Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Kryptoměny » yearn.finance

Kryptoměna yearn.finance (YFI) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='cryptocurrency' AND id LIKE 'yfi-yearnfinance') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='cryptocurrency' AND id LIKE 'yfi-yearnfinance') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1

Graf kurzu yearn.finance

Kurz YFI
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Kalkulačka: YFI to CZK

YFI
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně yearn.finance

Sektor decentralizovaných financí (DeFi) zažil v roce 2020 obrovský boom. Projektů v tomto sektoru přibývalo jako hub po dešti, přičemž nerostly pouze na počtu, ale také na jejich hodnotě = ceně.

Jedním z největších DeFi projektů, který si získal obrovskou pozornost médií, ale také vybudoval velmi slušnou komunitu, je Yearn.Finance, který propojuje různé stablecoiny s decentralizovanými burzami, aby poskytl co největší zisk pro investory, kteří se zapojují do stakingu prostřednictvím této platformy.

Historie Yearn.Finance (YFI)

Yearn.Finance byl založen jako "spin-off" projektu iEarn v únoru roku 2020. Andre Cronje ho ale spustil až v červenci 2020, avšak díky inovativnosti a jednoduchosti užívání se podařilo Yearn.Finance vytvořit už během jednoho léta zisky v hodnotě až více než 32 000 %.

Co je Yearn.Finance?

V jednoduchosti řečeno, Yearn.Finance s tokenem YFI je protokol sloužící jako služba pro investory do DeFi světa, jejímž cílem je maximalizovat profit z yield farmingu prostřednictvím automatizace.

Yearn.Finance se tak pokouší o zjednodušení investic do DeFi světa pro investory, kteří nejsou technologicky pokročilí. Tento projekt ale stejně tak využívají i investoři, kteří "jen" nemají dostatek času na to, aby studovali každý DeFi projekt.

Yearn.Finance používá různé techniky a nástroje na to, aby přinesla investorům co nejvyšší zisky (yield) ze stakingu, přičemž k tomu používá zejména platformy jako Curve, Compound nebo Aave.

Prostřednictvím různých technik je následně automaticky vybrána taková platforma, která poskytuje největší yield a tím i největší zisky pro investory.

Fungování Yearn.Finance a využití YFI

Jak již bylo zmíněno, Yearn.Finance je automatizovaný yield farming protokol, který prohledává trh s cílem nalezení nejlepších možností pro získání yieldu, aby následně dodal dostatek likvidity do těchto konkrétních možností.

Zní to příliš komplikovaně? Velmi zjednodušeně řečeno, jediné, co Yearn.Finance dělá je, že sebere vámi poskytnuté zdroje (kryptoměnu – likviditu) a vloží je do nejziskovějších lending protokolů nebo likvidity poolů.

Tím získá yield (úrok nebo procentní zisk) jako kombinaci úroku na stablecoinech, obchodních poplatcích v poolech, odměn za poskytování likvidity nebo jiných odměn.

Kombinace všech těchto faktorů následně tvoří zisk, který je připsán těm, kteří poskytli likviditu prostřednictvím Yearn.Finance.

Token platformy Yearn.Finance, YFI, je governance tokenem, který umožňuje celému projektu fungovat decentralizovaně. Jelikož je stvořen na Ethereu, tak se jedná o ERC-20 token, který podléhá klasickým ERC-20 standardům, a lze ho uschovat na jakékoliv peněžence podporující tento token standard.

Stejně jako u všech governance tokenů, i v tomto případě se držitelé YFI tokenu mohou účastnit hlasování na síti a rozhodovat tak o budoucnosti celého projektu. Druhým využitím tohoto tokenu je staking, který umožní držitelům nejen přístup ke hlasování, ale také zisků v podobě yieldu v případě úspěchu tohoto projektu.

Tým za projektem Yearn Finance

Andre Cronje je tvůrcem a rovněž nejvýznamnějším představitelem kryptoměny Yearn.Finance. Andre Cronje je zkušeným programátorem z Jihoafrické republiky, který má nejen zkušenosti s vývojem kryptoměn, ale zejména s DeFi projekty.

Mimo jiné se Andre podílel například na vývoji smart kontrakt ekosystému kryptoměny Fantom nebo CryptoBriefing, platformě zaměřené na Initial Coin Offerings (ICO).

Co je ale mnohem podstatnější je krok, kterým se Andre Cronje rozhodl podpořit růst Yearn.Finance. Sám si totiž nenechal žádné tokeny, jak tomu bývá často v případě vývojáře nebo týmů.

Rozhodl se tím dát úplnou kontrolu nad projektem do rukou komunity, čímž vsadil na velkou míru decentralizace, která by tímto krokem měla být docílena. Tento krok se setkal s pozitivním ohlasem komunity a stejně se stal i jedním z klíčových selling points Yearn.Finance.

Výhody Yearn.Finance

Yearn.Finance se podařilo využít DeFi šílenství, které bylo celý rok 2020 v kryptoměnovém světě velmi patrné. Díky tomu se Yearn.Finance stal jednou z vlajkových lodí většiny DeFi projektů, přičemž total value locked (TVL) se během několika prvních měsíců fungování dostala až nad hranici 1 miliardy dolarů.

To se Yearn.Finance podařilo zejména díky velké podpoře své komunity, která se prostřednictvím governance tokenu YFI aktivně zapojuje do směrování projektu. S celkovou nabídkou jen 30 000 tokenů YFI je navíc na cenu vyvíjen velký tlak z pohledu scarcity (nedostatku), což cenu YFI v případě úspěchu tohoto projektu může dostat pořádně vysoko.

Cena YFI od založení
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Yearn.Finance se také může pyšnit i tím, že je možné ho obchodovat na předních kryptoměnových burzách, jako například Binance, Bitfinex, Gemini nebo na DeFi burze Uniswap.

Výrazně velké objemy má pouze burza Binance, přičemž na ostatních je likvidita poměrně nízká, čímž se rovnou dostáváme i ke negativům tohoto projektu.

Nevýhody Yearn.Finance

Jednou z největších nevýhod tohoto projektu je zatím jeho věk. Vytvořené pouze v únoru 2020, Yearn.Finance se určitě svezlo na DeFi bublině, a tak je otázkou, zda je tento projekt pro DeFi opravdu tak klíčový, nebo dokázal pouze využít mánii, která se  kryptoměnovým světem momentálně šířila. Navíc Yearn.Finance už nyní musí bojovat s velkým množstvím projektů, které se ho snaží zkopírovat.

Jedna z největších výhod tokenu YFI jeho velmi limitovaná nabídka. To je ale rovněž jednou z jeho nevýhod. Pouze 30 000 YFI tokenů totiž zaručuje, že v případě úspěchu tohoto projektu se bude cena této kryptoměny hýbat řádově v desítkách až stovkách tisící dolarů.

To může mnoho investorů od kupování této kryptoměny psychologicky odradit. Vždyť přeci… kdo by si chtěl koupit poměrně neznámou kryptoměnu, která je výrazně dražší než Bitcoin?

Na druhou stranu, to na YFI přináší i z pohledu marketingu velkou pozornost veřejnosti.

Zmínit je třeba určitě i poplatky, které sice nejsou velké, avšak určitě neslouží jako výhoda tohoto projektu. Yearn.Finance má 0,5% poplatek za výběry a přibližně 5% poplatek z profitů prostřednictvím gas.

Tyto poplatky však mohou být prostřednictvím hlasování a governance tokeny YFI kdykoliv změněny, a tak nejsou velkým problémem. Kdyby se totiž o velký problém jednalo, jistě by si komunita již vydupala jejich snížení.

Závěr k tokenu YFI

Yearn.Finance je jistě jedním z nejzajímavějších projektů pro sektor decentralizovaných financí (DeFi). Jeho růst v létě roku 2020 si získal pozornost celého kryptoměnového světa, čímž se kolem Yearn.Finance vytvořila poměrně silná komunita, která je pro tento projekt velmi charakteristická.

Přesto je třeba mít stále na paměti, že Yearn.Finance je velmi mladý. Podle některých kryptoměnových expertů dokonce jde stále jen o "pokus" a tak se zatím musí každá investice do Yearn.Finance brát jako velmi riziková a spekulativní.


Kryptoměnayearn.finance
Vytvořeno2020
Webové stránkyhttps://yearn.finance/
ZakladatelAndre Cronje
JednotkaYFI
Aktuální počet tokenů30 000
Maximální počet tokenů30 000
Tržní kapitalizace$1 272 525 699

Kurz kryptoměny yearn.finance za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 10. 2021 $34 779 YFI
24. 10. 2021 $34 349 YFI
23. 10. 2021 $35 455 YFI
22. 10. 2021 $34 060 YFI
21. 10. 2021 $34 745 YFI
20. 10. 2021 $35 818 YFI
19. 10. 2021 $34 345 YFI
18. 10. 2021 $33 802 YFI
17. 10. 2021 $34 719 YFI
16. 10. 2021 $35 109 YFI
15. 10. 2021 $36 086 YFI
14. 10. 2021 $35 268 YFI
13. 10. 2021 $34 595 YFI
12. 10. 2021 $34 783 YFI
11. 10. 2021 $35 402 YFI

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo