Seriál technické analýzy
Seriál technické analýzy

Order book/kniha objednávek je téma, které se často probírá na mnoha diskusích. Ale  co je to order book? Jedná se o nezbytný přehled o trhu, nebo jen drobnou výpomoc? Lze na order book postavit obchodní strategii? A jsou vlastně data z order book relevantní? Na všechny tyto otázky vám přineseme odpověď.

Co je to order book

Order book neboli kniha objednávek není žádná věda. Jedná se “pouze” o záznam nákupních a projedeních příkazů, které přicházejí na trh, neboli limitní příkazy. Je nutné si uvědomit, že ne všechny příkazy/objednávky se realizují za aktuální cenu – tzv. market price, na trh přicházejí i čekající objednávky. Ty se realizují až na zvolené ceně (kurzu) a možná vlastně nikdy. V každém případě ale vstupují do knihy objednávek.

bitfinex orderbookNa obrázku výše vidíte, jak může order book vypadat. V tomto případě se jedná o fotku z kryptoměnové burzy Bitfinex. Nákupní a prodejní příkazy jsou řazeny pod sebou a vedle kurzu (ceny) vidíte i objem a počet.

Vysvětlení sloupců order booku

Order book na stránkách Bitfinex je rozdělen na 2 základní poloviny: nákupní a prodejní příkazy. Nákupní příkazy nalezneme v levé zelené polovině a prodejní naopak napravo. Co ale řádky a sloupce znamenají? Pojďme si je pěkně vysvětlit.

  • Price: Price je jednoduše cena (kurz), na kterou je daná objednávka nastavena. Pokud někdo nastaví nákup bitcoinu na ceně 6 500, jeho objednávka nebude vyplněna do doby, než se na tuto cenu trh dostane, a bude “sedět” v orderbooku a čekat, až se najde někdo, kdo bude ochotný za tuto cenu daný počet bitcoinů prodat.
  • Count: Jedná se o počet jednotlivých příkazů či objednávek, které na dané ceně (price) čekají. V našem případě výše: pokud trh dostane cenu na 6 394 USD, teoreticky se provede 17 prodejů, pokud se najde protistrana.
  • Amount: Amount, neboli částka, je součet všech příkazů na dané ceně. Na ceně 6 394 USD tedy čeká 17 příkazů, celkem v hodnotě 12,4 BTC. Aby cena mohla jít výše, musí obchodníci na burze všech těchto 12,4 BTC koupit.
  • Total: Součet všech objednávek v rozmezí od aktuální ceny až po cenu určenou na příslušném řádku. Z obrázku můžeme například vyčíst, že aby se v tuto chvíli cena mohla vyšplhat až na 6 400 USD, muselo by dojít k nákupům v celkové výši 63,9 BTC.

Na příkladu bylo využito kryptoměny Bitcoin. Order book však nemají pouze kryptoměny, ale jedná se o věc, která je použita snad na všech trzích včetně akcií apod.

Jaké jsou druhy objednávek

Dejme si příklad: aktuální kurz vašeho oblíbeného aktiva je 1,1 a vy chcete nakoupit za 1,2 (například na 1,18 je silná hladina resistence a po jejím proražení očekáváte růst). Protože je aktuální kurz 1,1 a vy nebudete u počítače nonstop, tak zadáte příkaz buy stop. Jakmile kurz dosáhne požadované hodnoty (v našem případě 1,2), realizuje se nákupní příkaz.

Pokud by byla situace opačná, tedy kurz je stále 1,1 ale vy chcete nakoupit na 1,0 tak zadáte buy limit.

Samozřejmě funguje to i opačně a můžete zadávat i sell stop a sell limit objednávky na prodej. Takové příkazy jsou nižší nebo vyšší než současná cena. Ve snadnější orientaci vám pomůže názorný graf níže.

buy stop limit, sell stop limit
4 typy obchodních příkazů, kterých lze využít

Jak order book využít

Order book nabízí každý broker. Na jednoduché tabulce nebo grafu vidíte, kde jsou zadány čekající příkazy a zda převažují býci či medvědi. Neboli zda bude mít trh tendenci růst či klesat. Z logiky věci je to jednoduché, převaha prodejních signálů by měla znamenat pokles a naopak. Ovšem pozor, v order book nevidíte s předstihem budoucí aktuální market příkazy (realizovaní za tržní cenu) a celkově vlastně vidíte jen data daného brokera.

Order book vidí i ostatní obchodníci a vidí jej i velcí hráči, a proto může vést tento styl obchodování k mnoha falešným signálům. Rozhodně je vhodné příkazy z order book potvrdit i technicky nebo fundamentálně. V historii byly vidět značné příkazy v order books na hranicích, které hlídala centrální banka. Příkladem byl například švýcarský frank vůči euru na hranici 1,2 nebo i česká koruna vůči euru na 27. Tyto ceny byly pečlivě střeženy a na 1,18 a na 26,8 čekalo mnoho obchodních příkazů. Po upuštění od intervencích se na těchto hranicích skutečně trh „rozjel“.

Obchodníci se obávají falešných proražení a čekají, zda centrální banka nezareaguje trochu později. Již pár pipů pod hranicí jsou umístěné čekající příkazy, ale většina z nich si nechává trochu větší rozestup.

Relevantnost dat z order book

A nyní to klíčové. Lze se tedy podívat na order book, vyvodit klíčové hranice, potvrdit si je jednoduchou technickou analýzou a obchodovat? Odpověď zní: Ano i ne. Data, která vidíte jsou pouze malým fragmentem trhu a pocházejí od vašeho brokera nebo burzy.

Rozhodně se nejedná o data za celý trh a pracuje tak se značně zkreslenými informacemi. Čím je ovšem broker větší, tím jsou data přesnější a nejde vlastně ani tak o počet jako o dostatečně reprezentativní vzorek, který má v konečném důsledku mnoho brokerů.

Rozhodnutí necháme na vás. Je faktem, že data z order book odrážejí jen malý fragment účastníků na trhu. Na druhou stranu by měla odrážet základní chování většiny retailových obchodníků, a i z toho si můžete udělat zajímavá obraz. Pokud navíc order book doplníte o technickou nebo fundamentální analýzu, tak vám může vzniknou obchodní strategie, která bude fungovat a to je základ tradingu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.