Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Začínáme znovu. Představení portfolia za milión. Jaké kryptoměny jsme koupili? | Milióny v kryptoměnách (37)

Publikováno
Začínáme znovu. Představení portfolia za milión. Jaké kryptoměny jsme koupili? | Milióny v kryptoměnách (37)
Zdroj: DepositPhotos.com

Květen už je v plném proudu, což znamená, že je to právě 3 roky ode dne, kdy jsme jako Finex.cz investovali 100 000 Kč do kryptoměn. Od té doby jsme naši investici transparentně každý měsíc monitorovali v rámci této série. Pokud chcete, můžete si naši cestu zpětně měsíc po měsíci projít a podívat se, co se na trhu dělo, jaké pocity jsme zažívali, jaký byl sentiment v komentářích pod články a jak celá cesta probíhala.

Jak si naše portfolio vede nyní a jaké změny jsme si v posledních týdnech přichystali? Pojďme se na to společně podívat v tomto článku. Začínáme!

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 36 měsících – 1 411 000 Kč
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 3 letech – 1 100 000 Kč

Jaká je aktuální situace našeho portfolia?

Začali jsme se 100 000 Kč, které jsme rozdělili a nakoupili za ně pár kryptoměn. Jejich hodnota bohužel postupem času klesala, až dosáhla zhruba 50 000 Kč. To nebyl zrovna skvělý start. Drželi jsme se ale naší strategie – na nic nesahat a nenechat se vykolejit – a vyplatilo se. Nejvyšší hodnota portfolia 2 roky poté činila přes 2 000 000 Kč.

Portfolio sestavené z kryptoměn populárních v letech 2017-2019 už nám ale nedávalo velký smysl. V posledních článcích jsme proto zmiňovali, že chystáme velké změny. A tak jsme celé portfolio překopali.

Je důležité zmínit, že…

Nikoho nenabádáme k tomu, aby nás následoval a kupoval si stejné mince a tokeny, které máme v portfoliu my. Naše portfolio je velmi diverzifikované a rizikové – jsme si toho vědomi a víme, že jeho hodnota může znovu o desítky procent klesnout. Navíc pokud je velikost portfolia investora v rozmezí jednotek, desítek nebo stovek tisíc korun, určitě bychom nedoporučovali volit rozložení portfolia na chlup stejně. Jednali bychom s větší rozvahou.

Podle nás by také v konzervativnějším portfoliu měly mít určité zastoupení i stablecoiny. A to ať už z důvodu případného dokupu dalších kryptoměn v momentě propadu, tak i z důvodu stakingu a nízkorizikového zhodnocování v řádu 3-15 % ročně. I se stablecoiny je totiž možné hezky pracovat.

Chtěli jsme si ale zachovat stejný cíl, kterým je ukázat našim čtenářům, co se může s jednotlivými projekty dít, jak to může na investora působit a jak se v takové chvíli zachovat. Kryptoměny jsou pro drtivou většinu obyvatelstva stále neprobádanou oblastí, a proto takovým čtenářům chceme nastínit, jak reálná investice do kryptoměn může probíhat a dopadnout.

Snažili jsme se portfolio rozdělit na kategorie/sektory projektů a na jednotlivé ekosystémy, ve kterých se projekt angažuje. Každý z nich chceme nějakým způsobem zahrnout. V našem novém portfoliu se proto nachází relativně velké množství kryptoměn, mezi které patří nejen stálice typu Bitcoin a Ethereum, ale i kryptoměny s mnohem nižší tržní kapitalizací. Některé z coinů jsme také zahrnuli z toho důvodu, protože víme, že se o ně naše čtenáři zajímají. Chceme tedy i na nich ukázat, zda mají smysl.

U větších projektů je pravděpodobnost razantního propadu nižší, ale na druhou stranu není možné u nich očekávat 1000% nárůsty.

Menší projekty mohou přinést obrovské zhodnocení, mohou ale také spadnout prakticky na nulu.

To jsme viděli například u tokenů MANA, jejichž hodnota nám z pouhých 7 000 Kč vyrostla na nepředstavitelný milion korun. (Tokeny MANA jsme samozřejmě “včas” neprodali, věřte nebo ne, časování trhu není tak snadné, jak by se zpětnou optikou mohlo zdát). Věříme proto, že zakomponovat některé mince s nízkou tržní kapitalizací může být dobrou volbou.

Určitě si vyslechneme spoustu názorů. Někdo nás označí za naivní shitcoinery, někdo za gamblery a jiní v našem portfoliu třeba naleznou zajímavé projekty nebo jim pomůžeme se na svět kryptoměn dívat troch jinou optikou.

Naším cílem, co se výkonu tohoto portfolia týče, je primárně zvětšit jeho hodnotu vyjádřenou v BTC. Za poslední 3 roky naše portfolio vzrostlo ze 100tis. na 1mil., tedy na 10násobek. Kdybychom však drželi pouze Bitcoin, měli bychom pouze 600 tis, tedy 6násobek. Podařilo se nám tedy hodnotu portfolia (vyjádřenou v BTC) zvýšit cca o 50 %, což považujeme za dobrý výsledek. To, že v následujících měsících a letech přijde růst ceny BTC, si myslíme, že je jasné. Bitcoin podle nás v dlouhém období představuje konzervativní a pravděpodobně dobrou investici. My jeho růst však chceme ještě překonat.

Co se v našem novém portfoliu nachází?

Jak jsme již zmínili, portfolio je rozdělené do několika sektorů a ekosystémů. Pokud vás toto rozdělení zajímá více, můžete si o tom přečíst více v tomto článku (jednotlivé sektory) a v tomto článku (ekosystémy).

Každý z těchto sektorů a ekosystémů má v sobě pak několik tokenů/mincí. Ačkoli jsme se snažili vybrat ty nejperspektivnější a používali jsme k tomu mnoho analytických nástrojů, přístupů i rad odborníků, ne vždy to bylo snadné. Některé kryptoměny navíc spadají do více sektorů, v rámci tohoto rozdělení jsme je ale mohli uvést jen u toho nejvýznamnějšího.

Finální seznam všech našich držených mincí vypadá následovně:

Sektor Store of Value

Bitcoin

Stejně jako doposud, ani nyní v našem portfoliu nesmí chybět král všech kryptoměn, Bitcoin. Pokud se člověk chce přesvědčit o vývoji akciového trhu, často nahlédne na index S&P 500, kdežto ve světě digitálních aktiv slouží ukazatel vypovídající o stavu trhu s kryptoměnami právě Bitcoin.

Jakožto první vzniklá digitální měna svého druhu si od té doby zatím udržuje pozici jedničky a nevypadá to, že by se situace v dohledné době měla změnit. Za dobu své existence, která dnes činí téměř 13 let, nikdy nepřestal vytvářet bloky a pyšní se tak vysokou bezpečností a stabilitou. Na druhou stranu, často bývá terčem kritiky veřejnosti i odborníků za svojí “zastaralost” a konsenzus Proof-of-work, který je známý svou energetickou náročností. To je ale spíše filosofické povídání na jinou příležitost.

Sektor L1, první vrstva

Ethereum

Ethereum v našem portfoliu rovněž najdete stále. Pokud se poohlížíte po kryptoměně, která neslouží pouze jako uchovatel hodnoty, ale disponuje i reálným využitím, obrovskou masou inteligenčního kapitálu a potenciálu k růstu, je to právě Ethereum.

Ethereum je síť, na které pracuje a staví nejvíce vývojářů z celého světa a technické řešení blockchainu natolik elegantně provedené, že je základem pro tisíce dalších kryptoměn a aplikací. Pokud se dostanete do debaty o tom, kdo by měl po Bitcoinu převzít pomyslné žezlo největší kryptoměny, jako nejčastěji skloňovaného nástupce uslyšíte právě Ethereum.

Solana

Solana je mincí relativně nového blockchainu, který je využíván k obchodování, běhu decentralizovaných aplikací, DeFi nebo NFT. Samotné mince SOL slouží, stejně jako ethery, k hrazení transakčních poplatků na této síti a jako odměna pro validátory sítě, kteří jednotlivé transakce potvrzují a zapisují do bloků.

Tento často nazývaný “Ethereum killer” je jedinečný v mnoha ohledech, proto také našel místo v našem portfoliu. Funguje na bázi revolučního konsenzu Proof-of-History, díky kterému zvládá obrovské množství transakcí – až 50 000 za sekundu, tedy podobně jako platební brána Visa. Zatím je však relativně v plenkách a tomu odpovídají i občasné nedostupnosti sítě, na kterých to určitě bude chtít pořádně zapracovat.

Avalanche

AVAX jsou nativní tokeny blockchainu Avalanche, který si rovněž klade za cíl konkurovat Ethereu, ostatně stejně jako většina mincí v této kategorii. Jelikož funguje na bázi Proof-of-Stake, tokeny AVAX slouží k hrazení poplatků a jako odměna validátorům sítě, kteří transakce potvrzují a zapisují do bloků.

Specialitou Avalanche je model správy, který určuje výši transakčních poplatků a míru tvorby mincí. Výjimečný dělá blockchain zejména řešení problému s interoperabilitou tím, že umožňuje blockchainům jak v rámci subnetu, tak mezi subnety vzájemně komunikovat, což jim dovoluje oboustranně se doplňovat a podporovat převod transakcí napříč cross-chainy.

BNB

Kryptoměnu BNB můžete znát pod jejím dřívějším názvem Binance Coin. Jak už název napovídá, stojí za ní největší burza na světě, Binance, která ji stvořila s původním záměrem jako utility token na blockchainu Etherea s cílem pro placení zlevněných poplatků na burze. Od té doby se ale těší širšímu využití.

Stala se totiž nativním tokenem vysoce využívaných blockchainů od Binance – Binance Chain a Binance Smart Chain, které denně zpracují miliony transakcí. Tyto blockchainy se rovněž pyšní výhodami v podobě nízkých poplatků a kompatibility s projekty naprogramovanými pro Ethereum Virtual Machine (EVM).

Cronos

Cronos pochází z dílny kryptoměnové burzy Crypto.com. Vypadá to, že v tomto prostředí neexistuje firma, která by investovala do marketingu více, než právě Crypto.com. Z tohoto důvodu se těší zájmu nováčků a pokud se chcete podílet na úspěchu této burzy, mince CRO by mohly být tou správnou volbou. U tohoto ale funkce aktiva nekončí.

Cronos je rovněž utility tokenem dvou blockchainů, Crypto.org Chain a Cronos EVM Chain, které staví na spojení výhod Etherea a Cosmu. Snaží se dělat DeFi přístupné a pochopitelné pro širokou masu uživatelů a je dost možné, že v příštím bull-runu bude vlna nových uživatelů plynule přes Crypto.com proudit právě na Cronos.

LUNA

LUNA je nativní kryptoměna blockchainu Terra, který se soustředí výhradně na oblast DeFi a má za cíl se stát kompletní decentralizovanou náhradou k tradičnímu finančnímu a bankovnímu systému.

Spoléhá při tom na algoritmické stablecoiny, podporu smart kontraktů a cross-chain transakce. Funkce LUNY spočívá ve stabilizaci ceny a ražení stablecoinů, přičemž se rovněž řadí mezi governance tokeny a držitelé tak rozhodují o tom, jak má být naloženo s prostředky v komunitní pokladně nebo jakým směrem se má Terra dále vyvíjet.

Fantom

Fantom je platforma pro smart kontrakty s řízeným acyklickým grafem, přičemž cílem projektu je zrychlit transakce v platformě pod dvě sekundy. Tohoto cíle by měla dosáhnout díky atypickému konsenzu Proof-of-Stake, zvanému Lachesis.

Samotný token Fantom je svými vlastnostmi utility a governance token zároveň, neboť je využíván pro transakce, hrazení síťových poplatků a staking. Governance tokenem se FTM nazývá z důvodu, že držitelé tohoto tokenu se podílí o změnách na řetězci svými hlasy.

Cardano

Cardano vzniklo jako projekt, který si klade za cíl nahradit nedostatky Etherea. Kdo jiný by mohl tyto nedostatky chtít nahradit, než samotný spoluzakladatel této sítě, Charles Hoskinson. Platforma běží na konsensuálním protokolu Ouroboros, který je prvním Proof-of-Stake protokolem, u něhož bylo nejen prokázáno, že je bezpečný, ale který byl také jako první posvěcen vědeckým akademickým výzkumem. Vizí zakladatelů je vytvořit první plně decentralizovaný systém na světě, čehož chce docílit pomocí vývoje dApps a smart kontraktů.

Lehkou nevýhodu můžeme pozorovat ve velmi zdlouhavém vývoji oproti konkurenčním projektům a zatím relativně malým reálným využitím. Ve světě kryptoměn tak, zdá se, naleznete buď skalní fanoušky, nebo totální odpůrce. My nechceme být ani v jednom táboře – zajímá nás, jak to všechno dopadne.

ATOM

ATOM je nativním tokenem decentralizované sítě Cosmos, která vývojářům v tomto světě poskytuje open-source nástroje pro vytváření vlastních interoperabilních blockchainů, přičemž cílem je vytvořit jejich propletenou a navzájem komunikující síť.

Po zvládnutí veškerých překážek chce Cosmos umožnit ostatním blockchainům volně sdílet data a tokeny napříč všemi sítěmi, které budou v ekosystému Cosmos. Právě zaměření na přizpůsobitelnost a interoperabilitu odlišuje Cosmos od ostatních projektů.

ICP

Internet Computer Protocol (ICP) je nativním projektem Dfinity, což je snad nejrevolučnější projekt na aktuální kryptoměnové scéně, s čímž samozřejmě plynou i rizika nenaplnění ambiciózní vize. ICP má za cíl vytvořit nový druh internetu, ve kterém by internet samotný mohl podporovat softwarové aplikace společně s daty a odstranil by tak potřebu poskytovatelů cloud hostingu.

Podle tvůrců Dfinity by tento Internet Computer mohl dopomoci ke zjednodušení implementace nových software systémů, snížit nároky na lidský i finanční kapitál při jejich vývoji nebo implementaci a hlavně také přinést vyšší bezpečnost pro uživatele.

Sektor L2, druhá vrstva

MATIC

MATIC je tokenem sítě Polygon, která se zaměřuje na vylepšení Etherea z hlediska kryptoměnového tria – bezpečnosti, decentralizace a škálovatelnosti. Polygon k tomu přistoupil cestou tvorby nového ekosystému na druhé vrstvě, která se nachází nad základní vrstvou, v níž operuje jádro Etherea. Podobně jako Lightning Network staví nad sítí Bitcoinu.

V posledním roce se tým Polygonu zaměřil zejména na řešení škálovatelnosti zvané ZK-rollups, jedno z nejmodernějších, na kterém mimo jiné funguje i následující Loopring. Vítá tak Ethereum 2.0 s otevřenou náručí a pracuje na jedné z možných implementací ZK-rollupů do shardingu, jedné z klíčových vlastností druhé éry Etherea.

Za úspěchem MATICu stojí některá z úspěšných řešení, které pro Ethereum přinesla. Kromě toho se síť pyšní svými vlastními projekty, mezi které patří Polygon ID (řešení tvorby identity na bázi zero-knowledge proofs), decentralizovaná burza QuickSwap a Fire Protocol, tržiště s NFT – Niftex či Unifty nebo lending platforma ErneFinance.

Loopring

Loopring je protokol, který se nachází na druhé vrstvě Etherea, přičemž jako cíl si projekt vytyčil umožnit každému vybudovat decentralizovanou burzou s použitím zero-knowledge proofs (ZKPs), což je oblíbený prostředek využívaný k zachování především většího soukromí v kryptoměnách a ještě k tomu ZKPs zajišťují, že jsou aktiva vždy pod kontrolou uživatelů.

Loopring zlepšuje efektivitu provádění příkazů a likviditu DEX tím, že příkazy spravuje centralizovaně, ale vypořádání obchodu bude probíhat na blockchainu. Další významnou vlastností, kterou se Loopring snaží zaujmout, jsou nízké transakční náklady. Loopring si totiž klade za cíl provádět většinu operací, jako je vypořádání obchodů a převodů, mimo blockchain Etherea.

Sektor nástrojů ze světa DeFi

THORChain

Mince RUNE jsou platidlem v rámci protokolové decentralizované směnárny THORChain. Ta operuje jako protokol likvidity specializující se na propojení mezi různými řetězci s cílem umožnit obchodníkům směnu napříč rozdílnými sítěmi, a to decentralizovaně.

Jednoduše, pokud kdykoli uživatel projeví vůli pro cross-chain směnu nebo výměnu mezi dvěma nenativními tokeny, systém protokolu v THORChain automaticky vymění daný token za RUNE. a ten obratem vymění za třetí token, který si uživatel vyžádal obdržet na oplátku.

Maker DAO

Kryptoměna Maker je sázka na vývoj podoblasti kryptoměn, decentralizovaných financí. Token slouží jako governance token, díky kterému uživatelé rozhodnou o dalším směřování asi nejpoužívanější decentralizované bankovní platformy, která poskytuje půjčky uživatelům ekosystému Etherea.

Uživatelé jako zástavu poskytují např. právě ethery, díky kterým získají tokeny DAI (dominující DeFi) s možností libovolného nakládání. Krása půjček tohoto druhu spočívá v tom, že držitelé kryptoměn si mohou půjčit peníze, aniž by museli prokazovat výši svého příjmu a podstupovat další zdlouhavé procesy. Kromě toho má ale tento protokol i další využití.

TOKE

Tokemak je decentralizovaný protokol, který se snaží generovat lepší kapitálovou efektivitu poskytovatelům likvidity v celém ekosystému DeFi. Prakticky funguje jako zprostředkovatel likvidity s umístěním na vrcholu decentralizovaných burz, kde se snaží o levnější a bezproblémové získání likvidity.

Systém Tokemak se skládá z “reaktorů” a “vůdců likvidity”. Interakce mezi těmito subjekty umožňuje různým protokolům a DAO řídit, kam směřuje jejich likvidita. Token TOKE pak plní funkci governance tokenu a je poskytován poolům jako odměna k udržování likvidity.

CAKE

Cake je v našem portfoliu umístěn proto, aby reprezentoval oblast decentralizovaných financí na síti BNB Chain, a to konkrétně největší platformu pro decentralizovanou směnu – Pancakeswap. Ta vznikla jako jeden z hlavních konkurentů Uniswapu, a tuto pozici zaujímá dodnes. Liší se ale primárně právě v síti, na které působí.

CAKE je token nejrozšířenější burzy v tomto ekosystému, který je charakteristický nízkými poplatky a uživatelskou přívětivostí. Působí jako utility token, jež nachází využití při farmingu, stakování, účasti v PancakeSwap loteriích a pro hlasování ve veřejných návrzích na úpravu PancakeSwap ekosystému.

LDO

Lido přichází s likvidním řešením stakingu. Ptáte se v čem je rozdíl mezi klasickým a likvidním stakingem? Lido umožňuje provozovat staking, tedy poskytovat kryptoměnu k potvrzování transakcí, a zároveň s tím aktivum poskytne k půjčování, tedy ke kryptoměnou zajištěným půjčkám. Tak umožňuje výnosy z jednotlivých aktivit sčítat.

Kryptoměna LDO pak slouží jako utility a governance token, kdy držitelé tohoto tokenu se podílí na směřování její decentralizované organizace. Pomocí LDO se zároveň řídí parametry poplatků a jejich distribuce nebo přidávání či odebírání provozovatelů uzlů.

RAY

Raydium patří mezi projekty, které se snaží o vývoj oblasti decentralizovaných financí, přičemž se snaží zdokonalit nynější systém AMM využívaný decentralizovanými burzami. To si můžete představit jako dvě hromady dvou rozdílných tokenů oplývající likviditou. Do těchto hromad uživatelé vkládají kryptoměny a získávají díky tomu odměnu, aneb fenomén yield farming.

Narozdíl od konkurenčních AMM platforem, Raydium poskytuje on-chain likviditu centrální knize limitních příkazů, což znamená, že uživatelé burz a zmiňované “hromady likvidity” mají přístup k toku příkazů a likviditě celého ekosystému. Třešničkou na dortu je fakt, že celé je to postavené na Solaně, sítí oplývající rychlými transakcemi a nízkými poplatky.

VVS

Very, Very Simple Finance (VVS) je DeFi platforma, mezi jejíž cíle patří poskytnout uživatelům vstupní bránu do světa DeFi, což uskutečňují nízkými poplatky a rychlými transakcemi. Pyšní se šesti klíčovými funkcemi, mezi které patří směna, yield farming, staking a vlastní launchpad.

VVS je pak nativní kryptoměnou této platformy, přičemž slouží jako utility a governance token platformy. Token využívá standard CRC-20 blockchainu Cronos a je určitým způsoben platformou využíván pro přerozdělení profitu z jejího fungování jeho držitelům.

MMF

MM.Finance je prvním z tokenů platformy a komunity Mad Meerkats, která už pár měsíců od svého spuštění nabízí vlastní platformy s mnoha využitími: pro obchodování tokenů, levnou směnu stablecoinů, optimalizaci yield farming strategií, vlastní ETF, vlastní stablecoiny, most mezi blockchainy, hazardní hry a launchpad.

To vše na síti Cronos, která se pyšní levnou transakční politikou a jednoduchostí pro začátečníky ve světě DeFi.

DAO Maker

DAO Maker (neplést s MakerDAO) je platforma, která zpřístupňuje investice rizikového kapitálu běžným lidem, aby se i “menší ryby” mohly od začátku podílet na financování inovativních projektů s nízkým objemem finančních prostředků. Tohoto cíle chce dosáhnout pomocí škálovatelných technologií a financování tokenizovaných startupů.

Platforma nabízí speciální funkci “sociální těžby”, jež umožňuje startupům využít držitele tokenů k tomu, aby se z nich staly úspěšné decentralizované autonomní organizace (DAO). Token DAO Maker je pak governance tokenem ekosystému DAO Maker, který je postaven na blockchainu Ethereum a umožňuje držitelům udržovat kontrolu nad ekosystémem.

DeFiPulse Index

Pokud věříte v revoluci světa financí, ve kterém nebude figurovat centrální autorita a v čele bude stát blockchain s oblastí DeFi, pak by pro Vás mohl být vhodný DeFiPulse Index, což je obdoba ETF ze světa akcií, přičemž jeho hlavní výhodou je diverzifikace v rámci tohoto sektoru.

Jedná se o index digitálních aktiv určený ke sledování výkonnosti tokenů v rámci odvětví decentralizovaných financí. Index je vážen na základě kapitalizace jednotlivých tokenů, vybíraných na základě určitých kritérií. Index momentálně sleduje na 16 kryptoměn včetně známějších projektů jako Aave nebo UNI, ale nechybí ani rizikovější a menší projekty.

Sektor burzovních tokenů

Kucoin Shares

Jak už z názvu napovídá, KuCoin Shares jsou tokeny standardu ERC-20, které lze používat výhradně na kryptoměnové burze KuCoin. Ačkoliv se nejedná o akcie, za stake svých tokenů získá investor dividendu, která závisí na denním počtu transakcí burzy a je úměrná výši stakenutých tokenů.

Token KCS je deflační, neboť každé čtvrtletí platforma KuCoin použije 10 % svého zisku na zpětný odkup a spalování tokenů KCS. Se stakovanými tokeny plynou další výhody včetně slevy z obchodních poplatků, větší nabídky obchodník párů nebo rychlejší odezva ze strany zákaznické podpory. Na cenu tokenu má tedy vliv úspěch této burzy, ale i jejich vlastního blockchainu KuCoin Community Chain.

FTX Token

FTX Token je další digitální měnou, která se řadí do kategorie burzovních tokenů standardu ERC-20. Kryptoměnová burza FTX se soustředí na obchodování s deriváty, kdy nabízí bezkonkurenční opce, produkty volatility nebo pákové tokeny. Vlastnění FTX tokenu umožňuje investorům spekulovat na úspěch této burzy.

Toto digitální aktivum se rovněž pyšní deflační charakteristikou, neboť díky pálení tokenů, kdy burza FTX nakoupí tokeny FTT a ty podle předem stanoveného harmonogramu spálí, sníží počet mincí v oběhu a zvýší jejich atraktivitu. Digitální aktivum FTT lze rovněž staknout s atraktivním ročním výnosem a získat slevu na obchodních poplatcích.

HUOBI Token

Huobi Token je další digitální měnou, která se řadí do kategorie burzovních tokenů. Jedná se o nativní kryptoměnu burzy Huobi a podobně jako u ostatních takovýchto měn plynou s držením Huobi tokenů určité bonusy v podobě levnějších poplatků za obchodování nebo právo hlasovat o zalistování nových kryptoměn u dané platformy.

Huobi nastavila u tokenu deflační politiku, což znamená, že burza každé 3 měsíce odkoupí tokeny ve výši 20 % čtvrtletního zisku a následně je pálí, čímž je dělá vzácnějšími.

Sektor gaming a metaverse

PYR

PYR je nativním tokenem Vulcan Forged, což je blockchainové herní studio, tržiště s NFT a inkubátor decentralizovaných aplikací s více než 10 hrami s loajální komunitou dosahující 20 000 lidí. Osoby stojící za touto platformou jsou zároveň tvůrci hry VulcanVerse. Jedná se o multiplayerovou online hru stojící na blockchainové technologii.

PYR je token kompatibilní s ERC-20 a Maticem. To znamená, že držitelé Etherea mají přístup k jeho nákupu, ale protože používají řešení na 2. vrstvě, jsou s jeho používáním spojeny téměř nulové poplatky, oproti na gas poplatky náročné sítě Etherea. S tokenem lze obchodovat na tržišti, stakovat v pozemku nebo provozovat farming na Vulcandexu.

CUBE

CUBE je nativním tokenem standardu ERC-20 ekosystému Somnium Space. Tento projekt je svět virtuální reality (metaverse), kde hráči mohou nakupovat pozemky, stavět, importovat NFT, prozkoumávat svět nebo obchodovat s ostatními uživateli. Platforma navíc vyvinula sadu nástrojů Unity SDK, která uživatelům umožňuje nahrávat avatary a krajiny do jejich virtuálních území uvnitř Somnium Space.

CUBE lze použít k nákupu virtuálních aktiv, placení za zboží a služby v metaversu včetně pronájmu pozemků, placení za hry a události, nebo jsou hráči aktivem CUBE odměňováni, pokud mají dobrou karmu.

Metaverse index

Pokud věříte, že budoucnost spočívá ve virtuálním prostředí, metaverse, jež bude postaveno na blockchainu, pak by pro Vás mohl být vhodný právě Metaverse index, což je obdoba ETF ze světa akcií. Hlavní výhodou tohoto instrumentu je diverzifikace. Index se skládá z koše tokenů, kdy index má zachytit trend přesunu zábavy, sportu a podnikání do virtuálního prostředí.

Index je v tuto chvíli reprezentován 18 tokeny standardu ERC-20. V indexu nechybí známější projekty jako Decentraland, The Sandbox nebo ty méně známé typu REVV a Audius. Kryptoměny jsou vybírány podle kritérií, zatímco jednotlivé váhy aktiv jsou přiřazovány na základě kapitalizace a likvidity.

Sektor NFT

LOOKS

LOOKS token je další digitální měnou, která se řadí do kategorie burzovních tokenů. Je využíván na NFT tržišti LooksRare, kde jsou pomocí něho odměňováni obchodníci a samotní tvůrci. Tržiště se momentálně pyšní společně s platformou OpenSea titulem nejpoužívanějších burz ve světě NFT.

Platforma se odlišuje od konkurence zejména modelem odměn, kdy poplatky za obchodování jsou ve 100% výši vypláceny stakerům LOOKS. Poskytuje rovněž nové a inovativní funkce, jako jsou nabídky na celé kolekce, okamžité výplaty autorských poplatků pro tvůrce a flexibilní nákupy pomocí mixu tokenů.

ENJIN

Token Enjin je základním pilířem svého ekosystému, kde uživatelé mohou vytvářet NFT, obchodovat NFT na tržišti, uložit kryptoměny nebo implementovat NFT do počítačových her. Non-fungible tokeny využívají smart kontrakty na Ethereu, ale s optimalizovanou škálovatelností od Efinity.

Enjin vyniká hlavně v implementování NFT do her, díky vytvoření nového standardu ERC-1155, tvořící rozhraní pro existenci více typů běžných tokenů či NFT na jednom smart kontraktu a komponentu JumpNet, umožňující bezplatné transakce.

APE

Pokud se pohybujete ve světě NFT, určitě jste slyšeli o kolekci Bored Ape Yacht Club, která je v tuto chvíli tou nejhodnotnější a pravděpodobně nejslavnější NFT kolekcí světa, což dokazují některé z celebrit, jež si NFT z této kolekce zakoupili. Jakou částku si představit pod slovem nejdražší? Nejlevnější NFT z BAYC kolekce stojí v přepočtu 7,5 milionů korun.

A právě k této kolekci se váže ApeCoin, což je token standardu ERC-20, jehož cílem je řízení budoucího směrování komunity okolo BAYC. Za spuštěním kryptoměny stojí nově založená organizace ApeCoinDAO, což je decentralizovaná autonomní organizace, která je řízena smart kontrakty. Změny v těchto kontraktech jsou prováděny hlasováním komunity

NFTX.io

NFTX.io je další z platforem zaměřených na práci s digitálním uměním ve formě NFT, nicméně od ostatních tržišť se liší zásadním způsobem: cílem je vytvořit likvidní trhy pro jinak méně likvidní nedělitelné a nezaměnitelné tokeny. A to zejména tak, že uživatelé uloží svůj NFT do trezoru NFTX a vymintují si rozdělitelný a zaměnitelný token standardu ERC20 token (vToken), který představuje nárok na náhodné aktivum z trezoru, ale vTokeny lze také použít k vykoupení konkrétního NFT z trezoru.

To přináší poměrně velkou inovaci v podobě okamžitého prodeje (i zlomku) libovolného NFT jeho ražbou do ERC20 standardu a následnou výměnou prostřednictvím běžné burzy, což spekulantům pohybujícím se v oblasti NFT dodává potřebnou likviditu.

Sektor Web3

POKT

POKT je nativní utility token platformy Pocket Network, která je používána zejména k provozování validátorských uzlů a přijímání propustnosti sítě prostřednictvím stakenutí tokenů POKT. Token je rovněž využíván k hrazení transakčních poplatků a pro ukládání dat.

Pocket Network je blockchainová datová platforma vytvořená pro aplikace, které využívají nákladově efektivní ekonomiku ke koordinaci a distribuci dat ve velkém objemu, umožňující bezproblémovou interakci mezi blockchainy a aplikacemi. Síť běží na bázi konsenzu Proof-of-Stake (PoS), který nabízí škálovatelnost a konzistenci dat pro aplikace.

THETA

Token Theta je nativní kryptoměna blockchainu Theta, který je součástí sítě pro přenos dat – Theta Network. Projekt si klade za cíl zvýšit kvalitu i rychlost přenosu videí pomocí ostatních uživatelů sítě, jež za odměnu poskytují síti vlastní nevyužité úložiště, výpočetní výkon a internetové připojení.

Díky decentralizované architektuře uzlů je můžete provozovat v zásadě kdokoli, v podstatě si stačí stáhnout a nainstalovat aplikaci. Důležitou součástí projektu jsou tokeny Theta Fuel, které jsou využívány například pro hrazení poplatku za používání blockchainu Theta (transakce nebo smart kontrakty) a sítě Theta Network (sledování nebo streaming videa).

Co se bude dít dál?

Kromě kompletního přerozdělení portfolia se toho moc nezmění. Stále budeme každý měsíc monitorovat jeho vývoj a informovat vás o tom v článcích. V následujících dílech tohoto seriálu se také můžete těšit na tipy, jak své kryptoměny nechat pracovat a dále je zhodnocovat a množit, mnohdy i s větším než 100% ročním zhodnocením. Proto naše články sledujte!

Můžete sledovat i náš Facebook a Twitter, kde nové články pravidelně sdílíme.

Teď už je třeba jen čekat.

Držte nám palce!

Poznámka

? Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia budeme každý měsíc publikovat v článcích z této série. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i na CryptoCompare a Coingecko.

Co si o portfoliu myslíte? Myslíte, že má potenciál překonat výkon našeho minulého portfolia? Dejte nám vědět v sekci komentářů níže! ⬇️ Budeme se těšit na vaše názory a diskuzi.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Pokud chcete patřit mezi čtenáře, kteří se jako první dozví o tom, kde a jak kryptoměny držíme, zhodnocujeme a jak s nimi pracujeme, přidejte se do našeho newsletteru! Ten již odebírá několik tisíc spokojených čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své e-mailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia jak propadla, tak i razantně zvýšila. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a naše články by proto neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
39
1

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr M

Zajímavé. Jsem zvědavý, jak se vám bude dařit. Zejména zda strategie, které zafungovaly během posledních tří roků, budou fungovat i v dalších letech, nebo zda se trh přeci jen trochu nebo hodně nezměnil.

Mimochodem, v článku mě zaujalo vaše upozornění a nedokázal jsem si na to sám odpovědět, že pokud by někdo začal s menším kapitálem, než vy, že byste nedoporučovali volit stejné rozložení portfolia. Z jakého důvodu? Když bych teoreticky vzal 100 tis a nakoupil všechny položky jen za 1/10 hodnoty, nebudou ve finále stejná % rizika, % zisky, % ztráty? Díky za objasnění.

Redakce Finex

Dobrý den, Petře. Díky za komentář. Svým způsobem máte pravdu, ve skutečnosti to ale tak snadné není. Několik kryptoměn z našeho portfolia není možné koupit na žádné centralizované burze typu Binance a je možné je koupit pouze na burzách decentralizovaných. A za to je nutné zaplatit poměrně vysoké fixní transakční poplatky. Nákup kryptoměny za 2000 Kč, pokud poplatek sežere 500 Kč, už je za nás dost na hraně. Nehledě na to, že (jak ukážeme v dalších dílech seriálu) s kryptoměnami budeme i dále pracovat, za což zaplatíme další poplatky.

tom tom

Samotného mě zajímalo na kolik vyjde třeba koupit token na uniswapu v poplatcích (poplatky eth z burzy na peněženku -> další na nákup na uniswapu -> další na staking třeba looks.

Ten crash na altech je tedy brutál.

Petr M

Aha, děkuji za vysvětlení. To dává smysl. Ve své “nováčkovské” úvaze jsem opomenul fakt, resp. jsem o něm ani nevěděl, že nákup nemusí být spojen převážně jen s poplatkem odvíjejícím se od výše transakce, ale že u konkrétních kryptoměn existují i nezanedbatelné fixní poplatky. Tak hlavně ať se daří!

tom tom

pěkné, pěkné, toto dopadne nejspíše hodně hodně dobře.
Rád bych se zeptal proč jste vybrali CUBE místo např. TCG?
Kdyby jste dělali portfolio cca do sto tisíc tak byste vybírali z každého sektora 1-2 mince kterým věříte? A co se týče strategie máte v plánu držet znovu dlouho nebo podle situace na trhu s tím pracovat např. pokud by byl bear market v roce 2023?