Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
arbitrum
ARB
Kryptoměna Arbitrum (ARB) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?
Graf ARB

$1,13 (25,27 Kč)

-23 % za 7 dní

arbitrum

Kryptoměna Arbitrum (ARB) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf ARB

$1,13 (25,27 Kč)

-23 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Arbitrum (ARB)

Kalkulačka: ARB to CZK

ARB
CZK

Základní informace o kryptoměně Arbitrum (ARB)

Arbitrum buduje sekundární vrstvu blockchainu Etherea. To znamená, že uživatelé mohou na Arbitru dělat prakticky stejné věci jako na Ethereu, avšak nemusí se potýkat s nedostatečným škálováním jeho hlavní vrstvy. Arbitrum pracuje podstatně rychleji a levněji, zároveň však využívá zabezpečení primární vrstvy, Etherea. Blockchainy tohoto typu se také označují jako Layer 2 nebo jen L2 a kromě Arbitra se mezi ně řadí například Optimism (OP), Loopring (LRC) nebo Immutable X (IMX).

Arbitrum patří k menšině kryptoměnových projektů, které měly první hotový a funkční produkt a až potom vydaly svoji kryptoměnu. Dlouho očekávaný airdrop governance tokenů ARB proběhl 23. března 2023 a ve stejný den kryptoměnu zalistovala většina světových burz.

Obsah článku o Arbitrum

Zdroj: arbitrum.io

Arbitrum logo

Úvod do ekosystému Arbitrum

Nativní kryptoměnou sítě Arbitrum není ARB, ale možná překvapivě ETH. Za transakční poplatky (gas) se tedy platí v etherech.

Jaké využití tak vlastně token ARB má? Kdo za ním stojí? Jaká je jeho tokenomika? Kolik Arbitrum blockchainů vlastně existuje a jaké jsou na nich dApps? Jací jsou jeho největší konkurenti a nejlepší alternativy?

Věříme, že na tyto, ale i další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

Zdroj: arbitrum.io
Statistiky airdrop Arbitrum
Některé statistiky sítě Arbitrum

Co přesně Arbitrum řeší a jak funguje?

Arbitrum řeší přetíženost svého primárního blockchainu Etherea tím, že mimo něj přenáší soubory transakcí a ty následně na sekundární vrstvě rychleji a levněji validuje. Těmto souborům se říká rollups a podle nich se jmenuje i technologie, kterou Arbitrum využívá.

Po úspěšné validaci jsou data o transakcích zapsána zpět na původní blockchain, avšak již komprimované do menší velikosti (validace proběhla na sekundární vrstvě, což množství následně zapsaných dat snížilo).

Technologie, na které Arbitrum stojí: Optimistic rollups

V současné době existují 2 druhy rollupů:

Liší se principem, kterým přistupují k zapisování dat do blockchainu. Optimistic rollups “optimisticky” předpokládají, že data jsou do blockchainu zapisována správně, pracují s jakousi zásadou presumpce neviny.

Naproti tomu zero-knowledge rollups předpokládají, že by zapisovatelé mohli podvádět, platí zde presumpce viny a tvůrci transakcí tak musí dokázat převaděčům, že informace, kterou jim zasílají, je správná.

V případě optimistic rollups řeší možné podvody jakási zpětná kontrola – jakýkoli uživatel sítě může podezřelý zápis napadnout a podat tzv. fraud proof nebo-li důkaz o chybě. Podání vyvolá nové ověřování zapsaného údaje a pakliže se prokáže, že byl předchozí zápis chybný, “udavač” je odměněn a validátor chybné transakce potrestán tzv. slashingem.

Arbitrum One a Arbitrum Nova

Pakliže někdo hovoří o Arbitru, většinou myslí mainnet sítě Arbitrum One.

Projekt ale vyvíjí ještě jeden nový blockchain s názvem Arbitrum Nova. Ten se zaměřuje převážně na GameFi a SocialFi a dokonce nepoužívá ani optimistic rollups, nýbrž funguje na bázi mechanismu zvaného AnyTrust. Vyznačuje se nízkými poplatky a velmi vysokou propustností sítě, je tedy vhodný pro aplikace, které potřebují co nejvíce interagovat s blockchainem a zapisovat velké množství dat on-chain.

První významné partnerství uzavřelo Arbitrum Nova s Redditem. Cílem spolupráce je přesunout Reddit Community Points, což jsou v podstatě vlastní tokeny jednotlivých komunitních subredditů, na Ethereum.

Zdroj: twitter.com/arb_insider_tig
Rozdíly Arbitrum One Nova
Rozdíly mezi Arbitrum Nova a Arbitrum One

Pro úplnost je vhodné zmínit ještě další 2 systémy, které Arbitrum vyvinulo. Jedním z nich je Arbitrum Orbit, platforma pro vytváření vlastních libovolně přizpůsobitelných L3 chainů, které nepodléhají žádnému schválení. Další je Arbitrum Nitro, engine a sada nástrojů implementovaná v Arbitrum One. Nitro přineslo řadu vylepšení, například pokročilou kompresi dat snižující transakční poplatky, lepší synchronizaci s bloky hlavní vrstvy a celkově změnilo způsob, jakým Arbitrum engine nyní pracuje.

Historie Arbitrum (ARB)

Historie projektu se začala psát roku 2018, kdy došlo k založení společnosti OffChain Labs Inc. se sídlem v New Yorku. Zakladatelé společnosti, Ed Felten, Harry Kalodner a Steven Goldfeder, se následně ponořili do dlouhého vývoje, který přinesl ovoce o 3 roky později.

Zdroj: offchainlabs.com
Zakladatelé Arbitrum
Spoluzakladatelé OffChain Labs

V srpnu 2021 bylo oznámeno financování projektu ve výši 120 milionů USD od investorů jako Polychain Capital, Pantera Capital nebo zkrachovalé Alameda Research. O měsíc později byl spuštěn mainnet Arbitrum One. Blockchain se dočkal okamžité popularity a v srpnu 2022 byl následován svým “sourozencem” Arbitrem Nova, sítí zaměřenou na budování GameFi.

Dne 22. února 2023 zpracovalo Arbitrum One poprvé v historii více transakcí za den než hlavní vrstva Etherea (1,10 mil. vs 1,08 mil.). Podstatným důvodem byl ale samozřejmě stimul v podobě brzy očekávaného airdropu a snaha uživatelů jej na poslední chvíli získat. Airdrop skutečně přišel, k jeho oznámení došlo 16. března 2023 a o týden později byl token ARB spuštěn.

Zdroj: arbiscan.io, etherscan.io
Vývoj transakcí Arbitrum
Vývoj počtu transakcí za den na Arbitru (žlutě) a Ethereu (modře)

Tokenomika a distribuce ARB

Arbitrum patří mezi kryptoměny, které mají pevně stanovené maximální množství mincí, které může být “vytištěno”, lépe řečeno vymintováno.

To činí 10 miliard ARB. Všechny mince již byly vydány, většina z nich je však uzamčena ve smart kontraktech. Jejich plán odemykání (tzv. supply schedule) nebyl doposud zveřejněn (aktualizováno duben 2023), není tak možné určit, jak silná a rychlá inflace na token dopadne.

Do volného oběhu bylo první den obchodování vydáno pouze 12,7 % všech ARB. 11,6 % bylo distribuováno v rámci airdropu, 1,1 % pak dostali vývojáři aplikací na Arbitru (např. GMX.io DAO dostalo 8 milionů ARB). Zbylé tokeny pro Arbitrum DAO neboli jakýsi ekosystémový fond (42,8 %), vývojářský tým (26,9 %) a privátní investory (17,5 %) zůstávají uzamčeny.

Zdroj: coingecko.com
Arbitrum tokenomika
Alokace tokenů ARB znázorněná na koláčovém grafu

Samotný airdrop si vyzvedlo přes 620 000 adres, tedy 87 % všech oprávněných entit. Při jeho claimování, jak už to obvykle bývá, se transakční poplatky na Arbitru zvedly natolik, že svou cenou na chvíli překonaly poplatky na hlavní vrstvě, Ethereu. Nejvyšší možná hodnota airdropu činila 10 250 ARB, na ni však dosáhlo jen 0,7 % zúčastněných.

Zdroj: nansen.ai
Distribuce ARB airdropu
Graf distribuce ARB dle velikosti airdropu

Kde kryptoměnu Arbitrum (ARB) koupit?

ARB je možné koupit na všech velkých burzách – BinanceCoinbase, Bybit, KuCoinKrakenBitfinex… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pokud chcete zůstat v anonymitě nebo se vám nelíbí povinnost poskytovat burzám všemožné údaje v rámci KYC verifikace, můžete využít decentralizovaných služeb. První zastávkou pro většinu uživatelů bývá Uniswap, který funguje jak na Ethereu, tak na Arbitrum One.

Jakou peněženku pro ARB zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné ARB držet jak v Ledgeru, tak v českém Trezoru (Trezor ARB na svých stránkách v době psaní článku neuvádí, nicméně podporuje všechny tokeny standardu ERC-20). Pro připojení Ledgeru k Arbitrum One doporučujeme následující oficiální video:

Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Coinbase WalletTrust Wallet či Coin98 Wallet) a jelikož je Arbitrum EVM kompatibilní, umí s ním pracovat i nejoblíbenější MetaMask.

Zdroj: portal.arbitrum.io
Arbitrum peněženky
Vybrané softwarové peněženky podporující Arbitrum One

Alternativy a největší konkurenti Arbitra

Škálování Etherea je nezbytná a žádaná záležitost. Odvětví rollups je věnována stále větší a větší pozornost a projektů vzniká požehnaně.

Optimism

Zdroj: optimism.io

Logo Optimism

Mezi Optimismem a Arbitrem jsou minimální rozdíly. V obou případech se jedná o L2 blockchainy škálující Ethereum a používající optimistic rollups. Často se říká, že Arbitrum od Optimismu zdrojový kód jen s malými úpravami okopírovalo. I přesto je co se týče total value locked (TVL) úspěšnější a je na něm uzamčeno přibližně 2x více aktiv než na Optimismu.

Hlavní rozdíl mezi Optimismem a Arbitrem spočívá pouze v průběhu zpětné kontroly. Zatímco Optimism spoléhá na jednokolový fraud proof (důkaz o chybě), Arbitrum používá více kol.

zkSync

Zdroj: zksync.io

zkSync logo

Velmi silným konkurentem z kategorie zero-knowledge rollups je zkSync od společnosti Matter Labs sídlící v Německu. Té se na jeho vývoj podařilo vybrat v souhrnu více než 250 milionů USD od investorů jako Ethereum Foundation, Coinbase Ventures, a16z nebo DragonFly Capital.

Projekt vlastní kryptoměnu zatím nemá, vývojáři se nicméně explicitně vyjádřili, že token, který půjde stakovat, je v plánu. Navíc je dost možné, že se zkSync, stejně jako Arbitrum a Optimism, vydá cestou retrospektivního airdropu pro aktivní uživatele sítě. Podmínky k jeho získání tak s největší pravděpodobností budou dosti podobné těm u Arbitra, spekulanti a lovci odměn už se proto na síti dávno prohánějí a nemohou se dočkat.

Starkware, resp. Starknet

Zdroj: starkware.co

Starknet logo

Starkware vyvíjí škálovací řešení pro již existující platformy. Mezi její produkty patří zk-rollup StarkNet, škálovací stroj StarkEx a kryptoměnový most StarkGate. Na rozdíl od zkSync není StarkNet EVM kompatibilní, aplikace fungující na StarkNetu tedy musí být naprogramovány v jeho vlastním jazyce s názvem Cairo. Jazyk Cairo je přímo optimalizován pro zk-rollups, má se tak lépe hodit např. při vývoji blockchainových her.

Token STRK ještě nebyl vydán (aktualizováno duben 2023), spekuluje se tak o jeho airdropu. Vývojáři token potvrdili, způsob distribuce ale neprozradili.

Polygon

Zdroj: polygon.technology

Polygon, stejně jako Arbitrum, řeší škálování Etherea, patří však do kategorie sidechainů, nikoli L2. Polygon tak běží paralelně s Ethereem a ohledně bezpečnosti se na rozdíl od L2 blockchainů na Ethereum nespoléhá.

Polygon používá Ethereum Virtual Machine (EVM), takže outsourcování smart kontraktů a aplikací z Etherea na něj je hračka. K placení transakčních poplatků na síti však neslouží ether, ale vlastní token MATIC. Ačkoli je Polygon velmi oblíbený, někteří uživatelé kritizují, že bezpečnost protokolu závisí jen na několika málo aktérech. Ba dokonce je zastropována tak, aby počet validátorů nikdy nepřesáhl 100.

Aplikace ekosystému Arbitrum

Dle serveru Defi Llama se na Arbitru nachází přes 250 decentralizovaných protokolů, ve kterých jsou zamknuta aktiva v hodnotě kolem 2 miliard USD (aktualizováno duben 2023). I podle dalších ukazatelů se jedná o významný smartchain patřící do Top 10 co do tržního podílu.

Zdroj: defillama.com
Top aplikace Arbitrum
Top 10 dApps na Arbitru dle hodnoty zamčených prostředků

GMX.io

Největší a nejznámější dApp na Arbitru je bezpochyby decentralizovaná derivátová burza GMX.io. Burza vznikla v září 2021, tedy téměř záhy po spuštění sítě Arbitrum. V lednu 2022 rozšířila pole své působnosti i na blockchain Avalanche. To je co se týče multi-chain vývoje prozatím vše.

GMX.io je stejně jako například dYdX oblíbená pro svoji dobrou likvidititu, malý spread a příjemné uživatelské prostředí. K obchodování však nabídne pouze velmi úzkou paletu kryptoměn složenou jen z těch největších a nejznámějších mincí jako BTC, ETH nebo LINK.

Zdroj: gmx.io
Prostředí GMX.io
Prostředí GMX.io

Platforma má svůj vlastní governance a utility token GMX. Ten je možné stakovat a jeho držitelé si mezi sebe dělí 30 % všech obchodních poplatků, které se na burze vyberou. Může sloužit jako investice a zakoupit se dá prakticky na všech velkých světových burzách. Druhým tokenem platformy je token pro poskytovatele likvidity GLP. I ten je možné stakovat a jeho držitelé dostávají 70 % poplatků. Jeho účelem je napomáhat k fungování platformy a vzhledem k tokenomice není určen k hodlování.

Zdroj: gmx.io
GMX tokeny
Token GMX má svoji cenu stejnou na Arbitru i na Avalanche, GLP nikoli

Radiant

Radiant je non-custodial lending protokol. To znamená, že jeho uživatelé jej mohou na jedné straně používat k půjčkám prostředků (borrowing) a na druhé straně také prostředky půjčovat (lending) a získávat úroky. Radiant funguje i na BNB Smart Chainu a je veden v rámci DAO. Jeho token RDNT se dostal do povědomí zejména v období před ARB airdropem, kdy byl také zalistován na několik světových burz (např. OKX, Kucoin, Huobi).

Zdroj: radiant.capital
Prostředí Radiant
Prostředí Radiant.Capital

Camelot

Camelot je Arbitrum-nativní DEX typu AMM. Oproti ostatním automatizovaným tvůrcům trhu chce vyniknout například tím, že implementoval stabilní swapy stablecoinů (např. USDCUSDT).

S Camelot Tokenem (GRAIL) si lze na platformě různě hrát a například díky němu získávat podíl z obchodních poplatků. Jeho držitelé se také snadněji dostanou na whitelist různých nových kryptoprojektů, které mají svou presale na Camelot Launchpadu, další části platformy. GRAIL je možné koupit na KuCoinu, Huobi a decentralizovaných burzách.

Zdroj: camelot.exchange
Camelot aplikace
Přehled ICOs na Camelot Exchange Launchpadu

Stargate

Stargate je DeFi protokol nabízející kryptoměnový most mezi 8 sítěmi, možnost stakingu a yield farmingu. Token Stargate Finance (STG) je možné zakoupit na Binance, Bybitu nebo třeba Krakenu. A díky své multi-chain povaze i na téměř všech decentralizovaných burzách.

Držitelé STG je mohou uzamknout a výměnou začít dostávat tokeny veSTG, které slouží jako governance tokeny platformy. Čím déle STG stakujete, tím více veSTG dostáváte, platforma tak odměňuje za věrnost. Uživatelé průměrně zamykají na více než 400 dní.

Zdroj: stargate.finance
Stargate aplikace
Stargate nabízí různé farmy na různých blockchainech

Na Arbitru je možné používat i známé multi-chainové aplikace jako Uniswap, Sushiswap, Curve, Aave nebo Balancer. O těch se můžete více dočíst v samostatných recenzích po kliknutí na jejich název.

Výhody a nevýhody Arbitrum (ARB)

Výhody

  • Nadšení a pozitivní energie: Arbitru, jak se zdá, všechno vychází. Investoři projekt podporují, vývojáři spouštějí inovativní a nadějné projekty, komunita má radost z airdropu a síť hojně využívá.
  • Rychlé a levné transakce: Od toho tu Layer 2 blockchainy přeci jsou.
  • EVM kompatibilita: I díky ní podporují ARB všechny známé peněženky (Ledger, Trezor, MetaMask…) a na Arbitru najdeme známé dApps z Etherea (Uniswap, SushiSwap, AAVE, Curve…).

Nevýhody

  • Velká konkurence: Alternativy zmíněné výše jsou jenom pomyslnou špičkou ledovce. Škálovacích řešení Etherea je a bude mnohem víc.
  • Málo možností využití tokenu: Poplatky za gas na síti se platí v ETH, nikoli v ARB. ARB je jen governance token, neslouží tedy k ničemu jinému než ke hlasování o budoucím směřování projektu.

Shrnutí

Arbitrum patří mezi nejnovější kryptoměnové projekty. Nabízí zajímavé, funkční a oblíbené řešení škálovatelnosti Etherea. Jakožto sekundární vrstva Etherea (L2) používá k zápisu dat na primární vrstvu (L1) technologii zvanou optimistic rollups, protiklad zero-knowledge rollups.

Když někdo hovoří nebo píše o Arbitru, většinou myslí starší, ale také využívanější síť Arbitrum One. OffChain Labs, vývojářská společnost z USA, však roku 2022 spustila ještě jeden neméně významný blockchain Arbitrum Nova. Ten má sloužit aplikacím, jež často zapisují data on-chain. Typickým případem mohou být hry nebo decentralizované sociální sítě.

Pokud se vám projekt líbí, účast na jeho správě a hlasování o důležitých návrzích na změny a vylepšení sítě vám umožní governance token ARB. Jedná se o jednu z nejmladších kryptoměn vůbec, jeho obchodování bylo spuštěno 23. března 2023 (neplést s blockchainem Arbitrum One, ten funguje od září 2021!) a první uživatelé jej dostali zdarma v rámci retrospektivního airdropu jako odměnu za to, že síť používali.

Hodnocení Finex.cz

Arbitrum (ARB)

Projekt Arbitrum je všeobecně velmi dobře přijímaný a kryptokomunita jej ráda používá. Dlouhodobě drží největší tržní podíl mezi všemi rollups co se týče počtu uživatelů, transakčního provozu i prostředků na síti (TVL). Zastínit jej však může silná konkurence například v podobě Optimismu, zkSync, StarkNetu a dalších. Uvidíme, jestli si Arbitrum 1. místo mezi všemi rollupy dokáže udržet.

Více informací o kryptoměně Arbitrum (ARB)

KryptoměnaArbitrum
SymbolARB
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů2 653 939 384
Maximální počet tokenů10 000 000 000
Obchodní objem (24h)$319 827 071
Tržní kapitalizace$2 998 638 704
Změna ceny za 24h-1,7 %
Ohodnoťte kryptoměnu Arbitrum
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat