Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to arbitráž ve světě kryptoměn a jde na tom vydělat?

Asi už víte, co je to arbitráž. Bezpečný způsob, kdy na jednom místě levně nakoupíte a vzápětí na druhém draze prodáte. Jak funguje na kryptoměnových trzích a dá se na ní stále vydělat?

Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Co je to arbitráž ve světě kryptoměn a jde na tom vydělat?
Zdroj: flickr.com

Arbitráž je způsob obchodu, který využívá odlišných cen na trzích. Může to být trh sázek, kdy dvě sázkové kanceláře nabízejí odlišné kurzy na stejnou příležitost a my, pakliže vsadíme všechny možné výsledky, díky vysokým kurzům vždy vyhrajeme.

Může to být trh komoditní, akciový a nejnověji také kryptoměnový.

V jeho začátcích se na kryptoměnové arbitráži daly vydělat obrovské peníze. Na trhu nebyli žádní market makeři (tvůrci trhu) ani boti, a tak mohli pozorní obchodníci využívat rozdílů cen Bitcoinu (BTC) a několika altcoinů na různých burzách.

Levně nakoupili, draze prodali. Činil se tak zejména dnes odsouzený (nikoli však za arbitráž) bývalý miliardář Sam Bankman-Fried, později známý jako zakladatel zkrachovalé burzy FTX, který využil bariéry mezi mezinárodním trhem s kryptoměnami a trhy asijskými a přeprodával bitcoiny mezi nimi.

Využíval tzv. “kimchi premium” označující rozdíl, o kolik jsou ceny kryptoměny v korejském wonu vyšší než v ostatních fiat měnách. To kdysi činilo až 10 % a Bankman-Fried byl schopen arbitráží vydělávat miliony dolarů.

Jde to i dnes?

Obsah článku o kryptoměnové arbitráži

Jak funguje kryptoměnová arbitráž a kde ji hledat?

Teoreticky velmi jednoduše – nakoupíte 1 BTC na jedné burze, např. na Binance, za 60 000 USD, přepošlete je na jinou, např. na Coinbase, kde se obchodují za 60 600 USD a zde je prodáte. Zisk 1 % nebo také 600 USD.

To už ale bohužel v dnešní době nejde. Na knihy objednávek jednotlivých burz jsou napojeni roboti, kteří se perou o každou sebemenší odchylku, aby ji zarbitrážovali. To má však za výhodu, že spread na světových burzách je velmi nízký.

Zdroj: imiblockchain.com
Znázornění jednoduché, dnes již nevyskytující se arbitráže
Znázornění jednoduché, dnes již nevyskytující se arbitráže

Pokud chceme hledat arbitráž v dnešní době, musíme jít mimo světové burzy a mimo top kryptoměny dle tržní kapitalizace. Někam, kde je malá likvidita a málo obchodníků. Tam totiž častěji dochází k výkyvům trhu, které lze zarbitrážovat.

V dnešní době je tak nalezení arbitrážní příležitosti v kryptoměnách velmi těžké, přesto se sem tam objeví. Pro jejich nalezení je ale potřeba vydat se on-chain, na různé sítě a také na často pochybné a málo likvidní burzy.

Zdroj: trality.com
Znázornění pokročilejší arbitráže 3 kryptoměn
Znázornění pokročilejší arbitráže 3 kryptoměn

Např. na MEXC se nachází přes 2 500 altcoinů a memetokenů, z nichž většina má velmi malou likviditu a objem obchodů. Většina z těchto kryptoměn jsou tokeny na některém z mateřských blockchainů, např. na Solaně (SOL), kde mají vytvořený svůj liquidity pool, z kterého je obchodníci nakupují a do kterého je prodávají.

V ideálním případě je token ještě přemostěný na víc blockchainů. V takovém prostředí, zvláště u nově vzniklých tokenů, které se ještě nedostaly do povědomí, šance na nalezení a zrealizování arbitráže stále je.

Rizika kryptoměnové arbitráže

Při provádění arbitráže se ale také vyskytuje několik rizik a překážek, které je nutné mít na paměti:

  • Poplatky: Arbitráž si můžete skvěle vypočítat, nesmíte však zapomenout na obchodní poplatky burze a transakční poplatky těžařům či validátorům. Ty mohou, např. na drahém Ethereu (ETH), váš potenciální zisk pěkně osekat.
  • Doba transakce: Pokud převádíte kryptoměny mezi dvěma burzami, nezřídka to trvá i 20 minut. Než burza výběr zpracuje, než těžaři a validátoři transakci vykonají a než příjímací burza získá dostatek ověření, aby vám kryptoměny mohla připsat a uvolnit na účet, může být příležitost ta tam.
  • Chyba burzy: Na začátku roku 2018 proběhla chyba na burze Binance. Zobrazená cena jedné z kryptoměn byla několikanásobně vyšší, než být měla, a lidé proto začali nesmyslně nakupovat jinde. Mysleli, že mohou altcoin nakoupit na jiných burzách levně a na Binance prodat draho. Proto rychle kupovali a převáděli. Binance si však chyby všimla a zastavila všechny vklady v tomto tokenu. Lidé pak měli svůj draze koupený token zmrazený a než se jim uvolnil, jeho cena se pochopitelně drasticky propadla.
  • Nedostatek prostředků: Pokud nemáte na daném místě, ať již burze či některé ze sítí, dost prostředků, nemá arbitráž v danou chvíli moc smysl. Za dobu, která uplyne, než si váš účet či peněženku nabijete, může příležitost zmizet. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným.
  • Malá poptávka: Dalším rizikovým faktorem je objem (volume), v jakém je daná kryptoměna na daném místě obchodována. Může se vám stát, že nebudete schopni prodat všechny coiny, které jste předtím levněji nakoupili jinde, a zisk tak nebudete moci realizovat.
  • Podezřelý pohyb: Mechanismy burz mohou arbitráž vyhodnotit jako nestandardní obchodování a prověřit váš účet kontrolou, která je často spojena s pozastavením obchodování.
Příklad

Na obrázku níže vidíte rozdíl ceny kryptoměny Dash (DASH) na burze Huobi a dalších vůči burze MBAex. MBAex je neznámá a málo likvidní burza a ukazovaná cena bývá obvykle poslední cenou, za kterou se dané aktivum na platformě obchodovalo (což mohlo klidně být i včera).

Ukazovaná cena tak neznamená, že je v současné době někdo ochoten prodat Dash takto levně a že má v knize objednávek dostatečně velký příkaz, který můžete vyplnit.

Zdroj: coinmarketcap.com

Arbitraz na kryptomene dash

Pozitiva kryptoměnové arbitráže

Zatímco různé spekulace mohou trh poškodit, arbitráž je naopak věc, která je pro něj prospěšná. Ceny na burzách by se totiž neměly příliš lišit a právě arbitráž zajistí, že se dostanou na srovnatelnou hladinu.

Na světě je totiž spousta lidí a robotů, kteří arbitráže provádějí den co den a tím ceny vyrovnávají. Z naprogramovaných botů, kteří umí příležitosti napříč burzami vyhledávat, jmenujme např. ArbitrationBot nebo ArbMatrix z platformy Coinigy.

Podvodné nabídky kryptoměnové arbitráže

Pozor! Jak jsme si už řekli, najít v dnešní době kryptoměnovou arbitráž vyžaduje zkušenosti, programovací dovednosti, čas a trochu toho štěstí. Nejedná se vůbec o nic jednoduchého a prostředí je velmi kompetitivní.

Pokud někdo arbitrážní příležitost najde, nechává si ji pro sebe a doufá, že si ji jako tajemství udrží co nejdéle. Arbitrážní příležitosti bývají co do likvidity často omezené, pro jejich vykonávání tak rozhodně není potřeba kapitál v milionech.

Přesto se stává, že lidi na internetu oslovují “úspěšní obchodníci”, kteří zapojení do kryptoměnové arbitráže nabízí. Jedná se však o podvod!

Ten obvykle spočívá v tom, že podvodník svoji oběť skutečně přesvědčí, že spolu úspěšně obchodují. Jenže v jeden moment poradí zaslání arbitrážovaných kryptoměn na peněženku či burzu, ke které má přístup, a jakmile se tak stane, kryptoměny vám ukradne a vy vaše digitální aktiva ani pachatele nejspíše už nikdy nenajdete.

TIP

Máte k arbitráži nějaké otázky? Slyšeli jste o ní něco? Nabídl vám ji někdo a nevíte, co dál? Zeptejte se nás na Discordu, poradíme!

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Bývalý šéfredaktor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.