Chainlink je jedním z nejúspěšnějších, moderních projektů ve světě kryptoměn. Nativním tokenem této sítě je token LINK. Cílem projektu je vytvoření sítě počítačů, které budou dodávat důvěryhodná data do jednotlivých blockchainů. Blockchainy kryptoměn jsou totiž pouhé virtuální databáze a nemají propojení s okolním světem. Právě tento problém si dává za cíl vyřešit Chainlink.
Chainlink vznikl v roce 2017 a v roce 2019 odhalil trhu potenciál projektu, což se následně odrazilo v masivním vzestupu ceny. Důvodů k růstu ceny tokenů Link je hned několik, ale dva z nich vystupují nad ostatní. Prvním je, že kryptoměny nutně potřebují propojení s reálným světem, a to přesně Chainlink nabízí. Druhým důvodem jsou pak partnerství a spolupráce s technologickými a finančními giganty jako je například Google, Microsoft nebo SWIFT.
Potenciál tohoto projektu je nedozírný. Chainlink totiž není potřebný jenom pro kryptoměny, ale i pro nynější, finanční kanály, jako již zmiňovaný systém SWIFT. Chainlink umožňuje bezpečný a důvěryhodný přenos dat mezi více zároveň nekompatibilními systémy.
RYCHLE A STRUČNĚ: CO MUSÍTE VĚDĚT O CHAINLINKU?
Chainlink patří spolu s Band Protocolem nebo třeba Tellorem do těžko uchopitelné a často přehlížené kategorie kryptoměn.
Říká se jim oracles a jejich účelem je přenášet údaje a informace z vnějšího světa na blockchain, kde se tyto informace kvůli neměnné povaze blockchainu a absenci centrální autority nemají jak jinak objevit.
Chainlink využívají již od roku 2017 hlavně provozovatelé decentralizovaných aplikací, kteří, pokud chtějí získat data z reálného světa, musí za ně zaplatit ERC-20 tokenem LINK. Má se za to, že fundamentální hodnota tokenů LINK by tak měla být odvozena právě od četnosti využívání služeb jednotlivými dApps.
Svět blockchainů trápí jeden velký problém. Blockchainy jsou uzavřené systémy, které kalkulují pouze s daty, které jsou zapsány v rámci daného blockchainu. A to je problém primárně pro smart kontraktové platformy (např. Ethereum, Tezos, Cardano), které by měly řešit i jiné než pouze platební problémy.
Chytré kontrakty mnohdy jednoduše potřebují data z okolního světa mimo daný blockchain. A tento problém se nazývá problémem tzv. oraclů. Zde přichází na řadu Chainlink.
Chainlink je sítí decentralizovaných oraclů, které poskytují smart kontraktům decentralizovaně ověřená data z externích systémů.
Představte si smart kontrakt, který pro svou funkčnost potřebuje používat např. data z NYSE (Newyorská burza cenných papírů).
Integrací technologie Chainlink vznikne digitální cesta mezi smart kontraktem a NYSE.
Operátoři jednotlivých uzlů v síti Chainlink se napojí na API NYSE a následně mezi sebou ověří, zda mají všichni stejná a tudíž i validní data. Po ověření je pošlou právě do zmíněného smart kontraktu, který získá jistotu, že jsou potřebná data správná.
Chainlink umožňuje také interoperabilitu mezi jednotlivými blockchainy. Pokud na síti Ethereum existuje smart kontrakt, který potřebuje data ze sítě Bitcoinu, může také využít služeb operátorů uzlů na síti Chainlink.
Interoperability mezi blockchainy je v dnešním světě kryptoměn také velmi potřebná.
K čemu slouží tokeny Chainlinku (LINK) ?
Jak již bylo řečeno, Chainlink je síť decentralizovaných oraclů, která poskytuje data z externích systémů smart kontraktům. V rámci sítě Chainlink přitom existuje jediné platidlo, kterým jsou právě tokeny LINK.
Pokud má tvůrce smart kontraktu zájem na získání prokazatelně správných dat z externího systému, tak musí zaplatit vybraným provozovatelům uzlů za jejich služby pomocí LINK tokenů. Ty momentálně existují v podobě ERC-20 tokenů s přidanou funkcionalitou ERC223 standardu (Whitepaper str. 21).
Fakt, že v síti Chainlink existuje jediné přijímané platidlo vede k tomu, že tokeny LINK mají hodnotu. Fundamentální hodnota LINK tokenů bude do budoucna odvozena právě od využívání služeb tvůrci smart kontraktů. Ti si totiž budou muset koupit dostatek LINK tokenů, aby byli schopni za služby, které jim poskytuje síť oraclů, zaplatit.
Chainlink prozatím existuje primárně na síti Ethereum, ale do budoucna chce podle vyjádření týmu expandovat i na ostatní smart kontrakt platformy.
Jak funguje Chainlink?
Architektura sítě Chainlink je rozdělena na dvě základní oblasti: jedná se o Off-Chain a On-Chain rozdělení. Nejprve se podíváme na On-Chain část architektury.
On-Chain znamená, že se nacházíme v prostoru blockchainu. Zde máme tři hlavní části, které jsou tvořeny smart kontrakty:
kontrakt na reputaci;
order-matching kontrakt;
kontrakt na agregaci dat.
Když si tvůrce či uživatel smart kontraktu vyžádá data ze sítě oraclů, nastane série událostí v rámci on-chain architektury. Nejprve mu reputační kontrakt nabídne uživateli seznam uzlů, které mu mohou poskytnout data a jejich cenové nabídky.
Poté je uživatel (respektive původní smart kontrakt) spojen s konkrétními uzly, které pro něj budou sbírat a ověřovat data. Při příjmu dat přichází na řadu agregační kontrakt, který z externích informací vytvoří výstup, který přijde do původního smart kontraktu.
Off-Chain část architektury projektu Chainlink je pak postavena na Chainlink Core.
Jedná se o open-source software, na kterém běží uzly s funkcemi oraclů. Tyto uzly jsou propojeny přímo se sítí Ethereum, na která posílají externí data. Na následujícím obrázku můžete vidět vizualizaci funkce a to včetně off-chain části sítě (Chainlink Nodes).
V rámci off-chain části sítě probíhá samotný sběr dat z externích systémů a jejich následná transformace do podoby, kterou pak mohou jednotlivé uzly poslat zpět na blockchain. Za odvedenou práci jsou následně odměněny v podobě Link tokenů.
SWIFT je společnost, která vytvořila již řadu let fungující architekturu pro převod peněz mezi bankami. Přibližně 11 000 bank je globálně propojeno pomocí architektury SWIFT a i tato společnost s projektem Chainlink spolupracuje.
Ve spolupráci s Chainlinkem vytvořil SWIFT proof of concept (důkaz v podobě konceptu) o vyplácení výnosů z dluhopisů skrz smart kontrakt.
Google si také vybral Chainlink jako oficiálního partnera pro svůj projekt Cloudu propojeného s blockchainy. Jedná se o vytvoření hybridní infrastruktury pro budování aplikací, které vyžadují integraci cloudových služeb a blockchainu.
Chainlink tým
Zy vývojem sítě Chainlink stojí společnost Smartcontract.com jejímž CEO je Sergey Nazarov.
Sergey začínal svou kariéru ve společnosti FirstMark Capital. V roce 2011 odhalil revoluční podstatu blockchainu a začal se plně věnovat tomuto odvětví. V roce 2014 založil společnost Smartcontract. Zde pak vznikl projekt Chainlink.
Jádro týmu tvoří zkušení, softwarový inženýři, kteří povětšinou přišli ze společnosti PivotalLabs. Steve Ellis, Dimitri Roche a Alex Kwiatkowski, kteří všichni pracovali jako vysoce postavení zaměstnanci PivotalLabs.
Tým má silné osobnosti i na pozicích managementu. Jako Head of Operations je v týmu Mark Oblad, který dříve pracoval ve společnosti Gunderson Dettmer, což je renomovaná právnická společnost. Zde měl na starosti rozvoj globálních, investičních fondů.
Tým projektu Chainlink je postaven na lidech, kteří mají hluboké zkušenosti ve svých oborech.
Tokenová ekonomika kryptoměny LINK
Chainlink vznikl jako ICO na síti Ethereum s cílem vybrat 32 milionů dolarů. To se také povedlo. V ICO se prodalo 350 000 000 LINK tokenů, přičemž celkový počet tokenů je pak 1 000 000 000.
Ty jsou určeny na rozvoj ekosystému Chainlink. To znamená, že mohou být například prodány společnostem, které chtějí využívat služeb v rámci sítě.
Návratnost investice v rámci ICO se v době psaní článku pohybovala okolo 40x z dolarové investice. Cena jednoho LINK tokenu v ICO byla 0,11 dolaru, přičemž momentálně je $14,52.
Kde Chainlink koupit a držet?
Chainlink můžete momentálně koupit pomocí bankovního převodu nebo platební karty na směnárně Coinbase nebo přidružené burze Coinbase Pro. Kromě toho je také samozřejmě obchodovaný na Binance.
Protože je LINK ERC-20 token, držet ho můžete snad ve všech peněženkách podporujících tento standard, tedy např. na Trezoru, Ledgeru nebo v mobilní Coinomi či Trust Wallet.
Projekt Chainlink přišel s konceptem, který je ve světě kryptoměn extrémně hodnotný. Potřeba důvěryhodných dat z externích systémů je u blockchainů vysoká. Důvěru v úspěch projektu budí silný tým a již existující spolupráce s technologickými giganty jako je Google.
Token LINK má jasně definovanou podobu v ekosystému a jeho role je momentálně nezastupitelná. Projekt Chainlink si získal také velkou oblibu v komunitě a má již i konkrétní a funkční aplikace jako např. feed o obchodované ceně ETH vůči USD, který mohou již smart kontrakty využívat.
Chainlink jednoznačně drží vedoucí postavení v tvorbě oraclů, což reflektuje i cenový vzestup. Prozatím na trhu není decentralizovaná verze oraclů, která by projektu významně konkurovala.
Existuje ovšem riziko konkurence velkých, technologických korporací, které mohou přijít s vlastním řešením.
Chainlink má ovšem velmi dobře nakročeno stát se tzv. go-to řešením a to obzvláště proto, že zachovává sílu decentralizace. Projekt do budoucna plánuje rozvoj třech hlavních oblastí. Jedná se o zvýšení důvěryhodnosti oraclů, rozvoj infrastruktury a off-chain výpočetní výkon pro smart kontrakty (viz whitepaper, str. 21).
Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)
Co je to kryptoměna Chainlink (LINK)?
Kryptoměna Chainlink je první úspěšný plně decentralizovaný kryptoměnový oracle, dodnes je zároveň tím největším a nejpoužívanějším. Jeho služby využívají prakticky všechny přední DeFi protokoly jako Aave, Synthetix či Compound. Na jeho data se však spoléhá i spousta tradičních centralizovaných společností, jmenovitě např. AccuWeather, FedEx či FlightStats.
Jakožto kryptoměnový oracle má Chainlink za úkol přivádět do blockchainu, respektive do běžících smart kontraktů, bezpečně a co nejvíce decentralizovaným způsobem externí, tedy offchain data. Těmi jsou např. aktuální informace o cenách kryptoměn či jiných aktiv, výsledky sportovních událostí či např. informace o počasí. Validaci a samotné servírování dat zařizuje rozsáhlá síť uzlů; uživatelé přesně specifikují, jaká data požadují. Systém Chainlinku tato data zjistí od více zdrojů a uživateli prezentuje ta nejvíce spolehlivá, uživatel výměnou za tato data zaplatí odpovídající částku v LINK tokenech.
Zmíněné LINK tokeny jsou tedy jádrem celého konceptu. Jak je již patrné z označení kryptoměny, Chainlink svůj blockchain nemá, neboť se jedná skutečně jen o software na decentralizované bázi. LINK tokeny tedy existují na síti Etherea dle standardu ERC20. I přes to všechno Chainlink zavedl do svého systému koncept stakingu, jednak kvůli četným žádostem z komunity a také kvůli kritice pramenící z nízké decentralizace systému. Uživatelé tedy mohou své tokeny LINK “stakovat”.
Staking na Chainlinku má do skutečného stakingu v rámci protokolu Proof of Stake sice daleko, i tak zde však můžeme nalézt řadu podobností. LINK tokeny stakují operátoři uzlů Chainlinku; tyto uzly odpovídají na žádosti uživatelů o poskytují data. Základním principem je, že pokud uživatel poskytne chybná data, bude potrestán slashingem – o své nastakované LINK tokeny přijde. Slashnuté LINK tokeny budou následně distribuovány mezi poctivé provozovatele uzlů ve formě odměn za dobře odvedenou práci.
Jaký je kurz kryptoměny Chainlink (LINK)?
Momentálně je kurz kryptoměny Chainlink přibližně $347,9 ($14,52). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.
Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Chainlink se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince LINK ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Z pohledu konceptu kryptoměny Chainlink je podstatný zájem o samotný produkt, tedy technologii kryptoměnového oracle. Bude-li Chainlink i nadále mezi předními kryptoměnovými projekty nabízejícími tyto služby, bude se tvořit i přirozený zájem o tokeny LINK, což bude mít bezesporu pozitivní vliv na cenu.
Kde je možné Chainlink (LINK) koupit?
Chainlink a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Kriptomat, Anycoin nebo CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.
Chainlink je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. LINK najdete na všech předních burzách, jmenovitě např. na Coinbase, Binance, Krakenu, Bitfinexu či KuCoinu.
Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.
Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.
Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.
Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.
Mám podobný problém, také jsem koupil Chainlink na Binance, poslal jsem si jej před pár dny na Trezor One (naštěstí zatím jen zlomek, na zkoušku) na adresu Etherea, zatím nic nedorazilo a pomalu přestávám věřit, že ještě někdy dorazí.
Dobrý den, koupil jsem LINK na binance a chtěl je poslat na jinou peněženku, jenže LINK stále nedorazil. Může převod trvat týden? Druhá peněženka se jmenuje exodus. Díky za rady
Dobrý den, Václave. LINK můžete koupit např. na naší kryptoměnové směnárně Finex.cz. A nebo mohu ze své zkušenosti doporučit momentálně největší kryptoměnovou burzu na světě – Binance.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Mám podobný problém, také jsem koupil Chainlink na Binance, poslal jsem si jej před pár dny na Trezor One (naštěstí zatím jen zlomek, na zkoušku) na adresu Etherea, zatím nic nedorazilo a pomalu přestávám věřit, že ještě někdy dorazí.
Dobrý den, koupil jsem LINK na binance a chtěl je poslat na jinou peněženku, jenže LINK stále nedorazil. Může převod trvat týden? Druhá peněženka se jmenuje exodus. Díky za rady
Dobrý den,
lze vložit chainlink na trezor model One? Bylo by popřípadě možné napsat postup?
Mockrát děkuji.
Dobrý den, Lucie. Dle oficiálních stránek Trezoru (zde) by to mělo být možné. Osobně s tím bohužel ale zkušenost nemáme.
Dobrý den jak mám přidat Chailink do peněženky Coinomi…nemůžu to v ní nalézt a přidat…pokud píšete,že to v peněžence Coinomi lze držet…Děkuji
Dobrý den, ve své peněžence zvolte Přidat Tokeny – Ethereum – Chainlink. Pak byste měl mít možnost přidat ERC-20 token Chainlinku. :-)
Zdravím,
chtěl bych se prosím zeptat, kde je možné koupit chainlink?
Je to možné i např. p|es Geco jako bitcoin?
Moc děkuji
Venca
Dobrý den, Václave. LINK můžete koupit např. na naší kryptoměnové směnárně Finex.cz. A nebo mohu ze své zkušenosti doporučit momentálně největší kryptoměnovou burzu na světě – Binance.
Vojtěch, Finex.cz
Top krypto, mají potenciál, já “v tom” jsem už od 2018 a zatím top zhodnocení…