Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Podívejte se na 6 typů strategií pro investování do akcií

Podívejte se na 6 typů strategií pro investování do akcií

Podívejte se na 6 typů strategií pro investování do akcií

Co investor, to investiční strategie. Nelze tedy nikomu radit tu nejlepší investiční strategii. Každý si na tu svou strategii musí přijít sám. Každý investor si musí dopředu promyslet riziko, které podstupuje a možný výnos z investice.

Níže naleznete seznam 6 existujících typů strategií pro investování do akcií.

Růstová strategie

Investoři, kteří si ke svým investicím zvolí růstovou strategii, investují do akcií tzv. růstových společností. Růstové společnosti jsou takové, které dosahují výraznějšího růstu, než je růst ekonomiky. Vzhledem ke svému zisku bývají tyto akcie nadhodnocené.

Investoři volící tuto strategii očekávají, že výnos v horizontu 1 – 3 let bude vyšší než investice na začátku. Akcie tedy koupí za mnohem méně, než je jejich skutečná hodnota.

Hodnotová strategie

Hodnotová strategie je takový opak strategie růstové. Jedná se tedy o akcie společností, které jsou oproti svému zisku podhodnocené. To je pro investory také zajímavé, protože se dá předpokládat, že trh si toho všimne a uvede cenu zpět na "normální". Cena tedy poroste.

Nejčastěji se hodnotové akcie hodnotí na základě P/E, poměru tržní ceny k účetní hodnotě či podle poměru ceny akcie k výši dividendového výnosu.

Indexová strategie

Indexování je takovou investiční strategií, která se snaží napodobovat výkon indexu na trhu, přičemž investiční horizont se pohybuje v rozmezí 5 až 7 let. Indexovou strategii lze na dnešním kapitálovém trhu realizovat za pomoci mnoha nástrojů, jako je např. ETF anebo investiční certifikáty.

Indexové akcie jsou cenné papíry, které zahrnují diverzifikované portfolio podle určitého podkladového indexu. Investování pomocí indexové strategie se do jisté míry podobá investování do akciových fondů.

Výnosová strategie

Výnosová strategie se do určité míry podobá strategii indexové, ale investiční horizont zde bývá 3 až 5 let. Kromě investicí do ETF a investičních certifikátů se určitá část investic dává také do hodnotového sektoru akcií. V tomto sektoru se nachází akcie zavedených značek se stabilní ekonomikou, které vyplácejí dividendy a mají dostatečně dlouhou historii.

Právě dividendy jsou pro tuto strategii stěžejní. Investoři kupující výnosové akcie mají za cíl zisk pravidelného příjmu z investice ve formě dividend. Tato strategie využívá dluhopisů, podílových listů, akcií investičních fondů vyplácejících dividendy nebo akcií velkých společností se stabilní dividendou)

Aktivní investování

Psychologie obchodováníAktivní investice je takovou investiční strategií, při které obchodník své investice neustále sleduje, přičemž využívá jejich ziskových podmínek. Aktivní investor je pravým opakem pasivního investora, který investuje do akcií, které mají potenciál dlouhodobého zhodnocení.

Aktivní investoři sledují pohyb akcií mnohokrát za den a vyhledávají krátkodobé zisky. Takže doba mezi nákupem a následným prodejem akcie se vyjadřuje ve dnech či týdnech (ne v letech).

Intradenní trading

Intradenní trading je druhem obchodování, při kterém se investor zaměřuje pouze na ty nejlikvidnější akcie a deriváty. Obchoduje několikrát denně s vysokou finanční pákou za minimálních kurzových rozdílů na trhu.

To, kolik investor na takové investiční strategii vydělá, závisí na schopnostech investora. Výnosnost může být i ve stovkách procentech ročně. Na intradenní trading jsou spíše než akcie vhodné kryptoměny.

Mají totiž vysokou denní volatilitu v řádech jednotek až desítek procent. Obchodujete-li u CFD brokera, můžete využít i tzv. pákového efektu, kdy je možné nakoupit více akcií, než byste si s vašim kapitálem momentálně mohli dovolit a tím znásobit své zisky, popř. ztráty.

Investiční horizont

Investiční horizont se týká každé investice, ať už dlouhodobé či krátkodobé. Je proto důležité si hned na začátku určit, na jak dlouhou dobu svou investici plánujete, resp. jak dlouho nebudete peníze uložené v akciích potřebovat.

Čím delší horizont máte na mysli, tím se zpravidla investiční riziko snižuje. Platí také, že pokud je rizikovost investice vyšší, tím delší byste měli zvolit investiční horizont.

Odpovězte si na otázky

Samozřejmě že ne každý obchodník či investor používá jednu a tu samou strategii a kupuje pouze ty akcie, které definici jeho strategie splňují. Existují i akcie, které se řadí do více skupin. Jak již bylo zmíněno na začátku článku: každý obchodník je jiný a i strategie, kterou použije, závisí na něm, jeho kapitálu, očekávaného zhodnocení a zvoleném investičním horizontu.

Před samotnou investicí si tedy sami odpovězte na otázky:

  • Jak dlouho chcete mít peníze v akciích uložené?
  • Jak moc je vámi zvolené aktivum výnosné?
  • Jak moc je aktivum rizikové?
  • Jaké jsou vaše investiční cíle?

Námi doporučení brokeři akcií

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo