Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dál vyděláváme na kryptoměnách. V únoru zisk 34 % | Milióny v kryptoměnách (59)

Publikováno
Dál vyděláváme na kryptoměnách. V únoru zisk 34 % | Milióny v kryptoměnách (59)
Zdroj: DepositPhotos.com

Ani minulý měsíc neustaly přílivy kapitálu do nově vzniklých bitcoinových ETFs, což se velmi pozitivně projevilo nejen na ceně největší kryptoměny, ale celého trhu.

Bitcoin (BTC) otevřel únor na ceně 42 580 USD a uzavřel na 61 130 USD. Zhodnotil se tak o 43,5 %. Poprvé za několik měsíců jej překonalo Ethereum (ETH), které otevřelo na 2 280 USD u zavřelo na 3 340 USD. Cena tak vzrostla o 46,3 %.

Dařilo se i ostatním aktivům. Pro srovnání akciový index S&P500 vzrostl o 5,3 %, NASDAQ-100 o 5,4 %. Zaškobrtlo však zlato, které ztratilo 1,8 %.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 933 900 Kč, což znamená:

  • 33,9% nárůst od minulého měsíce,
  • 62,7% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 834% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.
Portfolio Finex
Hodnota portfolia v dolarech činila na konci února 39 950 USD

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Únor ve světě kryptoměn byl z většiny plný dobrých zpráv. A dočkali se jich i ti, kteří je už nejspíše ani nečekali a ztratili naděje. Věřitelé zkrachovalé platformy Celsius i burzy FTX mohli hned na začátku měsíce jásat.

Celsius se dostal z bankrotu a začal postupně distribuovat svým věřitelům kryptoměny, ale i fiat měny v celkové hodnotě 3 miliard USD. Věřitelé i z České republiky už jsou vypláceni a to skrze Coinbase, PayPal a Venmo.

Z insolvenčního řízení FTX zase přišla zpráva, že věřitelé burzy dostanou své prostředky v plné výši. Hodnota aktiv, která bude zákazníkům vrácena, bude založena na cenách kryptoměn z listopadu 2022, tedy v den krachu FTX. Háčkem je, že trhy jsou dnes mnohdy na vyšších číslech než v roce 2022.

Dařilo se celému kryptoměnovému odvětví, včetně veřejně obchodovaných společností z tohoto segmentu. Akcie Coinbase (COIN) vzrostly za únor o 55 % a akcie MicroStrategy (MSTR) o 101 %

Aktuální cena
Změna
Coinbase / COIN
Načítání
Načítání
Načítání
MicroStrategy / MSTR
Načítání
Načítání
Načítání

Společnost Solana Mobile dosáhla počtu 100 000 předobjednávek na smartphone s prozatímním názvem Chapter 2, a to za méně než 30 dní.

Ačkoli bude mobil k dispozici až během roku 2025, kupující doufají, že díky němu získají stejné výhody jako vlastníci Solana Saga, první generace telefonu, kteří byli za věrnost ekosystému obdarování airdropy tokenů a NFTs v celkové hodnotě několika tisíc dolarů. Chapter 2 lze stále objednat a stojí 500 USD bez daně.

Uniswap, největší decentralizovaná burza, představila svoji novou verzi V4 a několik dní na to přišla s návrhem na dělení burzovních poplatků mezi uživatele stakující token UNI. Ten v návaznosti na to vystřelil o 60 %.

Společnost OpenAI představila umělou inteligenci pro generování videí s názvem Sora. Té stačí zadat textový příkaz, jak má video vypadat, a Sora jej celé vytvoří. Ačkoli je program zatím pouze v beta verzi a není přístupný veřejnosti, svět byl šokován, co toho dovede, což se projevilo i na růstu kategorie AI kryptoměn.

Worldcoin (WLD) vizionáře Sama Altmana, který je úzce spojen i s OpenAI, se během února zhodnotil o 250 %. I další tokeny jako např. SingularityNET (AGIX) nebo Fetch.ai (FET) vyrostly o stovky procent.

Pořádné vzrušující události se dočkali i bitcoinoví maximalisté. Martti Malmi zveřejnil e-maily z let 2009 až 2011, v nichž si píše se samotným tvůrcem Bitcoinu, Satoshi Nakamotem. V nich debatují o slovu “kryptoměna”, energetické náročnosti bitcoinového blockchainu a těžby a otázkách anonymity.

Vzrušující události se dočkali i fanoušci Monera (XMR), další brzy více než 10 let staré kryptoměny. Bohužel vzrušující v negativním slova smyslu.

Největší burza světa Binance totiž oznámila, že Monero delistuje, tzn. vyřadí z obchodování. Důvodem je bezpochyby zaměření Monera na privátní, nedohledatelné transakce a tlak ze strany regulátorů na omezení tzv. privacy coinů z obav před praním špinavých peněž či podpory terorismu.

Mince XMR spadla v reakci na oznámení téměř o 40 %, ale brzy se z propadu začala vzpamatovávat. XMR je stále možné koupit např. na Krakenu či KuCoinu.

Jako každý měsíc vzniklo i v únoru množství nových kryptoměn. O těch nejzajímavějších jsme na Finexu i napsali. Patří mezi ně například:

“Zeleným” únorem uzavřel Bitcoin již 6. měsíc růstu v řadě. Doufejme, že i v březnu bude pokračovat ve stejném duchu a naše portfolio překročí hranici 1 milionu Kč.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.