Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Launchpady: Financování krypto-startupů nebo možnost jak znásobit své peníze? Co launchpady jsou a jak fungují? Vše, co jste potřebovali vědět

Publikováno
Launchpady: Financování krypto-startupů nebo možnost jak znásobit své peníze? Co launchpady jsou a jak fungují? Vše, co jste potřebovali vědět
Zdroj: zipmex.com

Launchpady jsou jednoduchou cestou, jak dostat kvalitní krypto projekty k investorům co možná nejjednodušším způsobem a zároveň s minimálním rizikem. Jedná se o jakési platformy pro financování a spouštění nových kryptoměnových startupů.

Jelikož je v době psaní tohoto článku dle platformy CoinMarketCap na trhu přes 20 000 kryptoměn, je dnes velmi komplikované zorientovat se mezi všemi nově vznikajícími projekty, které slibují, že právě ony jsou budoucnost kryptosvěta.

Na tuto skutečnost reagovaly některé burzy, které se rozhodly na jedné straně pomoci investorům, které chrání před podvodnými projekty a na straně druhé začínajícím krypto projektům k získání potřebného kapitálu pomocí launchpadů.

Společně s burzami vznikla i další kategorie kompletně decentralizovaných launchpadů, na kterých se projekty tolik nekontrolují, ale je jich k dispozici mnohem více. Jak kryptoměnové launchpady fungují a jak se liší centralizované launchpady od těch decentralizovaných? To vše si rozebereme v následujícím článku.

Co je to launchpad? Obsah článku

Od ICO k launchpadům

Když chce společnost uvést na trh nový projekt, musí nejdříve získat počáteční kapitál, se kterým ho vytvoří. Ve světě kryptoměn je jednou z cest k jeho nabytí např. veřejná nabídka mincí, tzv. ICO (Initial Coin Offerings). Ta funguje na principu, při kterém investoři dostanou mince nové kryptoměny výměnou za vložené finanční prostředky.

Časem vznikly variace ICO, zejména IEO (Initial Exchange Offering) a IDO (Initial DEX Offering), což je spouštění nových projektů na centralizovaných nebo decentralizovaných burzách. Později se vyvinuly samostatné DeFi protokoly zaměřující se čistě na spouštění nových projektů.

Všechny tyto platformy, ať už na centralizovaných burzách nebo v DeFi, jsou označovány jako launchpady.

Při financování nových krypto projektů museli dříve investoři podstupovat vysokou míru rizika. Z důvodu častých výskytů podvodů se stávalo, že lidé přišli o všechny investované peníze. Pomocí launchpadů je ale možné investovat do prověřených projektů v počáteční fázi, což přináší mnoho výhod. Mezi ty největší z pohledu investora patří nízké ceny, neboť tyto projekty bývají na svém počátku a je zde vysoká pravděpodobnost zajímavého zhodnocení. Někdy se můžeme setkat s airdropy, při kterých dostávají investoři mince či NFT zcela zdarma.

Vybrat si můžeme mezi centralizovaným či decentralizovaným řešením. Obě varianty slouží vývojářům k získání finančních prostředků a investorům ke zhodnocení vložených peněz.

Centralizované launchpady

Jak už název napovídá, jedná se o typ launchpadů fungujících na centralizovaných burzách, což může do určité míry evokovat pocit bezpečí. To je primárním důvodem, proč zakladatelé projektů a investoři launchpady na burzách vyhledávají. Centralizované burzy bývají zpravidla zabezpečeny procesem KYC (Know Your Customer), pomocí kterého je ověřena totožnost klientů.

Tím, že centralizované launchpady využívají serverů burz, nenalezneme zde žádné vysoké poplatky. Využití centralizované burzy je naopak nevýhodné pro uživatele, kteří chtějí zůstat v anonymitě.

Příklady launchpadů na centralizovaných burzách

Launchpady na centralizovaných burzách jsou pro většinu uživatelů tím jednodušším řešením. Nabízejí zde většinou užší výběr kryptoměn, s tím souvisí ovšem to, že každý inzerovaný projekt zaměstnanci burzy podrobně prověřují. To je výhoda pro nezkušené investory, kteří nemusí řešit, zdali je projekt věrohodný. Nevýhodou je ztráta anonymity kvůli nutnému KYC ověření.

Binance

S launchpadem se můžeme setkat od roku 2019 na nejznámější burze Binance, na jejímž launchpadu v posledním roce vyšly tokeny s mincemi v celkové hodnotě za 57,8 milionů dolarů.

O dva roky později se tyto tokeny zhodnotily v průměru zhruba 12násobně. Mezi nejvýkonnější kryptoměny na launchpadu patří např.: MATIC, EGLD, WRX či AXS. V době psaní tohoto článku byl posledním projektem na Binance Launchpadu token STEPN, unikátní projekt, jenž odstartoval nový směr Move-to-Earn.

Zdroj: binance.com
Binance launchpad
Prostředí launchpadu na Binance

KuCoin

Dalším příkladem centralizované burzy s vlastním launchpadem je KuCoin, přičemž jejich launchpad najdeme pod názvem KuCoin Spotlight. Koncepčně funguje podobně jako launchpad na Binance, většinou jsou na něm však spouštěny méně známé, leč velmi zajímavé projekty.

Příkladem může být např. kryptoměna LUKSO. Při spuštění v roce 2020 bylo na KuCoin Spotlight vyhraněno 1 000 000 mincí LUKSO, což představovalo 1 % z celkové zásoby.

Zdroj: kucoin.com
KuCoin Spotlight LUKSO
Launch kryptoměny LUKSO na KuCoin Spotlight

Launchpady nabízí i další burzy, mezi které patří např. OKX, Huobi či BitMax. Asi hlavní výhodou centralizovaných launchpadů je skutečnost, že inzerují pouze ověřené projekty. Je velmi malá šance, že zde uživatel narazí na nějaký podvod. Kontrola kódu projektu a týmu stojícího za ním je v zájmu zachování reputace burzy – a dává to smysl. Burza totiž chce, aby investoři na ní vydělávali, a vraceli se opakovaně, ideálně stále s větším množstvím peněz.

Decentralizované launchpady

Tyto launchpady se nacházejí na různých decentralizovaných protokolech a jsou tak jednou ze součástí DeFi. Můžeme je nalézt i na některých decentralizovaných burzách, příkladem může být např. PancakeSwap. Jelikož decentralizované launchpady většinou nejsou zatíženy požadavky na KYC, jedná se o mnohem rychlejší způsob získání finančních prostředků ze strany vývojářů a uskutečnění transakcí ze strany investorů.

Poznámka

Poznámka: U novějších decentralizovaných launchpadů už KYC přeci jen najdeme. Pravidlo “dApp = žádné KYC” už tedy s pozvolně měnícími se trendy v kryptoměnovém světě a zpřísňujícími se AML (anti money laundering) regulacemi mizí.

V praxi stačí pouze připojit svou softwarovou peněženku nabitou dostatečným množstvím prostředků a provést transakci. Nevýhodou jsou v tomto ohledu vysoké poplatky za transakce a také nižší bezpečnost nabízených projektů, neboť většinou nejsou ověřeny centralizovanou burzou nebo jinou institucí.

Poznámka

Poznámka: Poplatky za transakce jsou závislé na vytíženosti blockchainu. Ethereum je proslulé masivními poplatky dosahujícími až na úrovně desítek dolarů. Na alternativách, jako např. BNB Smart Chain, ovšem nalezneme poplatky v řádu několika korun.

Příklady decentralizovaných launchpadů

Celé DeFi a koncepce tokenových standardů se zrodila na Ethereu a proto největší množství launchpadů se spouštěnými tokeny nalezneme právě zde. S rozvojem interoperability (komunikace mezi jednotlivými blockchainy) a pokročilým vývojem některých “zabijáků Etherea” se ovšem zvyšuje aktivita launchpadů i na jiných blockchainech, např. na Solaně, Avalanche, Polkadotu nebo BNB Smart Chainu, a launchpady již existující zahrnují u nových blockchainů podporu.

Příkladem nejznámějších decentralizovaných launchpadů je časem prověřený Unicrypt, Unilayer, Launchpool, Solster Finance, Gamestarter nebo např. Polkastarter.

Unicrypt

Unicrypt k připravovaným tokenům poskytuje velké množství informací. Najdeme zde vše o kontraktu kryptoměny, pokud je totožnost týmu ověřena, jaká je tokenomika kryptoměny (kolik tokenů jde do předprodeje, kolik týmu, během jaké doby budou uvolněny do oběhu…), míra uzamčené likvidity a mnoho dalšího.

Zdroj: unicrypt.network
Unicrypt BabyLlama
Unicrypt – přípravovaný launch tokenu BabyLlama

Jedná se o jeden z největších launchpadů s podporou na BNB Smart Chainu, Ethereu, Polygonu a Gnosis chainu. K účasti v předprodejích běžně budeme potřebovat jeho tokeny UNCX a UNCL, zejména tedy UNCL.

Launchpool

Na dalším obrázku níže je ukázka projektu Baanx, jednoho z připravovaných tokenů pro blockchain Etherea na launchpadu Launchpool. Launchpool je jeden z nejvytíženějších launchpadů poskytující též spoustu zajímavých funkcí.

Zdroj: launchpool.xyz
Baanx na Launchpoolu
Projekt Baanx na launchpadu Launchpool

Výběr finančních prostředků byl pro Baanx již dokončen a momentálně probíhá distribuce tokenů novým držitelům, což můžeme vidět v pravém horním rohu. V pravém dolním rohu si můžeme povšimnout mírné nevýhody Launchpoolu, a sice že pro účast v investičních kolech musíme projít KYC ověřením.

Gamestarter

Poněkud netradičním launchpadem je Gamestarter. Zaměřuje se na launche kryptoměnových Play-to-Earn her většinou zahrnujících i prvky metaverse a NFT. Jelikož se jedná o hry, launche na Gamestarteru jsou označovány jako IGO – Initial Game Offering.

Zdroj: gamestarter.com
Připravovaná hra Chibi Dinos na Gamestarteru
Připravovaná hra Chibi Dinos na Gamestarteru

Gamestarter se vyznačuje tím, že obsahuje vždy velmi rozsáhlý popis připravovaného projektu. Dozvíme se tedy vše o projektu samotném, o jeho týmu, detailní informace o tokenomice, ale také i pojednání o tom, jaké jsou konkurenční výhody projektu, proč má projekt šanci uspět, na jakém principu bude generovat zisk, a tak dále.

Funding Chibi Dinos v době psaní článku ještě nezapočal. Předpokládá se výběr 4 545 450 HOOP (budoucí token Chibi Dinos) v celkové hodnotě 250 tisíc dolarů. Jako u Launchpoolu, i zde budeme muset projít KYC ověřením.

Závěr na téma Launchpady. Vyplatí se?

Jak již bylo v článku uvedeno, téměř každý den vznikají nové kryptoprojekty, v nichž je i pro zkušeného investora těžké se zorientovat. Launchpady tvoří jednu z možností, jak se k novým projektům dostat co nejdříve a za co nejnižší ceny.

Pomocí centralizovaných burz je pro investora tvořena bezpečná cesta, jak takové tokeny najít beze strachu, že se jedná o podvod.

Ovšem ani práce analytiků, vývojářů a zaměstnanců burz či komplexních DeFi protokolů nezaručuje jisté zhodnocení.

Mnoho projektů, které se na platformách launchpadů nabízely, se dny, týdny nebo měsíce po svém stvoření nachází v hlubokých ztrátách. Proto je velmi důležité dělat si vlastní průzkum jednotlivých tokenů a nespoléhat se pouze na uvedení projektů skrze launchpady. To platí dvojnásob v případě decentralizovaných launchpadů, kde je riziko podvodu mnohonásobně vyšší.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.