

Pro rok 2023 je v plánu expanze do dalších blockchainů, nové odměny pro poskytovatele likvidity a nové produkty postavené na AMM modelu využívajícím knihu objednávek.

Vela Exchange – Perpetuální decentralizovaná burza

Vela Exchange je nově vznikající decentralizovaná perpetuální burza. Jak už jsme si řekli, tento typ DEX je zaměřený na kryptoměnové deriváty bez doby naplnění podmínek kontraktu. Velikost páky by měla být až 100násobná, ale prozatím je většina věcí nezveřejněná.

Vývojáři však slibují bohaté možnosti automatizace obchodů, podporu syntetických derivátů, více jazykových mutací, možnosti nákupu kryptoměn přímo v aplikaci a pokročilé možnosti v cenových grafech. Burza bude spuštěna někdy v lednu, přičemž nejprve bude fungovat OTC a spotové obchodování. Dle slov vývojářů se Vela snaží spojit to nejlepší, co přední decentralizované a centralizované burzy nabízí.

Někteří z vás si možná burzu Vela pamatují pod Dexpools, původním názvem celého projektu. Tým se k rebrandingu uchýlil kvůli novým plánovaným funkcím, od původní ideji OTC obchodů přes decentralizované pooly se však neodklání – proto tuto variantu bude Vela podporovat již od svého začátku.

Gearbox Protocol – Automatizovaný yield farming přes páku

Gearbox se snaží o vylepšení kryptoměnových půjček. Věřitelům nabízí možnost aplikovat páku na své pozice pro získání ještě větších výdělků. Pokud si alespoň zběžně projdete oficiální stránky projektu, zjistíte, že je již implementovaný na několika decentralizovaných protokolech, mezi kterými je například yearn.finance, Lido či Curve Finance.

Umožňuje dvě základní služby – buď můžete využít čistě zhodnocovací strategii s nízkým rizikem a potenciálně i nízkým výdělkem tím, že vaše kryptoměny někomu propůjčíte, podobně jako na Aave či Compoundu, nebo si tyto kryptoměny naopak od někoho půjčíte a protokol je pak automaticky zamkne do komplexních yield farming strategií. Můžete si tak přijít na značná procentuální zhodnocení, ovšem s již vyšší mírou rizika.

Další kroky projektu vedou přes zhodnocení fungování liquidity mining protokolu komunitou, která celý projekt vede přes decentralizovanou autonomní organizaci. Pak by měla následovat spolupráce s dalšími projekty, jinými slovy propojení s ještě více decentralizovanými burzami, v rámci komunity se např. intenzivně hovoří o Polygonu. Dalšími vylepšeními, o nichž se v DAO hlasuje, je třeba zlepšení po vizuální stránce a integrace jak nových aktiv, tak i jejich zhodnocovacích strategií.

THORchain – Protokol umožňující směnu mezi různými blockchainy

Decentralizovaný protokol umožňující směnu kryptoměn mezi jednotlivými blockchainy bez prostředníka. Klasické DEX, jako např. Uniswap či PancakeSwap, umožňují směnu kryptoměn v rámci daného blockchainu – jsou zde poskytovatelé likvidity, tvořící jednotlivé liquidity pooly, a pak obchodníci, kteří v těchto poolech obchodují. THORchain se v tomto směru od běžných decentralizovaných burz odklání – směnu umožňuje mezi různými blockchainy. A ano, skutečně mezi nejrůznějšími z nich – např. mezi Bitcoinem a Ethereem.

To vše THORchain zvládne bez wrappování či centralizovaného správce, alespoň v rámci možností. Funguje tak, že mezi každým blockchainem figuruje jeden či více vaultů THORchainu, tyto vaulty simulují jakési kryptoměnové peněženky, k nimž mají přístup operátoři uzlů skrze více podpisů. Chce-li obchodník směnit kryptoměny mezi jednotlivými blockchainy, např. ethery a bitcoiny na jejich vlastních sítích, ethery vloží do vaultu. Shledají-li validátoři THORchainu transakci v pořádku, odešlou na požadovanou adresu obchodníka odpovídající množství bitcoinů – k tomu musí souhlasit nejméně 2/3 z nich.

Celková uzamčená hodnota v protokolu je v tuto chvíli přes 200 milionů dolarů. Průměrný výnos je na 11 procentech a po celém světě existuje 93 aktivních uzlů. Za dobu existence protokolu už bylo směněno skoro 6 miliard dolarů v kryptoměnách.

Ačkoliv koncept THORchainu není ani zdaleka tolik decentralizovaný jako klasické sítě Bitcoinu či Etherea, je mnohem více decentralizovaný než jakékoliv nynější možnosti ke směně kryptoměn mezi jednotlivými blockchainy.

A co je v plánu do budoucna? Další propojování blockchainů a kryptoměn, které bude možné směnit. THORchain bude v budoucnu dle výhledu vývojářů dostupný ve více kryptoměnových peněženkách a bude spuštěno ještě více uzlů, což propojí větší množství blockchainů. Kromě toho je v plánu umožnit cross-chain půjčky, THORchain tedy aspiruje na přední cross-chain lending protokol.

DODO – Decentralizovaná multichain obchodní platforma

Platforma pro obchodování kryptoměn, která využívá systém Proactive Market Maker. Pro obchodníka hledá ty nejlepší současné nabídky na trhu skrze její koncept SmartTrade – do obchodů uvažuje nejen likviditu na své vlastní platformě, ale také z řady dalších. Nabízí tvorbu vlastních tokenů s využitím interního algoritmu a obchodování fragmentovaných NFT.

Poznámka

Proč by si někdo kupoval jen části NFT? A jsou to skutečně části jednotlivých nezaměnitelných tokenů? Odpovědí je motivace rychlého zisku. Princip obchodování fragmentů NFT naleznete na stránkách DODO.

Pro rok 2023 bude vytvořen nový DAO ekosystém a další nástroje pro kontrolu likvidity u jednotlivých aktiv. Kromě toho se také spustí obchodování s využitím pákového efektu.

Chainlink je přední kryptoměnový oracle neboli protokol umožňující přivádět do jiných decentralizovaných aplikací data mimo onchain, typicky např. momentální ceny různých kryptoměn. Projekt vznikl už v roce 2017, takže se rozhodně nejedná o žádného nováčka. Chlubí se ohromným množstvím hodnoty, kterou už dokázal ve smart kontraktech zajistit – přes 6,9 bilionu amerických dolarů.

Vývojáři Chainlinku chtějí vylepšit tokenomiku, spustit cross-chain interoperabilní protokol, který by umožňoval kompatibilitu s různými decentralizovanými aplikacemi a hlavně vytvořit nové oracle řešení pro derivátové DeFi trhy s velmi nízkou odezvou. To tedy znamená, že dosavadní technologie aplikovaná na ceny samotných kryptoměn bude k dispozici i pro různé syntetické kryptoměnové deriváty, na něž se specializují např. výše zmíněné platformy jako GMX či Synthetix.

Zásadním pilířem je pro Chainlink nízká odezva, což přináší nejen svižnější funkčnost navázaných dAppek, ale také přidanou úroveň bezpečnosti – časové skulinky mezi aktualizací ceny aktiva na jednom a druhém systému otevírají příležitosti pro útoky hackerů.

Ribbon Finance – Protokol strukturovaných produktů

Ribbon Finance poskytuje pro uživatele vault, do kterého mohou uložit své prostředky. Program následně obchoduje opce za účelem stabilního výnosu. Jedná se o odlišný přístup k automatizovaným yield farmingovým strategiím, které oproti jiným platformám s celkem vysoce rizikovými mechanismy zhodnocování umožňují relativně stabilní ziskovost skrze automatizované obchodování opcí.

Do budoucna chce Ribbon spustit svou vlastní decentralizovanou burzu Aevo zaměřenou na obchodování opcí. Aevo má za cíl vyřešit řadu nedostatků, kterými stávající DOV vaulty na Ribbon Finance oplývají – jsou relativně jednoduché a pro širokou kryptoměnovou komunitu snadno uchopitelné, avšak profesionálním traderům opcí tolik možností nenabízejí. Na Aevo bude možné obchodovat nejen týdenní opce jako skrze DOVs, ale i denní, měsíční a čtvrtletní, to vše v rámci robustního maržovního systému.

Vector Finance – Yield booster pro decentralizované burzy na Avalanche

Vector Finance je další platformou řadící se mezi agregátory výnosu. V současné chvíli je integrovaný pro Platypus a Trader Joe XYZ, decentralizované burzy na Avalanche, na nichž umožňuje ještě více znásobit potenciální výnos. Odvážlivci si na Vectoru mohou uzamknout své LP tokeny, které získali za poskytování likvidity na jedné ze zmíněných burz, a za to dostávat další odměny. To samé je možné učinit pro stablecoiny z Platypu a pro staking JOE a PTP, nativních tokenů obou burz.

Tým chce na rok 2023 vytvořit a automatizovat strategie pro další decentralizované aplikace a rozšířit tak svůj vliv na blockchainu Avalanche. Měl by být zároveň dokončený vývoj Liquidity Book vaultu pro Trader Joe AMM systém, z něhož Vector Finance bude generovat zisk poskytováním své likvidity.

Index Cooperative – DeFi indexy

Index Cooperative spravuje sadu strukturovaných kryptoměnových produktů, jejichž cena se odvíjí od stanovených pravidel. Spojuje kryptoměnový prostor s funkcemi běžných investičních nástrojů jako fondy navázané na indexy apod. Do těchto investičních nástrojů je možné investovat pomocí tokenů, které společnost vydává.

Některé z produktů jsou například The DeFi Pulse Index (DPI) sledující výnosnost největších projektů v DeFi nebo The Metaverse Index (MVI), který má zachytit trendy vývoje virtuálního prostoru, reprezentuje projekty zaměřující se na metaverse a Play to Earn.

Společnost chce spustit produkty Diversified Staked ETH, jenž bude alokovat ether do různých protokolů nabízejících jeho staking, a Diversified Stablecoin Yield, skrze nějž dle společnosti investoři získají přístup k nejvíce spolehlivým a zároveň nejvyšším zhodnocením zajištěným skrze stablecoiny a jejich navázané zhodnocovací strategie napříč více než 10 předními protokoly.

Platypus – Stableswap program

Platypus je protokol, který nabízí možnost swapování stablecoinů. Běží na ekosystému Avalanche. Jedním z rozdílů, který Platypus oproti svým konkurentům nabízí, je nový AMM systém – tzv. Open Liquidity single-sided AMM. Člověk, který chce do běžného AMM uložit své prostředky a poskytovat likviditu, musí uzavřít dvojici tokenů v páru. U single-sided AMM je možné poskytovat likviditu pouze pro jeden typ tokenu. Platypus jsme zmiňovali již výše u Vector Finance – s využitím tohoto protokolu je možné zisk z Platypu ještě více znásobit.

Tento rok chce Platypus spustit svůj vlastní stablecoin USP, přičemž vnitřní mechanismus tohoto tokenu by měl přímo vycházet z DAI. Tým má také v plánu přidat více možností zisku z držby vePTP, tokenu, jenž uživatelé dostanou v rámci odměn za staking PTP. Nynější výhody z držení vePTP představují možnost podílet se na řízení emisí PTP a účast na různých airdropech.

Opyn – Speciální opce v DeFi využívající tzv. power perpetuals

Opyn je dalším projektem specializujícím se na opce v DeFi, vyznačuje se však unikátním přístupem. Jedná se o projekt, který jako první uvádí na trh tzv. power perpetuals – jedná se o jakýsi nový typ DeFi derivátu, který přirozeně kopíruje cenu svého podkladového aktiva, ovšem s pevně určenou mocninou. Power perpetual derivát nazývaný Eth2 tedy funguje tak, že když se cena Etherea zvýší 2x, vyroste 4x. Pro další implementace platí obdobná pravidla – Eth3 vzroste 8x, Eth5 vzroste 32x…

Vývojáři v Opynu nový derivát fungující jako Eth2 pojmenovali Squeeth, což je zkráceně “square eth”. Z principu obchodníkům umožňuje vystavit se pákovému efektu, ovšem z hlediska funkčnosti power perpetual derivátů zde neexistuje riziko likvidace. Z hlediska expozice k trhu Squeeth funguje jako opce; je implementován ve formě ERC-20 tokenu.

Chcete-li “otevřít” na Squeethu long, stačí, když si jeho token koupíte z poolu na Uniswapu. K uzavření pozice pak stačí token pouze prodat.

U shortu je to trochu složitější, není to ale žádná věda – nejdříve budete muset složit kolaterál, za nějž si vymintujete nové tokeny Squeethu, ty pak na Uniswapu do výše zmíněného poolu prodáte, vaše vymintované tokeny nacházející se v poolu Uniswapu jsou pak reprezentovány ve formě NFT standardu ERC-721. Pakliže chcete pozici uzavřít, tokeny Seethu jednoduše koupíte zpět a spálíte je, tím se dostanete zpět ke své zástavě.

Celý projekt, stejně jako power perpetuální deriváty, je teprve na začátku svého vývoje, jeho další kroky tudíž budou zajisté zásadní. Vývojáři se zaměří na další strategie, v nichž se Squeeth bude dát využít, a překopají grafické rozhraní.

Pendle – Zlepšování yieldu z uložených prostředků

Pendle dává DeFi obchodníkům vyšší moc nad ziskem z yield farmingu a umožňuje ho tak optimalizovat. Je postavený na blockchainu Etherea a uživatelům nabízí v zásadě dvě kategorie funkcí – zjednodušené a více pokročilé, s nimiž zkušenější obchodníci mohou vykouzlit skutečně zajímavé zisky.

Princip Pendle spočítá v rozdělení jednotlivých yield-bearing tokenů na jejich podkladové aktivum a část reprezentující samotný zisk. Yield-bearing tokeny převede Pendle v prvním kroku na tzv. “standardized yield” tokeny označované jako SY, ty se pak rozdělí na “principal token” a “yield token”, části zmíněné výše, které už lze obchodovat na klasické decentralizované burze využívající AMM. Principal token má povahu diskontovaného dluhopisu a yield token dluhopisu kupónového.

Využití obou typů tokenů pak obchodníkům dává možnosti volby mezi různými typy yield farmingových strategií – jednotlivé kryptoměny si např. mohou koupit “se slevou” výměnou za to, že za daný čas budou mít k dispozici stejné aktivum v jeho plné ceně. Jinou cestou je možnost získat expozici vůči budoucím procentuálním zhodnocením bez toho, aby někde bylo nutné uzamknout kolaterál.

Tým chce na rok 2023 rozšířit své pole působnosti do dalších chainů, vylepšit uživatelskou přívětivost a nástroje a k tomu vyjednat nová partnerství s vedoucími projekty v oboru.

Vesta Finance -Přezajištěný stablecoin VST

Vesta Finance je protokol stojící za stablecoinem VST, svým zákazníkům umožňuje nové tokeny stablecoinu mintovat výměnou za uložení kolaterálu ve větší míře, než v níž jsou nové mince stablecoinu vytvořeny. Stablecoin VST je tedy přezajištěný, což pro věřitele znamená vyšší ochranu před vychýlením jeho ceny.

Zákazníci mohou své prostředky kdykoliv vybrat a okamžitě splatit všechny půjčky. Pomocí protokolu může zákazník také vydělávat tak, že bude ostatním poskytovat likviditu výměnou za výnos. Vesta se tak velmi podobá protokolu Maker s přezajištěným stablecoinem DAI. Projekt Vesta Finance je řízen komunitou skrze další, tentokrát governance token VSTA. VSTA je nejen plně obchodovatelný, ale také se dá získat jako odměna za poskytování likvidity.

Na rok 2023 se plánuje spuštění nového uživatelského prostředí, které umožní zákazníkům využít pákového efektu ve spojitosti s podporovanými aktivy. Dalším krokem bude spuštění druhé verze protokolu Vesta V2 a rozšíření na další protokoly fungující ve druhé vrstvě Etherea; Vesta Finance dosud funguje pouze na síti Arbitrum.

Poznámka

Vesta Finance se svým stablecoinem VST a governance tokenem VSTA

Redacted – Protokol tvořící likvidní vote escrow tokeny

Redacted nabízí celou řadu produktů, mezi které se řadí zajištění on-chain likvidity, governance a cash flow pro DeFi protokoly. V tuto chvíli je největším produktem Pirex, který slouží jako Liquidity Wrapper se záměrem co nejvíce maximalizovat budoucí yield z držených tokenů a zároveň uživatelům poskytnout možnost hlasovat v důležitých otázkách v rámci DAOs. Druhým produktem je tzv. Hidden Hand, jakési “zkorumpované” tržiště, skrze nějž mohou různé DeFi projekty motivovat držitele governance tokenů k hlasování.

Tokenem projektu Redacted je BTRFLY. Jeho smyslem je hlavně governance aspekt, umožňuje tedy hlasování o novém vývoji projektu. Po jeho uzamčení navíc uživatelé získají jeho derivát rlBTRFLY, v rámci něhož mohou inkasovat poplatky od jiných projektů používajících produkty Redacted.

Poznámka

Podrobnější vysvětlení: Smysl Pirexu, hlavního produktu Redacted, může být na první pohled lehce složitější na uchopení, je nicméně velmi významný. Mezi kryptoměnovými projekty zavádějícími governance aspekty je velmi rozšířen tzv. vote escrow model, původně vytvořený Curve Finance. V rámci vote escrow modelu je hlavní token protokolu, např. token ABC, uzamčen a držiteli je výměnou poskytnutý veABC (vote escrow ABC) umožňující hlasování.

Důvodem uzamknutí tokenů je zajištění toho, že se každý hlasující bude chovat poctivě. Nicméně jejich uzamčení vede také k problémům s likviditou a tím pádem k nepříjemnému tlaku na protokoly. Pro uživatele to znamená svým způsobem dilema. Co je výhodnější? Uzamknout své tokeny na delší dobu a významněji tak hlasovat? Nebo na menší dobu a neztratit tolik času, který by jinak uživatel věnoval yield farmingu?

Pirex toto řeší právě “liquidity wrappingem” – veABC, token existující ve vote escrow modelu, umožňuje “zabalit” do jiného, likvidního tokenu mnohdy označovaného např. jako pxABC (pirex ABC), s nímž uživatel může již svévolně manipulovat. Hlavním cílem je tedy umožnit uživatelům udržet si silné postavení v rámci hlasovacího procesu a zároveň nenutit je vzdávat se možnosti pokračovat v yield farmingu.

Právě na Pirex se bude v budoucnu soustředit velká část snažení vývojářského týmu. Chtějí ho rozšířit do dalších chainů a integrovat nové tokeny jako GLP, liquidity provider token na GMX. Samozřejmostí je spuštění dalších produktů, jako např. nového stablecoinu Deniro.

Injective – Blockchain pro DeFi

Injective je samostatný blockchain první vrstvy, který by měl sloužit jako základna pro stavbu DeFi aplikací. Poskytuje infrastrukturu pro decentralizované burzy, kryptoměnové mosty, oracle služby propojující centralizované systémy a blockchainy, a k tomu samozřejmě možnost tvorby smart kontraktů. Využívá Proof of Stake mechanismus konsenzu založený na Tendermintu, což přináší možnost téměř okamžité finalizace transakcí.

Projekt je orientován zejména na vývojáře, kterým poskytuje možnost snadné tvorby nových aplikací skrze předem připravené moduly a také podporu v rámci likvidity. Za Injective stojí přední investiční společnosti jako Jump či Pantera Capital, nechybí ovšem ani Binance – počátky Injective se datují už do roku 2018, kdy Injective získalo financování od Binance Labs.

Cíle na rok 2023 by se daly shrnout do jednoho bodu, kterým je spuštění Project X na mainnetu sítě. Dvěma hlavními funkcemi Project X je vytvoření automatizovaných vaultů pro market making a launchpadu pro fundraising a listování nových tokenů.

Zdroj: injective.com
Ukázka vaultů na Injective
Ukázka vaultů na Injective

Do vaultů si uživatelé mohou uzamknout své vlastní kryptoměny, např. USDT, a generovat zisk skrze automatizované strategie unikátní pro každý vault. Např. vault Nebula, jehož ukázku naleznete na videu níže, umožňuje vložené kryptoměny použít pro market making na trhu Helixu, přesněji na obchody s Bitcoinem.

Připravovaný launchpad by měl všem uživatelům zajistit možnost bezproblémového a rychlého spuštění jakéhokoliv nového tokenu. Autoři nových projektů si také budou moci vybrat mezi různými variacemi launche nového projektu a možnostmi financování, mezi nimiž je např. i holandská aukce.

WOO Network – Centralizovaná a decentralizovaná burza s hlubokým provázáním likvidity

WOO Network efektivně spojuje svět centralizovaných a decentralizovaných burz do jednoho. Původně síť WOO network zahrnovala pouze centralizovanou kryptoměnovou burzu WOO X, která už sama o sobě je velmi zajímavá – až pro 87 spotových a 46 futures trhů poskytuje obchodování kompletně bez poplatků, nabízí i launchpad a po krachu FTX transparentně publikuje své rezervy.

DeFi nadšence bude ovšem zajímat spíše druhá stránka sítě WOO, tou je decentralizovaná burza WOO Fi. Nabízí všechny produkty typické pro kvalitní DEX, vyznačuje se ovšem speciálním modelem trhu. Nepoužívá AMM, jenž můžete nalézt typicky u starších DEX jako Uniswap či PancakeSwap, ale sPMM, modifikovanou variantu PMM využívaného např. platformou DODO.

Středem všeho je jakási síť agregující likviditu z předních centralizovaných kryptoměnových platforem a také největších DeFi ekosystémů. WOO X a WOO Fi tuto síť likvidity využívají ve svém základu, proto je WOO Fi považována ze jednu z předních a nejlikvidnějších multichainových decentralizovaných burz, naleznete ji např. na sítích jako BNB Smart Chain, Avalanche, Polygon, Optimism, Fantom či Arbitrum.

WOO Network bude v roce 2023 upravovat tokenomiku WOO a algoritmus stakingu. Jejich distribuci chce učinit více transparentní, zavázala se také ke spálení až 24 % z celkové zásoby. Svůj slib dodržela a spálila už 705 milionů WOO z různých pokladnic. Další rozšíření pak přijde na samotnou decentralizovanou burzu, na které se odemkne část s perpetuálními produkty.

Nexus Mutual – Časem prověřené pojištění v DeFi

Projekty z řad decentralizovaných financí se většinou soustředí na tvorbu nových tokenů, burz a zápůjčných protokolů. Nexus Mutual vytvořil velice důležitý doplněk těchto služeb, kterým je pojištění rizik spojených jak se smart kontrakty, tak celými kryptoměnovými projekty jako takovými. Jde o kolektivní formu pojištění fungující na blockchainu Etherea, tedy kompletně v decentralizované podobě. Nabízí základní krytí rizik spojených s:

  • hacknutím custodial služby, tedy služby, která od vašich kryptoměn drží privátní klíče (např. Binance, centralizovaná kryptoměnová burza), či dlouhodobou blokací výběrů,
  • selháním decentralizovaných protokolů, do nichž uživatel uzamkl své prostředky (např. MakerDAO), ať už se selhání týká struktury kódu, ekonomického návrhu projektu, jeho governance procesu či jeho oracles,
  • vychýlením ceny yield-bearing tokenu (např. cvxCRV, tokenizované verze veCRV odvozeného z CRV) nezávisle na tom, jaký protokol zrovna tento token využívá.

Rozdíl v normálních službách pojištění a Nexus Mutual je především ten, že systém funguje na principu incentiv, které nutí uživatele dělat správná a férová rozhodnutí. Zatímco normální pojišťovna existuje za účelem vlastního zisku, zde jsou účastníci nuceni k chování, které je pozitivní pro systém a ostatní členy.

Další krok ve vývoji je spuštění Nexus V2. Projekt by měl umožnit tvorbu tzv. Syndicates zahrnujících jednoho či více expertů na bezpečnost smart kontraktů či jakýkoliv jiných oblastí. Tito Syndicates si pak budou moci určovat své vlastní výše krytí na daná rizika – míru krytí vyhodnotí dle své vlastní expertizy.

A protože Syndicates může být více a více se jich může zaměřit na jednu konkrétní oblast pojištění, pojistník si pak může zvolit to nejlevnější krytí. Tímto se tedy Nexus Mutual změní spíše na “tržiště” pojistných služeb.

Premia Finance – Protokol pro obchodování kryptoměnových opcí

Jedná se o multichain protokol umožňující obchodování kryptoměnových opcí. Cílem projektu je přirozeně převedení tradingu do systému decentralizovaných financí, za kterým by nestála žádná centrální společnost a vše by bylo v rukách uživatelů. Platforma nabízí naprosto typické služby a možnosti, kterými je obchodování opcí, poskytování likvidity vložením vybraných kryptoměn do poolu a jiné cesty, jak získat další výnos ze svých uložených prostředků. Samozřejmostí je i prosté rozhraní pro směnu tokenů skrze AMM; příjemným bonusem je i kryptoměnový most, který platforma nabízí.

Na rok 2023 chce tým vývojářů spustit protokol Premia V3, který umožní každému vytvořit svůj vlastní opční pool. Vedle toho bude vytvořeno několik nových automatizovaných strategií v yield farmingu a implementován mechanismus, který umožní poskytovatelům likvidity tvorbu range orders (uživatelé mohou poskytovat jednostrannou likviditu s cílem pozdějšího swapu do jiného aktiva).

Kujira – Skutečně komunitní blockchain aneb “Grown-up” DeFi

Tým stojící za vývojem blockchainu Kujira má jediný cíl – pomoci ostatním projektům a uživatelům v kryptoměnovém prostoru. Chtějí vytvořit služby, které nebudou rezervované jen pro jedince s přístupem k velkému objemu kapitálu. Pokud se chce projekt dostat pod křídla Kujira, musí být jeho vstup povolen volebním systémem, typicky tedy přes onchain hlasování.

Vzhledem k tomu, že je projekt postaven na Cosmosu, může na jeho základech vytvořit řadu různých vychytávek. Tyto možnosti jsou navíc dostupné pro všechny projekty postavené na bázi Kujiry.

  • Typicky se jedná např. o “onchain scheduler”, tedy jakýsi onchain časovač, pomocí něhož vývojáři aplikací mohou načasovat spuštění různých smart kontraktů v předem zvoleném bloku. To zmírňuje závislost na botech a nabízí efektivnější využití transakcí, což pocítí zejména samotní uživatelé.
  • Další významnou vlastností je nativní generování tokenů – nové tokeny projektů nemusí být nutně postavené na standardu CW20 Cosmosu, podobně jako má Ethereum svůj standard ERC20. Ovšem skutečnost, že všechny tokeny existují na bázi Kujiry, jim i tak dává možnost využitelnosti pro placení poplatků na celé síti. Tato vysoká interoperabilita přináší výhody pro držitele nastakovaných KUJI, jimiž je zajištěn chod sítě. Tito držitelé mohou tedy inkasovat poplatky úplně ve všech tokenech projektů běžících na Kujira blockchainu.

Kujira má se svým přístupem silně orientovaným na komunitu velmi dobře našlápnuto. Už nyní její propracovanou infrastrukturu efektivně využívá řada aplikací – decentralizovaná burza FIN, tržiště zlikvidovaných aktiv ORCA a platforma BLUE, na níž je možné KUJI stakovat, rychle swapovat a zejména se podílet na onchain hlasování celé platformy Kujira.

V roadmapě má Kujira již spoustu splněných cílů. V roce 2023 plánuje ještě více rozvíjet burzu FIN, chce na ni přidat maržovní obchodování a perpetuální kontrakty. Dále chce spustit řadu dalších aplikací, mezi nimiž je např. nativní peněženka Sonar Wallet, platforma na sázení, vlastní merch či např. rozšíření tržiště ORCA na další chainy.

Zdroj: Kujira
Roadmap projektu Kujira
Roadmap projektu Kujira

PlutusDAO – Další řešení pro likvidní hlasovací tokeny

PlutusDAO je governance agregátor zároveň umožňující maximalizaci výnosu z prostředků použitých pro hlasování. Svým způsobem se tak zaměřuje na podobný problém jako Redacted – chce dát uživatelům možnost své kryptoměny dále zhodnocovat i v případě, když je převedou do podoby použitelné pro hlasování.

Poznámka

Pro připomenutí: Narážíme zde opět na vote escrow model již popsaný výše – aby se uživatel držící governance token mohl účastnit hlasování v DAO projektu, musí si jej na nějakou dobu uzamknout. Výměnou dostane token s prefixem ve (např. veABC), pomocí něhož bude hlasovat. Platí pravidlo, že čím déle jsou původní tokeny uzamčené, tím vyšší váhu hlasování uživatele má. Předpokladem je, že když si uživatel tokeny uzamknul na velmi dlouhou dobu, bere projekt jako běh na dlouhou trať a opravdu mu na něm záleží.

Ačkoliv veABC tokeny nějaké odměny poskytují, odměny nejsou tolik konkurenční a likvidita tokenů také není značná. Proto vznikají řešení jako Redacted či právě PlutusDAO snažící se tokeny tokenizovat ještě jednou do podoby, která bude pro yield farmery mnohem více použitelná.

Tokeny uživatele jsou nejprve tokenizovány dle vote escrow modelu, PlutusDAO uživateli následně vrátí další variantu tokenu s prefixem pls (např. plsABC – plutus ABC). Tato verze tokenu je plně likvidní, což znamená, že uživatelé stakingovou pozici mohou opustit kdykoliv budou chtít. pls tokeny v sobě mají veškeré odměny z ve tokenů, vzhledem ke své likviditě však mohou být použity pro další staking, např. přímo na platformě PlutusDAO.

Dalším produktem PlutusDAO jsou vaulty a z nich vznikající deriváty s prefixem plv (např. plvABC – plutus vault ABC). Jejich implementace se liší v závislosti na jednotlivých kryptoměnách, nicméně v době psaní článku je k dispozici pouze jeden vault pro GLP – token liquidity providerů na GMX. Samotný GLP už v sobě odměny zahrnuje – část v ETH a část v esGMX, escrowed variantě tokenu GMX.

Výhody plvGLP oproti GLP jsou dle PlutusDAO ve zvýšených odměnách – na odměny v ETH pramenící ze samotného GLP je totiž aplikováno složené úročení. Navíc, při stakování plvGLP na PlutusDAO je možné získat ještě další odměny. Podobně jako u pls tokenů, i plv tokeny vaultů je možné směnit kdykoliv zpět na podkladové aktivum.

A co je v plánu do budoucna? Plutus plánuje úpravu tokenomiky, nové vaulty a vytvoření nové decentralizované burzy.

Jones DAO – Automatizované opční strategie

Jones DAO je další zhodnocovací protokol využívající vaulty, do nichž si uživatel může uzamknout své prostředky za účelem automatického zhodnocování dle různých opčních strategií. Uloží-li uživatel do některého z vaultů své kryptoměny (např. Ethereum), dostane výměnou derivát s prefixem j, např. jETH, který je plně likvidní a symbolizuje vloženou částku. Při opětovném výběru částky je jETH spálen. Jones DAO existuje především pro tři druhy uživatelů:

  • Pro ty, kteří nechtějí aktivně spravovat své portfolio a místo toho radši svěří své prostředky do rukou decentralizované organizace.
  • Pro uživatele, kteří potřebují nechat své prostředky likvidní během yield farmingu a nechtějí je uzamykat do některého z protokolů – j tokeny, které dostanou zpětně za poskytnutý vklad, jsou plně likvidní.
  • Pro projekty cílící na zhodnocení jejich aktiv decentralizovaným způsobem bez potřeby prostředníka.

Cílem Jones DAO je vylepšení tokenomiky veJONES (vote escrow) tokenu a spuštění dvou nových vaultů cílených na další zhodnocování tokenu GLP.

SteakHut – Agregátor yield farmingu a poskytování likvidity na Avalanche

Posledním projektem, který si dnes představíme, je další agregátor výnosů a likvidity, nyní opět na blockchainu Avalanche. SteakHut umožňuje uživatelům využít automatizovaných strategií pro efektivní zhodnocování jejich kryptoměn, v současnosti pracuje na Aave a Trader Joe, aspirující DEX na Avalanche, o níž jsme psali již výše.

SteakHut poskytuje v základu 3 služby – automatizovaný liquidity mining, obecný automatizovaný yield farming skrze již nesčetněkrát zmíněné vaulty a také prostý staking a yield farming tokenu STEAK. Z hlediska poskytování likvidity na dalších protokolech nabízí SteakHut možnost likviditu koncentrovat či využít původní vyvážený model (v liquidity poolu je pár tokenů v poměru 50 %).

Koncentrovaná likvidita umožňuje mnohem efektivněji využít dostupný kapitál, nevýhodou je ovšem nutné její průběžně realokování dle měnící se ceny obchodovaných kryptoměn. To za vás však SteakHut udělá automaticky, stejně jako průběžné zpětné investování zisku. Vaulty se opět různě liší dle jejich implementace.

Hlavními plány do budoucna je tvorba dalších vaultů, zejména na burze Trader Joe. Dále se pak spekuluje o spuštění projektu na síti Arbitrum, avšak tento krok zatím není potvrzený.

Pár slov závěrem

Doufáme, že jsme vám tímto článkem více přiblížili stav předních projektů v DeFi. Ačkoliv jsme zde zmínili pouze minimální část ze všech existujících, i tyto projekty samy o sobě potvrzují skutečnost, že se svět DeFi rozvíjí svižným tempem i během bear marketu.

Opensource aspekty a různé snahy samotných projektů do své tvorby zahrnout i komunitu tvoří z DeFi opravdu unikátní prostředí.

Je jasné, že trh takto velké množství projektů dlouhodobě neuživí, proto je zejména v DeFi naprosto běžné, že projekty průběžně zanikají a zároveň vznikají. Nedivte se tedy, že nějaký z našich vypíchnutých projektů výše za půl roku už nenaleznete. Kryptoměnový svět je pověstný jednak rychlým technologickým vývojem, ale i celkem rychlým měněním současných trendů.

Projekty mající potenciál na to dlouhodobě přežít a generovat solidní zisk musí tyto faktory brát v potaz. Své produkty musí držet stále aktuální, zejména vůči rychle vznikající konkurenci. I proto v tomto článku můžete vidět spoustu protokolů zaměřujících se např. na automatizovaný yield farming, opce, koncentrovaný liquidity mining či různé DeFi deriváty.

To, jakým směrem se trh bude ubírat za pár měsíců či za rok a které projekty budou na jeho vývoj nejlépe reagovat, ukáže pouze čas. Co si o jednotlivých projektech myslíte vy? A máte nějakého svého favorita, kterého jsme v článku nezmínili? Napište nám to do komentářů!

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎