Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Decentraland

Decentraland (MANA) – Kurz, graf ceny, kde provést nákup

Graf kurzu kryptoměny MANA

Kurz MANA
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Kalkulačka: MANA to CZK

MANA
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o projektu Decentraland

Decentraland patří k inovativním open-source projektům (platformám), které se snaží o vytvoření virtuální reality odrážející běžnou ekonomickou činnost člověka. Jak už samotný název napovídá, mělo by se jednat o decentralizovanou komunitu.

Pokud se do projektu zapojíte, můžete pomocí nativních kryptoměnových tokenů MANA zakoupit virtuální prostor (tzv. LAND), na němž je možné, tak jako v reálném světě, podnikat, nebo se scházet. Na těchto virtuálních pozemcích lze stavět a budovat nepřeberné množství objektů.

Tokeny lze také využít k nákupu zboží a služeb v tomto decentralizovaném světě, který funguje ve virtuální realitě.

Jelikož vše funguje na veřejném blockchainu, všechny virtuální světy jsou s pomocí platformy přístupné globálně. Zároveň zde blockchain díky svým blokovacím řetězcům zajišťuje úplná vlastnická práva uživatelům a poskytuje úplnou kontrolu nad veškerým obsahem souvisejícím s daným pozemkem.

Projekt vznikl v roce 2017, tedy v době, kdy vrcholil zájem retailové klientely o kryptoměny. Právě menší investoři byli (nebo stále jsou?) hlavní cílovou skupinou Decentralandu. Avšak v dnešní době nejsou zajímavé pozemky úplně levnou záležitostí.

Pro lepší pochopení projektu se můžete podívat na toto oficiální promo video. Pokud vás tento projekt zajímá víc – pokračujte ve čtení.

Obsah článku o Decentralandu

1.Vznik Decentralandu2.Fungování Decentralandu3.Technické parametry4.Kde a jak lze MANA získat?5.Vývoj kurzu MANA6.Diskuze o MANA (komentáře)

Vznik Decentralandu

Myšlenka vytvoření Decentralandu se poprvé objevila v roce 2015 v diskuzích některých členů budoucího vývojářského týmu. Hlavními osobnostmi stojícími za projektem jsou Esteban Ordano a Ariel Meilich. Oba nasbírali zkušenosti jak v americkém Silicon Valley, tak zejména v projektech zabývajících se kryptoměnami. Ordano k projektu říká:

„Skrze Decentraland vytváříme ekosystém, který kombinuje mnoho řešení implementovaných kryptoměnami společně s adopcí systémů virtuální reality. Výsledkem je sociální 3D svět s nativní ekonomickou sítí.“

Tak jako u většiny ambiciozních kryptoprojektů, i zde bylo pro jeho uskutečnění nutné vybrat dostatečné finanční prostředky. To se povedlo, když skrze ICO (primární nabídka virtuálních mincí) bylo v srpnu 2017 prodejem tokenů MANA vybráno v etherech a bitcoinech zhruba 24 milionů dolarů.

Jednalo se přitom o 40 % všech tokenů. Zbylých 60 % bylo rovným dílem rozdistribuováno mezi partnery projektu a komunitu, zakládající členy z řad vývojářského týmu a nadaci Decentralandu. Co se týče množství investorů tohoto projektu, tak ten podle slov tvůrců, jejich očekávání úplně nenaplnil.

S MANA tokeny pak v Decentralandu bylo možné nakládat již v prosinci stejného roku. Tehdy proběhla první dražba parcel, pro které je používáno označení LAND (v překladu „pozemek“). Při zakoupení LAND došlo ke "spálení" tokenů MANA, čímž docházelo ke snižování počtu předtěžených mincí a tím i přirozeně k růstu jejich hodnoty.

Následovala i druhá aukce v prosinci loňského roku, kdy při zakoupení LAND také docházelo ke spálení tokenů MANA. Nyní jsou tak všechny LAND přiřazeny členům Decentralandu, kteří je mohou obchodovat mezi sebou. Z rozhodnutí komunity při transakcích vzniká poplatek 1 %, který je následně spálen.

Fungování Decentralandu

Jelikož se jedná o projekt s mnohými odlišnostmi od tradičních kryptoměn, stojí za to se trochu více zaměřit na jeho virtuální funkce. Ač primárně Decentraland funguje v prostředí virtuální reality, tvůrci také apelují na možnost zapojení skrze mobilní telefon nebo stolní počítač. Je to asi hlavně z důvodu toho, že přeci jenom, ne každý má doma virtuální brýle.

V praxi je Decentraland jakýsi kus pozemku členěný na mnoho parcel, které mají různé vlastníky. Na těchto parcelách lze provozovat množství podnikatelských aktivit a nabízet tak své služby ostatním uživatelům. Může se jednat například o kasína, obchody s různým zbožím, koncertní síň, vzdělávací centra, směnárny atd. Přesně tak, jako v našem reálném světě.

K orientaci slouží mapa, která je dostupná na stránkách https://dclplazas.com/. V ní lze rozpoznat základní prvky Decentralandu. Patří sem:

  • LAND – parcely náležející soukromým vlastníkům
  • PLAZA – místa, která nejsou na prodej, v podstatě veřejné prostory určené k odpočinku a socializaci
  • DISTRICTS (čtvrti) – tematicky sdružené komunity, které tyto parcely vlastní

Některá místa jsou logicky více ceněna vzhledem k jejich poloze. Sem patří zejména prostory uprostřed Decentralandu nacházející se v blízkosti Genesis Plaza. Zde se uživatelé octnou po spuštění aplikace.

Jak již bylo uvedeno, Decentaland je primárně zaměřen na prostředí virtuální reality. Tomu má pomoci především uživatelský 3D builder pro stavbu objektů. Na parcelách tak vznikají reálné stavby, které si tvoří sami jejich vlastníci. Kvalitně postavený a oku lahodící objekt může navíc pomoci přilákat více zákazníků a tím zvýšit monetizaci daného místa.

Ukázka budov v Decentralandu.
Ukázka budov v Decentralandu. Zdroj: Decentraland

Každý uživatel se může zapojit do rozhodovacího procesu o organizačních záležitostech Decentralandu. Takto může například navrhnout vytvoření nového distriktu. Návrh je následně posouzen vedením Decentraland nadace. Pokud je schválen, je předložen ostatním členům komunity k posouzení a případné investici.

Technické parametry

Celý Decentraland funguje na blockchainu Etherea. Základem jsou 2 tokeny – MANA je ERC-20 token, který plní především funkci platidla v Decentralandu. Dalším je pak ERC-721 token, který představuje LAND.

Protokol Decentralandu má 3 vrstvy:

  • Vrstva konsenzu – Sleduje vlastnictví LAND a jeho obsah skrze chytré kontrakty Etherea.
  • Vrstva obsahu – Využívá decentralizovaný distribuční systém k promítnutí obsahu do virtuálního světa.
  • Vrstva real-time – Propojuje uživatele a dává jim tím možnost interakce v reálném čase.

Uživatelé pomocí programovacího jazyka Unity mohou vytvořit široké spektrum virtuálních objektů, načítat textury, kódovat uživatelské transakce, zvuky, platby atd. Jak již bylo uvedeno, lze k tvorbě objektů využít 3D builder, který je k dispozici od konce března tohoto roku. Nutno podotknout, že běžný uživatel může mít vzhledem k technickým parametrům s tímto nástrojem menší problém.

Jedním z nejnovějších prvků je možnost vytvořit si své vlastní avatary. Cena avatara je 100 MANA, které jsou následně po platbě spáleny.

Ač název celého projektu poukazuje na jeho decentralizovanost, není to úplně pravda. Stále se nachází především na serverech samotných vývojářů. Do budoucna tak bude nutné tuto část vylepšit, aby se tím i eliminovala možnost zneužití nebo technických komplikací.

decentraland mana

Kde a jak lze MANA získat?

Jak již bylo uvedeno, nativní token bylo možné získat v první fázi v rámci ICO. To s sebou neslo také možnost tyto prostředky investovat do parcel v rámci Decentralandu. Následně bylo možné spekulovat na růst ceny parcely a při vhodném okamžiku jí prodat. Tyto spekulace jsou stále nejčastější činností, jak investoři Decentralandu své prostředky monetizují. Některé parcely jsou dostupné řádově za miliony korun.

Zbylé tokeny MANA lze zakoupit také na kryptoměnových burzách a směnárnách. K dispozici jsou jich desítky, přičemž největší obchodované objemy ve stovkách tisíc až milionech dolarů jsou na těchto platformách:

Otevřete si účet u Binance

Favorit redakce
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Možnost vkládat a vybírat fiat měny
  • Zákaznická podpora mívá dlouhou odezvu
  • Pro vklad či výběr fiat měny je třeba projít KYC verifikací

Obchodování probíhá nejčastěji v páru s bitcoinem, ethereem nebo stablecoinem USDT. V oběhu je celkem více jak miliarda tokenů, přičemž celkový předtěžený počet byl 2,6 miliardy. Nesmíme zapomínat, že nemalá část tokenů byla spálena nákupy LAND v aukcích a k pálení menšího množství stále dochází v rámci transakcí v Decentralandu.

MANA lze bezpečně uložit na více platforem. Nejlépe se v tomto směru jeví hardwarové peněženky Trezor a Ledger Nano S. V případě, že preferujete mít své prostředky v online peněžence, je možné je uložit například na MyEtherWallet. Ta umožňuje ukládání tokenů vytvořených na blockchainu Etherea.

Vývoj kurzu MANA

Kryptoměnu MANA bylo možné obchodovat od září 2017. To také znamená, že se kurz svezl na vlně kryptohorečky a nedlouho po svém uvedení na trh zaznamenal 9. ledna 2018 historické maximum v přepočtu na dolary, které činilo 0,289 dolarů. Jiné historické maximum a to v přepočtu na bitcoiny však zaznamenala MANA až o 4 měsíce později. Tehdy 1 token stál 0,00002 BTC.

Kurz poté zaznamenal další 3 výrazné vrcholy, přičemž ten poslední na konci března tohoto roku, když dosáhl 0,000017 BTC. Koreluje to s představením 3D builderu, který Decentraland posunul dále ve světě virtuální reality. Od té doby dochází k pádu kurzu a to i navzdory býčí náladě bitcoinu v průběhu letošního jara.

Poslední cenový vrchol MANA a následný pád až na uroven pod 0,000004 BTC.
Poslední cenový vrchol MANA a následný pád až na uroven pod 0,000004 BTC.

Propad je dáván do souvislosti s nízkým zájmem o využití Decentralandu. Nepodařilo se přilákat mnoho větších investorů. Prominentní jména jako Bittrex, HTC Exodus nebo Barry Silbert vyjádřili projektu svou důvěru, ale to nestačí.

Dochází také ke zpoždění s představováním některých aktualizací Decentralandu, čímž trpí i MANA, po které je tím pádem i nižší poptávka. Jako užitkový token tak ztrácí na své kráse a spíše se z ní stává spekulativní aktivum.

Budoucnost Decentralandu

Vše bude záležet především na kvalitním marketingu a technických vylepšeních samotného Decentralandu.

Pro spekulanty je dobré sledovat zprávy, které se okolo projektu objevují. K tomu lze využít například i oficiální twitter účet Decentralandu, kde se poměrně často objevují novinky. Ty se v minulosti postaraly o mnoho menších či větších pump a spekulace sledováním fundamentu tak může být jednou ze strategií, jak v tomto případě realizovat zisk.

Zatím však projekt spíše stagnuje a vývoj jde poměrně pomalu. I proto neočekáváme, že by se Decentraland se svým tokenem MANA stal ve větší míře centrem pozornosti investorů.

Jaký je váš názor na tento projekt? Zaujal vás? Pokud ne – proč?

Další zdroje informací o Decentralandu

Open-source platforma virtuální reality, ve které mohou uživatelé využívat svět virtuálních pozemků. Ambiciozní projekt, ale bohužel zatím nedostatečně vyvinutý. Projekt se zatím nedokázal dobře prodat, dochází ke zpoždění aktualizací a cena tokenu MANA je spíše v downtrendu.

KryptoměnaDecentraland
Vytvořeno2017
Webové stránkyhttps://decentraland.org/
ZakladatelAri Meilich, Esteban Ordano
JednotkaMANA
Aktuální počet tokenů2 193 887 627
Maximální počet tokenů0
Tržní kapitalizace$5 083 617 672

Kurz kryptoměny Decentraland za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
19. 01. 2022 $2,81 MANA
18. 01. 2022 $2,83 MANA
17. 01. 2022 $2,92 MANA
16. 01. 2022 $3,1 MANA
15. 01. 2022 $3,02 MANA
14. 01. 2022 $2,96 MANA
13. 01. 2022 $2,94 MANA
12. 01. 2022 $3,08 MANA
11. 01. 2022 $2,89 MANA
10. 01. 2022 $2,79 MANA
09. 01. 2022 $2,97 MANA
08. 01. 2022 $2,96 MANA
07. 01. 2022 $3,11 MANA
06. 01. 2022 $3,27 MANA
05. 01. 2022 $2,9 MANA

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
petr.spitalsky@seznam.cz

Pěkný den přeji, převedl jsem si na peněženku Ledger nano x, měnu (MANA) a po nějaké době jsem chtěl tuto měnu v peněžence směnit za jinou ( např. bitcoin), ale prostě nejsem schopen tuto směnu provést. Stále mě to informuje, že nemám dostatek prostředků na poplatky ( mám 800 MANA a chtěl jsem převést 400 MANA). U jiných měn mi směna funguje. Mohl by mi někdo poradit, jak to lze provést? Nejsem schopen to nikde dohledat. Děkuji Petr Š

Portál Finex.cz

Dobrý den, Petře. Pokud máte v peněžence MANU jako ERC-20 token, pak je nutné na této peněžence mít i nějaké ethery, jakožto palivo pro chování na síti Ethereum.

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo