Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
curve dao token
CRV
Kryptoměna Curve DAO Token (CRV) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

$0,47 (10,49 Kč)

+13,38 % za 7 dní

curve dao token

Kryptoměna Curve DAO Token (CRV) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf CRV

$0,47 (10,49 Kč)

+13,38 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Curve (CRV)

Kalkulačka: CRV to CZK

CRV
CZK

Informace o tokenu Curve (CRV)

Curve (CRV) je governance token decentralizované burzy Curve Finance, který byl původně spuštěn jako ERC-20 token, ale nyní ho můžete najít i v jeho BEP-20 verzi.

Na Curve Finance můžete obchodovat zejména se stablecoiny, neboli s kryptoměnami, které dlouhodobě velmi dobře drží svoji cenu na nějaké konkrétní hodnotě, např. 1 USD. Burza využívá pro provádění obchodů a management likvidity princip tzv. automated market maker (AMM).

Curve se po půl roce své existence stalo DAO (Decentralized autonomous organization) a souběžně s tím vznikla i kryptoměna Curve DAO Token (CRV).

Obsah článku o Curve DAO Token

Úvod do Curve DAO Token

Decentralizovaná burza Curve Finance, bez které by tento token neměl žádný smysl, byla vytvořena půl roku před uvedením samotného tokenu na trh. Byla založena v lednu v roce 2020, s tím, že whitepaper byl publikován o pár měsíců před tím. Tvůrci Curve se rozhodli tento nástroj založit s vidinou poskytnutí veřejnosti možnost stakování stablecoinů s minimalizací rizika.

Hlavním účelem Curve, paralelně s možností provádět obchody na decentralizované bázi (podobně jako UniSwap nebo PancakeSwap), je tedy stakování stablecoinů a wrapped verzí větších kryptoměn. Pokud jste někdy stakovali mince ve formě poskytování likvidity na projektech, jako je např. UniSwap, určitě víte o velkém riziku, kterým je impermanent loss.

Právě impermanent loss, do češtiny volně přeložitelné jako nejistá/dočasná ztráta, je jedním z velkých strašáků poskytovatelů likvidity. Může se objevit při poskytování likvidity jako důsledek změny ceny aktiv, rozdíl se vztahuje k potenciálnímu případu, ve kterém poskytovatel likvidity měny pouze drží. Realizace impermanent loss nastává, pokud se uživatel ve rozhodne likviditu ve ztrátě vybrat.

Curve přišlo s vylepšeným modelem AMM speciálně pro stablecoiny, jehož výsledkem je minimální slippage.

Toho Curve dosahuje úpravou tzv. bonding curve – křivky, která kopíruje cenu jednotlivých tokenů v poolech při změně jejich poměru. Podrobnější vysvětlení najdete dále v článku. Impermanent loss je minimalizována také díky podstatě stablecoinů, kde změna v rozložení páru nezpůsobí radikální změnu ceny.

Decentralizovaná burza Curve Finance

Abychom pochopili smysl kryptoměny Curve DAO token, musíme si nejdřív v rychlosti vysvětlit fungování burzy Curve Finance.

Curve Finance je agregátor likvidity pro obchodování stablecoinů. Na Curve Finance můžete obchodovat za nízké poplatky a s minimálním slippage. Jsou zde k dispozici zejména stablecoiny vztažené k $ – např. USDT, USDC nebo DAI. Co se týče kryptoměn, je zde k dispozici wrapped verze BTC (WBTC) nebo decentralizovaná alternativa renBTC.

Důvodem, proč je Curve nejlepší variantou pro obchodování a stakování stablecoinů, je mechanismus StableSwap. Jeho aplikací můžeme změnit tvar křivky určující rozdíly ceny. Na následujícím diagramu se můžeme přesvědčit např. o tom, že vliv slippage na UniSwapu (fialová čárkovaná čára) je mnohem větší, než na Curve (modrá čára).

Zdroj: curve.fi
Změna ceny obou kryptoměn v poolu je mnohem mírnější, než v případě UniSwapu
Změna ceny obou kryptoměn v poolu je mnohem mírnější, než v případě UniSwapu

Autoři Curve obhajují svou novou bounding curve tím, že by původní (pro UniSwap) nebyla vhodná pro stablecoiny kvůli velké míře fluktuace kolem stabilní ceny – 1 USD.

Rozhraní burzy

Další věcí, v čem je burza Curve Finance celkem výjimečná, je rozhraní burzy. Na následujícím obrázku můžete vidět rozhraní burzy Curve. Na první pohled vypadá mnohem komplikovanější, než projekty typu UniSwapu. V nás ale evokuje určitou míru nostalgie kvůli starším operačním systémům, na což autoři rozhodně cílili.

Ačkoliv může rozhraní působit děsivě, provádění obchodů je jednoduché. Po připojení budete dotázáni na připojení peněženky stejným způsobem, jako u jiných decentralizovaných burz. Použijete tedy např. MetaMask. Poté si pouze vyberete pár, mezi kterým chcete provést obchod a vyplněním a odesláním formuláře transakci dokončíte.

Zdroj: curve.fi
Rozhraní burzy Curve
Rozhraní burzy Curve

K dispozici máte rovněž výběr z pokročilejších nastavení, jako maximální slippage, nebo nastavení gas priority fee. K vykonání obchodu jsou v základu jsou využívány veškeré pooly podle toho, jaké kryptoměny obchodujete. Manuálně si samozřejmě můžete zvolit specifický pool.

Stakování stablecoinů

Kromě běžného obchodování na burze můžete své kryptoměny také stakovat do liquidity poolů a tím se stát poskytovatelem likvidity. Jelikož zde stakujete stablecoiny, jste přirozeně chráněni proti impermanent loss.

Impermanent loss je hrozící ztráta pro poskytovatele likvidity z důvodu změny ceny kryptoměn v liquidity poolu, pro podrobnější vysvětlení si přečtěte náš článek: Jak funguje Automated Market Maker? Nový přístup k fungování kryptoměnových burz.

Protože zde máte v obou poolech kryptoměny vztažené ke stabilní měně, neztratíte na hodnotě, pokud se podíl z 50/50 změní např na 65/35.

Samozřejmě se však ani v tomto případě nebavíme o naprosto nulovém riziku, což už z principu DeFi není možné.

Pro uložení mincí do liquidity poolu přejděte v rozhraní na záložku Pools v horní liště. Zobrazí se vám seznam všech liquidity poolů, do kterých můžete přispívat. Na následujícím obrázku můžete vidět výřez prvních čtyř liquidity poolů. V konkrétních liquidity poolech může být k dispozici více kryptoměn než 2. Vedle jména a výpisu kryptoměn jsou k dispozici i odhadované roční výnosy a volume v LP.

Zdroj: curve.fi
Výběr liquidity poolu
Výběr liquidity poolu

U posledního poolu si můžete všimnout, že nedostanete odměny pouze v kryptoměně CRV, ale také v kryptoměně Synthetix (SNX). Některé liquidity pooly se totiž prolínají i s jinými projekty, příkladem může být např. Compound. Dle povahy liquidity poolu je proto možné získat i jiné kryptoměny ve formě odměn.

Rozhodnutí pro konkrétní liquidity pool by mělo být opodstatněné mírou APY a potenciálem jednotlivých stakovaných kryptoměn.

V liquidity poolech samozřejmě nejsou jen stablecoiny, ale zmiňované wrapped verze velkých kryptoměn jako wBTC, renBTC, či sBTC. Pooly s těmito kryptoměnami mohou mít velmi velkou návratnost – až 300 % APY.

Jaký smysl má Curve DAO Token?

Kryptoměna Curve DAO Token (CRV) je od začátku předurčena sloužit jako governance médium pro hlasování o osudu DAO v rámci Curve Finance. Slouží dále jako forma odměn za poskytování likvidity. Pomocí Curve DAO Token (CRV) také platíte poplatky za obchodování na burze.

Kromě výše zmiňovaných nemá token Curve DAO Token (CRV) žádné další využití a proto je jeho cena ve velké míře vázána na úspěšnost burzy Curve Finance. Nicméně je nutné si uvědomit, že kryptoměna byla vytvořena pouze za tímto účelem.

Tvůrce Curve Finance a Curve DAO Token

Zakladatelem a CEO Curve Finance je Michael Egorov. Michael Egorov je ruský vědec a fyzik (Ph. D.) s velkými zkušenostmi v oblasti kryptoměn. V nich se pohybuje už od roku 2013.

V roce 2016 založil NuCypher, společnost zaměřující se na šifrování. Společnost se změnila na blockchain projekt a měla i svou kryptoměnu NU, ta bohužel již není dostupná na velkých burzách. Výnosy z projektu NuCypher přesahovaly 50 milionu USD.

Zdroj: CB Insights, YouTube.com
Michael Egorov na prezentaci NuCypheru v CB Insights
Michael Egorov na prezentaci NuCypheru v CB Insights

Egorov je také zakladatelem decentraliované banky a poskytovatele půjček LoanCoin. V oblasti DeFi se pohybuje od roku 2018, kde začal s projektem MakerDAO a poté si pohrával s myšlenkou lepší optimalizace decentralizovaných burz, protože s tehdejším fungováním UniSwapu nebyl spokojený.

V roce 2019 publikoval základní whitepaper nové dexetnralizované burzy StableSwapu, což bylo jeho řešení pro problémy UniSwapu. Své myšlenky poté převedl do kódu a o pár měsíců na to vytvořil decentralizovanou burzu Curve Finance.

V současnosti (srpen 2021) má Egorov pod sebou další 4 lidi, kterými jsou vývojáři a marketingoví experti. Dle Egorova byl přechod na DAO opodstatněn zejména kvůli legální stránce věci.

Spuštění Curve DAO Tokenu

Vydávání Curve DAO Tokenu bylo poněkud zmatečné. Neproběhlo totiž žádné ICO, na které by mohli uživatelé DeFi být zvyklí. Místo toho překvapivě jeden anonymní účet vývojáře na Twitteru oznámil, že provedl deployment kontraktu jejich tokenu dříve, než to Curve Finance měla vůbec v plánu.

Jelikož má Curve Finance depozitář svého zdrojového kódu k dispozici veřejně na Githubu, ve kterém se nachází i kód kontraktu tokenu, měl k němu anonym volný přístup. Tento anonym poté zaplatil přes 8000 USD na poplatcích jen za to, aby kontrakt vypustil do světa dříve, než jeho původní autor.

Anonym rovněž jednorázově předtěžil 80 000 CRV tokenů, přičemž každý z nich měl na začátku cenu 3.1 ETH (v té době cca 1275 USD). Kvůli tomu byla počáteční cena Curve DAO Token vyhnána do extrémních výšin.

Tým za Curve Finance nejdříve jakoukoliv spojitost s plánovaným spuštěním CRV odmítal, po zpětné analýze kódu a zejména všeobecnému přijetí komunitou byl však nucen ke změně stanoviska a za tímto způsobem spuštění si nyní stojí.

Tokenomika tokenu Curve

Maximální počet všech mincí je nastaven na počet 3 303 030 299, přičem jsou rozděleny následujícím způsobem:

 • 5 % všech mincí (151 milionů) bude alokováno adresám, které poskytovaly likviditu ještě před samotným vydáním tokenu. Na tyto tokeny se vztahuje vesting – postupné denní odemykání po dobu 365 dní,
 • dalších 5 % bude určeno jako rezerva pro DAO,
 • 3% dostanou zaměstnanci Curve Finance s podobným časem pro odemykání jako poskytovatelé likvidity,
 • 30 % dostane Egorov (+ 2 angel investoři) s 4 letou a 2 letou odemykací periodou,
 • zbylých 62 % všech mincí (1,86 miliardy) je určeno pro současné a budoucí poskytovatele likvidity jako odměna. Denně se distribuuje 766 tisíc tokenů a toto tempo se snižuje o 2,25 % ročně.

Když si to spočítáte, bude trvat přes 300 let, než se rozdělí všechny zbylé CRV mince.

Vývoj ceny Curve DAO Tokenu

Vývoj ceny Curve (CRV) v čase je oproti jiným kryptoměnám velmi atypický. V souvislosti se svým šíleným spuštěním cena ze začátku strmě padala až k 0.5 USD. Samozřejmě k tomu přispěla počáteční nedůvěra. Hlavním důvodem ale byl vyrovnávací mechanismus, který používá UniSwap.

Logo Curve
Curve/CRV
Načítání
Načítání
Kupte si Curve

Logo sponzora Koupit!
Poznámka

Extrémní hodnoty na úrovni 1275 USD, o kterých jsme psali výše v článku, byly v grafu již upraveny.

Po lednu 2021 kurz Curve (CRV) konečně začala růst a nyní se nachází na úrovni $0,47. Cena CRV je přímo závislá na vývoji burzy, míře odměn a ochotě držet sílu při hlasování v DAO.

Curve Finance nemá k dispozici žádný plán (roadmap), pohrává si ale s myšlenkou další úpravy bonding curves pro možnost přidání běžných kryptoměn na burzu a rozšíření tak své působnosti. To by ale vyžadovalo další výzkum a další rozšíření codebase. Do budoucna to však může znamenat kladný vývoj ceny Curve (CRV).

Proč kupovat Curve token? Výhody a nevýhody

V oblasti DeFi si můžete všimnou zvyšující se poptávky na podobné druhy DEX jako je Curve Finance. Stakování stablecoinů na Curve Finance může přinést zajímavé zisky. Zároveň je u vývojářů vidět snaha pro inovace. Na druhou stranu je ale nutné si uvědomit, že je to čistě in-house token burzy Curve Finance a žádné další využití nemá.

Výhody

 • Cena kryptoměny je závislá na burze – pokud se daří burze, bude se zvyšovat i cena
 • Jedná se open-source projekt, což může přinést např. větší bezpečnost a důvěryhodnost
 • Jedná se o tzv. governance token – míra hlasování o osudu DAO se odvíjí podle toho, kolik mincí uživatel drží
 • CRV je možné získat i zdarma jako odměnu za poskytování likvidity

Nevýhody

 • Token je čistě závislý na osudu burzy
 • Znovu – jedná se o open-source projekt, což s sebou však může přinášet i jistá rizika. Jedno z nebezpečí se projevilo ještě před samotným spuštením
 • Relativně velkou míru mincí drží autor projektu

Je možné Curve DAO Token těžit?

Ačkoliv byly nějaké mince při spuštění předtěženy, momentálně se Curve DAO Token těžit nedá. Vedle koupě na centralizovaných burzách je však možné Curva DAO Token získat jako odměnu za poskytování likvidity.

Výhledově se jedná o zajímavou příležitost i přes to, že se ročně tempo vydávání mincí snižuje o 2,25%.

Kde Curve koupit?

Curve DAO Token (CRV) je volně obchodovatelná kryptoměna. Je dostupná v párech vůči jiným kryptoměnám a stabilním kryptoměnám na mainstreamových burzách jako např. Binance, OKEx nebo Huobi Global.

Nicméně, kryptoměna Curve (CRV) není určena do velké míry pro investování, nýbrž pro podíly v liquidity poolech a tím pádem pro držení hlasů v DAO. Z tohoto důvodu je Curve DAO Token (CRV) možné primárně získat za poskytování likvidity ve formě odměn.

Favorit redakce

Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Jakou peněženku pro Curve použít?

Jedná se o ERC-20 token, tudíž se na Curve DAO Token vztahují stejná pravidla jako na všechny ostatní kryptoměny v síti Etherea. Mince můžete držet v jakékoliv peněžence podporující síť Etherea.

První možností je samozřejmě držet token přímo na velkých burzách, kde si ho zakoupíte. Tedy např. na Binance, pokud si jej koupíte zde. Nemusíte se tím pádem o nic starat, burza informace o vašich nakoupených mincích hlídá sama.

S tím se však může, podobně jako v celém digitálním světě, pojit určité riziko – a sice hackn burzy nebo vašeho uživatelského účtu. I když velké burzy mohou působit jako nedobytné pevnosti, ve kterých jsou vaše finance v bezpečí, můžeme se v reálném světě přesvědčit o opaku. Příkladem může být např. hack Coinbase a velmi špatný přístup Coinbase k zákazníkům.

Pokud však chcete poskytovat likviditu, hlasovat o osudu DAO nebo jen obchovovat na burze Curve Finance, budete muset použít softwarovou peněženku. Vhodné jsou např. softwarové peněženky jako MetaMask nebo Trust Wallet, dalšími příkladem je pak Crypto.com DeFi Wallet a další.

Favorit redakce

Výhody
 • Možnost správy tisíců kryptoměn
 • Open-source projekt fungující již od roku 2016
Nevýhody
 • V MetaMask není možné uchovávat některé zásadní kryptoměny (BTC, LTC,..)
 • Pokud nevyužíváte propojení s HW peněženkou, můžou být vaše priv. klíče v nebezpečí

Pro maximalizaci zabezpečení doporučujeme propojit softwarové peněženky s těmi hardwarovými, tedy např. Ledger nebo Trezor. Propojení se softwarovými peněženkami je jednoduché a vyžaduje pouze pár kliknutí.

Favorit redakce

Výhody
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Hodnocení Finex.cz

Curve DAO Token

Curve DAO Token je in-house token burzy Curve Finance. Jelikož se jedná o DAO, má CRV řadu zajímavých využití z hlediska hlasování. CRV můžete paralelně s koupí na burzách získat i jako odměnu za poskytování likvidity.

Více informací o Curve

KryptoměnaCurve
SymbolCRV
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 217 682 882
Maximální počet tokenů3 303 030 299
Obchodní objem (24h)$50 960 176
Tržní kapitalizace$538 297 337
Změna ceny za 24h12,02 %
Ohodnoťte kryptoměnu Curve
9
1

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat