Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Aktualizace Etherea Dencun byla spuštěna. Co to pro kryptoměnu znamená?

Dlouho očekávaný upgrade Etherea s názvem Dencun již běží na mainnetu. Co Dencun přináší a jak na spuštění aktualizace do ostrého fungování reagovalo Ethereum?

Aktualizace Etherea Dencun byla spuštěna. Co to pro kryptoměnu znamená?

Aktualizace Dencun byla úspěšně spuštěna na mainnetu Etherea (ETH) 13. března ve 12:55 našeho času. Sítě druhé vrstvy, kterých se především týká, a burzy pak na její implementaci postupně reagovaly po zbytek dne.

Dencun výrazně snížil transakční poplatky (gas) na druhých vrstvách a celkově zlepšil škálovatelnost Etherea díky mechanismu proto-danksharding.

To je nový mechanismus, který umožňuje krátkodobé uložení a přístup uzlů ETH k datům mimo blockchain. Vytváří tzv. datové “bloby”, které slouží jako dočasné úložiště pro data mimo řetězec. Díky tomu se násobně zvyšuje kapacita a propustnost sítě.

Název aktualizace v sobě kombinuje dva upgrady – Cancun a Deneb. Oba v sobě skrývají celkem devět různých vylepšení ETH.

Cancun se zaměřuje na execution layer, tedy na to, jak jsou transakce spravovány a zpracovány, zatímco Deneb cílí na consensus layer, tedy zabývá se tím, jak se účastníci sítě shodují na stavu blockchainu a potvrzených transakcích.

A co poplatky na Ethereu?

Gas na samotné první vrstvě, Ethereu, však zůstává nadále vysoký a od začátku roku ještě roste. K jeho měření se používá jednotka Gwei, která je ekvivalentem 1 miliardtiny ETH. V posledních týdnech se gas pohybuje kolem 30 až 80 gwei.

Zdroj: ycharts.com
Průměrný Gas u ETH

Jak na upgrade reaguje samotné ETH?

Teoreticky by každé vylepšení blockchainu, obzvlášť to, které se zaměří na snížení poplatků a zvětšení rychlosti transakcí, mělo vést k vyšší hodnotě sítě v dlouhodobém horizontu. Prakticky je vždy při nasazení trh v očekávání, zda vše proběhne tak, jak bylo plánováno.

Obdobný vývoj můžeme sledovat i po spuštění Dencun. Úspěšné nasazení nemělo na cenu žádný vliv, ba naopak, dne po aktualizaci se Ethereum spolu s celým trhem propadlo a ze 4 000 USD si sáhlo až pod 3 800 USD.

Pokud se podíváme na předchozí upgrady Etherea, najdeme zde situace, kdy cena ETH po aktualizaci klesala i rostla.

Například v zářijovém týdnu v roce 2022, kdy se přecházelo ze systému Proof of Work na Proof of Stake, se ETH pohybovalo nad 1 700 USD. V den uskutečnění změny 15. září ale ETH kleslo o 11 % a na konci září se dostalo na cenu kolem 1 300 USD.

Naopak před upgradem London se ETH obchodoval za 2 700 USD. V den aktualizace 5. srpna vzrostl na 2 800 USD a do 7. srpna přidal dalších cca 10 %. Nejlépe reakci kryptoměn na různé upgrady vystihl asi Alex Thorn, vedoucí výzkumu v Galaxy Digital, který řekl, že pořekadlo říká, že býčí trhy přelezou zeď obav.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.