Bývalý šéfredaktor
BNB Smart Chain (BSC) je samostatná a nezávislá Layer 1 platforma pro chytré kontrakty, stejně jako např. Ethereum, Solana či Avalanche. Právě s nimi si konkuruje v závodu o nejpopulárnější blockchain pro DeFi, GameFi, NFTs, metaverse nebo třeba tokenizaci dat.
Platforma Binance, dnes největší kryptoměnová burza světa, byla spuštěna roku 2017 a ve stejném roce, dokonce ještě několik dní před spuštěním burzy, proběhlo i ICO burzovní mince BNB. Emisní cena byla 2 700 BNB za 1 ETH nebo 20 000 BNB za 1 BTC, což při tehdejších hodnotách kryptoměn činilo přibližně 10 BNB za 1 USD. Dnes už víme, že se jednalo o jednu z nejlepších investic v historii, která přinesla zhodnocení v řádu statisíců procent.
Binance chtěla z BNB vytvořit plnohodnotnou kryptoměnu, nejen burzovní token, a tak v červnu 2019 spustila Beacon Chain, blockchain, který měl umožnit rychlé transakce a decentralizované obchodování. Beacon Chain, stejně jako Bitcoin, je však pouze sítí I. generace, nepodporuje tedy smart kontrakty. Proto v srpnu 2020, v období zvaném jako DeFi Summer, došlo ke spuštění Binance Smart Chainu, EVM kompatibilního blockchainu umožňujícího tvorbu dApps.
A vývojáři si jej rychle oblíbili. Díky tomu, že používá Solidity, stejný programovací jazyk jako Ethereum, jsou s ním jednoduše kompatibilní všechny známé nástroje z Etherea. Na BSC proto funguje např. MetaMask, který na Solaně používající programovací jazyk Rust nerozjedete.
Největší boom zažil Binance Smart Chain (BSC) během kryptoměnového bull runu roku 2021. Levné transakce v řádu centů a skutečnost, že si zde každý za několik minut mohl vytvořit vlastní kryptoměnu v tokenovém standardu BEP-20, spustila bezprecedentní shitcoinovou a memecoinovou horečku. Tokeny jako Safemoon, Floki Inu nebo Baby Doge Coin sázely zejména na virální název, silný marketing, nesmyslné pálení a na první pohled lákavý prvek redistribuce, který odměňoval držitele tokenu podílem z on-chain poplatků strhávaných z každé transakce.
Šťastlivci, kterým se povedlo nakoupit zmíněné memecoiny dostatečně brzo, dokázali svůj vklad někdy zhodnotit až 1 000x, což lákalo další obchodníky k nákupu klonů těchto kryptoměn v naději, že i jejich token uspěje. Stále častěji se však stávali obětí podvodů. K tzv. rug pullům i na první pohled solidních projektů docházelo několikrát denně. Příkladem budiž Squid Game token, který se svezl na úspěchu populárního seriálu od Netflixu, ačkoli s ním nebyl vůbec nijak spojen.
S příchodem roku 2022 ztratili investoři o memecoiny na BSC zájem a i ty největší upadly v zapomnění. Jediným memecoinem, který přežil příchod bear marketu, se tak stala Shiba Inu (SHIB), která je ale na blockchainu Etherea. Ekosystém BSC si vysloužil pověst platformy pro nedotažené, neprofesionální a často podvodné projekty navíc náchylné vůči útokům hackerů.
Changpeng Zhao, CEO Binance, se opakovaně vyjádřil: “Lidé vždy považují BSC za součást Binance, protože nese jméno společnosti. Udělali jsme však hodně práce, abychom jej decentralizovali a doufáme, že BNB půjde nad rámec Binance.”
BSC je tak s Binance ve velmi podobném vztahu jako byla Solana s burzou FTX. Binance síť skutečně neřídí (o jejím vývoji a řízení formálně rozhodují v rámci governance procesu držitelé BNB), nicméně ji silně podporuje. Do vývoje jejího ekosystému, tedy samozřejmě jen seriózních projektů, které si představíme níže, již investovala více než 1 miliardu USD.
Snaha o zdůraznění samostatnosti sítě a nezávislosti na Binance vyvrcholila rebrandingem v únoru 2022. Dříve Binance Coin (BNB) změnil název čistě jen na BNB (BNB). Název je zkratkou pro “Build and Build”. Stejné změny se dočkaly i Binance Beacon Chain → BNB Beacon Chain a Binance Smart Chain → BNB Smart Chain. Zastřešující název pro oba chainy je pak BNB Chain.
BSC používá poměrně unikátní mechanismus konsensu Proof of Staked Authority (PoSA), díky kterému zvládne zpracovat až kolem 300 TPS (transakcí za sekundu). PoSA kombinuje aspekty mechanismů Proof of Authority (PoA) a Delegated Proof of Stake (DPoS). To znamená, že bezpečnost sítě nezajišťují těžaři, nýbrž validátoři, kteří uzamkli své BNB na staking.
Maximální počet validátorů je stále velmi nízký, i přesto, že byl na jaře 2022 navýšen z 21 na 41. Navíc ne všichni validátoři jsou aktivní, např. v době psaní článku ověřovalo transakce a získávalo odměnu v podobě transakčních poplatků jen 26 z nich, mezi nimi např. BSCScan, Certik či Ankr.
Každý z nich stakuje minimálně 10 000 BNB a je vystaven riziku slashingu, tedy odejmutí části stakované kryptoměny, kdyby při ověřování transakcí podváděl.
Nízký počet validátorů umožňuje větší propustnost a škálovatelnost sítě, jak vyplývá ze známého modelu blockchainového trilema. Transakční poplatky (gas) na BSC jsou tedy přijatelné, za transakci obvykle zaplatíte jednotky až desítky centů dle komplexnosti transakce.
Největšími decentralizovanými aplikacemi na BSC jsou PancakeSwap (CAKE), BiSwap (BSW), Venus (XVS), Alpaca Finance (ALPACA) a CoinWind (COW).
Krom CoinWindu jsou tokeny všech zalistovány i na burze Binance.
Jádrem DeFi na BNB Smart Chainu je PancakeSwap. Jedná se o decentralizovanou burzu (DEX) nabízející směnu tokenů, obchodování s perpetual kontrakty, yield farming, staking, loterii, kryptoměnový most mezi 7 EVM kompatibilními blockchainy a také NFT tržiště. Zkrátka vše, co jen DEX může nabídnout. Krom BSC funguje dApp i na Ethereu a Aptosu. O jejím budoucím směřování rozhodují držitelé governance tokenu CAKE, který je zalistován na všech velkých burzách.
Všechny tři platformy nabízejí podobné služby jako PancakeSwap a dalo by se tak říct, že si navzájem konkurují. Venus je původně lending protokolem, zaměřuje se tedy hlavně na kryptoměnové půjčky. Alpaca se zase liší pokusem o vlastní algoritmický stablecoin AUSD, kterému se však od srpna 2022 příliš dobře nedaří držet svoji vázanost na dolar. Několik týdnů se obchodoval i pod 0,8 USD, mluvit o něm jako o “stabilním” aktivu se tedy bohužel nedá.
Mezi nejpopulárnější hry v ekosystému dle objemu kryptoměn, které se při hraní “protočí”, patří BinaryX (BNX), Mobox (MBOX) a Alien Worlds (TLM). Tokeny všech tří najdete opět na Binance.
BinaryX je GameFi platforma, podobně jako třeba Gala Games, mezi jejíž nejznámější tituly patří hry CyberDragon, CyberArena a CyberChess. Token BNX slouží jako měna pro celý ekosystém a jako governance token pro DAO, která projekt řídí. V BinaryX má zainvestováno také přímo Binance Labs. Zakladatelé platformy jsou anonymní, během interview s Binance prozradili alespoň, že pocházejí z více kontinentů a patří spíše mezi seniorní developery.
Mobox je také herní platforma a tvůrce metaversu, který kombinuje svět DeFi, NFTs a metaversu, který nazývá MOMOversem. “Ať už vytváříte obsah nebo si užíváte výtvory ostatních, MOMOverse odměňuje hráče, vývojáře a sběratele za jejich zapojení a zábavu,” dočtete se na oficiálním webu.
Token MBOX slouží jako herní měna, governance token, je možné jej stakovat a také jsou v něm vypláceny odměny za staking – jeho množství v oběhu se tedy stále zvyšuje.
Alien Worlds je sci-fi hra od švýcarských vývojářů, metaverse, kde hráči v simulované ekonomice soustředěné kolem planetárních světů soutěží o vzácné zdroje a Trilium (TLM). Ve hře se také nachází klasický governance model, v rámci nějž hráči hlasují použitím TLM v tzv. Planet DAO.
K přístupu k jednotlivým Web3 aplikacím budete potřebovat svoji kryptoměnovou peněženku, ve které si nastavíte síť Smart Chain (pokud manuálně, tak za pomoci údajů RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org a ChainID: 56) a vygenerujete kryptoměnovou adresu začínající znaky 0x.
Poznámka: Adresy na BNB Smart Chainu vždy začínají znaky “0x…”, stejně jako na blockchainu Etherea, zatímco adresy na BNB Beacon Chainu vždy začínají “bnb…”.
Doporučujeme například ozkoušený MetaMask nebo Trust Wallet. BNB a BEP-20 tokeny podporují i hardwarové peněženky Ledger a Trezor. V peněžence je samozřejmě nutné mít něco málo BNB k placení transakčních poplatků (gas). Prostředky do ní můžete dostat buď výběrem z burzy podporující BSC (Binance BSC samozřejmě podporuje, ale např. Coinbase ne) nebo pomocí kryptoměnových mostů sloužících k přesunu aktiv napříč blockchainy.
Pokud tak máte například USDT na blockchainu Etherea, můžete jej přemostit na BSC. Provoz populárního kryptoměnového mostu Binance Bridge byl bohužel zastaven, Binance nás však alespoň odkazuje na mosty třetích stran – Celer cBridge a AnySwap. K převedení aktiv z jedné sítě na druhou tak můžeme využít právě jich. Mosty samozřejmě fungují i opačným směrem a po vyzkoušení nějaké aplikace na BSC tak můžete svá aktiva ihned přemostit zpátky na Ethereum.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Velký dík autorovi za přehledný a pro mě velmi užitečný článek. Těžko se dnes v celém krypto ekosystému vyznat a přesně takovéto články investorům hodně pomohou správně zvolit, kam investovat.
Dobrý den, Zdeňku, děkujeme za Váš komentář. Jsme rádi, že se Vám článek líbí :-)