Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zuckerbergův Metaverse – Decentralizovaný ráj, nebo centralizovaná tyranie?

Zuckerbergův Metaverse – Decentralizovaný ráj, nebo centralizovaná tyranie?
Zdroj: depositphotos.com

Facebook se začátkem listopadu přejmenoval na Meta a oznámil své plány na zahájení vývoje Metaverse – zcela nového způsobu užívání a “bytí” na internetu. Ať se nám to líbí nebo ne, velké korporace budou pravděpodobně hrát hlavní roli v tom, jak se bude Metaverse vyvíjet a rozvíjet. Bude však sužován stejnými problémy, s jakými se potýkají dnešní giganti sociálních médií, nebo se do popředí dostanou decentralizované platformy a služby?

Chystá se vás gigant sociálních médií Meta (Facebook) sledovat až na konec samotného virtuálního prostoru?

Jak přistoupí Facebook k budování digitální “rajské zahrady”?

Na konferenci Facebook Connect, oznámil zakladatel a generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg, že jen v letošním roce plánuje utratit 10 miliard dolarů za rozvoj Metaverse. Jedná se o ekosystém vzájemně propojených digitálních zážitků, služeb a platforem, které se hladce prolínají s reálným světem.

Jak však Facebook opakovaně ukázal – například když ustoupil od svého slibu, že k používání jeho produktů Oculus nebude vyžadovat účet na Facebooku – téměř jistě se bude snažit prosadit přísnou kontrolu toho, jak se Metaverse používá a jak se k němu přistupuje. Uzamčení ekosystému je koneckonců oblíbený a osvědčený způsob, jak si vynutit vyšší zapojení stávajících uživatelů a zároveň izolovat konkurenci. To nám dlouhodobě ukazoval třeba Apple pod vedením Steva Jobse.

Sám Zuckerberg označil Metaverse za příští generaci internetu, kterou budou používat stovky milionů uživatelů. Navíc se zdá nepravděpodobné, že by korporátní gigant, který se chce zavděčit akcionářům, neudělal v zákulisí vše, co je v jeho silách, aby Metaverse umístil do jeho středu.

Metaverse lze popsat jako rozsáhlé, přicházející prostředí, které bezpochyby zavede nové způsoby tvorby obsahu, socializace a práce online. Může se stát všudypřítomným médiem, prostřednictvím něhož bude do určité míry komunikovat většina internetově zdatných jedinců.

Nedávné skandály Facebooků vzbuzují řadu otázek

Po nedávném zveřejnění dokumentů deníkem The Wall Street Journal však vyšlo najevo, že tato platforma sociálních médií trpí celou řadou problémů. Dokumenty odhalily pochybné obchodní praktiky – od laxního moderování obsahu, úmyslného podněcování k nenávisti až po zvýhodňování některých uživatelů.

To vše je v příkrém rozporu se Zuckerbergovou údajnou rovnostářskou vizí Metaverse. Na tyto zprávy také náležitě reagovaly akcie Meta (Facebook), které ze svého maxima z konce srpna výrazně klesly.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tyto dokumenty také ukazují, že Facebook rychle ztrácí přízeň mileniálů – generace, která bude s technologiemi Metaverse nejčastěji pracovat.

Meta (Facebook) už byla za své plány široce pranýřována a nedávno ji americká politička Alexandria Ocasio-Cortezová na Twitteru označila za “rakovinu demokracie”. Podle řady názorů na Twitteru Meta nabízí pouze zmanipulovanou hru v neprospěch uživatelů, ve které chce společnost pouze plně vlastnit jejich “digitální identitu”. Vzhledem k tomu, že bude mít přístup k více dat uživatelů než kdykoliv předtím, může se jí to klidně povést.

Metaverse jako katapult blockchainových technologií

Všeobecně se očekává, že se blockchain stane jednou z klíčových technologií umožňující rozvoj skutečně všudypřítomného virtuálního prostoru – Metaverse či Web 3.0 chcete-li, v němž se lze pohybovat stejně bezpečně jako na současném internetu – Web 2.0.

Řešení digitální identity založená na blockchainu mohou stát za vytvořením skutečně jedinečných digitálních avatarů. Spolu s digitálními aktivy, která poskytují regionálně nezávislý přístup ke službám a produktům, se zdá, že Metaverse zdědí hodnoty, na nichž byl založen průmysl blockchainu:

“Přístup bez oprávnění, odolnost vůči cenzuře, bezpečnost a decentralizace.”

Je však pravděpodobné, že se etablované technologické firmy nakonec budou snažit prosadit na straně blockchainové infrastruktury ve snaze řídit vývoj Metaverse a utvářet jej k obrazu svému. Metaverse má koneckonců v příštích několika letech růst složenou roční mírou růstu 13,1 %, zatímco odvětví blockchainových technologií má podle odhadů nejméně do roku 2025 růst o 32,4 % ročně. Silná finanční motivace tak povede technologické giganty k tomu, aby se v odvětví blockchainu včas prosadili.

Zdroj: bloomberg.com
Předpokládaný růst Metaverse v letech 2020-2024
Předpokládaný růst Metaverse v letech 2020-2024

Twitter se chystá jako jeden z prvních zapojit do projektu Bluesky, decentralizovaným protokolem pro sociální média, který má být nakonec standardem decentralizovaných a otevřených sociálních sítí. I Twitter je však spojen se slušným počtem kontroverzí, včetně pochybných pozastavení účtů a četných zpráv o vládní cenzuře. Není tak jednoznačné, zda bude podporovat výše uvedené základní principy preferovaného Metaverse: Přístup bez oprávnění, odolnost vůči cenzuře, bezpečnost a decentralizace.

Nemluvě o tom, že Twitter (a mnoho dalších platforem sociálních sítí) je v několika zemích zakázán. A jak jsme již dříve viděli v případě peněženky Novi společnosti Facebook, firemní kryptoměnové projekty mají tendenci přitahovat nadměrnou regulační kontrolu. Ta často výrazně omezuje jejich rozsah, a nakonec vede k rozmělnění produktu. Rovnováha mezi ziskem a pokrokem je přitom často vychýlena ve prospěch toho prvního.

Bude muset Zuckerberg bojovat s decentralizovanou konkurencí?

V současné době se vyvíjí řada sociálních platforem a projektů Metaverse na bázi blockchainu, které pravděpodobně mají oproti projektům podporovaných korporacemi velký náskok a technickou výhodu v tom, že mohou zůstat skutečně přístupné bez oprávnění a demokratické. Patří mezi ně například Decentraland a Bloktopia – které již nyní poskytují první náhled na to, čím by Metaverse mohlo být. Prostředí komplexních, uživateli řízených ekonomik, virtuálních nemovitostí a digitálních zážitků založených na virtuální realitě.

Na obzoru jsou také další čistě decentralizované platformy sociálních médií. Například Bitorbit je založen na platformě Velas (fork Solany) a má řešit právě ty problémy, kvůli kterým jsou sociální média vlastněná korporacemi pro uživatele a tvůrce často tak depresivní:

“Bitorbit má pomocí blockchainu obnovit soukromí a pomoci uživatelům lépe zpeněžit jejich obsah a bezpečněji provádět online transakce.”

Vzhledem ke svému potenciálu radikálně změnit způsob, jakým mezi sebou komunikujeme a žijeme svůj každodenní život, se do budoucna může Metaverse stát klíčovou technologií pro nás všechny.

Korporátní giganti se však chystají střetnout s motivovanou a vynalézavou blockchainovou komunitou. Proto stále není jasné, zda bude Metaverse pouze další nástroj určený k vykořisťování mas, nebo zemí zaslíbenou, kterou bychom všichni chtěli.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.