Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to arbitráž ve světě kryptoměn a jde na tom vydělat?

Publikováno
Co je to arbitráž ve světě kryptoměn a jde na tom vydělat?
Zdroj: Depositphotos.com

Určitě znáte ten klasický princip, kdy jednu věc někde koupíte levně a pak prodáte tam, kde má vyšší cenu. Tímto krokem dosáhnete zisku. A právě rozdíl v ceně se dá velmi šikovně využít i v případě kryptoměnových burz, kde se ceny už z principu vždy liší. Podívejme se blíže na to, jak to funguje.

Hned na začátek se podívejte na příklad, ať lépe pochopíte, jak může ve světě kryptoměn arbitráž fungovat:

Poznámka

Příklad: Rozhodli jsme se nakoupit 10 bitcoinů na burze Binance, kde je jeho cena $6 252. Následně je prodáme na Bitfinexu, kde je cena bitcoinu $6 352. Rozdíl v hodnotě jednoho BTC je $100 a náš zisk tedy činí $1 000 (minus poplatky za převod a nákup/prodej).

Rizika kryptoměnové arbitráže

Příklad uvedený výše je samozřejmě zjednodušený a nebere v potaz některá rizika, která se mohou (ale také nemusí) objevit. Pojďme se podívat na faktory, které ovlivní, jestli pomocí arbitráže kryptoměn dosáhnete zisku, nebo ne.

  • Poplatky: První věc, na kterou je třeba dát si pozor. Poplatky, které za transakci zaplatíte, můžou váš zisk slušně očesat, zvlášť v případech, kdy rozdíl v ceně coinu nebo tokenu na jednotlivých burzách není dostatečně veliký nebo směňujete malé množství.
  • Doba transakce: Velké riziko nastává i v případě, když transakce mezi vybranými burzami potrvá příliš dlouho a cena coinu, u něhož arbitráž provádíte, se během té doby razantně změní.
  • Chyba burzy: Na začátku roku 2018 proběhla chyba na burze Binance. Zobrazená cena jednoho z coinů byla několikanásobně vyšší, než být měla a lidé proto začali nesmyslně nakupovat a tím vyhnali cenu mnohem výše, než na ostatních burzách. To spustilo lavinu. Lidé si mysleli, že mohou coin nakoupit na jiných burzách levně a na binance prodat draho. Proto rychle kupovali a převáděli. Binance si však své chyby všimla a zastavila všechny vklady uskutečněné v pomocí tohoto tokenu. Lidé pak své coiny měli zmražené a nemohli je ani prodat, ani převést zpět a než se vše vyřešilo, ztratil daný coin několik desítek procent své hodnoty.
  • Doba připsání peněz: I když transakce bude rychlá, nemusíte mít ještě vyhráno. Zpomalit tento proces může sama burza, která bude potřebovat nějaký čas navíc, aby vám transakci potvrdila a připsala na účet. Mezi tím se cena může změnit a vy prodat za vyšší cenu nestihnete.
  • Vklad fiat měny: Pokud nemáte na burzách dostatečně prostředků, za které chcete nakupovat, nemá arbitráž v danou chvíli moc smysl. Doba, která uplyne, než na burzu převedete fiat měnu, může trvat i několik dní. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. S účtem u Fio banky můžete u směnárny Coinmate nakoupit již za několik minut.
  • Malá poptávka: Dalším rizikovým faktorem je objem, v jakém je daný coin na dané směnárně obchodován. Může se vám stát, že nebudete schopni prodat všechny coiny, které jste předtím levněji nakoupili jinde a zisk tak nebudete moci realizovat.
  • Důvěryhodnost burz: Postihnout vás může i pád různých dostatečně nezabezpečených či nedůvěryhodných burz. A o jejich reputaci mohou nízké ceny právě svědčit, neboť lidé se z různých důvodů zdráhají svěřit burze své peníze a ony je pak lákají “výhodnějšími nákupy”.

Jak se rizikům vyhnout: vyberte si k arbitráži ty kryptoměny, jejichž transakce jsou rychlé a poplatky za ně minimální. Takovou kryptoměnou může být např. LTC či XLM. Dejte si ale pozor, aby to nebyl neznámý a málo obchodovaný coin, který budete mít problém prodat.

Arbitraz na kryptomene dash
Rozdíl ceny kryptoměny Dash na burze Huobi a MBAex. Vysoký rozdíl může znamenat i problémy burzy MBAex, proto si dejte pozor!

Pozitiva arbitráže

Zatímco různé spekulace mohou trh poškodit, arbitráž je naopak věc, která je pro něj prospěšná. Ceny na burzách by se totiž neměly příliš lišit a právě arbitráž zajistí, že se dostanou na srovnatelnou hladinu. Na světě je totiž spousta lidí, kteří arbitráže provádějí den co den a tím, že na jedné burze nakupují a na druhé prodávají, se cena vyrovnává.

Poznámka

Možnosti automatizace arbitráže kryptoměn
Důležité je také zmínit, že celý proces nemusíte klikat manuálně, existuje totiž spoustu naprogramovaných botů, kteří vám arbitráže zautomatizují, či za vás vykonají alespoň část práce. Například vám vyhledají příležitosti k arbitrážím napříč burzami, jako to dělá ArbitrationBot nebo ArbMatrix z tradingové platformy Coinigy.

Vyplatí se arbitráž?

Jestli máte navíc prostředky, které můžete touto cestou zkusit zhodnotit a zároveň jste ochotni čelit riziku, že o ně přijdete, tak jen do toho. Základem je ale stanovit si pravidla, která budete pevně dodržovat a výše zmíněná rizika tím co nejvíce eliminujete. Mějte připravené bitcoiny na více směnárnách a v případě potřeby je směňte za jiný coin, který unáte za vhodný k provedení arbitráže (ale pohlídejte si, jestli je obchodovaný i na protější burze).

Arbitráž může znamenat slušný zisk a pokud máte rádi vzrušení z rizika, kterému během ní budete čelit, tak rozhodně nabízí zajímavé zpestření k vašemu obchodování. Pokud však na arbitrážích chcete skutečně vydělat, budete potřebovat dostatek zkušeností, které se možná bez pár nevydařených obchodů neobejdou. A s tím je potřeba počítat.

Ukázka možné arbitráže – rozdíl ceny BTC na 2 burzách

Aktuální cena BTC na burze Bitfinex
Cena BTC na burze Bitfinex
cena BTC na burze Kraken
Cena BTC na burze Kraken ve stejný moment
Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.