Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin je stále pod 40 000 dolary i přes další adopci ve světě

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin je stále pod 40 000 dolary i přes další adopci ve světě
Zdroj: Depositphotos.com

Poslední dubnový týden je za námi a my vás vítáme u dalšího vydání Finex Coin Week. Celý týden jsme pro vás sledovali dění na kryptoměnové scéně, kde nás zaujaly tyto zprávy:

Obsah článku

Akcie Coinbase se po spuštění NFT tržiště propadly na nejnižší historické minimum

Akcie společnosti Coinbase, které se obchodují na americké burze Nasdaq, se minulý týden propadly na historické minimum. Stalo se tak pouhé dva dny poté, co burza spustila dlouho očekávané NFT tržiště.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Coinbase Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie na burze Nasdaq se v průběhu odpoledního obchodování propadly na 131,14 dolarů, což představuje pokles o více než 15 % od spuštění beta verze NFT tržiště. Od ledna akcie Coinbase ztratily 47,61 %. To je mnohem více, než by se dalo čekat v tomto pro kryptoměny obtížném roce. Jedná se o 16,39 % větší ztráty od začátku roku, než jsou u Bitcoinu, a o 21,13 % větší ztráty než u Etherea.

“Kryptotrhy potřebují nějaké povzbuzení v podobě nových produktů nebo nových oblastí využití pro zvýšení zájmu mezi veřejností, což by následně vedlo i ke zvýšení úrovně aktivity,” komentoval aktuální výkonnost Coinbase analytik JP Morgan Ken Worhington.

Worhington také ve čtvrtek oznámil, že cenu, za kterou bude prodávat akcie COIN, snížil o 31 % na 258 USD.

Čím se vyznačuje NFT tržiště od Coinbase?

NFT tržiště Coinbase se chce od ostatních odlišit tím, že klade důraz na komunitní přístup, podporuje interakci mezi uživateli a propojuje NFT umělce a jejich kupce pomocí sociálních funkcí podobných Instagramu. Platforma nabízí NFT určené k prodeji pouze na blockchainu Etherea a má stále omezený přístup. Postupně se však bude otevírat dalším několika milionům uživatelů na čekací listině.

Poznámka

Poznámka: Zdá se, že spuštění beta verze NFT tržiště Coinbase nepřišlo zrovna v ideálním období. Na trhu už nějakou dobu funguje velká konkurence v podobě osvědčených tržišť jako jsou OpenSea, Rarible, Foundation, SuperRare, LooksRare a Nifty Gateway.

Tržiště v současné době nabízí pouze prodej NFT a neumožňuje mintování (tvoření) nových kolekcí. Dalším krokem, prozatím bez přesného termínu realizace, je otevření platformy pro další sítě, na nichž jsou NFT stále populárnější.

Hacker naboural sociální sítě Bored Ape Yacht Clubu a odcizil NFT v hodnotě 13 milionů dolarů

Bored Ape Yacht Club (BAYC) je jedna z nejúspěšnějších NFT kolekcí, která pochází z dílny společnosti Yuga Labs. Jejich NFT se na sekundárních trzích prodávají za neuvěřitelné částky. Nejdražší z nich jsou jejich fanoušci ochotni koupit i za několik milionů dolarů.

Hackeři minulé pondělí napadli sociální sítě Instagram a Discord BAYC a rozeslali uživatelům podvodný odkaz, kde nabízeli airdrop, který byl popsán jako vstupní stránka pro ražbu pozemku ve formě NFT pro projekt OthersideMeta.

Následně se na Twitteru BAYC objevila zpráva: “Dnes se žádný mint nekoná. Vypadá to, že Instagram BAYC byl hacknut. Nic nemintujte, neklikejte na odkazy a ani s ničím nespojujte svou peněženku.”

Bohužel někteří uživatelé byli rychlejší a spojili svoji peněženku s podvodnou stránkou. Hackeři se tak dostali k jejich NFT, které následně odcizili. Podle posledních informací a analýzy převodů tržiště OpenSea se podařilo útočníkům ukrást přibližně 24 Bored Apes a 30 Mutant Apes a další blíže nespecifikované NFT. Hodnota odcizených NFT vypočítaná podle floor price činí zhruba 13,7 milionu dolarů.

Poznámka

Poznámka: Společnost Yuga Labs však tvrdí, že rozsah útoku je mnohem menší. Mluvčí společnosti uvedl, že v 9:53 našeho času upozornili komunitu, odstranili všechny odkazy z jejich platforem a pokusili se obnovit hacknutý účet.

Hrubé odhadované ztráty způsobené podvodem jsou podle mluvčího 4 Bored Apes, 6 Mutant Apes a 3 BAKC a další NFT v celkové hodnotě za zhruba 3 miliony dolarů.

Nejedná se o první hack účtů BAYC na sociálních sítích

Tým BAYC zkoumá, jak hacker získal přístup k Instagramu a žádá komunitu o pomoc, pokud by k tomu někdo měl nějaké bližší informace.

Za zmínku určitě stojí i to, že se nejedná o první hack toho typu na BAYC. Začátkem dubna byl hacknut Discordový server BAYC a byl proveden podobný phishingový útok. Útočníkovi se však podařilo odcizit “pouze” jeden Mutant Ape.

Středoafrická republika zavádí Bitcoin jako zákonné platidlo

Bez výrazné mediální pozornosti, na rozdíl od El Salvadoru, který tuto novinku oznámil na konferenci Bitcoin 2021, potvrdil přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla v zemi tamní prezident Faustin-Archange Touadéra. Středoafrická republika (SAR) se tak oficiálně stala teprve druhou zemí na světě, která přijala Bitcoin jako zákonné platidlo.

Zprávu potvrdila francouzská tisková agentura AFP poté, co se v médiích objevila reportáž časopisu Forbes, kde se na toto téma spekulovalo. Původní zpráva naznačovala, že přijetí kryptoměn by pomohlo urychlit ekonomické oživení země a pomoci při mírových jednáních. Nebylo však jasné, zda dotyčná legislativa, kterou Národní shromáždění jednomyslně schválilo, je zákonem o zákonném platidle, nebo zda se jedná pouze o regulaci kryptoměn v zemi.

Středeční oznámení prezidentské kanceláře však jasně uvádí, že Bitcoin bude ve Středoafrické republice vedle CFA franku zákonným platidlem. Kromě Bitcoinu byly v SAR “legalizovány” k používání i další kryptoměny.

Náčelník generálního štábu Obeda Namsia ve středu uvedl, že prezident Faustin-Archange Touadéra zákon podepsal a dodal: “Tento krok řadí Středoafrickou republiku na mapu nejodvážnějších a nejprozíravějších zemí světa.”

Reakce na rozhodnutí vedení Středoafrické republiky

Stejně jako v případě Salvadoru toto rozhodnutí ostře kritizoval Mezinárodní měnový fond (MMF), který varoval před velkými riziky spojenými s používáním Bitcoinu jako zákonného platidla. Zejména kvůli vysoké volatilitě, finanční integritě a ochraně spotřebitelů.

Ministr pro digitální ekonomiku Justin Gourna Zacko při projednávání zákona uvedl, že kryptoměny by mohly lidem pomoci ušetřit peníze za nákladné převody peněz v rámci současného platebního systému. Většina Afričanů si totiž nemůže dovolit ani zřízení bankovního účtu.

Poznámka

Poznámka: Levné mezinárodní převody jsou hlavním důvodem, proč se stal Bitcoin v Salvadoru tolik atraktivní. Tyto chudé země jsou závislé na remitencích a oproti tradičním platebním metodám mohou díky BTC ušetřit až 30 % na poplatcích.

Panama schválila zákon, který umožní legálně používat kryptoměny

Panama se stává další zemí, kde bude možné používat kryptoměny pro běžné placení v obchodech. Místní zákonodárci ve čtvrtek schválili návrh zákona, který má regulovat používání a rozšíření kryptoaktiv ve středoamerické zemi proslulé jako centrum offshorových finančních služeb.

Návrh zákona, který nyní putuje k podpisu prezidentovi Laurentinu Cortizovi, byl v panamském Národním shromáždění schválen 38 hlasy, dvě osoby se zdržely a žádný hlas nebyl proti. Nový zákon umožní běžným občanům a firmám používat kryptoměny pro jakoukoliv finanční operaci, která není v zemi zakázána zákonem. Dokonce bude možné kryptoměnami platit i daně.

Poznámka

Poznámka: Podle nezávislého zákonodárce a propagátora návrhu Gabriela Silvy má jejich legislativa širší záběr, než opatření přijatá v Salvadoru, první země na světě, co přijala Bitcoin jako zákonné platidlo.

Panama je na seznamu daňových rájů Evropské unie a podle výkonného ředitele investiční poradenské společnosti K&B Family Office Romaina Dromarda jí připravovaný zákon o kryptoměnách nedodá větší transparentnosti.

“Panama je už tak ve špatné situaci a tyto nové platební metody obchází kontrolní procesy, které má země podle mezinárodních organizací přijmout,” dodal Romain Dromard.

Belisario Castillo Saenz, výkonný ředitel tokenizační společnosti Feänor Corp, argumentoval tím, že kryptoměny by mohly pomoci lidem, kteří nemají bankovní účet a to vzhledem k tomu, že rozšíření internetu je v Panamě na velmi vysoké úrovni. Bankovní účet má však pouze každý čtvrtý člověk.

Přesto Dromard z K&B uvedl, že role, jaké budou mít banky v novém návrhu, jsou nejasné, a předpověděl, že bude trvat roky, než tradiční instituce začnou tato aktiva používat. Malé a střední podniky navíc podle něj nebudou schopny na tak vysoce volatilní aktiva přejít.

Další milník pro kryptoměny – Goldman Sachs nabídla první půjčku krytou Bitcoinem

O tom, že kryptoměny jsou stále více v hledáčku institucionálních investorů, svědčí i významný krok amerického bankovního giganta Goldman Sachs, který minulý týden oznámil, že nabídl svou první půjčku krytou Bitcoinem.

Jak taková půjčka funguje?

Mluvčí společnosti potvrdil agentuře Bloomberg, že nadnárodní investiční banka poprvé v historii půjčila hotovost klientovi, který jako zástavu použil Bitcoin. Banka dodala, že transakce byla zajímavá zejména díky své struktuře a 24hodinovému řízení rizik.

Jedná se o půjčku, která umožňuje držiteli Bitcoinu půjčit si fiat měnu, jako je například americký dolar, tím, že předá bance své BTC jako zástavu. Vysoká volatilita Bitcoinu však může být pro tyto půjčky velice riskantní. Pokud cena Bitcoinu klesne příliš nízko, dlužník může být požádán, aby zvýšil své zajištění. V opačném případě riskuje, že dojde k likvidaci jeho pozice.

Tento způsob půjčování kapitálu je stále poměrně nový a ne moc využívaný. Jako první to předvedla společnost MicroStrategy Michaela Saylora, která si nedávno půjčila 205 milionů dolarů na nákup bitcoinů od banky Silvergate Bank.

Bitcoin sloužil jako kolaterál i v tomto případě.

Goldman Sachs jako průkopník v kryptu mezi bankovními giganty

Goldman Sachs poslední dobou činí svůj zájem v oblasti kryptoměn více intenzivní. Má vlastní interní tým pro digitální aktiva, který nedávno provedl svou první mimoburzovní krypto transakci ve spolupráci s investiční společností Galaxy Digital. Paralelně s Morgan Stanley bude také Goldman spouštět kryptoměnové fondy pro své institucionální investory.

Ani další banky z Wall Street si nechtějí nechat rozjetý vlak ujet a proto stále více zaměřují svoji pozornost na zkoumání potenciálu v oblasti kryptoměn.

Kupříkladu společnost BlackRock spravující aktiva v hodnotě několika miliard dolarů ve středu ohlásila spuštění ETF, burzovně obchodovaného fondu zaměřeného na blockchain. Začátkem tohoto měsíce také oznámila partnerství se společností Circle, hlavním provozovatelem stablecoinu USD Coin (USDC) a účast na financování projektu ve výši 400 milionů dolarů.

Závěr k aktuální situaci

Zakončili jsme čtvrtý měsíc v roce další červenou svíčkou. Nálada na trhu je podle populárního indexu Fear and Greed stále v zóně strachu. V této oblasti se pohybujeme už několik týdnů a nepomáhají ani příznivé zprávy o další adopci Bitcoinu ve světě.

Na grafu BTC jsme v minulém týdnu viděli silné zamítnutí na hranici 42 800 a další retest supportu z loňského léta. Stále se pohybujeme okolo 40 000 a trh vytváří vyšší lows, což naznačuje růstový tlak. Pokud chceme však uvažovat o pokračování aktuálního bullmarketu, je potřeba, aby BTC uzavřel nad hranicí 45 000 dolarů.

Začátek nového týdne a zároveň měsíce bude kvůli očekávanému zasedání Fedu ve znamení vysoké volatility na trzích. Ve hře je totiž další, tentokrát výraznější zvyšování úrokových sazeb, což by zdražilo dluhy napříč celým trhem. Jak se bude situace vyvíjet a co nám první květnový týden přinese budeme sledovat a vše podstatné vám naservírujeme v příštím souhrnu týdne.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.