Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

FTX oznámila bankrot!

Publikováno
FTX oznámila bankrot!
Zdroj: theblock.co

Ještě před 4 dny ubezpečoval CEO burzy FTX.com své uživatele o tom, že burza je v pořádku, kapitál je v pořádku a FUD, který se na Twitteru začíná šířit, jsou jen falešné pomluvy přiživované konkurencí. Dnes už víme, že CEO Sam Bankman-Fried, přezdívaný také jen SBF, lhal –⁠ burza oznámila, že ve státě Delaware požádala o ochranu před bankrotem dle kap. 11 zákona o úpadku.

Zdroj: twitter.com
SBF smazaný tweet
Již smazaný tweet z 7.11., kde SBF označil situaci za konkurenční boj

Chapter 11 Bankruptcy

Kromě FTX.com požádala o ochranu před věřiteli také FTX.us, odnož burzy pro americké rezidenty, o které SBF tvrdil dokonce ještě den před vyplněním dokumentů, že jí ani jejím zákazníkům žádné riziko nehrozí. Bankrot vyhlásila i Alameda Research, příbuzná společnost zaměřující se na obchodování na trzích, která dluží FTX 10 miliard USD. FTX půjčky financovalo z vkladů uživatelů. Osobní bankrot vyhlásil i SBF, hodnota jeho majetku klesla za několik dní z 16 miliard USD na nulu.

Zdroj: twitter.com
SBF tweet FTX.us
Ještě den zpátky SBF ubezpečoval, že FTX.us se problémy netýkají
Zdroj: uscourts.gov
Začátek žádosti o ochranu před úpadkem FTX
Začátek žádosti o ochranu před úpadkem

Oznámení bankrotu je s největší pravděpodobností také zprávou o neúspěchu FTX co se týče nalezení investora, který by “zalepil díru v rozpočtu”. Po tom, co burze došla likvidita a byla nucena zastavit uživatelské výběry z burzy, údajně hledalo vedení FTX chybějící miliardy u venture kapitalistů, burz OKX a Binance, která s FTX dokonce podepsala záměr o převzetí a akvizici, ale z nezávazné dohody nakonec vycouvala, a také u Tetheru, vydavatele největšího stablecoinu USDT.

Vybraní uživatelé své kryptoměny získávají zpět

Několik hodin před zveřejněním žádosti o bankrot se kryptokomunitou rozšířila poslední naděje, že by snad burze mohl pomoct Justin Sun, miliardář stojící za blockchainem Tron (TRX). Tato zpráva byla brzy vyvrácena, Justin však některým uživatelům FTX přeci jen pomohl. Na svém Twitteru zveřejnil, že držitelé tokenů TRX, BTT, JST, SUN a HT budou moci tato svá aktiva z burzy vybrat. To způsobilo okamžitý několikanásobný nárůst cen zmíněných kryptoměn na burze FTX. Pokud by je tedy po oznámení nakoupil někdo, kdo je dříve nedržel, kupoval by je za 5-10x větší cenu než na ostatních burzách a na nich by pak prodával s až 90% ztrátou.

Zdroj: twitter.com
Justin Sun tweet
Tweet Justina Suna dal naději držitelům mince TRX a dalších
Zdroj: ftx.com
Cena TRX FTX
Tron se na FTX obchoduje za 7x větší cenu oproti skutečné

Fanoušci Justina Suna ale nebyli jediní, kdo dostali pro výběry zelenou. Úřady na Bahamách, kde společnost FTX sídlí, se postaraly o to, aby bahamští rezidenti své prostředky získali zpět. Toto privilegium vedlo některé ze situace zoufalé obchodníky k tomu, aby za bahamské KYC nabízeli zaměstnancům FTX milionové odměny, pokud jim nějak dokumenty dokáží schválit. Influencer AlgodTrading, známý pro dlouhodobou podporu burzy, nabídl za zprocesování KYC 100 tisíc USD a dle dostupných informací o několik hodin později prostředky z burzy skutečně vybral.

Ostatní burzy reagují. Kterým teď můžeme věřit?

Problémy FTX se dotkly celého kryptoměnového světa. Solana (SOL), která má po FTX Tokenu (FTT) v portfoliu Alamedy druhý největší podíl, odepsala během posledních dní kolem 50 %. Ač za to tak úplně nemůže, její reputace byla značně otřesena a v dohledné době možná i několika let o ní nejspíše uslyšíme hlavně v souvislosti s nároky věřitelů a rozhodnutími soudů, které budou určovat, co se stane s desítkami milionů mincí, které Alameda nechala na svém balance sheetu.

Kryptokomunita si začala dělat starosti, jak s vklady svých zákazníků nakládají ostatní burzy. Bezpochyby teď totiž dochází k větším než obvyklým výběrům kapitálu ze všech burz a například BlockFi, platforma pro půjčky a úročení kryptoměn, už z důvodu nejisté situace výběry zastavila. Na dotazy mezi prvními reagovala Binance, která přehledně zveřejnila seznam adres všech svých peněženek pro 6 nejdůležitějších kryptoměn. Na nich drží 475 tis. BTC, 4,8 mil. ETH, 58 mil. BNB a stablecoiny BUSD (v počtu 21,7 mld. kusů), USDT (17,6 mld. kusů) a USDC (601 mil. kusů). Dále navýšila svůj Fond pro mimořádné události na hodnotu 1 miliardy USD.

Zdroj: binance.com/blog
Začátek seznamu adres Binance
Začátek seznamu adres spravovaných Binance

O krytí uživatelských vkladů v poměru 1:1 ujistila uživatele i přísně regulovaná americká Coinbase. Dodržování dobrých praktik transparentně dokládá i burza Kraken. Naopak o burzách KuCoin a zejména Crypto.com začali někteří obchodníci pochybovat.

U Crypto.com je upozorňováno na silný a nákladný marketing (např. stejně jako FTX zakoupila práva na pojmenování multifunkční arény) a na povrch začínají vyplouvat nepotvrzené zvěsti, že společnost měla finanční expozici v FTX. Ředitel burzy nicméně slíbil zveřejnění auditu finančních rezerv, avšak v řádu několika týdnů. Důvodem pro pomalé vyhotovení má být skutečnost, že Crypto.com drží dolary ve formě fiat měny, nikoli stablecoinů.

Zdroj: twitter.com
Coinbase tweet
CEO Coinbase Brian Armstrong hovořil o situaci na CNBC
Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎