Finex.cz logo
Menu
Akademie
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 25. díl Seriálu technické analýzy – Základní indikátory (MA+BB)

25. díl Seriálu technické analýzy – Základní indikátory (MA+BB)

25. díl Seriálu technické analýzy – Základní indikátory (MA+BB)
Zdroj: depositphotos.com

Většina retailových obchodníků se spoléhá pouze na technickou analýzu a není se čemu divit. Technická analýza je poměrně snadná, může přinášet dobré výsledky a na internetu existuje spousta návodů, jak na ni. Konec konců jen u nás na webu máme v seriálu technické analýzy přes 25 článků právě o analýze grafů.

Jaké jsou nejčastěji používané indikátory technické analýzy a jak se používají v obchodních strategiích? Čtěte dál!

Klouzavé průměry (Moving Averages)

Jednoduchý klouzavý průměr je definován již samotným názvem. Tedy přináší průměr cen za poslední zvolené období. Periodu (dané časové období) si samozřejmě můžete zvolit, stejně tak si můžete zvolit i cenu, ze které se má klouzavý průměr počítat. Obvykle si vyberete mezi otevírací a zavírací cenou. Zvolit ale můžete medián, průměr, či maximum případně minimum.

Jednoduchý klouzavý průměr se označuje jako SMA – simple moving average. Při obchodování ale velmi často narazíte na EMA – Exponential Moving Average. Jedná se o vážený klouzavý průměr, kde poslední data mají vyšší váhu. Tedy cena včera je důležitější než cena před týdnem.

Jak klouzavých průměrů využít?

První možnost sice nedává přímo vstupní signály, ale je neméně důležitá. Dlouhodobý klouzavý průměr (s vysokou periodou) udává trend. Trend můžete určit i trendovou čárou, ale nejednou vám klouzavý průměr může pomoci. Myslete na to, že většinu času se trh pohybuje do strany a určení trendu tak nemusí být vždy jasné.

Pomocí klouzavých průměrů lze rychle odhadnout, zda se trh nachází v downtrendu či uptrendu. Samozřejmě nic není jednoznačné, ale pro základní analýzu nám tento indikátor postačí.

Vás už ale určitě zajímají obchodní strategie. Tou nejjednodušší je protnutí klouzavého průměru a ceny. Vypadat by to mohlo například takto.

klouzavé průměry indikátor
Cena protne linii MA -> Signál k nákupu či prodeji.

Další možností je křížení klouzavých průměrů, někdy označovaná jako Death cross. Často se používají tyto kombinace: 20denní a 50denní kombinace, 20denní a 100denní či 20denní a 200denní. Klouzavý průměr s nižší periodou bude vždy volatilnější, protože rychleji reflektuje nejnovější ceny. Pokud překříží dlouhodobější klouzavý průměr seshora dolů, tak se jedná o prodejní signál, protnutí zespoda nahoru je nákupní signál.

křížení MA klouzavých průměrů
Křížení MA klouzavých průměrů -> signály ke koupi či prodeji

Bollingerova pásma

Kromě klouzavých průměrů je ale další indikátor, který je hojně používaný hlavně začátečníky. Techničtí analytici často využívají i Bollingerova pásma. John Bollinger tuto strategii vymyslel v 80. letech 20. století. Technický indikátor Bollingerových pásem umožňuje vizualizovat volatilitu a relativní cenovou úroveň v určitém období. Čím vyšší je volatilita, tím širší je Bollingerovo pásmo.

Bollingerova pásma jsou většinou založena na 20denním klouzavém průměru (lze změnit) a směrodatné odchylce. Horní a dolní pásmo je obvykle dvojnásobek směrodatné odchylky. Bollinger nám ukazuje oblast, kde by se měl trh pohybovat a pokud dojde k proražení této oblasti, jedná se o nestandardní situaci. Mohlo by to sloužit jako obchodní signál, i když Bollinger to přímo nedoporučuje.

bollingerova pásma
Bollingerova pásma –  cena vyletěla mimo pásmo

K čemu jsou tedy Bollingerova pásma dobra? Pokud dojde k proražení pásma, je to upozornění, případně potvrzující signál k jinému patternu. Tedy Bollingerova pásma můžete doplnit s další částí technické analýzy a sloužit mohou jako hlavní nebo potvrzovací signál.

Technická analýza je samozřejmě mnohem širší. Rozhodně můžeme doporučit kreslit trendové čáry a případně použít i ukazatele jako je RSI nebo MACD. Ovšem pozor, nepřekombinujte to. Najednou používejte maximálně 3 až 4 indikátory. K technické analýze pomocá základních indikátorů se ale určitě ještě vrátíme v dalších článcích.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Michal

Ahoj, dá sa death cross využiť aj na kraštom časovom pásme? Myslím ako napríklad pri binárkach trebárs na M5-ke v kombinácii s nejakou M15-kou trebárs? Ďakujem za odpoveď.

Portál Finex.cz
Odpověď na Michal

Ahoj Michale, samozřejmě že se to tak použít dá, ale z mé zkušenosti – čím menší TF, tím menší váhu bych tomu přikládal.

Vojtěch, Finex.cz

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo