Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

BNB Smart Chain aneb Vše, co potřebujete vědět o blockchainu od Binance

Aktualizováno
BNB Smart Chain aneb Vše, co potřebujete vědět o blockchainu od Binance
Zdroj: binance.com

BNB Smart Chain (BSC) je samostatná a nezávislá Layer 1 platforma pro chytré kontrakty, stejně jako např. Ethereum, Solana či Avalanche. Právě s nimi si konkuruje v závodu o nejpopulárnější blockchain pro DeFiGameFiNFTsmetaverse nebo třeba tokenizaci dat.

Obsah článku o BNB Smart Chainu

Představení a historie blockchainu od Binance

Platforma Binance, dnes největší kryptoměnová burza světa, byla spuštěna roku 2017 a ve stejném roce, dokonce ještě několik dní před spuštěním burzy, proběhlo i ICO burzovní mince BNB. Emisní cena byla 2 700 BNB za 1 ETH nebo 20 000 BNB za 1 BTC, což při tehdejších hodnotách kryptoměn činilo přibližně 10 BNB za 1 USD. Dnes už víme, že se jednalo o jednu z nejlepších investic v historii, která přinesla zhodnocení v řádu statisíců procent.

Binance chtěla z BNB vytvořit plnohodnotnou kryptoměnu, nejen burzovní token, a tak v červnu 2019 spustila Beacon Chain, blockchain, který měl umožnit rychlé transakce a decentralizované obchodování. Beacon Chain, stejně jako Bitcoin, je však pouze sítí I. generace, nepodporuje tedy smart kontrakty. Proto v srpnu 2020, v období zvaném jako DeFi Summer, došlo ke spuštění Binance Smart Chainu, EVM kompatibilního blockchainu umožňujícího tvorbu dApps.

A vývojáři si jej rychle oblíbili. Díky tomu, že používá Solidity, stejný programovací jazyk jako Ethereum, jsou s ním jednoduše kompatibilní všechny známé nástroje z Etherea. Na BSC proto funguje např. MetaMask, který na Solaně používající programovací jazyk Rust nerozjedete.

Memecoin mánie 2021

Největší boom zažil Binance Smart Chain (BSC) během kryptoměnového bull runu roku 2021. Levné transakce v řádu centů a skutečnost, že si zde každý za několik minut mohl vytvořit vlastní kryptoměnu v tokenovém standardu BEP-20, spustila bezprecedentní shitcoinovou a memecoinovou horečku. Tokeny jako Safemoon, Floki Inu nebo Baby Doge Coin sázely zejména na virální název, silný marketing, nesmyslné pálení a na první pohled lákavý prvek redistribuce, který odměňoval držitele tokenu podílem z on-chain poplatků strhávaných z každé transakce.

Šťastlivci, kterým se povedlo nakoupit zmíněné memecoiny dostatečně brzo, dokázali svůj vklad někdy zhodnotit až 1 000x, což lákalo další obchodníky k nákupu klonů těchto kryptoměn v naději, že i jejich token uspěje. Stále častěji se však stávali obětí podvodů. K tzv. rug pullům i na první pohled solidních projektů docházelo několikrát denně. Příkladem budiž Squid Game token, který se svezl na úspěchu populárního seriálu od Netflixu, ačkoli s ním nebyl vůbec nijak spojen.

Zdroj: irozhlas.cz
Rozhlas SQUID BNB podvod
O rug pullu SQUID tokenu informovala i česká masmédia

Současnost BNB Smart Chainu

S příchodem roku 2022 ztratili investoři o memecoiny na BSC zájem a i ty největší upadly v zapomnění. Jediným memecoinem, který přežil příchod bear marketu, se tak stala Shiba Inu (SHIB), která je ale na blockchainu Etherea. Ekosystém BSC si vysloužil pověst platformy pro nedotažené, neprofesionální a často podvodné projekty navíc náchylné vůči útokům hackerů.

Changpeng Zhao, CEO Binance, se opakovaně vyjádřil: “Lidé vždy považují BSC za součást Binance, protože nese jméno společnosti. Udělali jsme však hodně práce, abychom jej decentralizovali a doufáme, že BNB půjde nad rámec Binance.”

BSC je tak s Binance ve velmi podobném vztahu jako byla Solana s burzou FTX. Binance síť skutečně neřídí (o jejím vývoji a řízení formálně rozhodují v rámci governance procesu držitelé BNB), nicméně ji silně podporuje. Do vývoje jejího ekosystému, tedy samozřejmě jen seriózních projektů, které si představíme níže, již investovala více než 1 miliardu USD.

Snaha o zdůraznění samostatnosti sítě a nezávislosti na Binance vyvrcholila rebrandingem v únoru 2022. Dříve Binance Coin (BNB) změnil název čistě jen na BNB (BNB). Název je zkratkou pro “Build and Build”. Stejné změny se dočkaly i Binance Beacon Chain → BNB Beacon Chain a Binance Smart Chain → BNB Smart Chain. Zastřešující název pro oba chainy je pak BNB Chain.

Jak BNB Smart Chain funguje?

BSC používá poměrně unikátní mechanismus konsensu Proof of Staked Authority (PoSA), díky kterému zvládne zpracovat až kolem 300 TPS (transakcí za sekundu). PoSA kombinuje aspekty mechanismů Proof of Authority (PoA) a Delegated Proof of Stake (DPoS). To znamená, že bezpečnost sítě nezajišťují těžaři, nýbrž validátoři, kteří uzamkli své BNB na staking.

Maximální počet validátorů je stále velmi nízký, i přesto, že byl na jaře 2022 navýšen z 21 na 41. Navíc ne všichni validátoři jsou aktivní, např. v době psaní článku ověřovalo transakce a získávalo odměnu v podobě transakčních poplatků jen 26 z nich, mezi nimi např. BSCScan, Certik či Ankr.

Každý z nich stakuje minimálně 10 000 BNB a je vystaven riziku slashingu, tedy odejmutí části stakované kryptoměny, kdyby při ověřování transakcí podváděl.

Zdroj: messari.io
BSC validátoři
Někteří z bývalých či současných validátorů BSC mají velmi blízké vztahy s Binance

Nízký počet validátorů umožňuje větší propustnost a škálovatelnost sítě, jak vyplývá ze známého modelu blockchainového trilema. Transakční poplatky (gas) na BSC jsou tedy přijatelné, za transakci obvykle zaplatíte jednotky až desítky centů dle komplexnosti transakce.

DeFi ekosystém na BNB Smart Chainu

Největšími decentralizovanými aplikacemi na BSC jsou PancakeSwap (CAKE), BiSwap (BSW), Venus (XVS), Alpaca Finance (ALPACA) a CoinWind (COW).

Krom CoinWindu jsou tokeny všech zalistovány i na burze Binance.

Zdroj: messari.io
5 největších DeFi aplikací BNB
5 největších DeFi aplikací na BSC dle celkové zamknuté hodnoty aktiv (TVL)

PancakeSwap

Jádrem DeFi na BNB Smart Chainu je PancakeSwap. Jedná se o decentralizovanou burzu (DEX) nabízející směnu tokenů, obchodování s perpetual kontrakty, yield farmingstaking, loterii, kryptoměnový most mezi 7 EVM kompatibilními blockchainy a také NFT tržiště. Zkrátka vše, co jen DEX může nabídnout. Krom BSC funguje dApp i na Ethereu a Aptosu. O jejím budoucím směřování rozhodují držitelé governance tokenu CAKE, který je zalistován na všech velkých burzách.

Biswap, Venus, Alpaca Finance

Všechny tři platformy nabízejí podobné služby jako PancakeSwap a dalo by se tak říct, že si navzájem konkurují. Venus je původně lending protokolem, zaměřuje se tedy hlavně na kryptoměnové půjčky. Alpaca se zase liší pokusem o vlastní algoritmický stablecoin AUSD, kterému se však od srpna 2022 příliš dobře nedaří držet svoji vázanost na dolar. Několik týdnů se obchodoval i pod 0,8 USD, mluvit o něm jako o “stabilním” aktivu se tedy bohužel nedá.

Zdroj: app.alpacafinance.org
Ukázka prostředí Alpaca Finance
Ukázka prostředí Alpaca Finance

Herní ekosystém na BNB Smart Chainu

Mezi nejpopulárnější hry v ekosystému dle objemu kryptoměn, které se při hraní “protočí”, patří BinaryX (BNX), Mobox (MBOX) a Alien Worlds (TLM). Tokeny všech tří najdete opět na Binance.

BinaryX

BinaryX je GameFi platforma, podobně jako třeba Gala Games, mezi jejíž nejznámější tituly patří hry CyberDragon, CyberArena a CyberChess. Token BNX slouží jako měna pro celý ekosystém a jako governance token pro DAO, která projekt řídí. V BinaryX má zainvestováno také přímo Binance Labs. Zakladatelé platformy jsou anonymní, během interview s Binance prozradili alespoň, že pocházejí z více kontinentů a patří spíše mezi seniorní developery.

Zdroj: binaryx.pro
Ukázka ze hry CyberDragon
Ukázka ze hry CyberDragon

Mobox

Mobox je také herní platforma a tvůrce metaversu, který kombinuje svět DeFi, NFTs a metaversu, který nazývá MOMOversem. “Ať už vytváříte obsah nebo si užíváte výtvory ostatních, MOMOverse odměňuje hráče, vývojáře a sběratele za jejich zapojení a zábavu,” dočtete se na oficiálním webu.

Token MBOX slouží jako herní měna, governance token, je možné jej stakovat a také jsou v něm vypláceny odměny za staking – jeho množství v oběhu se tedy stále zvyšuje.

Zdroj: mobox.io
Ukázka herní platformy MOBOX
Ukázka herní platformy MOBOX

Alien Worlds

Alien Worlds je sci-fi hra od švýcarských vývojářů, metaverse, kde hráči v simulované ekonomice soustředěné kolem planetárních světů soutěží o vzácné zdroje a Trilium (TLM). Ve hře se také nachází klasický governance model, v rámci nějž hráči hlasují použitím TLM v tzv. Planet DAO.

Zdroj: alienworlds.io
Ukázka hry Alien Worlds
Ukázka hry Alien Worlds

Jak používat BNB Smart Chain?

K přístupu k jednotlivým Web3 aplikacím budete potřebovat svoji kryptoměnovou peněženku, ve které si nastavíte síť Smart Chain (pokud manuálně, tak za pomoci údajů RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org a ChainID: 56) a vygenerujete kryptoměnovou adresu začínající znaky 0x.

Poznámka

Poznámka: Adresy na BNB Smart Chainu vždy začínají znaky “0x…”, stejně jako na blockchainu Etherea, zatímco adresy na BNB Beacon Chainu vždy začínají “bnb…”.

Doporučujeme například ozkoušený MetaMask nebo Trust Wallet. BNB a BEP-20 tokeny podporují i hardwarové peněženky Ledger a Trezor. V peněžence je samozřejmě nutné mít něco málo BNB k placení transakčních poplatků (gas). Prostředky do ní můžete dostat buď výběrem z burzy podporující BSC (Binance BSC samozřejmě podporuje, ale např. Coinbase ne) nebo pomocí kryptoměnových mostů sloužících k přesunu aktiv napříč blockchainy.

Zdroj: bnbchain.org
BNB Chain peněženky
Na BSC má uživatel na výběr z široké škály SW peněženek

Pokud tak máte například USDT na blockchainu Etherea, můžete jej přemostit na BSC. Provoz populárního kryptoměnového mostu Binance Bridge byl bohužel zastaven, Binance nás však alespoň odkazuje na mosty třetích stran –⁠ Celer cBridge a AnySwap. K převedení aktiv z jedné sítě na druhou tak můžeme využít právě jich. Mosty samozřejmě fungují i opačným směrem a po vyzkoušení nějaké aplikace na BSC tak můžete svá aktiva ihned přemostit zpátky na Ethereum.

Zdroj: bnbchain.org/en/bridge
Binance Bridge
Binance svůj most vypnula, doporučuje řešení třetích stran

Závěrem: Výhody a nevýhody BNB Smart Chainu

Výhody

  • Rychlé a levné transakce: Obvykle jsou vykonány v řádu sekund a stojí kolem 10 centů.
  • Množství dApps: EVM kompatibilita umožňuje snadný převod aplikací z Etherea na BSC.
  • Podpora Binance, rozšířená adopce: Binance jako silný hráč a investor je hlavní a jedinečnou výhodou BSC, která konkurenci v podobě např. Avalanche, Polygonu a po pádu FTX i Solaně chybí. Podpora Binance jakožto suverénně největší burzy znamená pro projekty na BSC i fakt, že se snadno dostanou na oči a do povědomí investorů.

Nevýhody

  • Nízká decentralizace: 41 validátorů, z nichž ne všichni jsou aktivní, a ze zbylých je část úzce spojena s Binance, svědčí o až nebezpečně velké centralizovanosti sítě, která může znamenat autoritativní zásahy do provozu sítě.
  • Časté hacky dApps: V případě hacku DeFi služby je na vině její špatně napsaný a nedbale zauditovaný kód, nikoli samotná síť. Avšak i BNB Chain nedávno ukázal slabinu. V říjnu 2022 došlo k vykradení BSC Token Hubu, mostu mezi BNB Beacon Chainem a Smart Chainem. Hackeři vytvořili 2 mil. nových BNB v hodnotě 560 mil. USD, z nichž cca 100 mil. USD dokázali vyměnit za stablecoiny a zmizet s nimi na ostatní blockchainy (na Ethereum, Fantom…).
Líbil se vám tento článek?
30
2

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Zdeněk Nováček

Velký dík autorovi za přehledný a pro mě velmi užitečný článek. Těžko se dnes v celém krypto ekosystému vyznat a přesně takovéto články investorům hodně pomohou správně zvolit, kam investovat.

Redakce Finex

Dobrý den, Zdeňku, děkujeme za Váš komentář. Jsme rádi, že se Vám článek líbí :-)